Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bu kente mega proje bağlamında önemli kazanımlar sağladı. Sağlamaya da devam ediyor. Lakin olmaz dediği 1 mega proje için itirazımız var. Şehir Hastanesi’ne Trabzon’un ihtiyacı olmadığını söylüyor.

Şehir Hastanesi’nin gerekli/gereksizliği tartışılmalıdır.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sağlık’tan gelme bir bürokrat ve uzman… Kendince Trabzon’un ihtiyaçlarını belirleyebilir. Elbette sağlıkla ilgili görüş de bildirebilir. Hatta bugünkü şartlarda Trabzon’un şehir hastanesine acilen ihtiyacı da olmayabilir. Peki 50 yıl sonrasının hesabı yapıldı mı? Yıldızlı’ya bir kavşak için 350 milyon TL’lık istimlak bedeli 50 yıl sonrasının hesabı yapılarak makul ve gerekli bulunurken gelecek nesillerin sağlığıyla ilgili bu muhteşem projeye neden en başından hayır denmektedir. Üstelik bu kente yatırım getirmek için boğuşurken… Şehir Hastanesi yatırımının onayı çıkmışken…

Bize göre KTÜ veya TTSO bu konuda ve geleceğe ilişkin bir çalışma yapıp kamuoyunu doğru bilgilendirmelidir. Valimiz ve belediye başkanımızın “gerekli değil” yaklaşımlarıyla böylesi bir marka hastane projesi kadük edilmemelidir.

***

Trabzon’un havalimanı ikinci pisti olayı… Yıllardır sürüncemede bırakılan bu projeyi tartışma konusu yapmak, bu kente haksızlıktır. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ….. tarihinde TTSO’da Yatırım Adası projesiyle birlikte bu projeye de onay vermedi mi?..... Tarihli Trabzon ziyaretinde sözünü verdiği projelerle ilgili “Verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz” demedi mi? Öyleyse bu karamsarlık niye? Eski Bakan Bayraktar bu taahhütlere bizzat ve bütün ayrıntılarıyla şahitken, “İkinci pist olmaz. Uzatmayı konuşalım” demesi normal mi?

***

Trabzon’a ikinci devlet üniversitesi…

İkinci devlet üniversitesi olayı uğradığımız en büyük haksızlıklardan birisi… Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu ilk kez parti divanında açıkladı. “Tayyip Bey’e götürdük 80 bin öğrenci kriteri istedi” dedi.

1-Bu yaklaşım ve söylem kamuoyu ile bugüne kadar neden paylaşılmadı?

2-Üniversite gibi bir talep için eski Başbakan’a kimler gitti? Reddedilen isimleri bilmek hakkımız.

3-İkinci devlet üniversitesi için istenen 80 bin öğrenci rakamı olmayacak bir iş. Öyleyse önceki kriterlerde (Büyükşehir ve 50 bin öğrenci) diretmek gerekmez mi? Pes mi etmeliyiz?

4-Akçaabat’ın bu işe öncülük etmesi doğru ve ala… Lakin Ali Kemal Bey’in öncülüğü ile olacak gibi gözükmüyor. Akçaabat’ı hala aşamayan bu girişim tüm kente ve ardından Ankara’ya güçlü bir şekilde taşınmalı.

***

Siyasetin olabildiği kadar zayıf kaldığı Trabzon’da kentin mega sorunlarına STK’lar öncülük etmeli. En büyük sorumluluk TTSO’ya düşüyor. Kent sorunları toplantısı artık söylemden eyleme geçmeli. Şehir hareketlenmeli… Yoksa tüm mega projeler devre dışı kalıyor.

Şehir Hastanesi gereksiz !

Yatırım Adası kanun bekliyor !

İkinci Pist pahalı !..

İkinci üniversite için sayı yetersiz !...

Demiryolu 2018’e ertelendi !...

Güney Çevre Yolu gündeme gelmedi !...

Kentin STK’ları daha hangi olumsuzluğu bekliyor?...

 

Görmüyor musunuz? Trabzon kan kaybediyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108