Güçlü amatör güçlü ASKF için

Balaban, “Tek isteğimiz Trabzon amatörünü hakettiği noktaya taşımak. Bunun için göreve talibiz. ‘Güçlü amatör güçlü ASKF’ sloganı ile büyük projelerle yola çıktık” dedi

“Trabzon amatörün Türkiye’nin zirvesine taşıyacağız” diyen Balaban, amatörde alan değil, veren olacaklarını ifade ederek, “Süper Amatör Ligi de geri getireceğiz” dedi

“Güçlü amatör, güçlü ASKF” sloganı ile yola çıkan Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Trabzon Başkan Adayı Hüseyin Balaban, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Trabzon Zorlu Grand Otel’de basın toplantısı düzenledi. 1 Mayıs Tarihinde yapılacak genel kurulda yarışacak olan Balaban, ASKF’ye çağ atlatacak projeler ortaya koyarken, “Biz amatörden alan değil amatöre veren olacağız. İlkemiz bu olacak” dedi. İlk olarak, “Amatör Kulüpler Birliğini (Başkanlar Kurulunu) kuracaklarını açıklayan Balaban, “Biz bunu niye yaptık? Eğer bu işe ekip olarak talipsek, amatörü başkanlarla yönetİme anlayışımız olacak. Orada alacağımız ve yapacağımız kararları birlikte harmanlayacağız” dedi.

TÜZÜK DĞEİŞİKLİĞİNE GİDİLECEK
Balaban, sonrasında projelerini şu şekilde sıraladı: “Kiraya verilen ASKF’ye ait olan halı sahasının sözleşmesinin gözden geçirilerek kulüp başkanlarımızın görüşü doğrultusunda tüm spor kulüplerimizin faydalanabilmesi için çalışma yapacağız. ASKF Başkanlığı için tüzük değişikliğine gidip 2 dönem kuralını getireceğiz. Yani başkan sadece 2 dönem seçilebilecek. Yönetimi devam edebilir ama başkan adayı olan arkadaşımıza 2 dönem kuralını kesinlikle getireceğiz” ifadelerini kullandı.

FAALİYETTE OLMAYANLARA OY HAKKI YOK
Balaban, “2 yıl faaliyeti olmayan kulüplerimizin oy hakkı olmayacağı kuralını getireceğiz. Yeni kurulacak olan kulüplerimiz, kuruluş tarihinden 2 yıl sonra oy kullanabilecekler. Soyunma odası olmayan kulüplere yerel yönetimlerle görüşülerek oda yapımı sağlanacak. Bal Ligi’nin yerine Trabzon Süper Amatör Ligi’ni kuracağız. Profesyonel miyiz, amatör müyüz nerede olduğumuz belli değil. Profesyonel gibi harcama yapıyoruz ama amatör ligde mücadele ediyoruz. Bütün emekler bitiyor geri dönüyorsunuz. İnşallah bu ekibe Allah fırsat verirse Süper Amatör Ligini geri getireceğiz. Vakıf kurulması için çalışmalara göreve gelir gelmez başlayacağız” dedi.
ETKİN ŞEKİLDE YARARLANILACAK
Balaban, şöyle devam etti: “TFF Futbol İl Temsilcisinin ASKF yönetim kurulları içinde görev almamasını sağlayacağız. Zeki Başkanım, şuan da isim zikrediyorum. İl Temsilcimiz diyorum. İl Temsilcimiz Amatör Spor kulüpleri Federasyonun başkan yardımcımız. Amatör Spor Kulüpleri içerisinde olan yöneticilerimizden hiçbir tanesi il temsilciliğine aday olmayacak. Amatör Müzesini ve aynı zamanda amatör evi kuracağız. Futbol taban birlik temsilcileri, amatör kulüp başkanları ve spor basını dahil sezon boyunca 2 kez istişare toplantıları yapacağız. Geçmişte olduğu gibi filiz oyuncuların transferlerinin yetiştirildiği kulübün rızası olmadan verilmemesi konusunda yetkililerle gerekli girişimleri başlatacağız.”

SPONSORLUK ANLAŞMALARI

Balaban, “İş adamlarından sponsorluk, kapsamı ile maddi yardımlar alıp branş ve katıldığı yaş gruplarına göre amatör kulüplere dağıtacağız. Belediyelerimiz otopark, düğün salonu ve çay bahçesi gibi gelirlerden amatöre katkı sağlanması için Belediye Başkanları ile görüşmeleri başlatacağız.

