Yabancıda hata yapmazsan  başarıyı yakalarsın

Trabzonspor’un eski forvet oyuncularından Mehmet Yılmaz, “Trabzonspor’un yabancı kalitesine bakıldığında yıllar önce daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yabancı oyuncu demek farktır. Ekstra güçtür. Eğer yabancı futbolcu bizden birisi olacaksa ona fazla masraf yapmaya gerek yok.” dedi

Trabzonspor’un eski forvet oyuncusu ve spor adamı Mehmet Yılmaz, Trabzonspor’un geride bıraktığı sezon, yeni transferler, 50. yılda şampiyonluk hedefleri ile ilgili günebakış gazetesine çok önemli açıklamalar yaptı. Yılmaz, İstanbul takımları ile baş etmenin kolay olmadığını ve Trabzonspor’u bu konuda takdir etmek gerektiğinin altını çizdi.

YABANCI OYUNCU EKSTRADIR

“Trabzonspor sezona çok kötü başladı. Kötü derken yeni bir oluşum içine gitti. Doğaldır bunun sıkıntılarını yaşadı da. Ben Trabzonspor’un yabancı konusunda çok büyük yanlışlar yaptığını düşünüyorum. Hatadır yapılabilir amacımız kimseyi suçlamak değil. Trabzonspor’un yabancı kalitesine bakıldığında yıllar önce daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Bizde bu takımın yıllarca formasını giydik. Bu takım için mücadele ettik. Bizim yanımızda çok kaliteli yabancılar oynuyordu. Yabancı oyuncu demek farktır. Ekstra güçtür. Eğer yabancı futbolcu bizden birisi olacaksa ona fazla masraf yapmaya gerek yok. Yabancı oyuncular çok büyük paralara geliyor. Trabzonspor burada yanlışı yaptı. Yabancılarda hata yapmazsan başarı gelir”

İKİNCİ YARININ SIRRI

“İkinci yarıda kimse bu kadar büyük çıkış yapacak bir takımı beklemiyordu. Trabzonspor’un 10 maçlık bir çıkışı vardı. Bu havayla alakalı bir şey. Dişliler yerine oturmuş, kim nerde ne yapacağını biliyor. Trabzonspor’un ikinci yarıdaki çıkışının en büyük sebeplerinden birisi de yeni stat. Ben şöyle bir paylaşım yaptım: Bu stat bizim zamanımızda olsaydı en az 2-3 şampiyonluğumuz vardı. İkinci yarı başka ne değişti diye sorarsan 3-4 tane kaliteli oyuncu transferi yapıldı.”

MAS, PEREİRA KADAR DİNAMİK DEĞİL

“Yapılan transferlerden en iyisi Pereira… Çok üst düzey bir oyuncu. Kendisini çok beğeniyorum. Valencia’da, Portekiz’de üst düzey performanslar sergiledi ki bunu Trabzonspor’a yansıttı. Sol tarafa gelince Emmanuel Mas… Çok yetenekli bir oyuncu. Arjantin milli takımının oyuncusu ve Pereira’ya göre yaşı genç bir oyuncu. Takım kurunca öncelikle defansı sağlama alacaksın. Trabzonspor defansta yıllarca sıkıntı çekti özellikle sol bekte. Bu sadece Trabzon’un değil, Türkiye’nin hatta dünyanın sorunu. Sol bek sıkıntısı var. Solda kaliteli oyuncun varsa büyük kulüplere bakın hiçbiri o futbolcuyu vermiyor. Ama Mas, Pereira kadar dinamik değil. Sert oyuncu ama alternatifin olması gerekir.”

OLCAY 7 HAFTADA YAPACAĞINI YAPTI

Trabzonspor’a geldiğinde kimse bu kadar ekstra işler yapacağını kimse düşünmüyordu. Buna bende dâhilim. Olcay Beşiktaş’ta şampiyonluk yaşamış, milli takımda ve Beşiktaş’ta sürekli oynayan bir oyuncu. Trabzonspor’un böyle bir oyuncuya ihtiyacı vardı. Olcay’da burada kendisini bulup gol attı, attırdı, takıma abilik yaptı… Olcay, 7 haftada yapacağını yaptı sonrasında kötü oynadı ama o 7 hafta çok önemliydi.

