Trabzon’un yolu uzun!

“Macaristan kampında takımın birliktelik havası süper. Ancak eksikler ve yeniden oluşum için tabii ki zaman ve transfer gerek. Slovakya’da yeni isimler gelir, takım kimliği kazanılırsa başka bir Trabzon ortaya çıkar”

Trabzonspor yeni sezon öncesi hazırlık çalışmalarının ilk etap kampını Macaristan’ın Telki kasabasında önceki gün oynadığı hazırlık maçıyla tamamladı. Yaklaşık 15 gün süren ve oldukça yoğun bir tempoda geçen birinci etap kamp çalışmalarında Teknik Direktör Ersun Yanal, adeta futbolcuların pestilini çıkardı. Zaman zaman antrenman sayısını 3’e çıkartan tecrübeli hoca oyuncularına bu anlamda acımadı.

SAKATLIK SIKINTISI

Kampa biraz daha geç katılan oyuncuların yanı sıra yaşanan ufak-tefek sakatlıklar hazırlık döneminin olumsuz taraflarıydı. Yaşanan bu ufak olumsuzluklara ve yoğun antrenman temposuna karşın Trabzonsporlu futbolcuların idmanlardaki hırslı ve neşeli görüntüleri ise dikkatlerden kaçmadı. Oyuncular yoğun antrenman temposunda yorulurken Ersun Yanal’ın eğlendirmeye yönelik çalışmaları yorgunluğu oyunculara hissettirmedi.

TRANSFERİN ÖNEMİ

Şimdi gözler Trabzonspor’a yapılacak yeni takviyeler ve ikinci etap kampında maç ağırlıklı gerçekleştirilecek çalışmalarda. Kanaatimiz o yöndedir ki, yeni transferler ile ikinci etap kamp çalışmaları yeni sezondaki Trabzonspor’u şekillendirecek. Trabzon-spor’un 50.yılda şampiyonluk yarışında olması için lige kadar transfer ile kadro kalitesini yükseltirken, takımsal olgunun da tamamen oluşturulması için Slovakya kampı çok önemli.

İşte oyuncuların değerlendirmesi:

Onur Kıvrak: Trabzonspor’da 10 yılı geride bırakan tecrübeli kaleci, kampta özellikle genç kalecilere gösterdiği ilgi ve alaka ile bir kez daha büyük takdir topladı. Kaleci Antrenörü Altay Nazif Dağdelen önderliğinde gerçekleştirilen çalışmalarda kalede duruşu, kendine güveni ve performansı ile güven verdi. O yine bir numara olduğunu bu kampta da gösterdi.

Esteban Alvarado: Trabzon-spor’un belki de en mütevazı ve pes etmeyen çalışkan isimlerinden. Onur Kıvrak gibi bir kalecinin arkasında her zaman hazır bir görüntü veren Esteban, kampa birkaç gün gecikmeli katılsa da salonda yürüttüğü çalışmalarla eksiklerini tamamlamaya çalıştı. İdmanlardaki neşeli ve doğal haliyle ilgi gördü. Onur’un arkasında yine sabırla beklerken, hazır olacağı mesajını kampta tekrarladı.

Uğurcan Çakır: Onur Kıvrak ve Esteban gibi iki tecrübeli kaleci ile çalışmanın kendisi için şans olduğunun farkında olduğunu hissettirdi. Tecrübeli abileri ile idmanlarda iyi bir görüntü verdi. Özellikle hazırlık maçında yaptığı iki önemli kurtarışla da ilk etap kampını iyi geçirdiğini gösterdi. Uğurcan da sabreder ve bu şekilde devam ederse şansını iyi kullanacağı kanaatindeyiz.

Arda Kurtuluş: Trabzonspor’un gelecek adına yeni umudu. Belki de Şenol Güneş’ten sonra yeni bir kaleci daha yetişiyor dedirtmek için çalıştı kampta. Sessiz ama çalışkan bir görüntü sergiledi. En büyük şansı iki tecrübeli ismin yanında olması. Kampta gelecek adına ışık verdi diyebiliriz. Yolu biraz uzun ancak şansını iyi kullanabilirse daha da iyi olacaktır.

