Başkan karnesini sergiledi

ORTAHİSAR Belediye Başkanı A.Metin Genç, Panagia Hotel’de düzenlediği basın toplantısıyla 3 yılını anlattı. Vadettiği mega projeleri ile ilgili gelinen noktayı ve yapamadıklarını ayrıntılarıyla nakleden Genç, Pelitli Kentsel Dönüşüm, Tünel Akvaryum ve Ekopark projelerinin bu yıl sonu itibariyle bitebileceğini söyledi. Başkan Genç, sosyal projeleriyle göz doldurdu.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 3 yıllık hizmet dönemini değerlendirdi. Söz verip hayata geçirdiği projelerin yanı sıra yapamadığı projeleri de açık yüreklilikle dile getirdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 3 yıllık değerlendirme toplantısını Panagia Otel’de gerçekleştirdi.

Belediye Başkan Yardımcıları, birim amirleri ve personelin de katıldığı toplantıya basın mensupları da bir hayli ilgi gösterdi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, konuşmasına 15 Temmuz’daki darbe girişimine değinerek başlarken konuşmasının yaklaşık bir saatlik bölümünde seçimlerden önce verilen sözler sonrası yerine getirilenler ve sonrasında da yerine getirilemeyen projelerini anlattı.

Başkan Genç konuşmasının son bölümünde de önümüzdeki yaz ayları boyunca Trabzon’a getirilen organizasyonlara ilişkin bilgi verdi.

İşte Trabzon’da yaz aylarında gerçekleştirilecek organizasyonlar

Mayıs ayında Oryantirik (Yön Bulma Yürüyüş) Organizasyonu (Bin ila bin 300 arasında sporcu katılım sağlayacak)

Mayıs ayında 1001 İcat Sergisi

Ağustos ayında da Türk Yıldızları’nın gösterisi (20 Ağustos)

Biz Trabzon’umuzda halkımızın tercihi, teveccühü ile iş başına gelen bir idare olarak bütün Trabzon’umuzu kucaklayan, Trabzon’umuzun dinamik kesimi, toplumun her kesimi ile istişare ile şehrimize hizmet amacında olduğumuzu hep dile getirdik. Bu minval üzerine kurguladığımız temel yönetim anlayışımızda 5 temel ana temel üzerine oturtan bir anlayışla bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürdük.

Birincisi; evvela katılımcı bir belediyecilik anlayışıyla belediyeyi idare edeceğiz’ dedik. İkincisi; şehrimiz bir tarih, kültür ve turizm şehri olması hasebi ile bu temel üzerinde de çalışmalar yapacağız dedik.Üçüncüsü; belediyeciliğin en temel esası hizmet ve sosyal belediyeciliği temel yönetim anlayışımız üzerine oturttuk. Ve yaşanabilir şehir olması adına da çevre dostu belediyecilik adıyla 5 temel yönetim anlayışı üzerine çalışmalar başlattık yürüttük ve devam ediyoruz.

YENİ BELEDİYE BİNASI

Yeni bir belediye olarak şehrin merkezinde olan 327 bin nüfuslu bir belediye olarak belediye hizmet binasının olmamasını ciddi bir eksiklik olarak nitelendiren Başkan Genç, “Bu nedenle göreve geldiğimiz an itibariyle 5-6 aydan sonra bu konudaki çalışmalarımızı sürdürdük. Vatandaşımızın hizmete daha iyi ulaşabilmesi, belediye hizmetlerinin daha iyi zeminde yürütülebilmesi için, iki belediyenin iç içe bulunmasının vatandaşımızın nezdindeki karışıklığın giderilmesi bakımından, bu arayışımız neticesinde büyükşehir belediyemiz tarafından Zağnos 4. Etabı yürütülürken TOKİ ve belediyemiz ile yaptığımız çalışmalar neticesinde 60 milyon TL bedelle TOKİ ile para ile satın aldık. Bu etabın tamamı 25 dönüm. Şunu arzuladık bir taraftan bu alanda biz Ortahisar kimliğini ortaya koyacak hem hükümet konağı hem belediye ve burada oluşacak bir meydan, bir yaşam alanı ve güneyde yapılan etap çalışmalarına uygun şekilde 4. Etabın da Zağnos deresini ortaya çıkaracak bir proje hazırladık. Projenin belediye ile ilgili kısmının ihalesini geçtiğimiz günlerde yaptık. Bütün süreçlerle işin Ankara boyutuyla da (çünkü Kaymakamlık biriminin de burada olması için) nihayetinde biz bu işi ihale boyutuna getirdik ve gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde inşallah güzel bir temel atma merasimi ile bu işe Bismillah deyip alanda çalışmalara başlayacağız.

