İki kulvarda da olacağız

İlk hedefimiz Türkiye kupası

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta NTV Spor’a Nebil Evren’in konuğu oldu, bordo-mavili takımın gündemini değerlendirdi. Takımın bu sezon neden kötü gittiği sorusuna cevap vererek başlayan Muharrem Usta, "Kulübümüzün, taraftarımızın, hepimizin uzun yıllardır bir başarıya ihtiyacı var. Geçen seneye baktığımızda böyle bir süreç ve takımda kalite sorunu vardı. İkinci devre iyi bir süreç yaşadık. Bu süreci yaşarken temel sorunumuz son 5-6 maçlık periyotta oluştu. Avrupa'ya gitmemiz konuşulurken birden gitmeme yönünde bir tavır oldu. Orada bir demotivasyon oldu. O demotivasyonla birlikte ligin son haftaları gerçekten çok kötüydük. Onun üstüne, çok talihsiz bir şekilde küme düşecek takımın belirleneceği maç bize denk geldi. O maçta Trabzonspor elinden gelen her şeyi yaptı ancak yenildi. Rizespor küme düştü. Avrupa'ya gidilsin gitmesin sürecinde takımın bir şekilde gitmesin düşüncesine kapılması, sezon sonunda Bursaspor maçında büyük travma yaşadık. Ne olursa olsun o maçta oyuncular ve teknik heyete kalan bir travma oluştu. İhtiyaçlarımız belliydi. Dedik ki bu sezona öyle bir kadroyla girelim ki hem ligde hem de Türkiye kupası'nda başarılı olalım. Transferlerle de çok güçlü olmak için kadroyu güçlendirdik.

TEKNİK EKİBİN ARKASINDA

DURDUK AMA...

Usta, Teknik Direktör Ersun Yanal’ın 3-4’lük Alanya maçı sonrası, ‘Elli yılda bir olur’ açıklamasına özellikle Beşiktaş maçı öncesi hak verip arkasında durma kararı almalarına karşın, Akhisar maçında hiç olmayacak bir şeyin yaşanmasını da büyük hayal kırıklığı olarak nitelendirdi. Akhisar maçı sonrasını bir cehennem olarak değerlendiren Usta, “O zaman burada derin bir sorun olduğunu gördük’ diyn Usta konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alanya ve Akhisar maçı bize oynayan ve oynamayanlar arasında adalet yani formayı hak edenle etmeyenler arasında, içeride ister-istemez bir sorun olduğunu gördük. Bunun doğurduğu küçük, orta, büyük çaplı belki de motivasyonu bozulan arkadaşlar var, bozulan motivasyondan dolayı bir araya gelen arkadaşlıklar var. Oynamayanların ‘bana burada yer yok’ deyip bırakmaları var.  Ben de büyük oranda oynayan oynamayan ama önemli oyuncuların olduğu bir Trabzonspor’da çok zinde, aktif ve motive tutulması ve bunun için büyük bir emek harcanması gerekirken, bunun yapılamadığını ve takımda büyük oranda düşüşün, takım halinde kenetlenme ile ilgili büyük bir sorun olduğunu ve sıkıntı çıktığı anda da dağılmanın kaçınılmaz olduğunu gördük.”

OLAYIN ARKA PLANINDAN ÇOK YARA ALDIK

Mental olarak burada, işi tutuş olarak, teknik kadronun gerçekten olayı derleyip toparlamasında sorun olduğu ortada. Bu güzelim kadronun derlenip-toparlanması ve her an hazır halde çok iyi bir arkadaşlık ortamı ile avucun içinde tutulması bir sorun. Bence bunun çok çeşitli nedenleri var. Yani neden bu başarılamadı, neden bu maya tutmadı konusunu belki konuşmamız gerekecek. Bence olayın arka planı biraz karışık. Biz oradan yani arka plandan epey bir yara aldık yani.

