Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, dün takdire şayan bir organizasyona imza attı. Trabzon’daki siyasi partilerin il başkanlarını veya vekillerini, tüm STK temsilcilerini, belediye başkanlarını, sendika ve meslek kuruluşları ile merkez mahalle muhtarlarını davet ederek Trabzon’un şiddete boyun eğmediğini ve eğmeyeceğini dillendirdi. Trabzon’un ve Trabzonspor’un bu mesaja ihtiyacı vardı. Dışarıdaki algı, şikenin örtülmesinin şehirde oluşturduğu travmayı görmeden, kentin şiddete teslim olduğu algısıydı. Bu algıya ‘Şiddete teslim olmayacağız’ mesajı verilmeliydi. Dün işte o mesaj verildi.

***

Trabzon Sanatevi Başkanı Adnan Taç, ekim ayında yapacakları bir etkinlik için yazar ve sanatçılarla görüşüyor. Davet edilen Ayşe Kulin, Adnan Taç’a sitem gönderiyor: “Tamam, bir magandanın yaptığına karşısınız da şehir olarak niye hiç tepki vermediniz? Susmak, onaylamak değil mi? Trabzon’a gelmek için biraz düşüneceğim.” diyor.  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun dünkü çıkışı bu sessizliği reddetmek içindi. Adnan Bey, dünkü büyük Trabzon çıkışını Ayşe hanıma mesaj olarak atabilir.

***

Trabzon’un dün verdiği ‘şiddete teslim olmayacağız’ mesajı dört bölümden oluştu.

1) Trabzonspor’un kent ve ülke için önemi. 2) Trabzon ve Trabzonspor’un uğradığı şike haksızlığı. 3) Şiddeti kınama. 4) Trabzon ve hoşgörü…

1) Anadolu destanının temsilcisi Trabzonspor’un varlığının ülke ve dünyada gördüğü kabule vurgu yapılarak yıllardır uğradığı haksızlıklara ve engellenen şampiyonluklarına rağmen fair play anlayışından hiç çıkmadığına dikkat çekildi.

2) 3 Temmuz’da ortaya çıkan tablonun çok net olduğu, tapelerin birer delil olduğu ve şikecilerin suçüstü yakalandıklarına vurgu yapıldı. Buna rağmen Trabzonspor’un hakkı verilmeyerek dışlandığı ifade edildi. Ortaya çıkan haksızlığın kentte ağır bir travmaya yol açtığı vurgulandı. Sürecin unutulmayacağının altı çizildi.

3) Şike sürecinde karşı karşıya kalınan adaletsizlikler mazeret gösterilerek  Trabzon’da oluşan şiddet eğilimlerinin kabul edilemeyeceği, kentin şiddet yanlılarına boyun eğmeyeceği ilan edildi. Deklarasyonun ilgili bölümünde: “Ve şehrimizi ve Trabzonspor’umuzu bu ve benzeri şiddet olaylarının esir alamayacağını, bu şehir halkının holiganlıkları hiçbir zaman kabul etmeyeceğinin ve bünyesinden söküp atacağının bilinmesini buradan ilan ediyoruz.” denildi. Deklarasyonun beyni burasıydı.

4) Trabzon’un bir hoşgörü kenti olduğu vurgulanan dördüncü bölümde ise algı üzerinden Trabzon’u ve Trabzonspor’u mahkûm etmek isteyenlere şu mesaj verildi: “Tüm bunların yanında seyirciler arasında yer alan bir ya da birkaç kişinin yaptığı bu tür bir eylemi büyük Trabzonspor camiasına ve hattâ Trabzon şehrine ve halkına mal etme gayretinde olanları da üzüntü ile izliyor ve ön yargılı çirkin bir davranış olarak niteliyoruz. Ayrıca bu ve benzeri olaylar üzerinden Trabzon şehri ve Trabzonspor’umuz üzerinde hesap yapanları da kamuoyunun takdirine iletiyoruz.”

 

 Trabzon, kendisini şiddetin esir alamayacağını ilan etti. Trabzon’un çok zamandır böylesi bir birliktelik mesajına ihtiyacı vardı. Emeği geçenleri, hassasiyet gösterip katılanları kutluyoruz. Başkan Sayın Gümrükçüoğlu’na hasseten üstlendiği sorumluluk için tekrar şükranlarımızı iletiyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108