banner114

Var olanı parlatıp günyüzüne çıkardık

Trabzonspor’un 44. Olağan Divan Genel Kurulu dün Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi’ndeki Nizamettin Algan toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, kuruculardan Ahmet Salih Erdem’in yanı sıra eski başkanlardan Ahmet Celal Ataman, Atay Aktuğ ile Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kurul başkanları, eski yöneticiler ve divan üyelerinin de katıldığı toplantıda kısa bir sunuşun ardından sonra Divan Kurulu oluşturuldu.

Başkan Ali Sürmen, Muharrem Arz, Hadi Eyüboğlu ve İsmail İnan’ın yönettiği Genel Kurul Divanı oluşturulmasından sonra şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Trabzonlu Ressam Cem Aşçıoğlu tarafından yapılan karakalem çalışmaları salonda yer alan eski başkanlara takdim edildi. Kurucu Başkan Ali Osman Ulusoy’un tablosu Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu adına Murat Seymen’e, bir diğer Kurucu Başkan Rıfat Dedeoğlu’nun tablosu oğlu Kamil Hilmi Dedeoğlu’na, Ahmet Salih Erdem, Ahmet Celal Ataman ve Atay Aktuğ’un tablosu kendilerine, Mazhar Afacan’ın tablosu kızı Ayşegül Afacan Köksal’a takdim edildi. Başkan Ahmet Ağaoğlu ise kendisine ait portreyi eski Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ve Divan Başkan Ali Sürmen’in elinden aldı.

SÜRMEN: BU TABLODA 4.LÜK BAŞARIDIR

Divan Başkanı Ali Sürmen, ekonomik darboğaza rağmen, Trabzonspor yönetiminin, teknik kadroyu, futbolcuları ve camiayı motive ederek bu sezonu 4. sırada bitirmesini başarı olarak değerlendirdi.  Başarılarından dolayı başkan ve yönetim kurulunu, teknik direktör Ünal Karaman’ı, teknik ekibi ve futbolcuları kutlayan Sürmen, “Trabzonspor’un yetiştirdiği çok değerli evladı, Şenol Güneş’in Milli Takıma seçilmesi bizim için övünç kaynağı olmuştur ve o takımın başına geçtikten sonra Milli Takımın oynadığı futbol ve aldığı sonuçlarla da çok mutlu olduk ve sevindik. Kendisini ve kadrosunu, milli futbolcularımızı kutluyoruz. 1 Haziran’da yapılan TFF seçimlerinde Federasyon yönetimine seçilen Sayın Yılmaz Büyükaydın ve Sayın Mustafa Hacıkerimoğlu’nu da tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz. Seçimle birlikte görevleri sona eren İbrahim Usta ve Yaşar Aşçıoğlu’na da verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

FUTBOL YASASI ÇIKARILMALI

“Türk futbolunun yeniden yapılandırılması yönünde sadece futbol adamlarına, futbol camiasına değil; özellikle siyasi camiaya da görev düşmektedir” diyen Sürmen sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü Türk futbolunun geldiği bu noktada maalesef Türk futbolunu yönetenler o kadar savurgan davrandılar ki bugün kendi kulübümüz dâhil düştüğü borç batağından çıkabilmek için yeni yöneticiler adeta günlerinin tamamını borç ödemekle geçiriyor. Bu da futbola çok kötü yansıyor. Bunun yanında hala yönetim bazında eski savurganlıkları devam ettirme düşüncesinde olan yöneticileri sosyal medyada, ulusal medyada, gazete haberlerinde görüyoruz. Hala daha bakıyoruz; Avrupa’nın yaşlı, o parayı etmez futbolcularının peşinde koşan Türk futbolunun yöneticileri var. Bunların da mutlaka arındırılması lazım. Elbette ki sadece yerliyi savunmakla bu iş olmuyor; ama Trabzonspor’umuzun yaptığı gibi yapılmalıdır. Türk futbolunda bakıyoruz ki hala daha bu devam edecek gibi gözüküyor. O yüzden diyoruz ki siyasilerin mutlaka profesyonel futbol yasasını çıkartarak bu keyfi harcamaların önüne geçmesi lazım.

