AK Parti Genel Merkezi, siyasette yepyeni bir adım attı. Kentlerdeki STK’ları, dernekleri ve gönüllü kuruluşları AK Parti aday adayları için görüş belirtmeye çağırdı. Üstelik bunu sandıkla yaptırıyor.

STK’ları, siyasette etkili olmaya davet etmek ve kısmen de olsa belirleyici hale getirmek, demokrasi bağlamında  takdirlik bir girişim. İlk bakışta belirleyici gibi gözükmese de tercihinin önemsenmesi STK’lar için gerçekten yeni bir keyfiyet…

Sivil Toplum Kuruluşları için talep edilen görüşün derneklere ve gönüllü kuruluşlara da yaygınlaştırılması doğru sonuç vermeyebilir. TSİAD ile herhangi bir Cami Yaptırma Derneği’nin tercihteki eşitliği sorgulanabilir. Amacı yalnızca cami yaptırmak veya öğrenci okutmak olan bir derneğin veya vakfın, o kentin milletvekili tercihinde bulunmasına ne alaka denebilir. Ancak STK’lar (Odalar-SİAD’lar) ve tüzüğüne ülke/kent meselelerini alan kuruluşların tercihleri demokratik katılım açısından çok ama çok önemlidir.

Güney Çevre Yolu, demiryolu  taleplerine imza atan bir STK o kentin önemli bir öğesidir. Hükümetin herhangi bir programına tepki koyan bir meslek kuruluşu, mesleği dışında da bir irade koyabiliyorsa kendi şehrinin milletvekili adayı üzerinde söz söyleyebilir. Bu olgu hem siyasetçi için uyarıcı bir niteliktedir, hem STK temsilcisini daha fazla söz sahibi yapacaktır.Bireyi STK üzerinden de olsa yönetime katmaktır.

Trabzon’da Maraş Caddesi’nin trafiğe kapatılıp kapatılmaması konusunda görüş belirten bir STK, yaşadığı şehri TBMM’de temsil edecek olan milletvekili için de tercihte bulunması demokratik bir değerdir. Tam aksine ‘Bana ne’, demek kent değerini ve hassasiyetini önemsememektir.

STK temsilcilerinin siyasi görüşleri hiç önemli değildir. Sosyal Demokrat görüşteki bir STK temsilcisi kendi yaşadığı şehir adına ve hatta ülke genelini ilgilendiren bir mesele hakkında tercih belirtip yarın bunu bir sorgu biçiminde değerlendirebilir. Bu aynı zamanda katılımcılıkla eş değerdir.

Kendi yaşadığı şehirde kimin milletvekili olmasının kendisini ilgilendirmediğini söyleyen veya böylesi bir tercihi ‘Siyasete bulaşmak’, olarak nitelendiren STK’nın duruşu ise bize göre samimi değildir. Kentin bir bileşeniyse görüş belirtmelidir.

CHP’den veya MHP’den kimin Trabzon milletvekili olacağı MÜSİAD’ı da ilgilendirmelidir, Mazlum Deri de, Memur Seni de, Kamu Sen’i de…Aynı şekilde AK Parti’den kimin Trabzon milletvekili olacağı da tüm SİAD’ları, sendikaları ve odaları da ilgilendirmelidir.

AK Parti’nin bugünkü STK’lar temayülünü böyle yorumladık

***

 

MHP Kurultayı  dün sonuıçlandı. Trabzon kamuoyu Koray Aydın’ın MYK’da olacağını bekliyordu. Bahçeli’nin Koray Bey’i yanına alarak daha güçleneceğini bekleniyordu. Ancak Bahçeli’nin tercihi Ümit Özdağ’dan yana oldu. İlk bakışta Koray Bay dışlanmış gibi gözükse de bize göre her şeyi Allah’ın çizdiği kader belirler. Belki de Koray Aydın’ın yeni bir çıkışı engellenecekti. Belki de Allah buna izin vermedi. Bundan sonra gözler yine Koray Bey’in üzerinde olacak. Bakalım Aydın nasıl bir yol haritası belirleyecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108