Kulüp kurarken alınan ki tüzüğe aykırı, 2 bin TL’yi almayıp yerine yasal olan 24 TL alacağız. Tüzük harici hiçbir ücret alınmayacaktır. Amatörün en büyük yükü olan aktarma ücretlerinin federasyonumuz ile görüşerek indirim yapılması konusunda kararlı adımlar atacağız. Bazı Büyükşehir Belediyelerimiz amatöre katkı anlamında sezon başında bu aktarma ücretlerini ödemektedir” dedi.

MAHALLE TURNUVALARI

Balaban, “Spor yapmayan futbol oynamayan çocuk kalmasın ilkesi doğrultusunda mahallelerde spor alanları yaptırabilmek ve çocuklarımızın sağlıklı, sosyal ve eğitimli yetişmelerine katkı sağlamak için yılda bir kez (Mahalleler arası maçlar) etkinlikler düzenleyeceğiz. Trabzonspor ve ASKF işbirliği daha da geliştirilecek. Trabzonspor bütün kulüplerimizi kapsayacak (Barcelona Katalan Modeli) projesini inşallah hayata geçireceğiz” dedi.

GEREKEN YARDIM YAPILACAK

Balaban, “Türkiye amatör şampiyonasına katılacak olan kulüplerimize gereken yardımı yapacağız.

ASKF içinde kulüplerimize kaynak oluşturacak bir fon kurulacak bu sayede amatörün kaynak sıkıntısı bir nebze olsa giderilecek bu birim bağımsız denetimciler ve kulüp başkanlarımızın tarafından denetlenecektir. Her amatör ligimizi bir sponsor bulup bu sponsor gelirini kulüpte oynayan takımlarımıza eşit olarak dağıtacaktır” şeklinde ifadeler kullandı.

SAĞLIKLA İLGİLİ PROJELER

Balaban, sağlıkla ilgili projelerini ise, “Trabzon Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğiyle görüşerek koordineli olarak amatör maçlarımıza gerçek sağlık personelinin getirilmesi ve her müsabakaya ait bir ambulansın hazır bekletilmesini sağlayacağız. Özel Hastanelerle anlaşma yapılıp ASKF çatısı altında ki tüm yönetici, sporcu, antrenör ve diğer çalışanlara indirim yapılmasını sağlayacağız. Tüm kulüplerimize sağlık çantası ve sağlık malzemesi yardımında bulunacağız. ASKF bünyesinde beslenme, psikoloji, danışmanlık birimleri kurularak sağlıklı sporcu gelişimi modeli hayata geçirilecektir” dedi.

AMATÖR İÇİN VARIZ

Balaban, “Amatörü idare etmeye talibiz. Eğer amatörü idare etmeye talipseniz, yaptığınız işlerle projelere güvenmiyorsanız bu kulüpleri neden kurdunuz. Yaptığınız işlere güveniyorsanız faal olan kulüplerle yarışın. Herkese dokunduk, herkese. Samimiyetle söylüyorum. Ama taraf olan arkadaşlarım var. Trabzon amatörü çok değerli. Lütfen buradan size rica ediyorum. 1 Mayıs’ta yapılacak genel kurulda delegenin sağduyusunu etkilemeyin. Geldi bana delege listesi geldi. Futbolla sporla hiç alakası olmayan arkadaşlar var. Sanki ben sendika seçimine giriyorum. Biraz kendimize çeki düzen verelim. Bu 17 kulübü eğer hizmet amaçlı kuracaksınız… Bu kulüplerin ne amaçla kurulduğunu biliyoruz. Daha önce de var. O günden bugüne faal hale getirmemişsiniz. Şimdi yeniden kulüp kurmuşsunuz” dedi.

Balaban, “Büyükşehir Belediye ve Trabzonspor ile Gençlik Spor Bakanlığı ile görüşerek kulüplerimize malzeme yardımı yaptıracağız. Bu proje kapsamında talepte bulunan kulüplerimize ücretsiz antrenörler istihdamı sağlayacağız. Trabzon Valiliğiyle görüşerek amatöre maddi kaynak sağlayacak projeler hayata geçireceğiz. Trabzonspor yönetim kurulu ile görüşerek gelir getirebilecek futbol tanıtımı ile maç organizasyonunun yapılarak gelirinin amatöre aktarılmasını sağlayacağız. Amatöre gelir getirici organizasyonları yapacağız” dedi.

