buy Instagram followers
banner114

Bir Deplasman Öyküsü: Kayserispor

Süper Lig'in 11. haftasında oynanan Kayserispor-Trabzonspor maçını okuyucularımız çin, ‘Bir Deplasman Öyküsü’ adı altında taşımak istedik sayfalarımıza.

Trabzonspor’un yeni hocası Rıza Çalımbay’ın Türkiye Kupası maçı Çorumspor’dan sonra üçüncü maçı olan Kayseri’ye, Galatasaray galibiyetinin morali ile gidiyordu. Haftalar süren kötü gidişat, Galatasaray galibiyetiyle biraz olsun yüzleri güldürmüş, kara bulutları dağıtmaya yetmişti bile.
İşte bu olumlu hava ile başladı Kayseri yolculuğu. Kafile ile yaptığımız Kayseri yolculuğu öncesinde bazı futbolcularla da mini sohbet etme imkanımız oldu. Özellikle defans oyuncuları Uğur Demirok ile Mustafa Akbaş, ‘Artık eski günlerdeki gibi olacak. Takım toparlanacak, bizler çok daha iyi olacağız. Çünkü daha iyi olmak zorundayız” diyerek sorumluluklarını bir de kendileri dile getirdi.
İşte Kayseri maçı öncesi, maçın oynandığı anlar ve sonrası ile bir Deplasman Öyküsü daha…

SÜPER LİG’DE BİR İLK…

Kayserispor deplasmanında aslında çok da şaşırmadık dediğimiz çok güzel görüntülere tanık olduk. Tribünler sarı-kırmızı ve bordo-mavi renklerle doluydu. İç içeydi iki takımın renkleri, hem formalarıyla hem bereleriyle hem de kaşkollarıyla… Tribünlerdeki bu güzel görüntü öylesine güzel mesajlar veriyordu ki zaman zaman biz de bunları tarihe tanıklık edercesine telefonumuzla kaydetmeyi ihmal etmedik. O güzel görüntülerden birisi belki de bize göre en güzeli Kayseri Kadir Has Stadında Kayserisporlu ve Trabzonsporlu taraftarlar mücadele öncesi yemekte bir araya gelirken, iki takımın taraftarları daha sonra maçın oynanacağı Kadir Has Stadı'na beraber giriş yaptı. El ele kol kola…

Saat 14.00'te başlayan mücadele öncesi ise Kadir Has Stadı'nda Trabzonspor'un 'Biz dar sokaklarında' marşının çalmaya başladığı an hemen herkeste adeta duygu yoğunluğu oluştu. Çünkü böylesi bir jest ender değil, hiç görülmeyen bir olaydı bugüne kadar. Ve marşın sonunda da Trabzonsporlu taraftarlar, ‘Kayseri’ tezahüratları ile inletti stadı bu güzel jeste karşılık.

***************

MAÇIN HER DAKİKASINDA DOSTLUK RÜZGARLARI ESTİ

Maçın başlamasına saniyeler kala iki takım taraftarları da sırayla iki takımı el ele tribünlere çağırarak bu dostluğu onların da pekiştirmesini istedi. Taraftarların bu çağrısına ilgisiz kalmayan futbolcular da önce Kayserispor’un Kapalı Kale olarak bilinen taraftarlarına ardından da misafir takım Trabzonspor taraftarlarına el-ele, kol-kola giderek selamladı. Futbolcuların duyarlılığı da taraftarlardan büyük alkış aldı. Maçın başladığı dakikadan itibaren her iki takımın taraftarları da birbirlerinin lehine tezahürat yaparak sürdürdü jestlerini. Dakikalar 38’i gösterdiğinde Trabzonspor’lu taraftarlar ‘Kayseri sen bizim kardeşimizsin’, dakikalar 61’i gösterdiğinde de Kayserisporlu taraftarlar, ‘Bize Her Yer Trabzon’ sloganını atarak devam ettirdi dostluk görüntüsünü.

