Gerek kentin ileri gelenleri gerekse kente konuk olarak teşrif edenlerin basınla bir araya geldiklerinde ilk ettikleri sözlerden biridir: Trabzon basını çok güçlü…

Trabzon gerçekten de geçmişiyle birlikte güçlü ve etkili bir basına sahip. Ancak ne hazindir ki bu güçlü basının özellikle geçmiş hafızasını geleceğe taşıyabilmek konusunda eksikliklerin olduğunu gözlemlemekteyiz.

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinin geçtiğimiz yıllarda Trabzon basınıyla ilgili belgesel çalışması vardı. Eksikleri dolayısıyla eleştirilere de neden olmuştu ama yine de bu eksikliğin fark edilip bir şeyler yapılması adına önemliydi. Bundan daha da önemli olarak Hüseyin Albayrak’ın “Trabzon Basın Tarihi” adlı çalışması bir başyapıt olarak kütüphanelerimizde yer tutmaktadır.

Ancak yine de Trabzon’un basın tarihi ile ilgili güncel bir akademik çalışma yapılması çok yerinde olur. Karadeniz Teknik Üniversitesi ve bölge üniversitelerinde çok çalışkan, araştırmacı/akademisyenler bulunmaktadır. Bu konuda bir bilgi şöleni (sempozyum) veya çalıştay yapılması çok yerinde olur. İlgililerin dikkatine sunarız.

***

Esasında bu yazımızı kaleme almamıza konu olan olayı Trabzon İl Halk Kütüphanesinde yaşadık. Birkaç satır öncesinde çalışkan araştırmacı/akademisyenlerden söz etmiştik ya. İşte o çalışkan araştırmacı/akademisyenlerden değerli arkadaşımız KTÜ Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Murat Yılmaz’la birlikte Trabzon İl Halk Kütüphanesine gittik.

Kendisi gelecekte Türkiye geneli ve daha da ötesi bu kente hizmet bakımından Trabzon özelinde de önemli çalışmalara imza atacak bir akademisyen. Yılmaz’ın Trabzon özelinde hazırlayacağı bir makale için gittiğimiz Kütüphanede Trabzon’da geçmiş tarihlerde yayımlanmış gazeteleri tarayacaktık. Yılmaz’ın makalesinin yanı sıra ben de belki gazetede yazabileceğim birkaç ilgi çekici konu bulabilirim niyetiyle Kütüphanenin yolunu tuttuk.

Kütüphaneye gittik ve özellikle 1940-1950’li yıllarda Trabzon’da yayımlanmış eski gazeteleri sorduk. Önümüze o tarihlerde çıkmış yalnızca Halk gazetesi koyuldu. Onun da bütün nüshaları yoktu. Ayrıca bakımı ve saklanması o kadar özensiz ki üç beş kişi daha gazeteleri incelese artık ortada inceleyecek gazete kalmayacak ve paramparça olacak. Kâğıdın korunması için bile bir önlem alınmamış, ne yazık ki orada aldığı havayla birlikte kâğıt eskiyip tamamen yok olacak. Söz konusu 40-50’li yıllarda Trabzon’da toplam 19 farklı gazete çıkmıştı ancak bunlar Trabzon’un en büyük kütüphanesinde yoktu! Ne acı değil mi?

Hani nerede Trabzon’un güçlü basını? Hani nerede bu güçlü basının geçmişi? Günlük yaşamak, geleceğe dair gerçekçi adım atılmasında en büyük engeldir. Ne yapıp edip Trabzon’un geçmişteki basını en azından elektronik ortamda Trabzon’a kazandırılmalıdır. Göründüğü üzere Trabzon’un en büyük kütüphanesi bile bu hâldeyken sanırım gerekli girişim gazetecilere düşmektedir. Belki bir basın müzesi ile bu sorun da giderilebilir…

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108