Tarih 16.11.2009… Trabzon’un 1999 yılından itibaren konuştuğu ve tam 10 yıl sonra hayat bulan Sürmene Tersanesi nihayet ihale edilir. Tam 260 dönümlük dolgu alanı Nur Gemiciliğe ihale yoluyla verilir. 50 milyon dolar harcanarak elde edilen dolgu alanı tersane olarak hizmet verdiğinde 5 bin kişi iş bulacak, yan sektörlerle birlikte bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacaktı. Daha da ilerisi vardı. Rize’de ve Trabzon’un batısında da birer tersane kurulması konuşuluyor ve bölgenin “Tersaneler Bölgesi” olması amaçlanıyordu. Her şey normalmiş gibi gidiyordu.

***

Hiç beklenmedik bir biçimde tüm dünyada tersanecilik çöktü. Aynı şekilde 10 yıl beklediğimiz Sürmene Tersanesi umudu da böylece bitti. Nur Gemicilik firmasının normalde 260 dönümlük araziyi iade etmesi gerekirdi. İki yıllık hakkı vardı ama 4 yıl beklettiler. O alanın atıl biçimde bekletilmesi bu şehre haksızlıktı. Trabzon’un beklentileri ve A. Nur Çebi’nin umurunda değildi. 4 yılın bitiminde limanı bile olan deniz dolgusu 260 dönümlük alanın iadesi beklenirken beklenmeyen bir şey oldu. Dönemin Ankara Milletvekili ve Eski Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl devreye girerek araziyi 49 yıllığına yine aynı Çebilere tahsis ettirdi. Erdöl, tersanenin yapımında en çok emeği geçen isimdi. Ama finali yanlış yaptı. 2014 yılı ortalarında 4 yıldır o araziye tek çivi çakmayan Nur Gemiciliğe yapılan 49 yıllık tahsise karşı çıktık. Bir ramazan gecesi Prof. Dr. Erdöl’le yazmak üzere bu konuyu konuştuk. Erdöl, Çebilere yeniden “Tersane Alanı” olarak 49 yıllığına tahsisi savunuyor, Çebilere güvendiğini söylüyor, 2800 işçi çalıştıracaklarını iddia ediyordu. Taahhüt yerine gelmezse de hukukunu gösteriyordu. Aradan şimdi tam 6 tane 6 ay geçti. Yani tam 3 yıl. Tablo ortada. Nur Gemicilik tersane değil çimento silosu kuruyor.

O dönemde Sayın Erdöl’le yaptığımız iddialı konuşmayı sütunumuza taşımıştık. Tarihe not düşmek üzere 14 Temmuz 2014 tarihli yazımızı yeniden yayımlıyoruz. Sürmene Tersanesi 2,5 yıllık aradan sonra ve yeniden Çebiler Grubuna üstelik 49 yıllığına tahsis ediliyormuş. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan “Tahsisi Sayın Cevdet Erdöl destekliyor” deyince Prof. Dr. Erdöl’ü arama gereği duyduk. Bu konuyu mütalaa etmek istediğimizi iletip müsait bir süreçte görüşmek istedik. Cuma akşamı 23:50 sularında aradılar. 01.20 saatine kadar görüş alışverişinde bulunduk. İnandıklarımızı, inanmadıklarımızı paylaştık. Cevdet Bey Sürmeneli, Cevdet Bey Trabzonlu, Trabzon’a ve Sürmene’ye yapılacak bir yatırımda elbette samimiyet sorgulamak gibi bir hadsizlikte bulunamayız. Ancak bir yanlış anlaşılma veya yanlış kanaat oluşabilir endişesi ile konuştuk. Sonunda farklı düşünsek de bekleyip görmek gerektiğinde birleştik.

Öztürk: Sayın Erdöl Çamburnu Tersane Alanı’nın Nur Gemicilik’e 49 yıllığına tahsisi söz konusu ve siz bu adımı destekliyorsunuz.