Bütün bu anlara tanıklık ederken de aklımıza birkaç yıl önce yine Kayseri Kadir Has Stadı’nda açılan, ‘Fıkralarda birlikteydik, şimdi statta da birlikteyiz’ yazılı pankart geldi. Sanıyoruz iki kardeş takımın dostluğunu en güzel anlatan sözlerden birisi de bu olmuştu.

**************

MAÇ SONU DÜĞÜN SÜRPRİZİ

Kayserispor-Trabzonspor maçı 90 dakika sonunda 0-0 berabere bitti ancak akılda kalacak şeyler henüz bitmemişti.
Foto muhabiri olarak gazetemize fotoğraflarımızı geçmek ve kritiğimizi yazmak üzere bir müddet daha statta kaldık. O esnada ilginç bir olaya da tanıklık etmiş olduk. Kayseri’de bir gazetede çalışan eski meslektaşımız Caner Yılmaz, Betül Yılmaz ile hayatını birleştirdiği fotoğraf çekimini Kadir Has Stadı’nda maç sonuna bırakmıştı. Bir ara dikkatimizi o yöne çevirdik ve Kapalı Kale arkasındaki taraftarların sarı-kırmızı ve bordo-mavi atkıları açarak gelin damat için arka fonu yaptıklarını gördük. Tabi gelin ve damat da ellerinde her iki takımın kaşkolları ile veriyorlardı pozlarını. Bunu görünce biz de o anı ölümsüzleştirmek ve sayfalarımıza taşımak istedik.
Buradan meslektaşımıza bir ömür boyu sarı-kırmızı ve bordo-mavi bir yaşam diliyoruz.

**************

GENÇLER KAYSERİ’Yİ NET BİR GALİBİYETLE GEÇTİ: 3-0

BU GENÇLERE GÜVENİN

Trabzonspor’un Kayseri yolculuğunda U21 takımı da birlikte yer aldı. Genç oyuncular günün erken saatinde oynanan maçta rakiplerini 3-0 yenmeyi başardı. Maçın ilk golü Kayserisporlu İlker Karakaya kendi kalesine atarken, diğer golleri de Ebrar Cumur ile Furkan Karahan kaydetti. Genç oyuncularla her maç öncesi ve sonrası olduğu gibi yine havalimanında sohbet etme imkanımız oldu.  Genç oyuncular özellikle Yusuf ve Abdülkadir’in A Takım’a yükselmesinin ardından umutlarını artırarak yollarına devam ediyor. Zira arkadan gelen diğer isimler Trabzon’un ve Trabzonspor’un geleceği olacak.
Cafer Tosun, Ebrar Cumur, Furkan Karahan ve diğerleri… Hepsi Trabzon’un öz evlatları. Yeter ki onlara güvenilsin, yeter ki şans verilsin…

***************

ALKIŞI HAK EDENLER KAYSERİ’DEKİ TRABZON

Cumartesi günü Süper Lig´de oynanan Trabzonspor - Kayserispor maçı ile yeniden gündeme gelen Kayseri-Trabzon dostluğu, Kayseri´de Trabzonspor Futbol Okulu ve Trabzon 3861 Spor Amatör Futbol Kulübü´nün kurulmasını sağladı.

Ülkemizde futbol sahalarında görmeye alışık olmadığımız bir olay Kayseri´de gerçekleşti. Son yıllarda dostluktan öte kardeşliğe varan bir duyguyla birbirine bağlanan Kayserispor - Trabzonspor dostluğu Kayseri´de Trabzon 3861 Spor ismi ile futbol kulübü açılmasına neden oldu. Yapılan görüşmeler sonucunda Mayıs ayı sonunda Kayseri´de Trabzon Futbol Okulu faaliyetlerine başladı. Süper Amatör Lig´de mücadele eden Himmetdedespor’un ismi ise Trabzon 3861 Spor olarak değiştirilip, Kayseri´de amatör kümede her yaş grubunda faaliyete geçti. Başkan Ali Ak, antrenörler Sedat Bulut, İbrahim Sungur, Gökhan Dursun ve Celal Kösedağ yönetiminde hem futbol okulu hem de amatör kulüp faaliyetlerini yoğun şekilde sürdürüyor.