FORMA GİYEMEYENLER İŞİ BIRAKMIŞ…
Seçildiğimden beri oyuncularla çok az görüştüğüne vurgu yapan Başkan Usta, “Rıza Hocanın da isteği doğrultusunda önce oyuncularla sonra da dört kaptanla bir toplantı yaptım. Onur, Burak, Olcay, Uğur. Orada şunu gördüm, bırakan oyuncularımız var. Çünkü ‘Ben bu takımda artık olamayacağım’ diyor. Bakıyorsunuz Bongonda büyük oranda işi bırakmış gibi, yada olamadığı için bir başka oyuncu. Ya da yakın arkadaşlıklar oluyor bazen, bunlar normal, aynı dili konuşanlar daha çok bir arada olurlar. Aynı bölgenin insanı. Bu yerli yada yabancı olabilir. Bütün bunlara baktığımızda bir oyuncunun motivasyonu bozulduğunda teknik ekibin, onun takım için var olduğunu, takım başarılı olursa onun da,  milyonların mutlu olacağını yarın bir anda ihtiyaç olduğunda ve görevini yaptığında dışarıdan gelip giren oyuncunun oynayan kadar değerli olduğunu anlatmak için emek büyük bir sarf etmek gerekiyordu. Bunun için de motivasyona ihtiyaç vardı. İlk maçlarımızı ayırıyorum, çünkü büyük maçlardaki motivasyon doğası gereği oluyor. Asıl o motivasyonu oyuncular üzerinden sağlayıp Alanya, Göztepe, Akhisar gibi maçlara bakmak lazım. Buradaki her bir oyuncuyu kendiniz gibi her derdi ile ilgilenip takım için ayakta en güçlü şekilde ayakta tutabilmek için teknik kadronun olağanüstü motive olması gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

TEKNİK EKİBİN GİTMESİ İÇİN

İÇERİDEN MESAJ BİLE ATILDI

Teknik kadronun gitmesi için inanılmaz işler yapıldığını ifade eden Başkan Usta, “Biz teknik kadronun arkasında durduk. Çünkü çok fazla teknik kadro değişikliğinin ne getirip ne götüreceğine sıkça şahit olduk. Ve o takımı birlikte geçen senenin sonuna taşıdığımızda yapacaklarımız belli, ‘Bari bunları da yapalım, kadronun arkasında duralım’ dedik. Ancak teknik kadro yazılandan çizilenden etkilendi, hocaya atılan mesajdan etkilendi. Bu mesajlar Kulüp içinden öyle yerlerden geldi ki bu mesajlar, direkt teknik direktöre ağır mesajın gittiğini düşünün. Yani teknik kadronun da direnmesi kolay olmadı, biz direnmeye çalıştık. Biz gittik diyelim, bir başkası geldi sonuç biraz kötü gittiğinde yine aynısı oluyor. Çok zor bir süreçti, kolay olmadı. Alınan sonuçlara baktığımızda biz Trabzonspor camiasına transferlerle bu sene gerçekten iyi şeyler yaşatmayı planlarken herkesten daha fazla ben üzülürüm, çünkü en büyük sorumluluk sizde. En çok siz yıpranır, siz üzülürsünüz. Çünkü iyi yada kötü bunun hesabı başkandan yada yönetimden sorulur. Bu sürede kendi içimizde ve kulüpte çok şeyler yaşadık.” dedi.

BOŞLUK KAPATMAKTAN

YORULDUK, TAKATİMİZ KALMADI

Trabzonspor’da en büyük sorunun ekonomik anlamda olduğunun altını da çizen Başkan Usta şöyle konuştu: “Bir tarafta onu götürürken bir tarafta sportif tarafı planlamaya çalışırken, sizin yönetimle o kadar güçlü hareket etmeniz gerekiyor ki bunu taşıyabilesiniz. Bir tarafta boşluk kalmasın, ama ben şahsen boşluk kapamaktan çok yoruldum. Boşluk üstüne boşluk. Ama para konusu boşluk kabul etmiyor. Çünkü yarın sabah ödemeniz var. Boşluğu görmemezlikten gelip yine o tarafa gömülüyorsunuz, o tarafta yeni bir boşluk çıkıyor. Biz hala görevdeyiz, işimizi yapmamız lazım. Çok kanatla çok şeyle uğraşmaktan takatimiz bazen kalmadığı oldu. Ama yine de ‘ayakta kalıp sorumluluk taşımamız gerekiyor’ diye de dirayetli bir şekilde devam etmeye çalışıyoruz.

