Daha iyiyi yakalayacağız

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu dün TRT Spor’da Erdoğan Arıkan’ın Spor Stüdyosu programına konuk olarak açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu, Trabzonspor’da son günlerde yaşananları, “Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşananlar 6-7 şiddetinde bizde yaşananlar ise 2-3 kuvvetindeydi” şeklinde yorumlayarak ilginç tespitlerde bulundu.  

KİMSEYE YAKIŞMADI

Başkan Ahmet Ağaoğlu, yaşananların ne kulübe ne de Burak Yılmaz’a yakışmadığını ifade ederken, “Durup durduk ve sebepsiz yere gündem yaratan 2-3 şiddetinde bir krize dönüşen bir olaydı. Yönetim olarak almış olduğumuz kararı eleştirenler, ağır ya da hafif bulanlar var. Biz Trabzonspor’da yönetime talip olduğunuz zaman ‘Burada artık kişilerin doğruları ikinci planda, kulübün menfaati her zaman ön planda olur’ dedik. Olaya karşı herkes aynı reaksiyonu gösteremediği için yaşananlar doğal. Burak’la alakalı alınan karar ise oybirliği ile alındı” diye konuştu. Golcü oyuncu Burak Yılmaz’ın menajeri ile konuştuğunu ve oyuncunun yaşananlardan duyduğu üzüntüyü, “Çok üzgünüm, olmaması gereken, yapılmaması gereken bir hareketti. Kazanma hırsı ve o enerji ya da siniriyle öyle bir tepki gösterdim, çok üzgünüm, başkanım vereceği her türlü karara sayılıyım’ şeklinde söylemlerde bulunduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Aslında ön plana çıkması gereken ya da kamuoyuna yansıması gereken şeyler bunlar. Bu sıkıntının çözümü noktasında tarafların göstermiş olduğu sağduyu veya duyarlılık. Bu duyarlılık kulübe ya da kulübün menfaatlerine karşı gösterilen duyarlılıktır. Böyle bir karar aldık” dedi.

OYUNCULARIMIZIN GÜVENİ ARTTI

Trabzonspor’da göreve başladıkları dönem sadece ekonomik anlamda değil futbolcuların güven anlamında da kulübe karşı bir sorun yaşadığını anlatan Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Oyuncuların yönetime ve yöneticilere olan güveninin ortadan kalktığı bir dönemdi. Mesela bir futbolcumuz bana, ‘ben size niye güveneyim’ şeklinde söz sarf etti. Siz bir söz veriyorsunuz ve oyuncu vermiş olduğunuz söze değil sizin yaptığınız icraata bakıyor. Haliyle verdiğiniz sözü kale almıyor. Çok sıkıntılı bir durumdu bu. Güvenin ortadan kalktığı ve hatta ‘Ödemelerimiz yapılmazsa biz sahaya çıkmayacağız’ diyen bir takım ile karşı karşıyaydık. Bugün biz o takımla devam ediyoruz. Sadece defansın göbeğinde iki oyuncumuzu değiştirdik. Bu sözleri sarf eden oyuncuların yönetime, teknik heyete karşı, güvenleri yeniden oluştu. Ama oradan bugün geldiğimiz noktada puan kayıplarına tahammül olmayan bir bakış açısıyla karşı karşıyayız. Bu da son derece doğaldır. Trabzon insanı ve Trabzonspor için tek hedef her zaman zirvede olmak ve şampiyonluk olmuştur” diye konuştu.

SÖZ VERMEDİK AMA YARIŞIN İÇİNDE OLDUK

Kendilerinin göreve gelirken şampiyonluk sözü vermediğini hatırlatan Ağaoğlu, buna karşın her zaman yarışın içinde olduklarına vurgu yaptı. Ağaoğlu, “Bu takımın her zaman yarışın içinde olacak ama sürdürülebilir bir başarıyı yakalayabilmesi için ‘3-4 seneye ihtiyacı var’ dedik. Trabzon insanından sabır isteyemezsiniz. Çünkü o kelime Samsun’un doğusunda hiçbir anlam ifade etmiyor” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz sezonlara göre ligde yarışın çok farklı olduğunu ve Anadolu takımlarının da artık yarışa ortak olduğunu söyleyen Ağaoğlu,  “Anadolu futbolunda genel anlamda bazı şeyler doğru ve yolunda mı gitmeye başladı. Niye herkes herkesi yenebiliyor, geçen yıl niye böyle değildi. Takımlar aynı takımlar. Değişen ne oldu, herkes bununu sebebini biliyor. Çünkü kapı arkası, masa altı… Türkiye’de futbol artık fair-play çerçevesinde oynanmaya başladı. Bireysel olarak bu ülke futbolunun önündeki olumsuz düşünceler ve etkiler minimuma indi. Futbolu yöneten organlar sürekli baskı hissedince işlerini düzgün yapamaz. Türk sporunun ve futbolunun üzerinde de bir baskı vardı. Bu sene o baskı yok, bu da Anadolu takımlarının önünü ciddi şekilde açtı” dedi.

