banner114

Dedi: Millet seçim derdinde değil, geçim derdinde… Ne diyorsunuz?

Dedim: Evet… Vatandaş geçim derdinde. Ancak göz ucuyla da olsa seçimi takip ediyor. 31 Mart seçim sonuçlarını herkes merak ediyor.

Dedi: Kimine göre ekonomik kriz AK Parti iktidarını ciddi biçimde etkileyecek. Muhalefet 31 Marttan sonra genel seçim isteyebilir mi?

Dedim: Ekonomik krizin sandığı etkileyeceği belli oluyor. Zaten tekelci sermaye bunu bildiği için yüksek fiyatı körüklüyor. Hükümet süper marketlere mahalle aralarına bile girme izni vermemeliydi. Bu imtiyazı şimdi hükümete karşı kullanıyorlar. Daha çok Bakan Berat Albayrak’ın ekonomik programını akamete uğratmaya çalışıyorlar. Bakalım ne kadar direnebilecekler?

Ancak bir hususun altını çizelim. Evet… Ekonomik krizin yansımaları 5 Nisan kararlarından da, 2001 krizinden de etkili… Vatandaş çok ama çok etkilendi. Lakin o süreçlerde hükümetlere hep alternatifler oluşmuştu. 1994 kiriz sonrası DYP-SHP koalisyonu dağıldı ve ülke 1997 Post Modern Darbe sürecine savruldu. 1994 krizi 1995’te Refah iktidarını doğurdu. 2001 krizi ise AK Parti’yi doğurdu. Doğrudur… 2018 krizi her iki krizden daha etkili… Zira ekonomik seviye 1994 ve 2001 dönemlerine göre yüksekti ve insanlar yüksekten düştü. Lakin AK Parti iktidarının alternatifi hala yok. Vatandaş bunu görüyor. Dolayısıyla sandığa yansımasının derin olacağını düşünmüyoruz.

Dedi: Hangi halde muhalefet yeniden genel seçim ister?

Dedim: Hiçbir halde muhalefetin tamamının genel seçim isteyeceğine inanmıyoruz. CHP ve HDP isteyebilir ama İYİ Parti yanaşmaz. Zira 2015’teki tablo tekerrür edebilir.

Dedi: 2015 tablosu derken neyi kast ettiniz?

Dedim: 2015 Haziran seçimlerinde AK Parti yenildi. Muhalefet bu yenilgiyi farklı boyutlara taşıdı. Hükümet yeniden seçime gitti ve 1 Kasım’da tam ve kesin bir istikrar çıktı. Biz 31 Mart seçimlerinin bir mağlubiyete yol açacağına inanmıyoruz. Bir rahatsızlık var ama hükümet devirecek boyutta görmüyoruz. Rahmetli Özal’ın ifadesiyle… Milletin kantarın topuzunu kaçıracağını düşünmüyoruz.

Dedi: ABD böyle bir tablo bekliyor değil mi?

Dedim: Elbette… ABD-İsrail-Avrupa-Mısır-Suud vs. Lakin bu bir yerel seçim ve yerel seçimden genel seçim çıkaramazlar. Diretseler ve seçim olsa… Tayyip Bey böyle bir seçimde ezici üstünlük sağlar. Türkiye’yi terbiye etmek isteyen bu dış çember belki Türkiye’den Vanezuela  çıkarmak istiyor olabilir. Ancak Türk halkı Güney Amerika insanına benzemez. Söz konusu vatan ve millet olduğunda ABD bayrağı ile gezmez. ABD bayrağını yakar. Söz konusu vatansa, gerisi teferruat haline gelir. Yani ve sonuç olarak ne muhalefet ne dış dinamikler 31 Mart seçimlerinden bir hükümet krizi çıkartamaz. Hani en başta bir ifade kullanmıştık. “Vatandaş seçim değil, geçim derdinde lakin göz ucuyla da olsa seçimi takip ediyor” diye… İşte o göz ucuyla  kollama bu anlamda bir şeydir.

Tekelci sermaye hükümete karşı dirense bile yenilecektir. Önemli olan hükümetin daha önceleri yaptığı yanlışlardan dönüp dönmeyeceği meselesidir. Düşüşü durduracak akla bürünmesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dertsiz Olgun 4 ay önce

amerika ve rusya türkiyeden her istediğini aldı. tekelci sermaye ise en tatlı yıllarını akp döneminde yaşadı. zeki öğrenciler ise yurtdışına çıkmak için can atıyor. türk üniversiteleri ise çökmüş vaziyette. daha ne olsun...ali bey....

Avatar
Turgay 5 ay önce

tekelci sermaye altın yıllarını akp ile yaşadı. ne sendika var ne grev var gül gibi memleket.millet asgari ücrete razı tekelci sermaye daha ne istesin.

banner108