Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen 17. Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne birçok ülkenin terör ve güvenliği gerekçe göstererek katılmayacaklarını resmen bildirdiğini ve bunun Trabzon için üzücü bir gelişme olduğunu kaydetti. Pekşen yazılı açıklamasında “Bu iş kent valisinin ve kentin genel idaresinin kamu düzenini ve güvenliğini sağlayamadığını göstermektedir.” dedi.

Pekşen ne yazık ki ülkedeki terör sorununu Trabzon’a yönlendirerek kendi şehrini karalıyor. Festivale katılmayan ülkeler sanki Trabzon’u gerekçe göstererek gelmiyor. İşin gerçeği şöyle: 20 civarında ülkeye davetiye çıkarılmış. Bu ülkelerden ABD ve Belçika Türkiye’de terör olduğunu gerekçe göstererek katılmayacaklarını bildirmiş. Rusya ve Ermenistan zaten davete hiç cevap vermemiş. Geri kalan 13 Avrupa ülkesi ise “20 bin avro oyunculuk kaşesi ödemesi yaparsanız geliriz.” demiş. Almanya, İspanya, Yunanistan, Fransa, Romanya gibi ülkeler bu kategoride yer alıyor. Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünün bu kadar büyük bir bütçesi olmadığı için davet gerçekleşememiş. Daha farklı bir boyut ise Adana Devlet Tiyatrosunda da aynı uygulama hayata geçmiş. Yani Trabzon Devlet Tiyatrosundan istenen “oyunculuk kaşesi ücreti” Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünden de istenmiş. Arkasında Sabancı Grup olmasına rağmen Adana da bu parayı göndermemiş. Meselâ Hindistan,Ukrayna gibi ülkeler 3 bin avroluk “oyunculuk kaşesi” karşılığında gelmiş. Ancak uyanık Avrupa grupları 20 bin avro diye diretmiş. Sanatı pek seviyorlarmış ya! Medeniyetin uç noktasında yaşıyorlarmış ya! İşte onların sanat anlayışı bu kadar! Para verirsen geliriz! Yoksa gelmeyiz! Garip olanı Trabzon’un kendi milletvekilinin bu gerçeği çarpıtarak kamuoyuna farklı yansıtması. Biz Devlet Tiyatrosu Müdürü’yle görüşerek bu bilgileri edindik. Sanırız Haluk Bey de kendisiyle görüşmüş. Ama bu görüşmeden nasıl böyle bir yorum çıkarmış anlamak mümkün değil.

Velev ki ABD, Rusya, Ermenistan ve Belçika dışındaki 11 Avrupa ülkesi para için değil de terörü gerekçe göstererek gelmemiş olsun. Gösterilen gerekçe Trabzon’la alâkalı değil ki. Türkiye’deki terör bahane edilerek tiyatrocular gönderilmemiş. Bunun eleştirilebilir yönü ise ayrı bir sorun teşkil ediyor. Ne yapacaktık yani? PKK teröristleriyle mücadele etmeyecek miydik? Avrupalı böyle bakıyor diye ülkenin bölünmesini mi seyredecektik? Sonuç olarak neresinden bakarsanız bakın bir milletvekilinin eleştirmesinin yanlış olduğu bir keyfiyet. Hele hele Türkiye’nin en güvenli kentlerinden biri olan Trabzon’u kendi vekilinin terörle bağdaştırması nasıl bir mantıktır? Yoksa Sayın Pekşen’in kast ettiği Avni Aker’deki saldırı mıdır? Şayet böyle ise bu daha da vahimdir. Avni Aker’de bir fanatiğin hakeme saldırısını ABD ile Belçika terör mazereti olarak gösteriyorsa kınanması gereken ABD ile Belçika’dır. Trabzon değildir.

 

Trabzon Milletvekilimiz Sayın Pekşen Trabzon’daki yöneticileri eleştirmek için bir sürü neden bulabilir. Tek başına Avni Aker’deki olay bile Trabzon’u yöneten vali ve emniyetin beceriksizliği ile alâkalıdır. Ama bunu alıp Uluslararası Tiyatro Festivali’ne araç/amaç yapmak Sayın Pekşen’e yakışmamıştır. Yalnız Türkiye değil, dünya zor günlerden geçiyor. Özellikle Türkiye üzerinde daha farklı oyunlar sergileniyor. Evet, bulutlu bir dönemden geçiyoruz ve her şeyin farkındayız. Bunu içe dönük bir karalama olarak kullanmak ve çarpıtarak vali avına çıkmak bir milletvekiline bir şey kazandırmaz. Hele bu bölgede bu tür yaklaşımlarla siyaset yapılmaz. Saygı ile bitirelim. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108