FEDAKARLIK DEĞİL

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunurken şunları söyledi:

“Salona girerken Divan Kurulu üyemiz Hasan Melek Bey, çok teşekkür etmek istediğini söyledi. ‘Bu zor süreçte kulübümüze sahip çıktınız ve başarılı bir süreç geçirdiniz’ dediler. Ben de ‘Bu kulübün gerçek sahibi sizlersiniz, bizler hizmet etmeye geldik’ dedim. Bizler Trabzonspor’un şampiyonluklarıyla coştuğumuz yerde sıkıntılı bir süreçte görev yapmayı asla fedakarlık olarak görmeyiz. Bu süreçleri fedakarlık olarak görüyorsak, geçmişteki sevinçlerle coşma hakkına da sahip değildik. Trabzonspor bugün bize kimliğimizi veren bir kurum. Divan Başkanımız konuşmasında ‘Bu nasıl bir sevdadır’ dedi. Bu, bir çocuk ana rahmine düştüğünde oluşmaya başlayan bir sevdadır. Beşikdüzü’ndeki okul merasimindeki Bordo-Mavi töreni izlediniz mi? Bu ülkede bunun eşine ve benzerine rastlanamayacak bir sevdadır. Ana rahmine düştüğünden beri Trabzonspor sevdalısı olan bu gençlere bizim çok büyük bir borcumuz var. Yarın onlara gurur duyacakları ve kendilerinden sonra gelecek kuşaklara da o gurur taşıyacakları bir Trabzonspor bırakmak asli görevimiz, boynumuzun borcudur.”

305 MİLYON TL KUR FARKI VE FAİZ GİDERİ ÖDEDİK

“Yönetimi devraldığımız gün kulübümüzün borcu 892 milyon TL’ydi. Bugün 1 milyon 185 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bu borcun içinde 80 milyon TL’lik TMSF’ye borcumuz var, onun karşılığı olarak da bir benzin istasyonu var. 305 milyon TL faiz ve kur farkı gideri ödedik. Bu düşüldüğü zaman biz yaklaşık olarak 1 yıllık süreci 90 milyon TL karla kapattık ama dediğim gibi 305 milyon TL’lik faiz gideri olarak bilançolarımıza yansıdı. UEFA’nın mali disiplin komitesi tarafından ceza komitesine sevk edildiğimiz bir süreç yaşadık. Trabzonspor Kulübü’nün taahhüt etmiş olduğu 5 Milyon Euro’luk taahhüdü 55 Milyon Euro’ya, yani 10 katı fazlasıyla aşılmış olduğu için UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildik. Bugün geldiğimiz noktada UEFA Mali Disiplin Komitesi’nin üst kurulu sevkederken ‘Zarar 5 Milyon Euo’nun altında kalırsa bazı cezai şartlar yerine getirilmek şartıyla Avrupa Kupaları’na devam etmeleri’ konusundaki tavsiye kararıyla karşılaştık.”

TRANSFER BÜTÇEMİZ 2-3 MİLYON EURO

“Geçen sene biz 2.2 milyon Euro’luk transfer yaptık. Bu sene de bütçemizin 2-3 milyon Euro olacağını söyledik. Para var harcamıyorlar veya kulübün başkanı çok cimri diye anlaşılmasın, alakası yok. UEFA’nın çizmiş olduğu sınırlar bize bu kadarlık bir transfer harcamasına denk geliyor. Bunu aştığımız zaman Trabzonspor’un UEFA ve Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkının elinden alınması demek. Diğer bir deyimle Trabzonspor Kulübü’ne ihanet demek. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım sizlerden aldığımız sorumluluğun bilincinde bunun üstüne çıkma şansımız yok. Bu şahsi bir tasarruf değildir. TFF’nin de uygulamaya koyacağı kural budur. Çok büyük bir özveriyle mücadele eden futbolcularımız, teknik kadromuz, kulüp çalışanlarımız ve onlarla birlikte bütünleşen camiamız bunun en büyük örneğini tüm Türkiye’ye gösterdi. Bu kadar erken bir geri dönüş beklemiyordum. Öyle bir konjonktürde mücadele veriyoruz ki futbolcularımız ve teknik kadromuz bizi inanılmaz rahatlattı. Bugün sokağa çıktığımızda herkes beni çevirip ‘sizi tebrik ederiz, ülke insanının futbola bakış açısını değiştirdiniz’ diyor. Ülke gençlerinin neler başarabileceğini gösterdiniz diyorlar. Kendi gücünü, kendi dinamiklerini kullandığında bu şehrin ve Trabzonspor’un başaramayacağı hiçbir şey yoktur.”

