banner114

Trabzonspor Türkiye’nin markasıdır bu avantajı kullanmalıyız

Trabzonspor Olağan Divan Kurulu Toplantısı dün Kadir Özcan Gençlik Geliştirme Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurula Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, yöneticiler, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonspor Başkan Danışmanı Özkan Sümer, eski yöneticiler ve divan kurulu üyeleri katıldı.

Divan Kurulu’nun oluşturulması ile başlayan Genel Kurul’da Divan Başkanlık Kurulu Faaliyet Raporu okundu.

SÜRMEN: YENİ YÖNETİMİ DE DİKKATLE TAKİP EDECEĞİZ

Divan Kurulu Başkanı Başkan Ali Sürmen seçim kaygısı olmaması sebebiyle divan genel kurullarının sorunların en doğru tartışılacağı yerler olduğunu söyledi.

Yeni yönetimin çalışmalarını dikkatle takip ereceklerini söyleyen Sürmen şöyle konuştu: “2018-19 dönemindeki sorumluluklarını dikkatle takip edeceğiz ve camiayı eskiden olduğu gibi aynen bilgilendirileceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Yeni yönetimin ilk yaptığı şeylerden birisi tüzük tadilat komisyonunu kurmak oldu. Bizimle yaptıkları istişareler sonucunda bu komisyon oluşturuldu ve ilk toplantısını da yaptı. Eski tüzüğümüz talebimiz üzerine kulübün internet sitesinden yayınlandı ve öneriler beklendi. Öneriler 26 bin üyenin olduğu 10 milyon sempatizanının olduğu Trabzonspor’dan gelen öneri sayısı 20 gündür sadece 258. Ve bu 258 önerinin maalesef belki düşünülmesi gerekir diye söylüyorum, bunların 200’ü seçimlerin Mayıs yada haziran aylarında yapılmasına yönelik. Diğer kısımlarda da aidatlarla ilgili indirilmesi, giriş aidatının yükseltilmesi. Yapılacak olan tüzük tadilatı ile ilgili elbette komisyonu kararıdır geçerli olan ve tartışılacak olan. Ama bazı yenilikleri, bana göre, yapmak zorundayız. Mesela; her bunaldığımız sıkıştığımız zaman diyoruz ki genişletilmiş divanı toplayalım. Niye topluyoruz. İstişare etmek için. O zaman bunun adını koyalım. Bunu bir kurul haline dönüştürelim, tüzüğe yerleştirelim. Yüksek istişare yada yüksek danışma kurulu diye bir kurul oluşturalım. Zor zamanlarda bu kurul mademki genişletilmiş divan olarak ismi konmadan konuşuluyor bunu adlandıralım. Geç üye olan ve 65 yaşında olanlar ile yine eski ancak 65 yaşını doldurmuş ve ödeme gücü olmayan üyelerden aidat alınmamalı. Aidat ödemeyen bu üyelerimizin divan genel kuruluna katılmaları engellenmemeli.

SİYASET YAPAN PARTİSİNE GİTSİN!

Bir diğer konu; genel kurullarımızda artık siyasi söylemler konuşulmaya başlandı. Bu yanlış, doğru bir şey değil. Eleştiri de yanlıştır, övmek de yanlıştır. Elbette ki Trabzonspor siyasetten yararlanacaktır. Bu tartışmasızdır. Ama bu kürsülerden katkı sağladı diye de siyasi partiler övülemez veya lideri övülemez, veya sağlamadığı diye veya şu oldu bu oldu diye bir siyasi parti lideri eleştirilemez. Burası siyaset yeri değil, siyaset yapmak isteyen gitsin partisinde yapsın. Bu nedenle yeni tüzükte genel kurullarda bu tür davranışlarda bulunup, genel kurulun inzibatını bozanların, genel kurul divanı tarafından en az 2 genel kurula katılmama cezası gibi hatta bu tür şeyleri tekrarlayanlar için disiplin cezalarından çıkarma cezası gibi müeyyideler düşünmelidir. Bunu düşünmek zorundayız.”