YANGINA KÖRÜKLE

GİDENLER

Trabzonspor’da futbolcular arasındaki ücret konusunun sorun yarattığı yönündeki iddiaları da yanıtlayan Başkan Usta, “Trabzonspor’un kötü gittiği günde yangının üzerine eline körük alıp gitme operasyonu. Maalesef çok üzücü. Bir takımda tabiki az alan, daha çok alan olacak. Benim hastanelerim arasında, bütün kulüplerde var. Her bir oyuncunun alacağı rakam elbette farklıdır. Allah bir kanun koymamış. Vallahi bu Trabzonspor’a zarar vermek isteyenlerin ama maalesef en ciğerimizden olanların yaptığı çok büyük bir yıkım operasyonu. Onur’la konuştum. Onur bana, ‘Yıllardır burada en büyük parayı ben aldım. Bütün servetimi Trabzonspor’da yaptım. Bir kuruş istiyorsam söylerim size, namerdim, yok böyle bir şey. Beni yıpratmak, benim üzerimden takımı karıştırmak için bunu yapıyorlar, dilerseniz açıklama yapayım’ dedi. Benim ‘Yapma’ dememe rağmen yaptı, benim söylediklerimin aynısını söyledi. İçeriye baktığınızda, ikinci devre aldığınız oyunculardan da rakamları yüksek olanlar vardı. Bu Galatasaray’da da, Beşiktaş’ta da var. Dünyanın her tarafında var. Asıl önemli olan siz bunları sevk ve idare edebiliyor musunuz? Yoksa işin şu tarafı çok kolay, ‘Ben üç aldım, ona beş verdin, canım sıkıldı’. Onun için takımda canı sıkılan yok. Takımda canı sıkılan var, onun nedeni forma adaletsizliğinde. Bundan dolayı müthiş mutsuzluklar oldu. Ama para konusu ile ilgili kesinlikle ve kesinlikle Trabzonspor’un zor gittiği dönemde yıkmak için yaptıkları bir şey. Trabzonspor camiasına herkesin ve her şeyin ben de zarar veriyorsam benim karşıma çıksınlar. Bu kulübe kimse fitne fesat sokmasın. Gerçekten yazıktır, günahtır” ifadelerini kullandı.

TERCİHİMİZ YERLİ HOCADAN YANA OLDU

Trabzonspor’da Rıza Çalımbay’ın tercih sebebine ilişkin de açıklama yapan Başkan Usta, “Psikolojik olarak yaşanan travmadan sonra yerli yada yabancı tercihinde zaman açısından yerli tercihinde bulunduk. Yerli olarak baktığınızda oyunculara babalık yapabilecek, düşen oyuncuları kaldıracak, arkadaşlık ortamını sağlayacak ancak aynı zamanda adaleti yani forma adaletini tesis edecek. Koca bir yalan olan aylık maaş adaleti değil forma adaletini sağlayacak, ama bütün oyuncuları yerlisi yabancısı ile arkadaşlık kurup, onların koluna girip onlara gerçekten abilik yapabilecek, dertleriyle dertlenecek ve sorunlarını çözüp, onları birleştirebilecek yerliye karar verdiğimizde doğal olarak Rıza hoca gündemimize geldi. Hiçbir yönetimde yada başka bir kuruluşta toplantı yapılıp yönetimde oy birliği ile alınmadığı gibi biz de yönetimde oy birliği kararıyla yapmadık bu tercihi. Ama bir işe hızlı bir şekilde karar vermek ve yolunuzun sisteminizin önünün açılması gerekiyor. Onun için herkes bilir ki tüm kulüplerde oyuncu alınırken de böyledir” dedi.