YUSUF VE ABDÜLKADİR BİR FELSEFENİN TEMSİLCİSİDİR

“Yusuf ve Abdülkadir ile alakalı olarak bazı kulüplerin transfer görüşmelerinde ben onlara şunu söyledim. ‘Sakın ola ki bu arkadaşları sadece bir futbolcu olarak görmeyin, onlar bir kentin futbol felsefesinin yeniden doğuşunun önderleri. Onlar genç kuşakların idolleri, rol modelleri. Onlar Trabzonspor futbol felsefesinin marka elçileri.’ Ben Yusuf’a Abdulkadir’lere, Hüseyin’e Uğurcan’a Murat Cem’e asla bir futbolcu ve milyon Euro gözüyle bakmam. Burada bir felsefenin temeli atılmıştır ve onun sorumluluğunu üstlenmiş rol model insanlardır. Onlar ayrıca sempatisini kaybetmekte olan Trabzonspor’un yeniden sempati kazmamasına vesile olmuş isimlerdir. Bu süreçte biz de korkmadık, 892 milyon TL’lik borç ödenmez bir borç değildir. Belki ödemesi çok uzun zaman alacak ama ödenmemesi mümkün değil. Ama yeter ki sistem, ekonomi ve UEFA’nın belirlediği şartlar uygulansın ve Trabzonspor Kulübü verilen sorumluluğun bilincinde yönetilsin.”

GELİRLERİMİZİ ARTTIRDIK

“617 milyon TL’lik banka borcumuz var. Gelmiş olduğumuz süreç içerisinde 229 milyon TL’lik iki kredi kullandık. Dönemimizde oyuncu satışlarından 15.2 milyon Euro gelir elde ettik. 2.2 milyon Euro’luk transfer gerçekleştirdik. Transfer gelirimiz 77 milyon TL. Sermaye artışından 35 milyon TL gelir elde ettik. Hisselerin 1 aylık bir zamanı var, 33 milyon TL de banka borcundan düşülmek üzere gelir olacak. Yönetici katkıları 23 milyon, mağaza gelirleri 24 milyon, loca sponsorluk reklam 24 milyon, bağış gelirleri 5 milyon, temlik dışı naklen yayından da 30 milyon TL kullandık. Toplamda 450 milyon TL yapıyor. Bakınız Kulübün bütün giderlerini üst üste koyduğumuz zaman 220 milyon TL. Biz bu süreçte sadece 305 milyon TL kur farkı ve faiz ödeyen bir kulüp haline gelmişiz. Bunun da ne anlama geldiğini sizlerin takdirine bırakıyorum. Mağazacılıkta çağ atlamadık ama çok iyi işler yaptık. Tarihimizde ilk defa 102 bin forma sattık. Yıldız tabir edilen oyuncularıyla vedalaşan bir kulüp… Yıldız gitmiş Arda gelmiş, Murat Cem gelmiş, Abdulkadir Parmak gelmiş, Yusuf gelmiş, Abdulkadir Ömür gelmiş. Yıldız gelirse forma satışı yükselir denmişti. Yıldızlarla vedalaştıktan sonra forma satışımız 67 binden 102 bine çıktı. Demek ki Trabzonsporluların, Trabzonspor’a bakış açısı farklı. Özledikleri ve görmek istedikleri Trabzonspor farklı. Sahada Trabzonspor gibi mücadele eden bir takım gördüklerinde seyirci sayısında da rekor kırdık 25 bin ortalamayla oynadık. İstanbul kulüplerine oranla çok düşük ama artış ve devamlılık da sağlanırsa çok önemli bir şey başaracağımıza inanıyorum.”