KULÜBÜ YÖNETMEYE KALKAN FUTBOLCU DEĞİL…

Trabzonspor’da 2018-19 döneminden beklentilerine de değinen Sürmen, “Trabzonspor camiasının beklentilerine uygun yani Trabzonsporluluğu özümsemiş yada bu camiaya değerlerini öğrenip ona uygun davranmayı bilen, kulübü yönetmeye kalkmayan futbolcular transfer ederler. Bu en büyük beklentimizdir. Ve çok kötü bir süreçtir futbolcunun kulübü yönetmeye kalkması veya sahada kimin oynayacağına karar vermesi. Bunlar hoş şeyler değil, kabul edilecek şeyler değildir. Onun için evet kulübün iyi futbolculara da ihtiyacı var ama yönetici varsa futbolcu kulübü yönetemez.

Gönül 50.yılda şampiyonluk arzu ederdi ama olmadı. Bu yolda doğru olduğuna inanarak her türlü katkıyı vererek yanlış sonuçlar çıkabilir. İyi niyetle yapıla her türlü katkıya saygı duymak gerekir. İyi niyetle yapılan geçmişteki bütün faaliyetlere teşekkür ediyorum, eski yöneticilere de bu kalıpta teşekkür ediyorum. 50. Yılda şampiyon olamadık ama biz divan olarak yönetimle yaptığımız görüşme sonucu, hiç değilse 50. Yılda kurucularımızı hatırlayalım, hiç değilse onları ödüllendirerek bir manevi tatmin yaşayalım.

HACISALİHOĞLU: DUVARA TOSLAMAYA BEŞ KALDI!

Trabzonspor Kulübü adına faaliyet raporuna ilişkin bilgi veren Asbaşkan  Hayrettin Hacısalihoğlu, Trabzonspor’un yaşadığı sıkıntıların herkesçe bilindiğini ifade ederek, “Bu yönetim kurulunun göreve gelmesi ve faaliyetini bugüne kadarki yönetim kurullarından bir parça daha değişik olduğunu, herkes adına hepimiz adına bu kulübün raydan çıkmış bir trenin tekrar raya oturtulması şeklinde faaliyet göstereceğini, bunun için de herkesin yardımına, desteğine, katkısına ihtiyaç olduğunu ifade ettik. Zaten görev süresine baktığımızda Aralık ayının sonuna kadar görev süresi olan, çok kısa bir sürede fark edilmiş herkesçe tespit edilmiş ve herkesi rahatsız eden bazı sorunların kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir. Bütün çalışmalarımızı bu çizgi doğrultusunda yapmaya çalışıyoruz. Gayet tabiki bazılarının takdirini kazanan bazılarının düşüncelerine ters gelen davranış yada uygulamalar da olabilir, bunlar işin doğasında var. Ancak her yapılanı yalnızca Trabzonspor’un menfaati için yapılmaya çalışılıyor, bunda camia olarak ne kadar başarılı olacağız bunu bilemiyorum diliyorum ve umuyorum ki geçmişten daha iyi duruma bu kulüp gelir. Eski başarılı olduğu huzurlu olduğu günleri hep birlikte yaşarız. Bu dönemde dikkat derseniz kimseyi suçlamadan ama ortaya konulan yanlışları kamuoyuyla paylaşarak kimseyi kandırmadan kulübün parası yoksa transfer imkanı yoksa imkanımız yok diyeceğiz. Satılması gereken oyuncuyu bu kulübün şartları bunun satılmasını gerektiriyor diyeceğiz Hiç bunları süslemeden kimseyi ikna etmeden bunları paylaşacağız. Yönetimler camia adına görev yapar ancak bu dönem biraz daha fazla camia adına faaliyet yürütecektir yürütmesi gerekir. Belki mutlu dönemler geçirdik, olan eksikleri yanlışları örterek mutlu olmaya çalıştık ama ifade doğru ise duvara toslamaya beş kaldı, geri döndürebilir miyiz, durdurabilir miyiz onun gayreti içindeyiz.