Uğur Demirok: Kampta kaptan Onur’la birlikte takıma adeta abilik yaptı. İdmanlarda çalışkandı, gayretliydi. Her geçen sene daha bir tecrübe sahibi olma yolunda ilerliyor. Her ne kadar ‘Trabzonspor’un bir stopere ihtiyacı var’ bu mevkiye bir transfer düşünülüyor olsa da o bu söylemlere kulaklarını tıkayıp sadece kampta çalışmalara adapte olmaya çalıştı. Kampta istekli ve azimli oluşu dikkat çekti.

Carl Medjani: Kampta arkadaşlarıyla uyumlu bir çalışma dönemi geçirdi. Her ne kadar biraz yalnız görüntü vermiş olsa da eski bir Trabzon-sporlu olarak idmanlarda oldukça gayretliydi. İkili mücadelelerde zaman zaman hırslı yapısıyla dikkat çekti. Forma için ikinci etap kampındaki performansı belirleyici olacaktır.

Mustafa Akbaş: Gitti-geldi dedirtecek bir dönem yaşadı ancak o sadece işine odaklandı. Kampın ilk günlerinde biraz tutuk görünse de sonraları kısa zamanda takımın gayretli ve hırslı yapısına adapte oldu. ‘İyi bir yedek’ düşüncesiyle gönderilmekten vazgeçilen oyuncu ‘Ben sadece iyi bir yedek değil, ilk 11’de oynayacak oyuncuyum’ demek için gayret gösterdi. Hazırlık maçında zaman zaman yaptığı müdahaleler ile takım arkadaşlarından da takdir topladı. Saha içindeki uyumu iyiydi.

Jan Durica: Varlığı ile adeta güven veriyor... Trabzonspor taraftarının da kısa zamanda en sevdiği oyuncular arasında yer alan Durica, yaşına rağmen fiziğini çok iyi kullanarak yine takımın en iyileri arasında göründü. Özellikle transferi konusunda kendisinin de çok büyük katkısı olan Kucka’nın da takıma katılmasından sonra motivasyonu daha da yükseldi. İdmanlardaki görüntüsü, ‘Rakip forvetlere bu sene geçit vermez’ dedirtti.

Emmanuel Mas: Trabzonspor’un geçtiğimiz sezon devre arası Portekizli Joao Pereira ile birlikte belki de en isabetli transferi oldular. Hazırlık kampında aynı dönemde geldikleri için çok iyi anlaşan ve adeta kampın neşe kaynağı olan bu iki isim belki de en iyiler arasına isimlerini yazdırdılar. Mas daha sessiz bir yapıya sahip olmasına karşın idmanlardaki hırslı ve mücadeleci yapısı umutları daha da artırdı. Özellikle ilk hazırlık maçında ortaya koyduğu oyun ve mücadele hırsı ‘Tam bir görev adamı’ olduklarını bir kez daha gösterdi.

Abdurrahim Dursun: Trabzonspor’un altyapıdan kadrosuna kattığı genç isim Abdurrahim çok çalıştı. İşinin zor olduğunu ve tecrübeli isimlerle yan yana oynamanın çok büyük gayret gerektirdiğinin bilincinde olduğu gözlendi. Hazırlık maçında gayretliydi. Kendisini geliştirmek için de idmanlarda zaman zaman biraz daha fazla çalıştığı gözlendi. Umut verdi.

Ogenyi Onazi: Kampın sansasyonel ismi... Sezon sonu özellikle menajeri ile avukatının çeşitli söylemleri ile kulübü arasında soğuk rüzgârlar esen oyuncu kampa biraz gecikmeli katıldı. Ancak kısa zamanda eksiklerini gidermeyi başardı ve takıma uyum sağladı. İdmanlarda iyi bir görüntü sergiledi. Ancak yönetimin Onazi konusundaki kararı hâlâ net değil. Talipli çıkması halinde satılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Batuhan Artarslan: Geçen seneyi Şanlıurfa’da geçiren genç isim avantajlı bir fizik yapısına sahip ancak çok daha fazla çalışması gerekiyor. Batuhan Macaristan’daki kampta çok net bir görüntü veremedi. Takımda yer bulabilmek adına üzerine çok daha fazla koyması gerekiyor.

Okay Yokuşlu: Kampın en şanssızlarından. Geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru yaşadığı talihsizlik sebebiyle sezonu erken kapatan genç oyuncunun talihsizliği birinci etap kampında da sürdü. Kampın ilk günlerine sadece düz koşu yaparak başlayan Trabzonspor’un gelecek adına umut bağladığı isimlerden olan Okay Yokuşlu bir türlü istenilen düzeye gelemeyince takımla idmanlara başlayamadı. Kampın son günlerinde takıma katılan Okay, ilk hazırlık maçının ilk yarısında olumsuzluklara rağmen istekli ve iyi bir görüntü sergiledi.