20 YERLİ OYUNCUMUZUN 19’U ALTYAPIDAN

“Sözleşmesi bitip de yenilenmeyen Ibanez ve Olcay Şahan kesin olarak bizden ayrıldı. Bu durumda kadromuzda Rodallega’yla kendisiyle ilgimiz devam ettiği için söylüyorum 10 yabancı oyuncumuz ve 20 yerli oyuncumuz var. Burada ilginç olan şu, 20 yerli oyuncumuzdan 19’u Trabzonspor’un altyapısından gelen oyuncular. Geldiğimizde 38 milyon Euro’luk maliyeti olan bir takım devralmıştık. Bugün kadro maliyetimiz 14 milyon Euro’ya gerilemiş durumda. Ziraat Bankası’yla yapmış olduğumuz görüşmelerde, kuru bir hafta öncenin kuruna sabitleyerek 99 milyon TL’lik bir kadro maliyeti öngördük.”

GALATASARAY MAÇINDA ŞAMPİYONLUĞU KAYBETTİK

“3-1’lik Galatasaray maçını hatırlıyorsunuz. O maçı kazanmış olsaydık bugün şampiyon Trabzonspor’du. Maçı yöneten hakem, bir şampiyonluğumuza engel oldu. Sen hakem olarak orada o düdüğü adaletli çalacaksın. Ben 17 yaşındaki çocuğu senin adaletine teslim ediyorum, sen ona kast edemezsin. Biz sadece önümüzü tıkamayın dedik. Gideceğimiz yere gideriz. Bir maç yeri geliyor Süper Lig’de bir takımın kaderini nasıl etkiliyor. Ama bunu yapanın da yanına kar kalmadı. TFF ve MHK duyarlı davrandı ve MHK Başkanı istifa etmek zorunda kaldı. TFF duyarlı davrandı ve o hakeme sezon sonuna kadar maç vermedi. Eskiden Türk futbolunun baronu olduğunu iddia eden bazı şahısların yayıncı kuruluşlar üzerinden manipülasyon yapmasına rağmen görev alamadı. Siz yayıncı kuruluşsunuz yönlendirici değilsiniz, bir ara sakinleşmiştiler, yine kafa kaldırdılar, bu tip manipülasyonların içerisine girdiler ama giremezler. Trabzonspor eski Trabzonspor değil. Trabzonspor bugün sadece 77 sarı kart görerek, 2 sarı karttan kırmızı dahi olmayan, centilmenlik sıralamasında lider bitiren, ülke genelinde sempati kazanan bir Trabzonspor Kulübü böyle bir görüntüyü verdiği zaman başkanı da yöneticisi de rahat konuşabiliyor. Bu ülkede takımımızın kazanmış olduğu irtifa ve sempatiyle yürüyüşümüz de farklılaşıyor. Başımız dik, omuzlarımız arkada, takımıyla gurur duyan bir halde oluyoruz. Biz Galatasaray maçında 3 puan ve şampiyonluk kaybettik ama 17 yaşındaki Arda’yı 3 ay tüm Türkiye konuştu. Bunu hiçbir şeyle ölçemezsiniz. Bazı onurlar ve gururlar vardır ki onu bir kere omzunuza taktığınız zaman ne zihinlerden kazınır, ne unutulur ne de farklı bir şekilde değerlendirmeye tutuluyor. Hemen hemen bütün kulüp başkanları bizim gençlerimizle verdiğimiz mücadeleyi takdir ve saygıyla karşıladılar. Teşekkürünü, takdirini almadığım bir tek kulüp başkanı bile yok. Bu kadarını söyleyeyim. Bunun içerisinde Fenerbahçe, Galatasaray, Konya, Kayseri hepsi var. Bizler bir şeyi doğru yapmadık aslında, var olan şeyin üstünü parlattık yönetim olarak.”

Başkan Ağaoğlu’nun konuşmasının ardından Divan Kurulu üyeleri görüş ve önerilerini dile getirdi ve toplantı sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108