banner114

Amerika-Fransa ve İngiltere’nin Suriye’yi vurması ve AK Parti hükûmetinin bu saldırıya sınırlı da olsa destek vermesi “Türk solu” çevrelerinde bakın nasıl yorumlandı!..

“EMPERYALİSTLER VURDU, AKP ALKIŞLADI”

Türk solunun bu duruşu, İslâm karşıtlığı keyfiyetinden kurtulamamak olarak yorumlanmalı. 200 bin kişinin katilini… Kendi insanına gaz bombası atan bir diktatörü bile savunan bir sol düşünün!.. Avrupa solunun olaya yaklaşımı bile dinseldir. Zira ölenler Hristiyan değil Müslüman kitlelerdir. Sakın yanlış anlamayın!.. Bizimkiler ABD karşıtı oldukları için Esat’ı savunmuyorlar. Yerine göre ABD’ci bile olabiliyorlar. Alın size PYD meselesi… PYD’nin ABD emperyalizmi ile kol kola girip Türkiye’ye savaş açması olayında PYD’nin yanındalar. Bunlar yerine göre bizim Amerikancı Sosyalistler… Düşüncelerinin tek karşıtlığı var… İslâm… İslâm’la yan yana olan her şeye karşılar. AK Parti iktidarının dincileri temsil ettiğini düşünüyorlar ve AK Partinin karşısındaki her şeyin ve herkesin yanındalar.

Türkiye’de kendileri adına beka kaygısı yaşadıklarını anlayabiliriz. Lâkin Esat’ın beka kaygısıyla yaptığı katilliği masumlaştırıp… Emperyalist olan ABD’ye işlerine geldiği zaman kızıp… “Emperyalistler vurdu, AKP alkışladı” demek bir sefalet halidir. Aynı ABD’yi Tayyip Erdoğan’ı devirmek istediğinde destekleyen bunlar değil midir? Hangi Esat’ı kime karşı savunuyorlar? Demokrasinin, hukukun zerresinin olmadığı, yarın ve muhtemelen İnsan Hakları Mahkemesinde yargılanacak çağdaş Firavuna söyleyemediklerini halkın oyu ile seçilmiş meşru iktidara söyleyen sefil anlayış…

“Zafer direnen Suriye halkının olacak” dövizleriyle sokaklara çıktılar. Direnen Suriye halkından bahsediyorlar… Suriye halkının yüzde yetmişi Esat’tan kaçan mazlumlar. Esat’ın bombalarından kaçan Suriye halkından geri kalanlar sığınaklarda yaşıyor. Bizim sosyalistler ise Suriye’de hala halk arıyor! Türkiye sokaklarında gördükleri yüz binlerce, milyonlarca Suriyeliden utanmıyorlar. Sokaklardaki Suriyelilerin yüzüne bakıp “Suriye halkının yanındayız” diyorlar. Bu nasıl bir ruh hâlidir Allah’ım!..

***

Dün PKK’nın güneydoğuyu Suriye’ye çevirme girişimi… Hendek terörünü destekleyip “Devlet, Kürtleri katlediyor” deklarasyonu yayımlayan aydın ihanetinin Avrupa’yı ve Amerika’yı müdahaleye çağırırken emperyalizm akıllarına gelmemişti!.. Aynı çevrelerin bugün Suriye’de insanları gazla toptan katleden Esat iradesini sözde de olsa… Kendi çıkarlarıyla örtüştüğü için de olsa!.. cezalandıran Avrupa ve Amerikalıları emperyalist saldırı olarak nitelemesi onlar adına samimiyetsizliğin bir göstergesidir. Samimiyet ve fikir ahlakı ABD ve Avrupa’ya emperyalist her adımında karşı çıkmaktır. Zalim Esat’ı cezalandırdıkları zaman değil.

Bu hastalıklı halin bir tek sebebi vardır. Erdoğan düşmanlığı… Dolayısıyla tüm ölçüleri Erdoğan’ın devrilmesine endekslidir. Erdoğan’a sırf İslâmî hassasiyeti için düşman kesilen bizim Türk solunun döktüğü gözyaşları sahte, nutukları hamasîdir. Bugün Suriye politikasında, Orta Doğu duruşunda anti emperyalist bir politikadan bahsedilecekse o da Erdoğan’ın bağımsız duruşudur. ABD ve Avrupa’nın devirmek istediği lider Erdoğan’dır. Erdoğan’ın yerine getirmek istedikleri kişi ise kim olursa olsun iş birlikçidir.

Türk solunun emperyalist söylemi ise tek kelime ile samimiyetsizliktir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108