İKİ KULVARDA DA OLACAĞIZ, İLK HEDEF TÜRKİYE KUPASI

Başkan Muharrem Usta, sezon başlangıcında olduğu gibi Çalımbay’ın göreve gelmesinden sonra da takımdaki oyuncularla yaptığı toplantıda Trabzonspor’un hedefini yeniden hatırlattığına değinerek, “Bu kadro çok kaliteli bir kadro. Biz 2009-2010 yılından beri Trabzonspor olarak henüz kupa almadık. Yani yaklaşık 8 senedir Trabzon şehrine kupa gelmedi. Bizim için hedeflerden birisi mutlaka bu sene Türkiye Kupa’sını almayı başarmamız lazım. Ama bu sadece hocayla, onunla benimle olacak bir şey değil. Bizim başka bir sorunumuz var; İşler kötü gittiğinde doğal olarak her yerde bir dağınıklık var. Bu dağınıklığın sonucunda ‘Yönetim gitsin, oyunculardan şu gitsin, olmadı hoca gitsin’. Bunlar aslında kulübü paramparça ediyor ve çok zor durumlara sokuyor. Zararı gören camia oluyor. Elde böyle bir kadro varken, bizim bütün camia olarak başkanın değil Trabzonspor’un etrafında derlenip toparlanıp, bu sene kupaya yürümesi ile ilgili büyük bir mücadele vermemiz lazım. Ancak bunun için tüm camianın Trabzonspor üzerinde kenetlenmesi şart.  Burada aslolan ve kalan Trabzonspor. Trabzonspor’a, elbirliği ile zarar verecek her şeyin karşısında olmamız lazım.

LİGDE HEDEFİMİZDEN

KOPMUŞ DEĞİLİZ      

Hedefe baktığımızda, hedeften henüz kopmuş değiliz. Bizim mutlaka bu kadar kayıptan sonra, bu sene sonunda, Avrupa’ya gidecek bir yeri kendimize edinmemiz şart. Ancak bu, camianın bütünüyle kenetlenmesinden geçiyor. Çünkü paramparça iseniz bir bedeli ödeyeceksiniz. Bedeli günün sonunda gerçekten kulüp ödüyor. Kulübün karşılaştığı durumun içinden çıkması bir beş seneyi alıyor. Haliyle olaya şöyle bakmamız gerekiyor; Evet kötü sonuçlar aldık ama bir taraftan her şeyi unutup, Trabzonspor için gerçekten herkesin bir nefer olma mantığıyla kulübün etrafında birleşmeye ihtiyaç var. Ne olursa olsun daha ligin başındayız. Ligin en altındaki takımların bir puan üstünde de olsanız önemli değil. Biz bunu geçen sene de gördük ama sene sonunda neredeyse ilk 3-4’e giriyorduk. Bu maraton daha çok uzun. Trabzonspor etrafında hep birlikte kenetlenelim” dedi.

TRABZONSPOR’DA 190 MİLYON EURO BORCU KİM YAPTI?

Trabzonspor’un borç konusunun çok fazla gündeme geldiğini söyleyen Başkan Usta, “Yönetime geldiğimizde Trabzonspor’un çok ciddi oranda sıcak paraya ihtiyaç vardı. Borcunuz olabilir ama paranız yok ve ödeyemiyorsanız sistem otomatik olarak çöküyor. Geldiğimiz dönemde ilk mali kongrede ve üç aylık mali tabloda ben bir açıklama yapmıştım, bunu bütün kamuoyu biliyor. Bizim devraldığımız borç, 590 yaklaşık 600 milyon lira. Bize devredilen 450 değil 600, aradaki farkı da tek tek açıkladım. Şöyle düşünün; Futbol kulüplerindeki borç yani kontratlar, borçlar Euro üzerinden. O günün kurlarına baktığınızda Trabzonspor’un yaklaşık 190 milyon Euro  borcu vardı. Bugünkü borcu da 200 milyon Euro. Soru şu, 190 milyon euroyu kim yaptı?” ifadelerini kulladı.