*****************

Kayseri’de, görmeden dönmeyin

Kayseri’ye gitmişken gidip gezmeden, görmeden dönülmeyecek mekanlardan birisi de Selçuklu Uygarlığı Müzesi. Şehrin hemen merkezinde yer alan Müze içini gezip inceledikten sonra, hakikaten görülmeye değer olduğunu anlayacaksınız.  Osmanlı Dönemi’nde kısmen onarılmış olmasına rağmen, harap haldeyken 1960’lardan itibaren başlayan kapsamlı restorasyon çalışmaları yapılan müze, 1980’li yıllardan itibaren Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak kullanılmış. 2012 yılında Çifte Medrese’nin kullanımının Belediyeye devredilmesiyle Selçuklu Müzesi kurma çalışmaları başlamış. Daha sonra ise Belediye tarafından, Anadolu Selçuklu dünyasını farklı yönleriyle tanıtan bir müzeye dönüştürülerek 21 Şubat 2014 tarihinde hizmete açılmış. Kent tarihinden yola çıkarak Anadolu ortaçağına ve Selçuklu Uygarlığına odaklanan müze tematik bir yaklaşımla planlanmış. Bir kısmında Selçuklu Medeniyeti ile ilgili uygarlığı ön plana çıkaran müze, diğer kısmı ise şifahiye özelliğini ön plana taşımaktadır. Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan kısımda; 'Selçuklu Kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile 'Kayseri'de Selçuklular', 'Anadolu'da Selçuklular' gibi kısımlar yer almaktadır. Şifahiye ile ilgili kısımda ise; 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi kısımlar bulunmaktadır. Müze içerisinde sergilenen Selçuklu ve yakın dönemine eserlerinin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer almaktadır. Böylece ziyaretçiler; dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak Selçuklu Medeniyeti hakkında bilgiler almaktadır. Yine müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar bulunmaktadır. Bu anlamda da Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ni bu güzel çalışma için tebrik etmek istiyoruz.

************

FUTBOLCULARA BÜYÜK İLGİ

Kayserispor maçı öncesi Kadir Has Stadı’nda bütün tribünler sarı-kırmızı ve bordo-mavi forma ve bayraklarla süslenmişken, taraftarların her iki takım oyuncularına ilgisi de görülmeye değerdi. Kayserili taraftarlar Trabzonspor’un kalecisi Onur başta olmak üzere, Sosa, Uğur ve diğer futbolcularla fotoğraf çektirmek için büyük gayret sarf etti. Bu arada Trabzonspor’un Yardımcı Hocası Mehmet Yılmaz ile de fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısı az değildi. Trabzonspor’un Arjantinli yıldızı Jose Sosa bu anlamda en fazla fotoğraf çektiren isim oldu. Sempatik oyuncu hiçbir isteği geri çevirmeyerek Kayseri ve Trabzonsporlu taraftarlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

***********

KAYSERİSPOR BAŞKANI VE GURBETÇİ GENÇLER’İN JESTİ

Sahadaki bir başka güzel görüntü de Kayserispor Kulübü’nün Başkanı ile Trabzonspor’un taraftar derneklerinden Gurbetçi Gençler’den geldi. Maçın başlamasına dakikalar kala statta yapılan anons sonrası Kaysrispor Kulüp Başkanı Erol Bedir ile Gurbetçi Gençler Sorumlusu Atalay Mevlüt Delen ile birbirlerine atkı takdim etiler. Bu güzel ve örnek davranış da sattaki bütün taraftarların alkışlarıyla karşılık buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108