BEŞİKTAŞ MAÇI ŞANSA KAZANDI

“Bence dönüm maçı Beşiktaş karşılaşmasıydı. Beşiktaş o maçı şansa kazandı. Bu maçın hakkı beraberlikti. 2 takımda oyundan memnundu. Şenol Hoca’da değişikliklerini ona göre yaptı. Defans oyuncusu soktu oyuna. Bu maçtan sonra Trabzonspor rahatladı. Trabzonspor 5. sıraya çıkıncı orada bir frene bastı. Antalya’yı Antalya’da 3-0 yeniyorsun ama sonra bir çöküş başlıyor. Takımın tatil havasına girdiği söylendi ama ben bunlara katılmıyorum. Futbolcu sahaya çıktığı zaman başarılı olmak için oynar. Forvet oyuncususun, sana pozisyon gelmiş gol mü atmayacaksın? Gol atman lazım ki senin marka değerin yükselecek. Trabzonspor’un havayı kaybettiklerini düşünüyorum. Çöküşe geçilmesindeki tek sebep bu.”

İSTANBUL’LA BAŞ ETMEK KOLAY DEĞİL

“Trabzonspor’u gerçekten tebrik etmek lazım. İstanbul takımları ile gerçekten baş etmek çok zor. Basınından, maddi durumundan, gelirlerinden birçok sebepten dolayı baş etmek zor... Trabzonspor’un bunlarla baş etmesi gerçekten takdir edilmesi gerek. Trabzonspor’un hedefi şampiyonluk ve kadrosunu da ona göre kurması lazım. Fakat bir yandan da gerçekçi konuşmak lazım. Fenerbahçe’nin Galatasaray’ın yaptığı transferler ortada. Çok büyük paralar harcıyorlar. Trabzonspor bu paraları harcayabilir mi? Evet, belki harcar ama çok büyük sıkıntılara da girer. Bunun geçmişte örneklerini yaşadık. Trabzonspor’un şampiyonluk yaşaması için alternatifli kadrosu olması gerek. 11-12 oyuncusu değil. Eğer sen kupada ve ligde gitmek istiyorsan bu gerekli.”

FERNANDAO TARZI FORVET

“Trabzonspor’un forvetleri yeterli değil. Trabzonspor’un Dame N’Doye artık sabrı yok. Trabzonspor’a çok iyi bir santrfor gerekiyor. Rodallega çok iyi bir oyuncu ama Anadolu kulübünde oynamakla büyük kulüpte oynamak bir olmuyor. Rodallega Trabzonspor’a çok iyi bir alternatif olabilir. Ve de değeri varsa satılması gerekiyor. Çünkü bunlar yaşını almış bir oyuncu bu saatte rakamını yakaladın mı göndereceksin o futbolcuyu. Trabzonspor’un Fernandoa tarzı bir oyuncuya ihtiyacı var. Top ilerde kalacak. Top orada kalırsa çok gol atabilirsin. Parayı vereceksen santrafora vereceksin. Sana forma satışından da kârı olur.”

50. YILDA ŞAMPİYONLUK
“Yapılacak kadro çok önemli. Önümüzdeki yıl şampiyonluk koydun. Trabzonspor taraftarı da senden bunu bekliyor. Şampiyonluk için de iyi transferler gerekiyor. Trabzonspor’un ikinci yarıdaki çıkışı ile bir ara Şampiyonlar Ligi’ne mi gidecek diye düşündük. Bu hayalcilik değil. Sen iyi kadro kurarsın oturur gider. Hava çok önemli. Trabzonspor’un şampiyon olması için sezona iyi başlaması gerekiyor. Düşünsene Trabzonspor önümüzdeki sezon 5’te 5 yaptığını… Biz 5’te 5 yaptık statta yer yoktu. Taraftar yurt dışından maça izlemeye gelirdi. Trabzonspor bu havayı yakalarsa çok güzel şeyler yaşanacaktır. Öncelikle kadroyu görmemiz gerekiyor.”

***

BAZI MAÇLARI AMATÖRCE KAZANACAKSIN

“Yeri geldiği zaman bazı maçları profesyonelce değil de amatörce kazanacaksın. Arkadaşın yere mi düştü onun yerine koşacaksın. Arkadaşın sakatlandı mı onun yerine mücadele edeceksin. Biz zor şartlarda oynadık. Mağlup olduğumuzda dışarı çıkamıyorduk. Seyirciyi o kadar alıştırmıştık ki kazandırmaya, mağlubiyette nasıl yüzlerine bakacağız, onlara ne söyleyeceğiz diye utanırdık. Şimdi çok farklı. Trabzonspor deplasmanından puan almak çok zordu. Şimdi yenildiğimizde taraftarlar ‘yine mi yenildik?’ şeklinde konuşuyor. Bu çok kötü bir şey. İkinci yarıdaki o çıkış, Trabzonspor’un o isminin büyüklüğünü hatırlattı.”