SPONSORLAR VESİLESİYLE BÜYÜK PARALAR KAZANDIRDIK

Trabzonspor tarihinde ilk defa kendileri ile kulübün kasasına sponsorlar vasıtasıyla büyük paralar girdiğini belirten Başkan Usta şu bilgileri verdi: “Yani biz o borcun 200 yerine 300 milyon euroyu da bugün burada konuşabilirdik. O 200 milyon euroya nasıl gelindi sorusunu bir daha buradan soruyorum. Onu benim yönetimim getirmedi. O 190 milyon Euro olan borç 200 milyonda duruyor. Biz yıllık TL’den gidiyorum, 590 milyon borcu devraldık, bu 590 milyon borcun yıllık kur farkı ve faiz ödemesi yaklaşık 125 milyon. İki yıl oldu seçileli, hiçbir şey yapmasanız iki yılda  üstüne 250 milyon daha borç geldi. Yani sizin 650 olan borcunuz Türk Lirası’nda 850’ye geliyor, sadece onun faizleri ve kur farkı ile. Kulüpler genelde Euro döndüğü için Euro üstünden söylüyorum, 190 milyon Euro aldım, şu anda 200 milyon. Bir daha söylüyorum, 200 milyon TL içeriye sponsorluk koyduk. Turkcell, QNB, Medical Park. Biz kendi dönemimizde bütçe açığı vermedik. Bunun altını çiziyorum. Biz eğer açık verseydik; bugün 200 milyon euroya gelindi gibi 300 milyon euroya çıkmıştık. Bunun herkes tarafından iyi bilinmesini istiyorum. Herkes şu soruyu bir daha düşünsün, burası 200 milyon euroya nasıl geldi, ben hala burada tutuyorum, tutmaya da devam edeceğim.”

BÜTÇE DENK OLMADIĞINDA AÇIK VERİYORSUNUZ

200 milyon Euro milyon niye birikti, sizin bütçeniz denk olmadığında açık veriyorsunuz o açıklarla 200 milyon euroya geldi. Bizim dönemimizde şu oldu, bir an borçları yok sayın; Gelir ve giderleriniz birbirini karşıladığında, siz yeni bir borç üretmiyorsunuz. Bunu Trabzonspor’un giderini geliri ile karşılama şansı yok. Ancak çok ciddi sponsorluklar alırsa karşılıyor. İşte bizim o geliri artırdığımız yerler bu sponsorluklar. Artınca, bizim dönemimizde yıllık gelir gider birbirini karşıladı. Ama eskiden var olan 600 milyon liralık borç, lira bazında bahsettiğim nedenlerle, Euro bazında aşağı-yukarı sabit kalmış oldu. Eğer biz gelirleri artırmasaydık şimdi biz 300 milyon Euro borcu konuşuyor olurduk.

MENAJERLERE ÖDENEN PARAYI YÜZDE 8-9’DA TUTTUM

Başkan Usta, Kulüpte profesyonellerde kimseyi değiştirmediğini ve bunun kayıtlarda da mevcut olduğunu söyledi. Bugüne kadar da hiçbir oyuncuya yüzde 10’un üzerinde menajer ücreti ödemediğinin altını çizen Başkan Usta, “Menajer ücretlerini yüzde 8-9’da tutmaya çalıştım, en fazla yüzde 10. Sadce Kucka’da şunu yaptım, herkes de bunu bilsin. Kucka Milan’dan gelirken daha kontratı var. Orada kalsa her sene kontratının yüzde 10’u kadar menajeri para alıyor. Trabzonspor’a gelmesi için dedi ki, ‘Benim o paramı da vereceksiniz ki, oyuncumu buradan çıkarayım’. Anlaşamadık baktım olmuyor. ‘Tamam’ dedim. Rakam yüzde 10’un üzerine çıktı. 550 bin Euro yüzde 10’dan daha fazlaydı. Kulüp orada, kayıtlar orada. Muharrem Usta olarak cebimden ödedim ki, camia, ‘Bu Muharrem Usta menajerlere fazla para verdi’ demesin diye. Bu da tarihe not düşsün. Lütfen bunu kimse yanlış anlamasın ama neye ihtiyacım olabilir benim. Yarın dedikodu yapılabilir diye, 550 bin euroyu cebimden ödedim” dedi.

