buy Instagram followers
banner114

Kısa adı Trabzon Vakfı olan ‘Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ ile ilgili bazı iddialara yer vermiştik. Vakfın Ankara’da ve Dortmund’da yaptığı etkinliklere ilişkin bütçesine ‘1 lira’ girmediğine dikkat çekmiştik. Sonra Vakfın bir şirket kurduğunu ve harcamalarını bu şirket üzerinden yürüttüğünü belirtip, ‘Şirketi denetim dışı tutuyorlar. Kurum ve kuruluşlar paralarını nereye yatırdığını bilmeli’ demiştik. Trabzon Vakfı bize cevap verdi. Ama biz ikna olmadık. Şöyleki;

günebakış diyor ki; Gerek Ankara’da gerekse Dortmund’da yapılan etkinliklerde gelir ve giderleri vakıf denetiminde göstermediniz. Elimizde örneği olan ve bastırdığınız faturalar da yasal değil. Onca yıldır süren etkinlikler için daha şeffaf ve suçlamadan cevap veriniz.

Vakıf diyor ki; Vakıflar Müdürlüğü’nce görevlendirilen müfettiş tarafından yapılan denetimde, Almanya’nın Dortmund kendindeki etkinlikle ilgili tüm gelir ve giderleri ilişkin belgeler ibraz edilerek gerekli incelemeler yapılmıştır.

“Öncelikle, bu etkinliğe ilişkin gelirler için Vakıflar Bankasında Türk Lirası, Dolar ve Euro cinsinden hesaplar açılmıştır. Bu hesaplarda toplanan paralar yine belgeleri karşılğında ilgili firma ve kuruluşlara ödenmiştir. Bütün bu işlemler yukarıda bahsedildiği gibi vakfın muhasebe defterinde kayıt altına alınmıştır. Bu nedenle Günebakış Gazetesindeki Ali Öztürk’ün yazısında sözü edilen ‘Vakfın incelendiğini ve ortaya para toplamadığı ve harcama yapmadığı gibi bir skandal çıktığı bilgilerine ulaştık’ ifadesinin kesinlikle yalan ve iftiradan ibaret olduğu açıktır.”

günebakış diyor ki; Kamuoyu adına tekrar iddiamızı yineliyoruz. Trabzon’dan toplanan, devletten alınan onca bağışın hesap ibrasının yapılmadığına inanıyoruz. İftira atmıyoruz. Çok önemli iddialar sıralıyoruz. Cevapları raporlardan veriniz.

***

günebakış diyor ki; Trabzon Vakfı’nın bastırdığı bir fatura örneği elimizde. Üzerinde ‘Vakfımız Kurumlar Vergisinden muaftır’ yazıyor. Bu yasalara aykırıdır. Vakfın kendisi vergiden muaf değildir ki, işletmesi muaf olsun. Trabzon Vakfı’nın tüm hesapları denetim dışındadır.

Vakıf diyor ki; Almanya’nın Dortmund kentinde yapılan etkinlik ise yurt dışında yapılan sürekliliği olmayan ve bir defaya mahsus organizasyon olduğundan, Maliye Bakanlığı yetkililerinin bilgi ve önerileri doğrultusunda, sadece bu organizasyona bağlı olarak kurumlar vergisinden muaf olunduğunu içeren faturanın bastırılarak muhataplara bir belge olarak verilmesinin uygun olacağı önerilmiştir. (Bahsettiğiniz fatura odur demek iskiyorlar.)

***

günebakış gazetesi, Trabzon’un tanıtımında hayli fonksiyon icra eden bir vakıf hesap verebilmeli. Şeffaf olmalı. Denetime her şeyini açmalı. Kamu kurumlarından, işadamlarından bunca destek alan bir vakıf tartışılmamalı.  “Maliyeden sözlü izin aldık” ne demek?

Amacımız gazetecilik sorumluluğunu yerine getirmektir. İftira atmak, tiyatro oynamak günebakış’ın literatüründe yoktur ve olamaz. Bize verdiğiniz cevabın inandırıcı boyutu yoktur. Bizi mahkemeye verirseniz, ‘Vakıf denetim raporunu’ mahkemede önünüze getirebiliriz. Ya biz yazdığımız yanlışın bedelini hukuk önünde öder ve özür dileriz!... Ya siz özür diler vakfın kapısını kilitlersiniz.

 

Mahkeme kapılarını sevdiğimizden değil, iddialarımızın arkasında oluşumuzdan bu kadar net yazıyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108