BAKANIMIZ İLE KONUŞTUK

Balaban, “Sayın Bakanımızla biz de konuştuk. Eğer taraf olunması gerekiyorsa amatör adına tarafım. Siyasi destek ise siyasetin en üst düzeyini kullanacak taraftayım. Biz tabi ki onun desteğini amatör adına alarak yarışa girdim Ama siyasi yarışa girmedik. Spora siyaset hiçbir zaman tavsiyem etmediğim düzendir” dedi. Mevcut Başkan Cahit Erdem’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte çekilmiş fotoğrafını paylaşmasıyla ortaya çıkan tartışmaları da değerlendiren Balaban, “Hiçbir yerde benim ekibimin siyasi iradeyle çekilmiş fotoğrafını göremezsiniz” dedi.

EFSANE ETKİNLİĞİ

Seçilmeleri halinde yapılacak ASKF olarak yapacakları etkinlikleri de açıklayan Balaban, “Efsaneler salon futbol turnuvası düzenleyeceğiz. Profesyonele aday futbolcularla ASKF amatör karması oluşturacağız. Veteranlar ligini düzenleyerek her yıl veteranlar karması oluşturup ülkemizin en önemli futbol organizasyonunda Trabzon’u temsil etmesini sağlayacağız. Trabzon’da, Türkiye ASKF veterenlar Turnuvası düzenleyip gelirini amatörün hizmetine aktaracağız. Plaj futbolu kurulacak. Salonda Fustbal hayata geçireceğiz. Salon sporları ve bireysel sporcularımızı maddi, manevi destekleyerek projeler hayata geçireceğiz” dedi.

SÜPER PROJELER

Balaban, “Yabancı ülkelerden amatör takımlar davet edilecek, kurulacak amatör karmalarla yabancı ülke takımlarıyla karşılıklı müsabakalar yapılacaktır. Belediyemize ait halı sahalarını uygun zamanlarda ücretsiz olarak amatörün hizmetine sunacağız. Yalı, Beşirli ve Maşatlık sahalarının ışıklandırılmasını güçlendirip saha ölçüleri resmi müsabaka oynanır hale getireceğiz. Şehrin doğu, Batı, Güney ve Kuzey’inde futbol sahası olmayan veya yetersiz olan mahallelere yeni sahalar yaptırılmasını sağlayacağız. Buralarda mahalle futbolunu da geliştireceğiz” dedi.

A.AKER VE Y.SELİM

Balaban, “Hüseyin Avni Aker Stadyumunun amatöre verilmesi için gerekli görüşmeleri başlatıp (Kale arkaları, maraton tribünlerini yaptırıp kapalı tribünü ve ışıklandırmayı koruyup, kapalı tribün altına Yavuz Selim Sahasındaki kulüplerin soyunma odalarını taşıyıp zeminini sentetik çimle kaplayarak bu sayede H. Avni Aker ve Yavuz Selim Sahalarının ve adını taşıdığı isimlerin ebedi yaşamasını sağlamak. Sonuçlanması konusunda tüm imkanları zorlayacağız. Avni Aker’i amatörün hizmetine verdiremezsek Kavak Meydan’da yapılacak Yavuz Selim Stadyumunda her kulübümüze soyunma odası olacak şekilde yapılmasını sağlayacağız” dedi.

Erdoğan BEKAR

TEPE

Amatör için

eğitim şart

Eğitimle ilgili projelerini ise Balaban, şu şekilde açıkladı: “Derneğin ve üyelerimizin faaliyetlerini tanıtan bir yayın çıkaracağız. KTÜ işbirliği içinde amatör sporcularımıza gelişmesini ve eğitimine yönelik projeler hazırlanıp uygulanmasını sağlayacağız. Sezonda bir veya iki kez o amatör sporcu ve aileleriyle bir araya gelerek etkinlikler yapacağız. Spor yapmayan çocuk kalmasın diyoruz. Bu konuda resmi ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapıp spor yapan çocuk sayısını çoğaltacağız. Okullarda lisansı olmayan öğrencileri futbolla tanıştırıp, amatör kulüplerimize yeni sporcu kaynağı oluşturulacak ve bu sayede keşfedilmemiş yeteneklerin ortaya çıkması sağlanacak. Dil bilen sporcu projesi geçirilerek bu sayede yetişen sporcuların gelecekte ki ulaşacağız hedeflere alt yapı hazırlanacak.”

