Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin seçimiyle ilgili yazmayı düşünmüyorduk. Olağanüstü Kongre kararı en başından alınması gereken karardı. 5 ay sonraya alınması da bir yanlıştan dönmek demekti. En başından aynı şeyi söyledik. Hukuksuz ve antidemokratik bir tablo karşısında kendi hukukunu savunamayan gazeteci ötekinin hukukunu savunamaz. Biz, en başından beri gasp edilmek istenen irademizi savunduk. Sonunda geç de olsa doğru olan yapıldı. Bundan sonrası Trabzon Gazeteciler Cemiyeti mensuplarının vereceği karara bağlıdır. Herkes saygı duyacak.

Hal böyle iken ’61saat’ internet sitesinde sıradan, içi boş ve adeta sokak ağzıyla bir yazı kaleme alınmış. ‘Yusuf Turgut aday olmayacak mı?’ başlıklı yazıda bize göndermelerde bulunulmuş. Gelinen noktadan rahatsız olan, önceki satırıyla sonraki cümlesi çelişen, meselenin özünü anlayamamış antidemokratik bir yazı... ‘61saat’ önemsediğimiz bir site olduğu için cevap vermeye değer buluyoruz.

61 saat diyor ki; Bu şehirde çoğu gazete patronu birbirleriyle mahkemeliktir.

günebakış diyor ki; Hayır… Bu şehirde iki gazete patronu birbiriyle mahkemelik oldu ve bitti. Şu an birbiriyle mahkemelik olan gazete patronu yoktur.

Böyle yazarak gazete patronlarını birbiri ile kavga eden insanlar olarak göstermek, 61saat sitesinin gazetelere bakışıyla ilgilidir.

61 saat diyor ki; Son yaşanan cemiyet seçimleri Trabzon sınırlarını aşıp Ankara gündemine taşındı. Divan alaşağı edildi. Patronlar yine birbirlerine en ağza alınmayacak seviyesizlikte saldırdılar.

günebakış diyor ki; Ankara’da bakanların TGC seçimleriyle ilgili açıklamalarını duymadık! Bakanlar Kurulu’nda da ele alınmadı! Divanı kimse alaşağı etmedi. Trabzon İl Dernekler Müdürlüğü’nün 3 kişilik inceleme heyeti Divan’ın yanlış tutanak tutması sonucu yanlış bir yönetim oluştuğunu tespit etti. Hele hele patronlar birbirlerine en ağza alınmayacak seviyesizlikte laf etmedi. Burada taraf olan günebakış’tı. günebakış’ın patronu biçbir gazete patronuyla atışmadı. Hakkı olmadan, seçimi kazanamadan orada oturan Yusuf Turgut’a, gazetenin duruşu ve ilkeleri ekseninde ‘çekil’ çağrıları yaptı. Yine Kolektif Grubu çocuğuna ödül verip günebakış’a sövdürenlerin kepazeliklerini ifşa etti. Aksine, seviyesiz yazdığı gerekçesiyle 61saat sitesi istifa eden yönetici ile mahkemelik oldu…

61 saat diyor ki; Saldırıya muhatap olanlardan biri de DİVANIN KARARIYLA BAŞKAN İLAN EDİLEN YUSUF TURGUT…

günebakış diyor ki; Ortada saldırı mantığı yoktu. Bak kimse sizin gibi mahkemelik de olmadı. Lakin bir doğrunuz var. Evet, Yusuf Turgut genel kurula katılan gazetecilerin kararıyla değil, divanın kararıyla başkan ilan edildi. İl Dernekler Müdürlüğü de bunu tespit etti. Bu gerçeğe rağmen itiraz etmemeli, sonra da sokakta ‘demokrat’ diye gezmeliydik öyle mi?..

61 saat diyor ki; Yusuf Turgut’a itiraz edenlerin haklı nedenleri olabilir. Fakat üsluplar zaman zaman nezaket sınırlarını aştı. Trabzon kamuoyu bile ‘Trabzon basını baksana seviyeyi ne kadar düşürdüler’ dedi.

günebakış diyor ki; Sizin elinizde seviye tespit aleti mi var? Önce kendi seviyenizi ölçseniz. Zira yazdığınız yazıdan dolayı mahkemelik olan sizsiniz. Ayrıca Trabzon kamuoyu öyle demiyor. ‘Helal olsun Trabzon basınına… Yanlışın üzerine oturmadı’ diyor. Size gelen kamuoyu mesajları farklıysa sorun sizde olabilir.

61 saat diyor ki; Yusuf Turgut kendisine yakışanı yaparak kongre günü gerekeni demiştir. Sonrasında kongre kararı almıştır. Yel kayadan alsa alsa toz alır.

günebakış diyor ki; Yusuf Turgut kongre günü, ‘Bu kongrenin kazananı yok. En yaşlı üye Hikmet Aksoy ağabeyimizin başkanlığında yeniden kongreye gidiyoruz’ sözlerini cemiyet salonunun ortasında ilan etmesine rağmen bu taahhüdüne uymadı. İl Dernekler Müdürlüğü kararı ortada olmasa belki de şu tabloyla devam edecekti. Ama devam edebilmenin imkansızlığını kendisi de gördü. 5 ay sonrasına karar aldı. Yel kayadan ne aldı hikayesi uzun olur. Yel kim, kaya kim uzun tarifler alır. Ancak yazınızdaki ikinci doğru ile kapatalım. Evet herkes kendine yakışanı yaptı. Ve herkes kendine yakışanı yazıyor. 

NOT: günebakış ailesi olarak yarın akşam Ensar Vakfı’nın davetine icabet ederek iftarımızı tarihi Ayasofya Camii’nin bahçesinde açacağız. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108