Trabzon Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ikiye bölündü. Giresun, Artvin ve Rize illerinin bağlı bulunduğu Trabzon Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nden Rize ve Artvin ayrıldı. Bu iki ilden yeni bir bölge müdürlüğü oluşturuldu. Adı da Kaçkar Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü oldu.

Lojistiğin Trabzon’dan kayması veya kaydırılması dönemin bakanı Erdoğan Bayraktar’ın tutarsızlığı kadar bizim STK’ların nemelazımcılığıyla da alakalıydı.

Sonunda Doğu Karadeniz Lojistik Merkezi adıyla bölgeselleşti. Hem Rize, hem Trabzon için ortak bir yatırım gibiydi. Ancak onun ardından Ticaret Bölge Müdürlüğü olayı, Rize için başka bir iddiayı gündeme taşımaktır. Ya tek başına kent olarak kalkınma veya kendine yeni bir bölge oluşturmak!..

Acaba Rize kendisine yeni bir konsept mi belirliyor? Rize-Artvin-Erzurum üçgeninde bölge merkezi mi olmak istiyor? Böyle bir şey siyaseten başarılsa bile sosyal ve ekonomik olarak karşılığı olmayan bir aldatmacadır. Rize her alanda ve en keskin bir biçimde Doğu Karadeniz Bölgesi içindedir ve bunun dışındaki yeni arayış tarihi ve ticari gerçeklere aykırıdır. Cenab-ı Hak, Rize’yi Erzurum ile değil, Trabzon’la birinci komşu yapmıştır.

Bölge Merkezi olmanın belli başlı kriterleri vardır. Nüfus-coğrafya en başta gelen iki keyfiyet olup coğrafya Allah’ın belirlediği bir nesnedir. Yani kimse değiştiremez. Bu çerçevede Rize’nin hiçbir gerçeği Erzurum ile bütünlük göstermez.

Rize’ye Gümrük Bölge Müdürlüğü kurulduktan sonra, belki yarın Rize’yi diğer bölge müdürlüklerinden ayırmanın kapıları da aralanacak.

Peki Erzurum bölge olarak Rize’ye mi bağlanacak? Yoksa Rize bölgesi Artvin’le iki ilden ibaret mi oluşacak? Nüfus potansiyelleri ortada olan bu iki bölge vilayeti ayrışarak nasıl kalkınacak?

Bize göre Rize’yi kalkındırmanın yolu bu değil. Bu metotla Rize asla kalkınamaz. Rize’nin kalkınması, yeni bölge veya yeni misyon aramaktan değil, bölgenin kalkınmasından geçer. Bölge illeri birbirleriyle ayrışma eksenli yarışarak kalkınmayı beklemesin. Birbirine güç veren ve güç birliği eksenli yarışıp kalkınmayı hedeflesin.

***

Trabzon’a gelince… Trabzon Allah’ın yarattığı bir coğrafyada tarihin kendisine yüklediği bir misyonu taşıyor. Bunu zaman zaman iyi başarıyor, zaman zaman taşıyamıyor. Vekil olarak Safiye Seymenoğlu ile Aydın Bıyıklıoğlu’nun kaldığı bir dönemde ne yazık ki Trabzon geri gidiyor. Adnan Günnar ile Muhammet Balta gibi isimlerin vekil olarak konuşulduğu bir şehirde daha geri gidecektir. Defalarca yazdık, tekrar edelim. Trabzon son 6 yılda 2007-2008 döneminin çok gerisine düşmüştür. Yukarıdaki tablo gerçekleşirse daha da geriye düşecektir. Zira bu vekillerin ve vekil adaylarının Trabzon’un meseleleriyle hiçbir bağı yoktur. 4 yıldır bunu yaşadık ve yaşıyoruz.

STK’larımıza gelince.. Üzerlerine adeta ölü toprağı serpilmiş vaziyetteler. Geçen hafta yaptıkları Kent Sorunları Toplantısı’na hiçbir vekilin iştirak etmemesi, hiçbir muhalefet partisinin gelmemesi bu işin de artık bittiğini göstermektedir. Öyleyse geriye bir tek yol kalıyor. Trabzon, anlayışını yenilemelidir.

Bölge müdürlüklerinin, büyük yatırımların Trabzon’dan kayması Trabzon’u Bölge Merkezi olmaktan çıkarmaz… Allah’ın ve tarihin kendisine bu misyonu yüklemedikleri de zoraki Bölge Merkezi olamaz. Sadece bölge kalkınmaz. Unutulmamalı ki Bölge kalkınamazken yalnızca bir vilayet de kalkınamaz.

Son olarak Akif’in kardeşlik vurgusu çağrışım yaptı.

Rize, Trabzon’suz yaşamaz. Kim ‘yaşar’ der yanılır.

Trabzon Rize’nin sağ eli, Rize Trabzon’un sol koludur. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108