İSTİFALAR VE TRABZON

-İSTANBUL TARTIŞMALARI

Trabzonspor’da Trabzon- İstanbul tartışmasının her dönem olduğunu anlatan Başkan Usta, Trabzonspor’un Trabzon’dan mı, İstanbul’dan mı yönetileceği konusunun da her zaman tartışma konusu olduğunu söyledi. Yönetim kurulu toplantılarını düzgün yapmaya çalıştıklarını ancak Trabzon ve İstanbul’daki yöneticiler arasında yaşanan ve zaman zaman, ‘O varsa ben yokum’a kadar uzanan tartışmaların toplantılara da bir müddet ara verme ihtiyacını doğurduğunu dile getiren Başkan Usta, “Ben iki tarafın kavgasından bıktım-usandım. Her defasında aralarını bulmaya çalıştım. Düşünün yarın sabah 10 milyon ödeme var, oyuncunun parası ödenecek, çatlıyorsunuz ve ekonomik olarak da destek alamıyorsunuz. Tek başınıza kalmışsınız. İstifa eden bu arkadaşlarım, bana, daha geçen yılın daha ikinci devrenin başında Bursa maçı öncesi, ‘Yenilelim biz istifa ediyoruz’. ‘Filan maçta yenilelim istifa ediyoruz’ diyor. Allahtan da Trabzonspor da yenilmiyor, bir türlü istifa edilmiyor. Sene sonu ikinci devrede Trabzonspor iyi iş çıkardığı için istifalar gelmedi. Ben zaten seçildiğimiz günün 5 ay sonrasından itibaren istifa tehditleri ile uğraşıyorum. Onu sakinleştir, onların arasını bul. Gerçekten iş yapmak yerine çok yoruldum. Siz sorun çözmek için yanınıza, dost, arkadaş arıyorsunuz. Buna çok iyi niyetle gayret edenler elbette oldu. Ben Trabzon ile İstanbul’daki arkadaşları da hiçbir zaman ayırmadım, hepsine değer vermeye çalıştım. Asbaşkanımız Trabzon’da olağanüstü sıkıntı çekiyor. Çünkü sonuçlar gitmediğinde çok baskı yersiniz, Trabzon çok kolay bir yer değildir. Bunlara göğüs germeye çalışıyor, ona üzülüyor, destek olmaya çalışıyorum. Yani burada çok büyük ızdırap çekenlerken birisi Asbaşkan Ahmet Çubukçu’dur. Şahsında çok teşekkür ediyorum. Çünkü bizim arkamızı derleyip-toparlayan, bu işlere göğüs germeye çalışan bir arkadaşımızdır. Trabzon ya da İstanbul’dan benim açımdan asla ayrım yapmadan her bir arkadaşa teşekkür ediyorum. Çünkü biz burada günün sonunda Trabzonspor’un iyiliğine bir şeyler yapmalıyız” dedi.

BEŞ SAATTE HAZIRLANACAK METNİ BİR MAÇA SIĞDIRDILAR!

