Trabzon Gazeteciler Cemiyeti seçimleri bitti. Ancak tartışması sürüyor. Tartışmanın sürmesinin sebebi ise yeni bir cemiyetin kurulması için oluşan irade… Muhtemelen ekim ayı içinde yeni bir gazeteciler derneği hayat bulacak.

Dün seçimde kaybeden başkan adayı sevgili Tekin Atay yeni kurulacak cemiyetle ilgili fikrini yazmış. “Ben cemiyetin bölünmesinden yana değilim.” demiş. Tekin Atay’a fikir anlatacak değiliz. Ancak iki hatırlatma yapmak istiyoruz.

Birincisi yeni cemiyeti kurma iradesindeki arkadaşların hiçbiri Tekin Atay’a ‘bizimle ol’ teklifi götürmedi. Zira bu yeni oluşum seçim kaybedildiği için alınan bir karar değil. Öyle algılanması da istenmiyor. Sevgili Tekin Atay’ın da üç gündür yazdığı gibi TGC’de oluşan bir KAST, ideolojik bir çehreye bürünmüş ve cemiyeti kendi üyelerine karşı koruma altına almıştır. Her şeyi kendilerinin belirlediği, kendileri gibi düşünmeyeni başkanlığa getirmeyen bu yapı, aktif gazetecilik yapmayan ve yıllardır Trabzon dışında yaşayan 40-50 ismi sandığa taşıyıp hedefine ulaşmaktadır. Sevgili Atay bu KAST’ın içinde olmasa ve hatta onlara karşı olsa bile ideolojisi onlarla yürümeyi gerektirebilir. Dolayısıyla ve kendi ifadesiyle “bu cemiyeti ısrarla tekelinde tutmak isteyenlerle daha fazla mücadele etmek ve hepimizin meslek örgütü hâline getirmek gerektiğini” düşünmeye devam edebilir!..

Tekin Atay dün cemiyeti elinde tutanlara bakın nasıl sesleniyor:

“Üç kuruşluk menfaatleri için her türlü namussuzluğu yapabilecek cibilliyetteki gurursuzlara… Elli türlü film ve fırıldak çevirdikleri hâlde kendilerini dürüstlük abidesi gibi pazarlamaya çalışanlara… Vicdan ve ahlâk gibi kavramların hayatlarında hiç yeri olmadığını ispat edenlere… Haksızlık karşısında dilsiz şeytan kesilen pısırıklara… Kısacası adamlığını kaybetmişlere…” Tekin Atay içeride kalıp, böyle vasıflandırdıklarına karşı mücadelesini sürdürebilir. Biz zaten farklı düşüncesine rağmen Sayın Atay’ı bu KAST’a karşı bir mücadelenin içinde olduğu için desteklemiştik. Tercihi kendisine aittir.

İkincisi Cemiyetin bölünmesi hikâyesi… TGC bölünmüyor. Oluşturulan ideolojik bir KAST nedeniyle bu cemiyet, kendi üyesini düşman gören bir yapıya büründürüldü. Bu KAST, gelecek başkanı bugünden belirliyor. Kendileri gibi düşünen, kendi ideolojilerine hizmet eden isimleri sıraya koymuşlar. Bir de kendilerine itaati esas alıyorlar. Cemiyetin bugünkü görev dağılım yapısına bakın, gelecekteki başkanı görürsünüz. Arada hiçbir birliktelik olmayan… Mesleğe hizmet etmeyen… Birkaç kişinin yönlendirmesi ile varlığını sürdüren bir cemiyette niçin kalalım? Hangi birlikteliği bölüyormuşuz?

Trabzon Gazeteciler Cemiyetine büründüğü ideolojik sol kılıf altında hizmete gerek yok. En azından meslek örgütü olmaktan uzaklaşan bu yapıda durmanın âlemi yok. Çağı doğru okuyan, her fikrin yönetebileceği ve ortak aklın hâkim olacağı bir cemiyetin zamanı çoktan geldi ve geçiyor.

***

Gelelim dünkü yazısındaki yersiz ve mesnetsiz iddiasına… Atay diyor ki “Ne zaman TGC’de seçim olsa artık hepimizce malum kişiler atağa kalkıyor, seçim üzerinden güç gösterisine soyunuyor ve adaylar arasındaki yarışı da camiadaki barışı da tarumar ediyor.”

 

Evet, tam 10 küsur yıldır bu ideolojik KAST’la mücadele ettik. Her seferinde dışarıdan getirdikleri hazır kıta adamlarıyla cemiyetin ortak bir akılla yönetilmesine izin vermediler. Bizim mücadelemiz şahsımızla ilgili değil ve olamaz. Bir ilke mücadelesiydi. Demokratik ve etik olmayan yöntemlerin devreye sokulması nedeniyle içeride artık mücadele imkânı kalmamıştır. Şimdi yeni bir cemiyetle yürümeyi düşünüyoruz. Sayın Atay, dün yazdıklarının üstünü örterek ideolojik birlikteliğine teslim olabilir. Yolları açık olsun. Barış içinde yaşamaları temennisiyle... 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108