HOCA KONUSUNDA BİR TEMASIMIZ YOK

Asbaşkan Hacısalihoğlu Trabzonspor’un yeni teknik direktörünün kim olacağına yönelik bir netliğin henüz olmadığına vurgu yaparak, “Şu saat itibariyle hoca tespiti yapılmış değildir, düşüncesi gayet tabi her yöneticinin aklında vardır. Ancak kamuoyunda birisinin ismi yazılıyor, sonra bunun üzerine yorum yapılıyor. Daha olmayan bir şey için bu kadar tartışırsak bu yönetimler nasıl faaliyet gösterir.

Herkesin konuşmaya hakkı vardır, Trabzonspor herkesin. Ancak ben durumu anlatmak için bunu söylüyorum. İlgimizi ve sevgimizi eleştirimizi de kulübün yararına kullanalım. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaya özen gösterelim” dedi.  

SABİT SABIR: 5.LİK BAŞARIDIR

Dilek ve Temenniler bölümünde ilk sözü kurucu üyelerden Sabit Sabır aldı.

Trabzonspor’un 5.liğini kutlayarak, “5.lik bir iki hafta önce garantilenmişti. Ancak ondan bir iki hafta önce de tehlikedeydi. Türkiye’de şu andaki profesyonel futbol takımları içinde küme düşmemiş 3 büyükten başka yegane Trabzonspor’dur. Bunun önemini bütün Trabzonsporlular takdir ediyordur. Benim için şampiyonluk da büyük değil ama Trabzon küme düştü lafı duyulursa ben ağlarım, buna tahammül edemem. Bu 5.liği bize sağlayan teknik heyete şükranlarımı arz ediyorum, başarılı olduklarına inanıyorum” dedi.

ÇİZMECİOĞLU’NDAN ELEŞTİRİ

Divan üyesi Mahmut Çizmecioğlu, Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu’nun herhangi bir faaliyet raporuyla bilgilendirme yapmamasını eleştirdi. Çizmecioğlu, “Yönetim kurulu adına konuşan Hacısalihoğlu önümüze bir belge koymadı, 40 gün geçti. önemli olan belgedir. Yönetim kurulu üyeleri bir sorumluluk duyuyorsa bizlere karşı önümüze belgelerle çıkmak zorundasınız. Çünkü biz ne yapacak olduğumuzu bilmiyoruz. Basında yanlış bilgilendirmenin önünü kesecek olan yönetim kurulunun açıklayıcı bilgi sunmasıdır. Bir kampanya başlattınız ne başı ne sonu belli. Bunun amacı, Trabzonspor’un borcunu döndürmek için bir kaynak istiyorsunuz. Hedef ne, hangi hedef için bu kampanyayı başlattınız. Bu sorunları dünyada ilk yaşayan kulüp Trabzonspor değil. Barcelona aynı sorunları yaşamıştır. Bunun yolu yöntemi bellidir. Etrafta bunları kimler nasıl çözüm üretti bunları araştırın. İyi niyetlisiniz çünkü bu borcun ve sorunların altına hiçbir yönetim giremez. Ama bu sorunları çözecek olduğunuzu bizimle paylaşın” ifadelerini kullandı.

BALİ HEM TEŞEKKÜR ETTİ HEM ELEŞTİRDİ

TFF Bölge Sorumlusu ve Trabzonspor’un efsane futbolcularından aynı zamanda Divan Kurulu üyesi Serdar Bali, yeni yönetime ellerini taşın altına koydukları için teşekkür ederek konuşmasına başladı.