Malatya maçından on dakika sonra; istifa edilirken, bir metin var ortada. Ben bu işlerden anlarım, bu metni 5 saatte ancak hazırlarsınız. Hazırlanmış bir metin, yenildik, milletin canı yanmış, basına gönderiyorsunuz. Tamam ona da varım. Ama herkesten rica ediyorum; bu Trabzonspor’a ne ayrılanımız, ne kalanımız zarar vermesin. Ayrılanın her birine teşekkür ediyorum. Biz Trabzonspor’a yönetim kurulundan destek aldığımız arkadaşlar oldu. Herkesin işi gücü var, insanlar desteklerini geri istediler. Ben çok zor şartlarda bunları vermek durumunda kaldım. Ancak şu anda içeride benimle birlikte 4 kişinin hala Trabzonspor’a ekonomik bir desteği var. Bu desteği verenlerden özellikle birisine şunu söyledim; Trabzonspor’a reklam verelim, ne olacak, Trabzonspor’a destek olalım. 3-5 verelim Trabzonspor’un kasasına girsin. Ben beklerdim ki, Trabzonspor’a destek olabilecek yöneticilerim reklam karşılığında şu Trabzonspor’un kasasına 5-10 milyon dolar para koysun. İçeriye koyup, apar-topar geri isteyip beni çok zor durumlarda bırakıp, ben bu paraları geri ödedim. Ödeyemediğim şu an 3 arkadaşım kaldı. Onlardan ikisi şunu söylüyor; biz reklam verip bu paraları helal etmeye varız. Bir tanesine şunu yazıyorum, ‘Sen ver ama üstüne çokça vererek de ver, senin de katkın olsun’. Henüz cevap alamadım. Bunlar gelir geçer. Trabzonspor’a kimse zarar vermesin. Yönetimler gelir-geçer. Müsaade edelim bu insanlar uğraşsın-didinsinler. Çünkü seçim çözüm olsun yarın sabah yapalım. Benim şahsen ne beklentim olabilir buradan. Yarın buraya gelen yöneticiler de aynı durumla karşı karşıya kalacak. Ama Trabzonspor’da bastırarak bu işler olmaz. Hatta yönetimdeki arkadaşlarıma baskı yapılarak, ‘Siz de istifa edin, yönetim düşsün’ diye ayyuka çıkmış bir durumla karşı karşıyayız. Üzülüyorum Trabzonspor adına. Değmez gerçekten” dedi.

YUSUF VE ABDÜLKADİR İLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER YAPTIK

“Sezon başında yönetim olarak hedefimiz Sosa ve Kucka gibi oyuncuları alırken, takımın kalitesini ne kadar yukarıya çıkarırsak gençler o kadar daha iyi olur’ şeklindeydi’ diyen Başkan Usta, böylelikle Trabzonspor bu gençleri satarak ciddi gelirler elde edebileceğini belirtti. Abdülkadir ve Yusuf’la ilgili çeşitli görüşmeler yaptığını da doğrulayan Başkan Usta, “ Camiamıza sesleniyorum, gelin bu kulübe sahip çıkalım, Trabzonspor büyük bir camiadır, buraları atlatır. Yusuf’umuz, Abdülkadirimiz, Batuhan’ımız iki kat daha değerli olacak. Evet 2 oyuncumuzla ilgili görüştüm, çok önemli fiyatlar da konuştum. Sene sonuna kadar Trabzon’da kalması ve sene sonunda gitmesi kaydıyla bugün anlaşma yapmalarını da konuştum. Ama işler ters gittiği anda bizim de motivasyonumuz gidiyor. Diyorum ki;  hiç birimizin motivasyonu gitmesin. Üzüntülüyüz ama kulübe sahip çıkalım. Çıkalım ki bu değerler Trabzonspor için anlam kazansın. Benim bu saydığım oyuncuların Trabzonspor’un tekrar rayına girmesi durumunda sene sonunda biz bu oyunculardan 40 milyon euroyu konuşuyoruz. Bunu başarmalıyız. Çünkü bu iki oyuncuyla ilgili konuştuğumuz rakam, çok iyi rakamlar. Ama iyi gidersek bunlar olur, iyi gitmezsek olur. Yöneticiye değil, kulübe, kulübün geleceğine, şu an yapılan kurguya zarar veriyorsunuz. Rıza Hoca ve ekibine, bütün oyunculara sahip çıkmamız lazım. Yönetimi zora sokarak, sorunları daha artırarak olmaz. Bugüne kadar gidenler gibi giderler. ‘Ne olacak’ sorusunun cevabını vermemiz lazım. Herkes hata yapabilir. Oyuncu da teknik direktör de, gazeteci de, yönetici de… Ama insan olduğumuzu unutmayalım. Lütfen Trabzonspor için bunu yapalım.

Nurgül GÜNAYDIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108