Amatör

sporculara

burs imkanı


Balaban, “Amatör sporcularımızın okullarında ve branşlarında başarılı olanlara burs imkanı sağlayacağız. Öğrenci sporcularımızın eğitimlerine zarar gelmemesi konusunda gerekli çalışmaları başlatacağız. Görüyorum yönetici arkadaşlarımızı, kulüplerinde spor yapan arkadaşlarımızı. Öğrencilerimizi almada sıkıntı çekiyorlar. Milli Eğitim Müdürümüzle konuşarak o arkadaşlarımıza gerekirse ek ders imkanı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Barcelona modeli


Balaban, Başkan Muharrem Usta ilekonuştuklarını belirterek, “Bir dönem Muharrem Usta’nın ekibinde yer aldım. Son dönemde Celil beyin ekibinde yer aldım. Karşı karşıya geldik. Ama desteklemek ayrı şey yarışmak ayrı şey. Trabzonspor çatısı altında görev yapacak, bazı kulüplerimizi onları da oluşturacak. Bütün maddi ve manevi finansını Trabzonspor karşılayacak. O kulüplerimiz Trabzonspor çatısı altında yetişecek. Amatörden Trabzonspor’a oradan çok daha sporcu katacağız bu da projelerimizin arasında.”

Akyazı’da yerimizi alacağız!


Gelir getirici projelerini de “Amatörden alan değil, amatöre veren bir ekiple yola çıkıyoruz…” sloganı ile de açıklayan Balaban, “Akyazı Kompleksinde, Gül Cemal alanında gelir getirici bir proje taleplerinde bulunacağız. Akyazı’da, Derneklerden bir tanesi gelir getirici bir yer aldı. Spor Camiası içerisinde. Biraz araştırdım, bizim ekipten, bizim aday olduğumuz ekipten orayla ilgili çalışma var mı bilmiyorum? İnşallah biz oradan ASFK’ye çok iyi gelir getirecek bir tesis oradan talep ettik etmeye devam edeceğiz. Onu da amatöre kazandıracağız” dedi.

Balaban’ın yeni kulüp isyanı

Bu nasıl iştir!
 

Balaban, “Çok seçimler geçirdim. Allah nasip etti güzel yerlerde oldum. 1977 yılından beri spor hayatında gerek yöneticilik gerek idarecilik gerek salon sporlarının hepsinde bulundum. Sendikacılık hayatımın hiçbir şekilde spordan kopmadım. 7 aylık çalışma yaptığımı söyledim. 7 aylık çalışma sürecinde adaylığımızı birlikte açıkladık. Bu adaylığımızı açıkladıktan sonra ne hikmettir bilmiyorum 126 kulüple başladık. 2017 yılında toplam 24 tane kulüp kurulmuş. Bu kulüplerin 12 tanesi 13 tanesi mevcut yönetici arkadaşlarımıza ait. Bir anda ASKF’ye üye yapıldılar” dedi.

Balaban, “İsimlerini duymadığınız bir sürü kulüp var. Trabzon Golf Sporu, Doğa Sporları, Arafilboyu Spor gibi.. Mevcut başkanımızın kendine ait 3 tane kulüp var. Amatöre hizmet için yola çıkıyorsunuz. Ama siz tamamen seçime endeksli olarak 17 tane kulübü iştah ediyorsunuz. Buna rağmen benim başkanı olduğum kulübün 2012’den müracaatı var. Evrak eksikliğinden kabul etmemişsiniz. 14 tane kulüp var. Onlara da ret cevabı veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.Tam destek


Toplantıya katılarak hem Balaban’a destek veren hem de listesinde olan isimler ise şu şekilde oldu:
“Nihat Demir, Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı

Şaban Bülbül, Makine Mühendisleri Odası Başkanı

Onur Kopya, Çarşıbaşı Kulüp Başkanı
Hüseyin Öztürk, Of Gürpınarspor Başkanı
Münir Koçan, ASKF’de görev yaptı
Eyüp Çuvalcı, ASKF eski yöneticisi
Tuna Taşkın, Zağnosspor Kulüp Başkanı
Mehmet Ataman, Ağasar Çepni Kulüp Başkaını
Zekeriya Öztürk, 1461 Trabzon Kulüp Yöneticisi
İsmail Öztürk, Yomraspor eski Başkanı ASKF eski yöneticisi
Yener Durmuş, Çağlayanspor Kulüp Başkanı
Faruk Duman, Gürbulakspor Başkanı
Burhan Saral, Faroz Yalıspor Asbaşkanı
Muhammet Menteşe, Hızırbeyspor kulübü Başkanı
Hakan Usta, Necmiati Spor Kulübü Asbaşkanı
Zeki Bekar, Tosköy Spor Kulübü Başkanı”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108