Abdulkadir Ömür: Okay Yokuşlu gibi kampın bir diğer şanssız ismi. Her kamp döneminde bir sakatlık ya da başka bir şeyle karşılaşan genç oyuncu Macaristan’daki kampta da aynı sıkıntıyı yaşadı. Kampa dâhil olduğunda moral olarak oldukça iyi bir seviyede olan genç oyuncu burada da yaşadığı sakatlıktan ötürü çalışmalarının büyük bölümünü salonda yapmak zorunda kaldı. Ancak o her şeye rağmen Trabzonspor’un umut bağladığı gençlerden. İkinci etap kampında daha iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istiyor.

Olcay Şahan: Geçtiğimiz sezon devre arası Trabzonspor’a gelen tecrübeli oyuncu kampın son dönemlerine doğru kendine gelmeye başladı. Kampın başlarında daha durgun bir yapı sergileyen Olcay Şahan, Kaptan Onur, Durica ve Uğur gibi takıma abilik yapıp, tecrübelerini aktarıyor. İdmanlarda takım arkadaşlarıyla uyumu ve neşeli görüntüsüyle dikkat çekti. Ancak ilk hazırlık maçında tam hazır olmadığı görüntüsü verdi.

Matus Bero: Durica gibi Kucka’nın gelmesiyle adeta daha da moral buldu. Takımda kalma adına gayret gösteren bir performans sergilemeye çalışan Bero, ilk hazırlık maçında tam da istenilen görüntüyü veremedi. Slovak oyuncunun kaderi ikinci etap kampında Teknik Direktör Yanal’ın raporu doğrultusunda belirlenecek gibi görünüyor.

Yusuf Erdoğan: Trabzonspor’un en çok konuşulan isimlerinden oldu. Önceki gün Başkan Usta’nın da ifade ettiği gibi Trabzonspor’dan ayrılmak isteyen Yusuf Erdoğan kamptaki görüntüsü ‘çok çalışkandı’ dedirtti. İdmanlarda bağırdı, çağırdı, koştu, mücadele etti. Yani futbola dair her şeyi yapmaya çalıştı. Takımdan ayrılmak istemesine karşın arkadaşlarıyla olan diyaloğu en üst seviyedeydi. İlk hazırlık maçında takımın en iyilerindendi. Bunu attığı golle de gösterdi. Yusuf’un kaderi de büyük ihtimalle Beşiktaş ile halen devam eden görüşmeler sonrası netleşecek ve ikinci etap kampına katılıp katılmayacağı belli olacak.

Yusuf Yazıcı: Trabzonspor’un gelecekteki en çok umut bağladığı genç oyuncularından. Başkan Usta’nın 50. yıl kadrosunda olmasının olmazsa olmaz olduğunu ifade ettiği Yusuf Yazıcı kampta çalışkan bir görüntünün yanı sıra yeteneklerini de gösteren bir performans sergiledi. İlk hazırlık maçının Yusuf Erdoğan’la birlikte ikinci iyi ismi oldu.

Theo Bongonda: Trabzonspor’un yeni transferlerinden. Takıma kısa zamanda adaptasyonu ile dikkat çekti. Neşeli ve çalışkandı. Çabuk oynayabilen bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. Ancak ilk hazırlık maçında bu görüntüsünden biraz uzaktı. Ancak ikinci hazırlık kampında kendisini daha iyi göstereceği kanaatindeyiz.


KAMPIN KARE AS’LARI
Trabzonspor’da bu sezon en çok ön plana çıkan 4 isim oldu. Pereira, Aytaç, Castillo ve de Kâmil Ahmet Çörekçi... Bu 4 oyuncu antrenmanlardaki başarılı performansları gerek Teknik Direktör Ersun Yanal’ın gerekse de bizlerin dikkatinden kaçmadı.