Diğer tarafta eş zamanlı olarak çocuk yuvası da dahil olmak üzere kamulaştırma yapılan binaların yıkımına başlandı. Kalan 5 parselle Ticaret Odası’nın oraya kadar olan çalışmaları inşallah bitireceğiz. Orada oluşturacağımız alanlarla güzel bir yaşam alanı meydana getireceğiz” dedi.

PELİTLİ DÖNÜŞÜM PROJESİ

Seçimlerde halkımıza verdiğimiz sözlerden birisi de şehrimizin hemen en önemli ulaşım destinasyonlarında bulunan Pelitli Dönüşüm Projesini büyükşehir belediyemizden devraldık. Oradaki 132 binanın yıkımı ile bizzat ilgilendik. Bu alana 41 adet işyeri ve orada bulunan camimizi de yapmak üzere orayı güzel bir yaşam alanı haline getireceğiz. Gerçekleşme oranı itibari ile herhangi bir aksamaya mahal vermeksizin, ihale süreci dahil olmak üzere hızlı bir şekilde sürüyor. Bu bizim için önemli ciddi bir proje ve vizyon projemiz.

TÜNEL AKVARYUM PROJESİ

Çok heyecan verici ciddi projelerimizden birisi de Tünel Akvaryum ismi ile şehrimizde turizm trendinin yükselmekte olduğu şehrimizde ayrı bir cazibe ve çekim merkezi amaçladık. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileği, emsallerinin Antaya, İstanbul gibi şehirlerde bulunan akvaryum tarzını tünelin içinde bu şehre kazandırmayı düşündük. Şehrimize turizm yönüyle yapılacak yatırımlara destek olmayı temel vazife olarak addediyoruz. Yani şehre gelen turistin bu şehirde kalıp yaşamasını, bu şehrin içine girmesini arzu ediyoruz. O nedenle Kalepark’tan Atapark’a bir turizm aksı düşündük. Bu da o proje dahilinde hem ülkemiz etrafındaki denizlerimizin hem de oksanuslardaki canlı türlerinin oluşabileceği bir konseptle beraber bir tünel akvaryum projesi düşündük. Bu alan jeolojik ve arkeolojik incelemeler biraz zaman aldı. Orada bir engel olmadığı yönündeki raporları aldıktan sonra mülkiyet itibariyle Zağnos ve Tabakhane çıkışlarının mülkiyetinin belediyemize ait olması nedeni ile bu projemizi TOKİ’ye taşıdık ve Ortahisar’a bu alanların tahsisini talep ettik.

İçişleri Bakanımızın da desteği ile beraber (Bu projeyi destekliyor) TOKİ ile bu alanın girişi ve çıkışını Belediyemize tahsis etti. Bu tahsis işlemi yaklaşık bir ay önce gerçekleşti. Ama devamında eş zamanlı olarak da uygulama projemizi yapıyoruz. Birazcık uzun periyotta gidiyor işler, SİT alanı ve korunaklı alan olması itabiriyle bütün adımları Koruma Kurulu’nun bilgisi dahilinde gerçekleştiriyoruz Bize tahsis edilen giriş ve çıkış koridorlarındaki hangi alanda tünelin olabileceği konusunda nihai kararı koruma kurulu bize verecek biz de TOKİ’den onay alıp start vereceğiz. Çok hızlıca nihayetlendirip herhangi bir aksamaya mahal vermeden neticelendirmeye çalışacağız. Projemizde 180 metre bir tünel uzunluğu öngörülmüş. Bunu şehrimize kazandırmanın heyecanı hep beraber paylaşacağız inşallah.

OLİMPİYAT ŞEHRİ TRABZON

Söz verdiğimiz ve yapılmasını temin edeceğimizi 2016 yılında Dünya Okul Sporları… Yine şehrimizde yapıldı. Trabzon artık olimpik bir şehir haline büründü Bunu gündemde tutmak lazım. En önemli toplu organizasyonlardan birisi de spor organizasyonlarıdır Bu şehirde çeşitli olimpiyat organizasyonları yapıldı. Bunlarla beraber artık bu şehrin olimpik sporlarda altyapısının her daim hazır olduğunu iade etmek zorundayız. Sporla şehrimize olan girdi belki çok fark edilmiyor ama önemli olduğunu belirtmek isterim. Burayı iyi görmemiz lazım. 2016 yılındaki bu organizasyonun da başka şehirlere gitmeden yaptığımız girişimlerle şehrimizde yapılmasını sağladık.