Erdöl: Evet Ali Bey. 4 yıllık bir süreç bu. Ön izin süreci tamamlandı ve tahsise hak kazandılar. 49 yıllık tahsis yeni gelişen bir durum değil.

Öztürk: Biz 4 yılda oraya 1 çivi bile çakmayan işletmenin, bundan böyle daha rahat davranacağını düşünüyoruz. Bir tahsiste 4 yıl ön izin olur mu? Yatırım niyeti olan bir firma hukuki hakkı 4 yıl olsa bile beklemez. 2 yılda hazırlığını bitirir ve yatırıma başlar. Dolayısıyla biz yatırım bağlamında bu firmaya güvenemiyoruz.

Erdöl: Doğrusu ben güveniyorum. 4 yıllık bekleme süresi tersanelerin içinde bulunduğu durumla alakalı. Hem güvenmek önemli değil. Taahhütleri var. 2800 işçi çalıştıracaklar. Taahhütlerini yerine getirmezlerse hukuken gereği yapılır.

Öztürk: 49 yıllık tahsisten sonra kimse bir şey yapamaz. Bir iki küçük yatırımla kanunu arkadan dolanmak mümkün. Dünya kadar örnekleri var. Dolayısıyla geri almak gibi bir şey olamaz.

Erdöl: İkincisi bu alana başka talipli mi var? Ahmet Hamdi Bey’in bahsettiği yatırımcıların ortada müracaatları yok. Onlar müracaat etsin orada onlar için 200 dönüm alan buluruz. Ben ona da hazırım. İlla ki Çebiler’in elinden alıp, başka yatırımcıya vermek gerekmez.

Öztürk: Hepimiz bu bölge ve Trabzon için uğraşıyoruz. Kimse kimseyi daha duyarlı olmakla itham edemez. Hele sizin için vizyon projesi mesabesindeki bir olayda hiç edemez. Ancak biz şahsen inanmıyoruz. Nur Gemicilik şimdi orayı 49 yıllığına aldı. 1 yıl sonra beraber göreceğiz. 200-250 işçi çalıştıracak mı?50 trilyonluk o yatırım ne olacak inşallah beraber izleyeceğiz.

 Erdöl: Ben 6 ay veriyorum. Devir teslimden 6 ay sonra göreceksiniz. Ne taahhüt etmişlerse yapacaklar. İnşallah beraber izleyeceğiz.

Öztürk: Ben 1 yıla da razıyım. İnşallah özür dileyen biz oluruz. Keşke yapsınlar, 10 kere bile özür dileriz.

Erdöl: Bu arada Ahmet Hamdi Bey’le siz de görüşün. Aktarma İstasyonu olarak kullanmak isteyen ilgili firma müracaatını yapsın. Ben ona da destek olacağım. Orada ona da yetecek yer var.

Öztürk: Teşekkür ederim. Hayırlı sahurlar ve Ramazanlar.

Erdöl: Ben teşekkür ederim. Size de hayırlı Ramazanlar.”

Trabzon’da 260 dönümlük hazineye ait iki arazi var. Üstelik biri 60 milyon dolardan fazla para ödenerek dolduruldu. Sürmene’de limanı olan bir alan. Ama ne yazık ki siyaset eliyle kadük ediliyor. Şimdi çağrımız üç makama…

Sayın Bakanımız Süleyman Soylu… Lütfen bu duruma el koyunuz. Siyasetin ürettiği bu muhteşem alanın böyle heba  olmasına izin vermeyiniz.

Sayın Cevdet Erdöl Beyefendi… Biz inanıyoruz ki siz iyi niyet ve samimiyetle tahsis yaptırdınız. Şimdi ise aynı samimiyetle geri aldırıp kullanımı için DKİB’i devreye sokmalısınız.

Sayın Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu… Bu alana çimento fabrikası yapımına izin vermeyiniz. Siz izin vermeyniz ki o alanın atıl hâlde kalışını her gördüğümüzde kendimizden utanalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108