Dedi: AK Parti ile MHP ittifakının yeni seçim stratejisi ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Dedim: AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu ittifak heyetinin önerdiği iki önemli değişiklik var. 1-Altı milletvekili ve daha fazla olan bölgeleri ayırmak… 2-Dar bölge seçim sistemine geçmek.

Dedi: Size göre bu iki uygulama da hayata geçer mi?

Dedim: İki uygulamanın da hayata geçeceğini düşünüyoruz. En azından birden çok bölge önerisi geçecek gibi. Ayrıca başkanlık ve milletvekili seçimlerinin 15 Temmuz 2018 tarihinde yapılacağına inanıyoruz.

Dedi: Sondan başlayalım… Nereden çıktı 15 Temmuz 2018 tarihi? Seçimler niçin 1 yıl öne çekilsin?

Dedim: Bu düşünceye Afrin Harekâtından önce sahip olduk. Zira AK Partinin yerel seçimlerde yolsuzluk ve usulsüzlük nedeniyle eski başarısını kazanacağına inanmıyoruz. Özellikle Ankara ve İstanbul kaybedilirse bunun etkisi hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekilliği seçimlerine yansır. Mutlaka yansır. Bunu AK Parti kurmayları da biliyor. Dolayısıyla hem başkanlık hem milletvekili seçimleri öne çekilecektir. Başarısızlığın moralsizliğiyle değil başarının enerji ve morale dönüşmesi istenecektir. Şimdi buna Afrin süreci de eklendi. Seçimin 15 Temmuz’da olacağı seçim fikrimiz daha güçlendi.

AK Parti ve MHP Seçim İttifak Komisyonunun önerdiği iki maddeye gelelim. A) Dar bölge B) Birden çok seçim bölgesi…

Dar bölge: Biri partinin diğeri halkın tercihini yansıtacak iki aday olacak. Vatandaş kimi tercih ederse ona oy kullanacak. Mesela Batı bölgesinde Genel Merkezin adayı Adnan Günnar aynı zamanda yine AK Partiden bir diğer adayla yarışacak. AK Parti tabanı yalnız partisine oy vermeyecek aynı zamanda seçeceği vekiller arasında da tercihte bulunacak.

Birden çok seçim bölgesi: Bu durumda Trabzon’u ikiye bölüyorlar. Muhtemelen Ortahisar ile doğu ilçeleri 1’inci bölge, batı ilçeleri ise 2’nci bölge olacak.

Dedi: Ortahisar niçin doğu ilçeleriyle olsun? Batı ilçeleriyle olamaz mı?

Dedim: Oy matematiği öyle diyor. Doğu ilçelerinin toplamda 120 bin civarında oyu, batı ilçelerinin ise 130 bin civarında oyu var. Ortahisar’ın dâhil olduğu bölge 4 vekil çıkartacak. Diğer bölge ise 2 vekil. Doğu ilçeleri 2 vekil çıkartırsa 1 milletvekilliğine 60 bin oy düşüyor. Batı ilçelerinde ise 65 bin oy düşüyor. Dolayısıyla batı ilçelerinin ayrı tutulması daha büyük ihtimaldir.

Dedi: Batı ilçelerine 2 vekillik verilince 1 vekillik 65 bin oyla seçiliyor. Peki Ortahisar ve doğu ilçeleri birlikte olunca 4 vekillik seçilecek. Her bir milletvekili bu bölgede kaç oyla seçilecek?

Dedim: Ortahisar ve doğu ilçelerinin toplam oyu 304 bin civarında… Yani milletvekili için 76 bin civarında oy gerekecek.

Dedi: Partilerin durumunu analiz ettiniz mi? İki bölgede partiler açısından ne olabilir? Ayrıntı verebilir misiniz?

Dedim: AK Parti-MHP seçim ittifakı, hesabı kendi kazanımları üzerine yaptı gibi gözüküyor. 2015 yılı haziran seçimlerini esas alarak bir analiz yaptık. Buna göre durum şöyle…

2 milletvekilli ikinci bölge: AK parti 72 bin 856, MHP 31 bin 399, CHP 25 bin 274… Bu tabloya göre AK Parti batıda yani 2. Bölgede MHP’ye de ihtiyaç duymadan 2 vekilliği de alıyor.

4 milletvekilli ikinci bölge: AK Parti 205 bin, MHP 45 bin, CHP 55 bin… Bu tabloya göre AK Partinin dört vekilliği de alması için… Bir başka ifadeyle 6-0 yapması için MHP’den toplamda 16 bin oya ihtiyacı var. Yani MHP’nin 45 bin oyundan 16 binine ihtiyacı var. Üstelik 2015 haziran seçimlerine göre… 2015  Kasım seçim sonuçlarına göre ise AK Parti yine tek başına alıyor.

Dedi: Bu tablodan ne çıkartıyorsunuz?

Dedim: İttifak Komisyonu her şeyi kazan-kazan sistemine göre dizayn etmiş. Ama sandık her zaman hesaplara uymayabilir. Biz sadece bir analiz yaptık.

Dedi: AK Parti batı bölgesinde rahat alıyor. Doğuda birkaç bin oya ihtiyacı var. MHP’ye kontenjanı doğu bölgesinden mi verir?

Dedim: Biz analizimizi 2015 haziran seçimlerine göre yaptık. İttifak, Kasım seçimlerini baz alabilir. O durumda zaten iki bölgeyi de AK Parti alıyor. Belki hiç kontenjan vermez belki Ortahisar’dan verir. Bu soruya yorum yapamam.

Dedi: 1 Temmuz dediniz. Bugünden farklı bir şey olur mu?

Dedim: Elbette olabilir. İnşallah olmaz ama Allah korusun Afrin erken bitmezse millet rahatsız olabilir. Ekonomi daha kötüye giderse millet tepki koyabilir. Sandık bu… Kimse için garantisi yok.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108