Trabzonspor Kulübü’nün Türkiye genelinde saygınlığının çok ciddi oranda yükselen bir grafik sergilediğini dile getiren Ağaoğlu, “Kulüple alakalı olarak çıkan haberler, kulübe bakış açısı..  Mesela bir bankanın önünden dahi geçemezken Trabzonspor kulübü yönetimi bugün o bankanın yönetiminde genel müdürü ile rahat rahat konuşup borçlarınıza rağmen ek kredi alabilecek ya da borçlarını yeniden yapılandırabilecek duruma geliyorsa bu yönetime olan saygıdandır. Kulübün geldiği gün içinde bulunduğu sıkıntıdan bugünlere gelmişse takım da başarılı olur. Şampiyon olur ya da şampiyonlar ligine giderse bunu sürdürülebilir kılmaktır önemli olan” diye konuştu.

GELİR GETİRECEK 2-3 PROJEMİZ VAR

Kulübe önümüzdeki süreç içerisinde ciddi ekonomik gelir sağlayacak 2-3 projeleri olduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Daha önce bizim dışımızda yürüyen bir sistemi durdurduk, o sistemin zincirlerine çomağı soktuk. Çünkü bu kulübün geliri belli” dedi

Başkan Ağaoğlu, “Trabzonspor makamının kendisine yüklediği sorumluluk ve bu sorumluluk dahilinde hareket etmek zorunda olduğunu da belirtirken, “Trabzonspor Kulübü Başkanı, kulübün ağırlığı ile konuşup hareket etmek zorunda. Yeryüzünde Allah’ın bir insana yükleyebileceği en ağır yüklerden, en büyük sıkıntılardan birisi. Bir taraftan bütün taraftarlarla ayın sıkıntıyı, aynı heyecanı, üzüntüyü yaşıyoruz diğer taraftan da o işin başında sorumlu insanım. İçimden taraftar heyecanını atamayan bir başkanım. Yönetici soğukkanlı olmalı ancak bir maçta yaşadığım heyecan benim 48 saatime mal oluyor.  İnsanlar şuna inansın ve güvensinler, oradan buraya geldik buradan da ileriye gideceğiz” ifadelerini kullandı.

DEVRE ARASINA KADAR HAMLE ŞANSI YOK

Trabzonspor’da 11 ayrı milletten oyuncu bulunduğuna değinen Ağaoğlu, “Yönetimine, takımına güvenen 11 ayrı milletten aslan gibi bir futbol ailesine sahibiz. Birbirini seven, sayan, takımı için savaşan, Trabzon kentini ve insanlarını benimseyen bir takıma sahibiz. Yukarıyla da aşağıyla da aramızda 6 puan var. Gözünü tepeye diktiğin zaman önünüze çıkan engelin farkına varamazsınız. Kaybedilen puanlar elbette hepimizi üzüyor. Ligin devre arasına kadar hiçbir şeyi değiştirme şansı yok. Devre arasında bütçemizin elverdiği kadar yolumuza devam edeceğiz” dedi.

KONGRE SÜRECİNDE KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLAR

Göreve geldikten sonra 7 aylık süreçte 250 milyonluk ödeme gerçekleştirdiklerini hatırlatırken kongre sürecinde Trabzon’da yaşanan gelişmelere de tepki gösterdi. Ağaoğlu, “Trabzon’da şöyle bir sıkıntı var; kongre sürecinde kazanlar kaynamaya başladı. Kimse merak etmesin, yaş 61’e geldi. Kazanların ne şekilde kimlerin kaynatıldığını, altına kimlerin odun attığını, kimlerin üflendiğini çok iyi biliyoruz. Onun için boşu boşuna kazanları kaynatmasınlar. Dikkat etsinler kaynattıkları o kazanda kendileri haşlanabilir” dedi.