Trabzonspor’da acilen menajerlik sisteminin kurulması gerektiğini söyleyen Bali, özellikle Trabzon’un altyapısından yetişen genç oyuncuların bu sistemin içinde olması gerektiğini dile getirdi. Bali, “Niye benim 8-10 sene para harcadığım futbolcu benim karşıma bir menajerle gelsin” diyerek sitemde bulundu. Ulusal televizyon kanallarında Trabzonspor’u Trabzonsporlu yazarların konuşması gerektiğini de anlatan Bali, Trabzonspor’un önceliklerinden birisinin de Halkla İlişkiler Departmanı kurulması olduğunu söyledi. Kurulacak söz konusu yeni departmanla pek çok konunun daha da rahat çözülebileceğini dile getiren Bali, Özkan Sümer’in doğru bir tercih olduğunu ancak kulübün içinde bulunduğu ekonomik duruma rağmen yeni bir araç tahsisinin yanlış olduğunu ifade etti. Bali, tüzük tadilatına yönelik önerileri ile konuşmasını tamamladı.

AĞAOĞLU ELEŞTİRİLERE SİTEM ETTİ

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, geçmiş yönetimin olumsuzluklarını konuşmak istemediklerini söyledi. Divan Toplantısında yapılan eleştirilere de sitem eden Ağaoğlu, “1 milyar liralık borcu 40 gün içinde nasıl ödeyeceğini ortaya koyamayan bir yönetimi eleştireceğinize, o 1 milyarlık borcu 3 yılda bugüne getiren ve kulübü ciddi bir açmazın içine sokan yönetimi eleştirseydiniz ben de burada başkan olarak bulunmazdım, kulüp de bugün içine düşmüş olduğu duruma düşmezdi.  40 gün içerisinde 1 milyar borcu ödeme planı ki geliri sadece 130 milyon olan bir kulüp için bunu becerebilecek bir finans uzmanı varsa biz bununla çalışmak isteriz. Burada hiçbir şekilde geçmiş yönetimin olumsuzluklarını konuşmak için burada değilim. Netice itibariyle biz kulübün yönetimini devraldık” dedi.

BİR PLANLA YÜRÜME ŞANSINIZ YOK

Önceki gün yapılan ödemelere ilişkin de bilgi veren Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

Dün itibariyle yaptığımız 80 milyonluk ödemenin bizimle yakından uzaktan alakası olmayan, Şubat ayına kadar olan birikmiş olan UEFA’nın, FİFA’nın önüne gitmiş bu süre içerisinde rica ve minnetle işleme girmesin diye beklettiğimiz borçları ödedik. Hacizle gelen kendilerine söz verdiğimiz borçları ödedik. 80 milyon 8 yıllık bir kredi ile dün ödediğimiz bir borç. Yani bir önceki yönetimin Ocak ayına kadar; FİFA’ya, lisansa engel, transfer yasağının önüne geçecek borçları ödedik. Bunun bilinmesinde yarar var. Bir plan yok deniyor ama burada bir planla yürüme şansınız da yok. Çünkü Kulübün geliri 130 milyon, profesyonel kadro maliyeti 180 milyon, kur farkı, faiz gideri 80 milyon, kulübün giderleri seyahat kamp stadı, tesisleri altyapı 60 milyon. Sizin açığınız 200 milyon civarında dolaşıyor. Şimdi 40 günlük bir planla bunun önüne geçmenizin mümkün değil. Geldiğimizde de borçların yapılandırması önemliydi dedik. Çünkü Ziraat Bankası ile Denizbank’a 400 milyonu bulan borcumuz faizleriyle birlikte bunlar 5 yıllık kredi, aynı zamanda yarısı da Euro. O zamanki Euro’nun düşük faiz oranından yararlanmak düşüncesiyle yapıldığını tahmin ediyorum. Ancak 3.30’dan yapılan borçlanma bugün 5.30’a geldi dayandı. Neredeyse o Eurolarla alınan borçlar ikiye katlandı. Burada Türk Lirası’na çevrilmesi lazım. Bizim Ziraat Bankası ile üç haftadır sabah akşam kapısında yatar olduk. Yapmış olduğumuz yeniden yapılandırmada 8 seneden önce bizim mevcut gelirlerimizle, nakit girişi ile kulübün içinden çıkması mümkün değil. Bu borcu da Denizbank-Ziraat Bankası konsorsiyumu ile olan borcu da şu anda 8 sene olarak yapılandırıyoruz. Diğer taraftan son aldığımız 80 milyonluk kredi de 8 yıllık bir kredi.

