TİAB’ın İstanbul’da organize ettiği programa katıldık. Program, diyoruz zira ne bir konferanstı ne panel ne de çalıştay… İlginç bir programla karşılaştık.

Trabzon İş Adamları ve bürokratlarının oluşturduğu TİAB’ın Trabzon ve bölge sorunlarına vakıf olduğunu düşünerek büyük bir heyecanla gitmiştik. Programda yetkililerini ve konuşmacılarını dinleyince Trabzon’un sorunlarına ne kadar uzak düştüklerini gözlemledik.

Program 2 aşamalıydı. Önce TİAB Başkanı ve TİAB’ın önemsediği iki isim konuştu. Ardından TİAB üyesi bir bürokrat. Ortaya ne bir sorun koydular ne çözüm önerisi… Trabzon’a ilişkin görüşlerini anlattılar. Bu açıdan bakılınca elbette yararlanılabilecek kısımlar vardı. Ancak program Trabzon’un sorunları ve çözüm önerilerini gündem yapmamıştı.

***

İlk konuşmacı TİAB Başkanı Atalay Şahinoğlu, perişan bir Trabzon portresi çizdi. “Trabzon hak ettiği yerde değil.. Trabzon vahim bir durumda. Diğer illerden tek üstünlüğümüz havalimanı onu da kaybettik!.., DOKA Genel Sekreteri Trabzon’a yeterince pay ayırmıyor !..., Raporlar hep rafları süslüyor!...” biçiminde hep olumsuz sözler !...

Belli ki Sayın Şahinoğlu, Trabzon ile ilgili kulaktan dolma bilgilerle beslenmiş. Şehrin kaderine katkı koyacak kadar etkin olan DOKA’yı para kasası görmek gerçekten üzücüydü. Hele Trabzon’un üstün vasıflarını havaalanı ve limandan ibaret sanmak, 1970’lerin Trabzon’uyla mukayese etmekti.

***

Trabzon’un ciddi sorunları olduğu doğru. Lakin TİAB bu sorunlardan habersiz olduğu gibi sorunlara vakıf olmak ve katkı vermek gibi  bir izlenim de vermedi. Bir şeyler yapmak istiyor ama alt yapısı yok. TİAB belli ki bir çalıştay yapabilecek keyfiyetten de uzak. Buna rağmen kendisine farklı bir misyon yüklüyor!..

TİAB Üyesi olduğunu söyleyen, Çevre ve Şehircilik Müsteşar Yardımcısı bir bürokratın o ucube konuşması aslında her şeyi izah ediyor. Ne Trabzon’da yaşanan tartışmalardan haberdar ne de yatırımların gidişatından !... Fildişi bir kuleden sesleniyordu!... Zor bitirdi.

***

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü elbette önemli bir bilim adamı. Lakin konuşmasının Trabzon’un sorunlarıyla hiçbir ilgisi yok Trabzon’un geleceği hakkında fikir yürütmek için bugününü bilmek lazım. Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, “Odak şehir” yakıştırmasıyla ve kendince bir Trabzon profili çizdi. Nüfus konusuna, göç konusuna, ihracat rakamlarına girdi. Ama eski rakamlarla konuşunca TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu düzeltti. DOKA’yı para dağıtan bir kuruluş zannedip, “Diğer illere verdiği para, Trabzon’un iki katı” demek DOKA gerçeğini gerçekten bilmemekti.. Prof. Dr. Yüksek, teorik anlamda önemli mesajlar da verdi. Birlikte ve kollektif çalışmanın önemi… Başkasının aklını beğenmenin önemi… Halbuki beklenti bunlar değildi. Ne sorun anlattı ne çözüm önerisi…

***

Lütfi Altun Bey iyi bir teknik adam olarak kendince bir Trabzon profili çizdi. Doğru şeyler de söyledi, yanlış beklentiler de… Özal ve Kahveci ikilisi ile Zigana Tüneli özdeşleştirmesi yanlıştı. Zigana’nın temeli 1977 yılında atıldı. Özal’dan önce İpekyolu’nun önemi zaten biliniyordu. KEİB ise hiçbir şey ifade etmeden unutuldu gitti.

***

Arapların Trabzon ve Karadeniz’e gelişlerini Mısır ve Suriye’de savaşa bağlayan konuşmacılar dinledik. Ümitvar gittik, ümidin ve umudun yine ve ancak Trabzon’dan koyulacak irade ile gelişeceğini bir kez daha gördük.

Trabzon’un günlük 3 gazetesi İstanbul’da her gün bayileri süslüyor. Kentin ve bölgenin yerel sorunlarını İstanbul’a ve Marmara’ya taşıyorlar. Üzgünüz ama TİAB’daki hemşehrilerimiz 3 gazetenin herhangi birini okusalar sorunlara farklı yaklaşacaklar.  Ne yazık ki bu gerçeğin bile uzağındalar.

 

TİAB toplantısına umutlu gittik, umutsuz döndük.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108