Trabzonlu bürokratların Ankara’daki yükselişleri Trabzon’da her zaman müspet yankı bulmuştur. Üst düzeydeki bir Trabzonlu bürokratın kendi memleketine biraz daha dikkatle bakacağına inanılmıştır.

Ancak bunun pek böyle olduğu söylenemez. (İstisnalar elbette var) Aksine genelde negatif veya nötr bir tutum sergiledikleri gözlenmiştir. Bugün AK Parti 5. Sıra adayı Sayın Nihat Tosun’a ‘Trabzon’da bir eserini gösterebilir misiniz?’ diye sorulsa ne bir eser, ne bir STK’yı kefil gösterebilir. Tosun Trabzon’la adeta aday adayı olduktan sonra tanışmıştır. Halbuki uzun yıllar müsteşarlık yaptı.

***

İkinci ve daha çarpıcı bir örneği TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan üzerinden vermek istiyoruz. Trabzon denince ürken ve ‘Aman Trabzon’a pozitif davranıyor’ demesinler diye gizlenen bir anlayışa sahip. Bu kanaate hem kentsel dönüşümlerden hem basın için yapılan evlerden sahip olduk.

***

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı O.Fevzi Gümrükçüoğlu’nun girişimleri sonucu 2010 yılı başlarında Zağnos Vadisi’nde basın mensupları için 50-60 konut yapılması kararlaştırıldı. 5 arkadaşımızla bir organize komitesi oluşturduk. Hayatta hiçbir zaman ev sahibi olamayacak olan Trabzon basın mensuplarına 150-180 ay vadeli 130-150 bin liraya mal olacak konutlar yapılacaktı. Öyle oldu, böyle oldu iş uzadı. 2014 yılında konutlar bitti. Herkes, ilk fiyatlar olmasa bile azami 180 bin lira bekliyordu. Konut fiyatları 250 bin lira ile 300 bin lira arasında ve 120 ay vadeyle basın mensuplarının önüne getirildi. Bırakınız TOKİ konutlarını, normal daire fiyatının iki katı bir fiyat 4 yıldır konut bekleyen basın mensuplarını şok etti. TOKİ Başkanıyla görüşüldü. Önce makul bir fiyat sözü alındı. Ardından, ‘Trabzon’da hemşehrilerine kıyak yapıyor’ denmesin gerekçesiyle makul indirimden vazgeçildi. 250/300 bin lira arasında ve 156 ay taksitle satılan dairelerden sadece 23’üne alıcı çıktı.

Basın mensupları için yapılan 61 daireden 23’ü alıcı bulurken, yalnızca 8’ini ve bodrum katlarını gazeteciler alabildi. Geri kalan 15’i devredildi. Trabzon’daki daire fiyatları ortalamasının çok üzerinde satılan TOKİ konutlarından kalanlar ise 15 gün önce vatandaşa arz edildi. Basın mensuplarının alamadığı konutlardan bu kez yalnızca 14’ü alıcı bulabildi. 61 konuttan 24’ü yine boş kaldı. Alıcısı yok ve bekliyor. (Vadide toplam 55 daire alıcı bekliyor)

***

TOKİ’nin Bahçecik’teki bloklarında alıcı bulamayan 24 daire ve diğerleri için (Toplam 55 daire) kurasız seçme hakkı verildi. Buna rağmen satılamıyor. Zira vatandaş Trabzon’da o şartların çok altında daire bulabiliyor. Bu gerçeği TOKİ Başkanı ve yetkililerine defalarca anlattık. Ama onlar altın kaplamalı daireler sattıklarını zannettiler. Elde kalınca acaba anladılar mı?

Gelelim negatif ayrımcılığa….

Trabzon’daki basın mensuplarına 300 bin liraya daire yapıp satan TOKİ, Bursa’daki gazetecilere bakın hangi fiyattan konut satıyor.

2 +1 konut fiyatı 99 bin lira… 3+1 konut fiyatı 132 bin lira… Alınan peşinatlar: 2+1 için 12 bin lira…. 3+1 daireler için 20 bin lira.

***

Trabzon’daki gazetecilere 50/70 bin lira peşinatla konut satan TOKİ’nin Bursa’daki gazetecilere 12/20 bin lira peşinatla konut satmasını siz nasıl izah edersiniz? Trabzon’da Bursa’nın 2.5 katı pahalı daireyi neyle ifade edersiniz? Kamulaştırmaya ödediği paralarla yıktığı konut alanlarını, ‘yeşil alan’ ilan edip bedelini gazetecilere ödettiren TOKİ, elinde kalan konutlardan sonra acaba hiç vicdan azabı çekiyor mu? (Elbette ki taş yığınlarından ibaret olan TOKİ’de vicdan azabı olmaz)

***

Trabzon’daki basın mensupları için yaptırılan konutların Organize Komitesi Başkanlığı’nı yaptığımız ve başarısız olduğumuz için bu kadar yaralıyız. Bu derin haksızlığı TOKİ Başkanı’na anlatamadığımız için üzgünüz. Bu yazıyı yazmak için konutların TOKİ’nin elinde kalmasını bekledik. Zira TOKİ Başkanı’na, ‘Bu konutları bu fiyata değil basın mensupları, normal vatandaş da alamaz. Lütfen makul davranın’ diye ısrar etmiştik. Ama onlar fiyatları makul bulmuş ve basın mensupları almazsa vatandaşın kapış kapış alacağını zannettiler. Şayet fiyat indirimine giderlerse Trabzon’a karşı pozitif ayrımcılık yapmakla eleştirilmekten çekinmişler!...

Doğru söylemişler!... Trabzonlu TOKİ Başkanı’nı Bursa’ya pozitif ayrımcılık yaptı diye kimse eleştirmez. İnsanoğlu bilmez mi ki hayat kubbede bırakılan birkaç hoş sedadan ibaret.

 

Not: Şahsıma ait 2 dairem var. Sadece basın mensuplarına destek için komite başkanı oldum. Daire için başvurum olmadı ve almadım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108