Joao Pereira: Onun için söylenecek çok şey var... Belki de kampın bize göre yıldızı. İlk kez izleyen ’40 yıllık Trabzonsporlu’ yorumunu yapar. İdmanların neşe kaynağı, hırslı, yeri geldiğinde kavgacısı... Trabzonspor’un belki de uzun yıllardır hasret kaldığı bir isim. Kaleci Onur’un dışında saha içinde yıpratıcı bir isim olacağı kesin.  Rakiplere oldukça zor anlar yaşatacağından şüphemiz yok. Her takımın böyle bir futbolcusu olmalı diye dediğimiz bir oyuncu. Tıpkı çok iyi anlaştığı Mas gibi görev adamı... Kendi yaptığımız benzetme ile özetleyelim, pire gibi hızlı, hareketli, hiperaktif ve çalışkan bir isim... Ondan formayı almak kolay olmayacak diye düşünüyoruz.

Kamil Ahmet Çörekçi: Trabzonspor’a transfer olurken sarf ettiği sözlerin boşa olmadığını gösterdi. İdmanlarda çok gayretliydi, çalışkandı. İkili mücadelelerde iyiydi. ‘Ben bu takımda 11’de yer bulmak istiyorum’ dercesine çalıştı. İlk hazırlık maçında da kendisini göstermek için çok gayretliydi. İyi kumaş olduğunu gösterdi. İyi bir transfer olduğunu gösterdi ve gelecek adına çok umut vericiydi.

Aytaç Kara: Trabzonspor’un geçtiğimiz sezon şanssız ismi kampın en iyilerinden. Geçen sezon belki de hiç verim alınamayan isimlerden, zaman zaman taraftarın olumsuz tepkisiyle karşılaşan Aytaç Kara kampta istatistikleri adeta yerle bir etti. Aytaç’ın, geçtiğimiz sezon ayağında yaşadığı rahatsızlık nedeniyle geçirdiği operasyon sonrası bir türlü istenen düzeye gelememesi taraftarın da tepkisini çekmişti. Sezon sonunda da Trabzonspor’dan gidecekler listesinde ismi geçen genç oyuncu, Trabzonspor’da kalmak adına kampın en iyileri arasına adını yazdırmayı başardı. Teknik Direktör Ersun Yanal ile teknik ekibin kamptaki oyuncuları mercek altına aldığı istatistik rakamlarında kampın en iyileri arasında olduğu öğrenilen Aytaç’ın bu çıkışı idmanlarda da kendini gösterdi. Genç oyuncu yaşadığı sıkıntılı süreçleri unutmak ve sadece işini yapmak istediğini gösterdi. Ancak onun da Onazi gibi durumu henüz netlik kazanmış değil.

Fabian Castillo: Belki de bizim şahsi olarak en favori oyuncumuz. Geçtiğimiz sezon takıma adaptasyon süreci yaşadığına inandığımız genç oyuncu, kampta çalışkan ve hırslıydı. Yorulmak nedir bilmedi. Özellikle oyunla karışık idmanlarda adeta pür neşeli hali ile göze çarptı. Takımla diyaloğu gittikçe daha iyi oluyor. Trabzonspor’da önümüzdeki sezon, ‘Castillo’yu bu sezon izleyin’ dedirtti.


Kucka güven verdi

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal ve taraftarın uzun zaman yolunu gözlediği Slovak oyuncu Juraj Kucka kampa geç katılmış olsa bile kısa zamanda adapte olmayı başardı. İdmanlar dışında çalışarak da açığını kapatmaya çalıştı. Ancak o kampa katıldığı ilk idmanda ‘Hazırım’ görüntüsü verdi. Bu da tecrübeli hoca Yanal’ı çok mutlu etti. Hele ki vatandaşları  Durica ve Bero’nun olması onun motivasyonunu daha da yukarılara taşıdı. Kısa zamanda takımla kaynaştı. İlk hazırlık maçında Yusuf Erdoğan’a golün asistini yaptı. Buna rağmen idman ve maç eksiklerini ikinci kampta gidermesi halinde takımın en sağlamlarından olacak diyebiliriz.

Trabzon’a golcü şart!
 Hugo Rodallega: Trabzonspor’un gol umudu olarak geçtiğimiz sezon devre arası kadrosuna kattığı tecrübeli oyuncu kampta gayretli ancak sessiz bir görüntü sergiledi. İlk hazırlık maçında çok istenilen bir görüntü veremedi.

Dame N’Doye: Trabzon-spor’un bir türlü istenilen verimi alamadığı golcü oyuncu tıpkı diğer golcü Rodallega gibi kampın sessizlerindendi. Kampın son döneminde geçirdiği operasyon nedeniyle takımdan ayrı kalmak zorunda olan N’Doye görünen o ki bu sezon da Trabzonspor’un gol yollarındaki yükünü kaldıramayacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108