AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili Adayı Süleyman Soylu’nun Trabzon adaylığını kent ve bölge adına şans olarak nitelendirenlerdeniz. Kentin ve bölgenin bekleyen ciddi sorunları karşısında vizyon ve irade koyan, Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile üst düzey ilişkilere sahip olan bir adayı hangi vilayet şans görmez. Üstelik o aday kendi vilayetinden adaysa... Dolayısıyla muhtemel bir AK Parti iktidarında bekleyen sorunlarımızın çözüleceğine yürekten inanıyoruz. Zaten Sayın Soylu’nun mesajları da bu yönde. Sorunların en önemlisi ve başta geleni Güney Çevre Yolu ile Şehir Hastanesi’ydi. Geri kalan 5-6 mega sorun ise çözülebilir nitelikte. Gelelim bugünkü konumuza.. Yani turizmdeki sorunlarımıza.

***

Bölgesel kalkınmada sanayiyi kaçıran ve çağın değişimiyle şekli değişen ticarette geri kalan Trabzon, bize göre Allah’ın bir lütfu sonucu Arap turizmiyle tanıştı. Yılda ortalama 300 bin Arap turistin(her turist 1000 dolar bırakıyor) bölgemizde kalıcı olması ve bizim daha önce bir türlü yakalayamadığımız turizm gerçeğinden hareketle onları ağırlayabilmemiz için hiçbir hazırlığımız yok. Mesele 3- 5 otel meselesi değil. 4 aylık zaman diliminde 300 bin turistten bahsediyoruz. Yani aynı anda 50-60 bin turistin konaklamasından bahsediyoruz. Sorunlarımız bu bağlamda 3’e ayrılıyor.

1-Turisti karşılayıp bölgeyi sevdirme: Bunun için en önemli sorumumuz turist rehberimizin olmayışı. 2 yıldır yetkililer ve ilgililer 100 turist rehberi için kurs açamadı. Yetki isteyip bu işi başaramadı. TÜRSAB Başkanı Suat Gürkök bölgede toplam 15 yetkili turist rehberi olduğunu söylüyor. Turist Rehberleri Odası Başkanı Taner Demirbulut ise Suriyelilerin bu işte değerlendirildiğini ve hem bölgeyi yeteri kadar tanıyamamalarından ötürü, hem de kendilerini öne çıkarmalarından dolayı bırakalım faydayı zarar verdiklerini ifade ediyor. Bu işin denetleyeni yok. Ne yazık ki oluşturulan  denetim mekanizması işlemiyor.

2-Konaklama sorunu: Sorun kısa vadede çözülecek gibi gözükmüyor. Orta vadede pansiyonculuğu özendirmek zorundayız. Bunun için de Arap turistleri köylere nakletmek mecburiyetindeyiz. Türklerle iç içe yaşamayı benimseyen Araplara köylerimizde terk edilmiş evleri onarıp pansiyon olarak verebiliriz.  DOKA’nın bu yönde daha önce hazırladığı bir projeyi Rize Milletvekili Sn. Hasan Karal eliyle Kalkınma Bakanı’na ulaştırdık. Bakan Bey çok olumlu baktı. Sayın Soylu’ya çağrımız, DOKA’nın bu projesinin takipçisi olmasıdır. Kalkınma Bakanlığı eliyle DOKA üzerinden köyde evini restore edip Arap turiste kiralayacak olan vatandaşa yarısı hibe biçiminde teşvik kredisi verilmeli. Rahmetli Özal döneminde Antalya nasıl özel bir turizm teşvikiyle kalkınmışsa bu bölgeye de bugün özel bir turizm teşviki uygulanmalı. 

 3-Denetim mekanizması işletilmeli: Sayın Soylu... Trabzon için altın yumurtlayan tavuk mesabesindeki Arap turistler havaalanına ayak bastıktan itibaren aldatılıyor. Havaalanında doğru dürüst bir ofis yok. Yönlendirecek hiç kimse yok. Kiraladıkları otomobili istedikleri gibi alamıyorlar. Ek maliyetlerle karşılaşıyorlar. Yani daha ilk anda aldatılma olgusu ile yüzleşiyorlar. Oteller başta olmak üzere esnafın yaklaşımı da benzer durumda. 50 kuruşluk su onlara 1 TL, çay belki 2 TL, yemek 30 TL.. Yani denetimsiz bir vaziyette turizm kenti olamayız.  Bu büyük kalkınma projesini elimizden kaçıracağız. 2 yıldır Valilik bünyesinde bir turizm komisyonu oluşturulmasını savunuyoruz. Büyükşehirde bir Turizm Daire Başkanlığı olması gerektiğine inandık. Komisyon kurulmuş ama işlemiyor. Hakkında kimse birşey bilmiyor. Ne yaptığını ve kimlerden oluştuğunu bilen yok. Sanki  göstermelik bir komisyon. Beklentimiz o ki geç kalmadan bu işe el atmalısınız. Yeni dönemde benzer sorunlar katlanarak bizi bekliyor. Kentin önündeki iradenin devreye girmesi gerekiyor.

Sonuç:

a)Ankara ayağında turizm teşvik konusunun takip edilmesi

b)Trabzon’da denetim mekanizmasının kurularak işler hale getirilmesi.

Belki bundan önce meseleyi özümsemek için sadece turizmcilerle bir araya gelebilirsiniz. Gelmelisiniz de... Zira Trabzon’un sorunları sizin vekil seçilmenizi ve inşallah bakan olarak atanmanızı beklemeyecek kadar acil ve önemli. Zaten benzer adımları atıyorsunuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108