YENİ KREDİ KULLANIMI

Geldiğimiz gün ve takip eden süreç içinde 20 milyonluk bir ödeme yapıldı. Aslında bizim planımız ilk başta 10 milyonluk bir ödeme yapmaktı. Futbolcularla konuşmamızda kendilerine, ‘Yeni geldik 15 Mayıs’ta sizin geçmiş dönemden olan borçlarınızı ödeyeceğiz’ dedik. Her ne hikmetse o güne kadar bekleyen, sesini çıkarmayan oyuncular o sözü (15 Mayıs) vermemize rağmen bize ihtar çektiler. 8 yada 9 tanesi. Şahsi kefaletimle 10 milyonluk bir kredi aldık ve o parayı da ödedik. 15 Mayıs sözünü tutamadık. Trabzonspor’un şu anda hiçbir bankadan kredibilitesi yok hiçbir bankadan artık kredi alma şansı. Çünkü teminat olarak ancak 2023-2024’e sarkmaya başladığı için çok çok zor imkansıza yakın bir durum. Biz bu çalışmaların içindeyken 15’ini tutturamadık, kredi 18’inde hesabımıza geçti ve geçer geçmez futbolcuların hesabına geçtik. Bir futbolcu da 16’sında Bakırköy Noterliğinden kulübe ihtar çekmiş, bütün alacaklarının ödenmesi koşuluyla. Yani ‘Ben Trabzonspor kulübünün kaptanıyım, para için bir başka kulübün kaptanının arkasında sahaya çıkmam’ diyen kaptan profilinden bugün gelmiş olduğumuz nokta.”

KONSORSİYUM ONAY VERMELİ

Başkan Ağaoğlu, Trabzonspor’un, Denizbank ile Ziraat Bankası konsorsiyumun onayı olmadan herhangi bir kredi kullanma imkanı olmadığına işaret ederek, “Bir ek kredi almaya kalktığınız zaman Denizbank Ziraat bankası konsorsiyumunun onay vermesi lazım. Yoksa teminat da verseniz sizin o krediyi alma şansınız yok. Çünkü Konsorsiyum size, “Öncelikli benim borcum, ne teminat veriyorsun’ diyor size. 5 sene sonra ödemeye başlanacak bir kredi için bir bankayı ikna etmek mümkün değil. 3 günlük gecikmeye tahammülü olmayan insanlar var. Her insan hissettiği şekilde yaşar. Ben ve arkadaşlarım bu işin içerisine girerken büyüklerimizin bin bir emekle kurmuş olduğu efsanelerimizin bugüne kadar gelmesinde ön ayak olduğu bir kulübün döndürülemez diye düşünülen borcun altına girmek zorunluluğunu hissettik. Hiçbir plan programla gelmedik çünkü böyle bir plan programımız yoktu” diye konuştu.

YENİ KREDİ İÇİN EN AZ İLK 5’TE OLMA TEMİNATI

Trabzonspor’un kendisinden iki basamak aşağıdaki takımlarla puanların yakınlığına vurgu yaparak, “Onların harcadıkları para ile Trabzonspor’un harcadığı para arasında çok fark var ancak puan olarak fark 1-2. Kadro maliyetleri sizden yüzde 60 daha az. Biz kendi gelir gider dengemizi sağlamak zorundayız” dedi. Başkanı Ağaoğlu, yeni kredi kullanırken bankaya verilen teminata ilişkin de bilgi verirken, “Biz bu kredi için teminat olarak ilk 5’te olmayı da söz olarak verdik” dedi.