***

YÖNETİMDEN MEMNUNUM

“Eski bir futbolcu ve spor adamı olarak şunu söylemek istiyorum ben gerçekten yönetimden çok memnunum. Ama takım sahada galibiyet alamayınca yönetimin elini güçlendiremiyorsun. Takım ilk yarı kötü oynayınca yönetim, teknik direktör bunun sıkıntılarını çok yaşadı. Ama ikinci yarıdaki çıkışla yönetim, birazda olsa rahatlığa kavuştu o stresi üzerinden attı. Başkan Muharrem Usta ve yönetimi takım için çok önemli işlere imza atıyorlar”

***

BONGONDA İYİ BİR YATIRIM

“Bongonda genç bir oyuncu ve henüz 21 yaşında. Çok hızlı bir oyuncu ve gelişmeye çok açık. Trabzonspor’da eğer uyum sağlayabilirse çok iyi işler yapabilir. Celta Vigo’dan geldi. İspanya tecrübesi yaşadı ve orada üst düzey oyuncularla da mücadele etti. Bu onun kariyeri için çok önemli. Trabzonspor satın alma opsiyonlu olarak kiraladı. Tutarsa ilerisi için iyi bir yatırım olacaktır.”

***
KAMİL’İ 3 SENE ÖNCE SÖYLEDİM

“Kamil Ahmet’in Trabzonspor’a faydalı olabileceğini düşünüyorum. 3 sene önce ben bu oyuncuyu söylemiştim. Kamil Ahmet Pereira’yı kesebilir mi? Çok zor.  Ama Pereira’nın alternatifi çok iyi. Kamil Ahmet’i solda da oynatabilirsiniz. Zaman zaman Eskişehirspor’da sol tarafta Kamil Ahmet oynuyordu ve iyi de performanslar sergiliyordu”

***
KUCKA ÇOK YETENEKLİ DEĞİL AMA…

“Kucka çok yetenekli oyuncu değil ama Milan’da oynuyor. Alınırsa Trabzonspor’a çok önemli şeyler katar. Sert oyuncu, lider vasıflı bir oyuncu… Slovak Milli takımının da oyuncusu. 30 yaşına geldiği için para kazanmaya yönelik bir oyuncu değil. Onu Avrupa pazarına değil, Çin pazarına satabilirsin. Çok sert bir oyuncu. İtalya’da sertliğe biraz müsemma gösterirler ama Türkiye’de böyle bir şey söz konusu değil. Kariyerine bakılınca geçen sezon 11 sarı, 3 kımızı kart görmüş. Türkiye’de bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir. Alındığı takdirde faydalı olacaktır. Milan’da oynayan bir oyuncuya kötü diyemezsin.”

***

YUSUF’TAN 10 GOL 10 ASİST

“Türk futbolunun ve Trabzonspor’un en büyük kazancı Yusuf Yazıcı. Ben Yusuf’u değerlendirirken göğsümü gere gere değerlendiriyorum. Çünkü kendisi bizden biri. Arda gittikten sonra milli takımda 10 numarayı almak inanılmaz bir yükümlülük. Yusuf’a sorsanız bir sene önce altyapıda idmana çıkan ve kadroya giremeyen, oyunculara imrenerek bakan bir futbolcuydu ama şimdi hepsinin takım arkadaşı. Yaşadıklarını 1 sene önce ona söylesen bunlara kendisi de inanmazdı. Yusuf, üzerine koyarak gidiyor. Çok kaliteli de bir fiziği var. Şu anda gelişme aşamasında. Yusuf’un Avrupa’da bizi temsil edeceğine inanıyorum. Ben Türk futbolunda kendisini bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk geliştiren çok az futbolcu gördüm. Yusuf onlardan birisi. Bir sene daha Türkiye’de kalıp Avrupa’ya gitmesi gerektiğini kendisini orada daha da geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Yusuf’un Türk futbolunu ve Trabzonspor’u, Trabzon şehrini Avrupa’da çok iyi temsil edeceğine inanıyorum. Ben yeni sezonda Yusuf’tan en kötü 10 gol 10 asist bekliyorum.”
 

Çağrı HALİLOĞLU
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108