TAKIM NEREDEYSE BEN ORADAYIM

Fenerbahçe maçına ilişkin rakip takım başkanının maçı protokol tribününde izlemesi gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, “Tabiki maç birlikte izlenecek. Misafir takımın başkanını misafir tribününde ağırlayacak halimiz yok. Ancak maça gelip gelmemek kendi kararları. Benim takımım Şükrü Saraçoğlu’na gittiğinde ben de oradayım. Benim gitmemem için bir sebep yok. Ben her maça gitmeye çok büyük özen gösteriyorum. Şunu çok iyi biliyorum, maç başlamadan İstiklal Marşı okunurken oyuncu protokol tribününde kimin olduğunu, yöneticisinin nerede olduğuna dikkat eder. Bu onun için o kadar önemlidir ki, hiç olmazsa güç kaybına, yalnız bırakıldığı hissine kapıldığı an oyun içerisinde onu çok farklı etkiler. Takım neredeyse ben oradayım

Geçtiğimiz günlerde Kulüp idari binası ile futbolcuların yenilenen konaklama alanlarına değinen Başkan Ağaoğlu, futbolcuların kendilerine teşekkür mesajı gönderdiğini söyledi. Ağaoğlu, “Futbolcularımız, ‘Kulübü yaşanılır bir mekana kazandırdığınız için teşekkür ederiz, biz bir aileyi” şeklinde bize mesaj atıp düşüncelerini iletti” dedi. Erzurumspor maçı öncesi yoğun bir şekilde sosyal medyadan taraftara maça gelmeleri için çağrıda bulunduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Berabere biten maç sonrası taraftarlardan bazıları, ‘Bizi bunun için mi çağırdınız’ şeklinde mesajlar gönderdi” dedi.

ABDÜLKADİR HABERLERİ DAR BİR BAKIŞ AÇISI

Ağaoğlu, “Abdülkadir Ömür ile ilgili basında çıkan haberlerin dar bir bakış açısından ibaret olduğunun altını da çizerken, “Abdülkadir zaten maçta dizinden sakatlandı ve çıktı. Nwakame, Kamil Ahmet, Yusuf sakat oyuncularımız, onlar kime tepki koyup oynamıyor, bunun da cevabını versinler. Bu söylentiler Abdülkadir’e zarar verdi. Son 15 gündür bu söylemlerden çok ciddi bir şekilde etkilendiğini ben biliyorum. Oyuncumuzu bundan uzak tutabilmek için herkes yoğun bir çaba sar ediyor bunun içerisinde ben de varım. Trabzonspor biraz irtifa kaybetmeye başladığı zaman bu tür sıkıntıları göğüslemek zorunda olduğunu zaten biliyoruz. Biraz daha yukarılara çıksın bakın neler neler çıkacak. Kulüple, Trabzonspor’la alakalı ince hesapları olan insanlar var. Ben de, ‘Böyle bir hesabınız varsa bunu kişiler üzerinden görmeyin, öyle bir şeyin içine girmeyin’ diyorum. Bu her şeyin ötesinde kişiye atılan iftira, kul hakkına girer. Güzel bir söz var, ‘O kadar nimet varken kul hakkı niye yiyorsunuz’

DEĞERİNİ BULAN HER OYUNCU SATILABİLİR

‘Futbol alımı ile para kaybeden değil futbolcu satarak para kazanan ve o yarışın içinde olan bit kakım kurma hedefindeyiz” diyen Başkan Ağaoğlu devre arası transfer döneminde değerini bulacak her oyuncunun satılabileceği mesajını yineledi. Abdülkadir Ömür’e Real Sociedad, Hannover ve Benfica gibi kulüplerden teklifler geldiğini doğrulayarak,  Premier Lig’den kulüp bazında değil de menajerler aracılığıyla teklif geldi. Ancak biz hiçbir zaman menajerlerle oturup konuşmayacağımızı söyledik. Biz kulüp temsilcisi ile görüşürüz. Oyuncuların bedelini ise piyasa belirler. Abdülkadir ve Yusuf için 15-20 milyon rakamları telaffuz ediliyordu, ‘Satmayın seneye 80 milyona satarsınız’ dendi. Türkiye’den bir futbolcu bu paraya satılmaz. Bir ürünün değerini piyasa belirler. Premier Lig’de bir oyuncu 60 milyon ise bu oyuncu Türkiye’de 10-15 milyon Euro’dur” ifadelerini kullandı.

Trabzonspor’un 35 yıldır istikrar aradığını da belirten Ağaoğlu, “İstikrar çok önemli bir faktör. Bazı taşların yerine oturabilmesi ve sürdürülebilir olması için istikrar şart. Şampiyon olunacaksa ben olayım, Trabzonspor olsun. Ben olmayacaksam hiç kimse olmasın. Ya da herhangi birisinin olması bende hiçbir anlam ifade etmiyor. Ama oturduğunuz koltuk yüklendiğiniz sorumluluk insanı çok farklı şekilde düşünüp konuşmaya zorluyor” dedi.

Anahtar Kelimeler:
AğaoğluTrabzonspor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108