Günü kurtarmak için hiçbir şey yapmayacaklarını söyleyen Ağaoğlu, “Bunu yapsam ben de alkışlanırım” diye konuştu.

İKİ PROJEYLE GELİR GETİRMEYİ PLANLIYORUZ

Kulübe gelir getirecek iki büyük projenin gerekliliğine değinen Ağaoğlu bu projelerle ilişkin bilgi vermek istemediğini ancak birisini açıklayabileceğini dile getirdi. Ağaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“En azından banka borçlarının yarısı elde edilecek gelirlerle ödenmesi lazım ki 80-90’a milyona varan faiz yükü de yarıya insin. Borçların sürdürülebilir hale gelmeli. Bunun için de düşündüğümüz iki projeyi hayata geçirmemiz lazım. Ben projeyi söylersem yarın bir başkası gitsin üzerine atlasın. Bu projelerden bir tanesi yakında görürsünüz, Bordo-Mavi Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Önemli çalışmalarımız var. Bunlar ilk 2-3 sene kulübe kaynak sağlamak zorunda. Ondan sonra altyapıdan gelen oyuncular yada düşük maliyetle aldığımız oyuncuları satabiliriz” diye  konuştu.

Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir’e transfer tekliflerinin geldiğini ancak ikisinin de Trabzon’da misyonlarının bitmediğini söyleyen Ağaoğlu, “Yusuf’a İtalya’dan 15-18 milyon teklif var, Abdülkadir’e teklif var. ‘Yok’ dedik. Çünkü onların misyonları var. En azından önümüzdeki sezon bu iki oyuncumuzun bir yere gitmesi mümkün değil. Bir futbol takımı futbolcu satarak para kazanır, aslında o farklı işlere girmek bizim için zul. Ben bu kulübün hizmetçisiyim. Trabzon’un dinamiklerini kullanarak Trabzonspor’u layık olduğu yere taşımak en önemli görevimiz. Trabzonspor ne kadar sıkıntı yaşarsa yaşasın Türkiye’nin markasıdır. Adı hala çok büyük iş görüyor. Bu avantajımızı da en iyi şekilde kullanmak zorundayız.

HOCA KONUSUNDA TEMASIMIZ YOK

Başkan Ağaoğlu bağış ve SMS kampanyalarının tamamen taraftarların isteği ile başlatıldığını belirtirken, “Ama bu bir aidiyet duygusudur. O parayı veren taraftar, 14-15 yaşındaki çocuk kendini kulübe ait hissediyor. Bizim değer yargılarımız farklıydı, biz farklı şeyler yaşayarak büyüdük. Ama bu insanlar yarın öbür gün kulübün ekonomisinin düzlüğe çıkması için ben de bir şeyler yaptım diyerek kendisini de o kulübün bir parçası olarak görecektir. Yoksa oradan elde edilecek gelir taş çatlasın 3 yada 5 milyon. Ama his duygu olarak kattığı değer paha biçilemez” dedi.

Başkan Ağaoğlu, yeni teknik direktör konusunda herhangi bir gündemleri olmadığının altını da çizerek, “Düşünce de çalışma da tabiki var ama bugüne kadar temas ettiğimiz hiç kimse yok. En kısa zamanda çözüm üretmek zorunda olduğumuz konuların başında geliyor. Bizimle aynı şeyi paylaşıp aynı hedefe yürüyecek aynı fedakarlığı gösterecek 8 yada 9 noterden ödeme sıkıntısı olduğunda ihtar çekmeyecek” ifadelerini kullandı.

Toplantıda Kurucu Üyeler Sabit Sabır, Salih Erdem ile Nizamettin Algan’a birer plaket takdim edildi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108