banner114

Öylesine olay bolluğumuz var ki hepsini bilmek ve zamanında gereğini yapmak mümkün olamıyor. Başlı başına sadece bu olayların takibi ile uğraşmak yeterli bir meşguliyettir. Valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız ve belediyelerimiz bu önemli konuyu ele alıp üzerinde durarak, anma ve kutlama etkinlikleri için ön çalışmalar yapmaları da önemli bir kültür hizmetidir. Her nedense bu yeterince benimsenmiyor.

Meselâ önümüzde 10 Aralık 2018. Anadolu’da Millî Mücadele’yi baştan gazetelerden biri olan “İSTİKBÂL” Gazetesi’nin Trabzon’da çıkışının 100. yılıdır. Bu gazete vasıtasıyla Trabzon’un Millî Mücadele’ye katkıları öne çıkarılarak, Trabzon’un geçmiş ve günümüzdeki basın etkinliği ve Trabzon basınına geçmiş gazetecilerimizin hizmetleri ele alınarak, küçük de olsa bir toplantı düzenlenerek kitaplaştırılabilir. Böyle bir konu bilmem ki Gazeteciler Cemiyetimizin, diğer kültür kuruluşlarımızın ve derneklerimizin hatırana geldi mi?

12 Şubat 2019 tarihi, Trabzon Muhâfaza-i Hukuk-ı Milliye Cemiyeti’nin kuruluşunun 100. yılıdır. Bu cemiyetin ve kurucularının Türk Milli Mücadelesine yaptıkları hizmetler, Erzurum Kongresi’nin toplanmasındaki yönlendirici çalışmaları, “Nesl-i Hazır” dediğimiz günümüz insanı tarafından bilinmiyor. İstiklâl ve hürriyetimizi elde etmek için bin bir yokluklar içinde verilen mücadeleleri, yapılan çalışmaları çeşitli biçimlerde anlatarak bir tarih şuuru ve vatan sevgisi duyguları geliştirilebilir ki buna fazlasıyla ihtiyacımız var.

13 Nisan 2019, Trabzon’da ilk Türk Gazetesi “TRABZON” un çıkışının 150. yılıdır. Anadolu’da İlk Matbaa Trabzon’da kurulmuş, 1869 yılında ilk sâlnâme (il yıllığı) ve Trabzon Gazetesi bu matbaada basılmıştır. 150 yıllık bir mazi ve zengin bir basın hayatı ilmi ölçüler içinde ele alınabilir ve bununla ilgili toplantılar, konuşmalar, sergiler düzenlenebilir. Trabzon için önem arz eden bu konu geçiştirilmemeli ve üzerinde durularak doyurucu ve kalıcı etkinlikler yapılmalıdır.

İkinci 100 yılları, 150 yılları biz göremeyeceğimiz gibi, torunlarımız da göremeyecektir. Önemli bu yıl dönümler önümüze gelmişken, ilgisiz kalınması affedilmez bir kültürsüzlük olur. Trabzon’un Rus işgâlinden kurtuluşunun 100. Yılı için Ortahisar Belediyesi “Hatıralarla Birinci Dünya Savaşı’nda Trabzon” isimli kitabımı yayınlarken Akçaabat Belediyesi “Yüz Yılın Ardındaki Karadeniz Bombardımanları” ve “Yüz Yıl Önce Karadeniz Muhacirlik Defteri” isimlerinde iki yayını oldu. Vakfıkebir Belediyemiz ise “Osmanlı Belgelerinde Vakfıkebir” ve “Hicranlı Yıllarında Büyükliman” isimli eserleri yayınladı. Valiliğimiz ve Büyük Şehir Belediyemiz ile diğer ilçe belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımız sessiz ve ilgisiz kaldılar. Üzücü ve kahredici bir durum ve anlayış…

Bu arada Akçaabat Belediyemizin 12/14 Ekim 2018 tarihlerinde Akçaabat’ta düzenlediği “Uluslararası Akçaabat Sempozyumu” kurtuluşun 100. Yılının en güzel ve anlamlı faaliyeti oldu. İkincisi yapılan bu sempozyumda sunulan bildirilerin kitaplaşacağı taahhüdünün verilmesi ise ayrı takdir edilecek bir faaliyet olacak.

Şairin ifadesiyle: “Nedir bu meskenetin bir kımıldasana/Niçin kımıldamıyorsun, niçin, ne oldu sana?” diyerek sormak gerekir, ne oldu sizlere ki bu 100. yılı boş ve hizmetsiz geçirdiniz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108