banner114

2016 yılı yalnız Türkiye için değil, Trabzon ve bölge açısından da başarılı ve bereketli geçmedi. 2016 yılında konuştuğumuz veya tartıştığımız gelişmeler 2017 yılına devroldu. Sosyal ve ekonomik beklentilerimiz aynıyla devam ediyor.

2015 yılı genel seçimlerinde Trabzon 50 yıllık beklentilerinin sözünü almıştı. Demiryolu bu bölge için yarım asırlık bir hasrettir. Diğer bölgeler hızlı treni konuşurken, Doğu Karadeniz henüz tren sesi duymamıştır. Hükümetler bu bölgeyi o kadar ihmal ettiler ki, Trabzon’u- Rize’yi bir kenara bırakalım!.. Batum Demiryolunu Hopa’ya bağlayarak Sibirya’ya kadar… Çin’e- Maçin’e kadar uzanan Demiryolundan faydalanmayı düşünmediler. Kars-Tiflis Demiryolu ’nu önceleyerek Doğu Karadeniz’i gözden düşürdüler.

***

Bölgede yatırım- nüfus –göç üçgeni hep birbirlerini tetikledi. Yeterince yatırım gelmeyince nüfus büyümedi. Göç devam edince bu kez azalan nüfusa yatırım gelmedi. Hâlbuki bu bölge, ülkenin en temel dinamiklerinden biriydi. Şimdi Ordu’dan Artvin’e uzanan kıyı şeridinde 5 vilayetin toplam nüfusu 2 milyon kişi… Marmara’da, Ege’de 1 kentin nüfusuna kadar. 

Hükümetler demek istiyor ki; Nüfusun yoksa niçin yatırım yapayım!.. Biz de diyoruz ki; “Yatırım yapmadığınız için nüfus göç ediyor. Sonra dönüp ‘Nüfusun yok’ diyorsunuz. Göç’ü önleyecek tedbirleri niçin almıyorsunuz?”

***

Trabzon tek başına çırpınıyor. Bölge illeri birlikte kalkınmanın zaruretini hâlâ kavrayamadı. Demiryolu sözü verilmesine rağmen mesafe alınamıyor. Kanuni Bulvarı, Güney Çevre Yolu’nun önünü kesti. Belli ki Kanuni Bulvarı bitmeden Güney Çevre Yolu’nu konuşamayacağız.

7 mega beklentimizin ikisini böyle yorumladıktan sonra 5 megayı sorgulayalım. 1- İkinci Devlet Üniversitesi çıktı, çıkıyor ama olmadı. 2- Yatırım Adası, bakanlıkları dolaşıp imzalarını tamamlamadı. O da 2017 yılına kaldı. 3- Yeni bir havalimanı veya ikinci pist konusu hala tartışılıyor. Henüz kararı dâhi verilmedi. 4- Şehir Hastanesi’nin sadece yeri kesinleşti. Elazığ bile ihale edildi. Biz yine sona kaldık. İnşallah kaybedenlerden olmayız. 5- Yeni Turizm destinasyonları… Bu alanda söylemler tamamlandı. Lakin eyleme geçilemedi. Yeni yeni  Uzungöl  projesinden bir tek Kalınçam yapılıyor. Akçaabat Sivriburun, Araklı Turup,  Sürmene Zarha henüz ses yok.

Turizm’de söylemle eylemimiz çelişiyor. Arap turizmi için kent merkezlerini değil, köy ve yaylalar önerilirken otel ve moteller merkezlere kuruyoruz. Uzungöl tipi yatırımları ise erteliyoruz. Aynı turist Trabzon’daki otelde bir kez kalır. İkinci kez gelmez. Kalkınmanın en büyük itici gücü olmasına rağmen turizm konusunu henüz içselleştiremedik.

***

2016 yılı ülkenin meselelerinin öne çıkıp, kente merkezlerin ertelendiği yıl oldu. Genel anlamda Trabzon için kayıp yıl oldu diyebiliriz.  Bakalım 2017 yılında 7 mega projenin kaç tanesini gerçekleştirebileceğiz?

***

 

Trabzon mega projeler açısından mesafe alamamış olsa da, kentte hiçbir şey yapılmadı, yapılmıyor anlamı da çıkmamalı. Bazı güzel şeyler de oluyor. Yarın da onları yazmaya çalışalım. Siyaset yapamasa da kent dinamikleri neler yapıyor bir bakalım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108