BAYANLARA YÜZME HAVUZUNU YAPAMIYORUZ

Bayanlara yüzme havuzu bizim ifade ettiğimiz projelerden bir tanesiydi Bununla ilgili olarak meclis kararı da aldık. Ancak alan itibariyle büyükşehir belediyemizin alanı olmasa hasebiyle, Büyükşehire müracaatımızda, hatta Trabzon Belediyesi iken bu konuda bir meclis kararı bulunduğu ve kendilerinin yapacağının ifade edilmesinden ötürü yapamadığımızı belirtmek isterim. İnşallah büyükşehir belediyemiz bunu da hayata geçirir. Bunu hala doğru bir proje olarak görüyoruz.

GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİMİZ İKİ PROJE

Gerçekleştiremediğimiz iki projemiz var. Göreve gelmeden ‘Bu şehrin en güzel temaşa alanlarından birisi Bozpete’yi birazcık daha kendine özgü güzel bir hale getirelim’ diye düşündük. Bunun yanı sıra oraya bir seyir terası şeklinde balkon oluşturalım, içerisine bir 1461 tarih müzesi oluşturalım diye düşündük. Bu şekilde Boztepe’nin birazcık daha güzel bir hal alır diye düşündük. Ancak burada yaptığımız girişimlerde alanın Milli Savunma Bakanlığı onayı olmaksızın belediyemize tahsisi mümkün değil. Şu an itibariyle de askeri alanın bitişiğinde olması nedeniyle bu girişimlerimizden bir netice alamadık. Şayet alabilirsek o alanları yapmaya hazırız. Bununla ilgili projemiz ve hazırlığımız var. Ancak bu taşınmazın tahsisi gerçekleşmediğini de belirtmek isterim.
KÜLTÜREL BELEDİYECİLİK SULTAN ÇARŞISI PROJESİ

Kalepark’tan Atapark’a turizm yolu olan ve Tarihi Kemer altı, Bedesten, Alacahan ziyaretçilerin şehre girip alışveriş yapması adına oraları daha güzel hale getirmek niyetiyle sokak sağlıklaştırılması ismiyle özellikle Kemeraltı’nda güzel bir proje hazırladık, ihalesini yaptık, ihalede yapım çalışmasına geçildi. Birinci etabı inşallah bu yaz bitirip teslim alacağız. Ve oraya giden vatandaşımız daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde tarihi dokuyu ziyaret ederek alışverişini yapacak. Tünel akvaryumu ziyaret edip, oradan müzemizi ziyaret edecek ve Ayasofya’ya kadar bu aksı tamamlamak istiyoruz. Bunun Trabzon’a ciddi bir kazanım olacağını düşünüyoruz. Bu proemizi Kültür Bakanlığına da sunduk, gerçekten çok beğendiler. İknici ve üçüncü etabını belediyemizden bir lira çıkmadan projesi kendilerine ait olmak üzere bizzat yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. İnşallah Kemeraltı’nı da aynı şekilde yapıp, üstü kapatmayı da deneyerek bu alanımızı çok güzel bir hale getirmek istiyoruz. Bu alanın tarihi ismi, ‘Sulki Sultani’dir. Yani Sultan Çarşısıdır. Semerciler Caddesi yan yolu ile bilikte Terziler, Kazazlar ve Hamamlar Sokağının projesinin bir kısmını da Genel Müdürümüz Yalçın Kurt’un katkıları ile projesini bu yıl tamamlayıp kalan kısımlar için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

MAĞMAT ÜZERİNDEKİ PROJE

Çok önemli bir başka projemiz, Mağmat diye tanıdığımız şehrimizin kuzeyi, güneyi, doğusu  batısı ile çok hakim noktalardan birisi olan Akçaabat’ı, Yomra’yı, denizi gören zirve bir nokta var. Geçtiğimiz ay itibariyle buradaki 600 dönüm taşınmazı ortahisar belediyemize tahsis ettik. 600 dönüm oradaki tahsis bizim belediyemizin tasarrufuna geçti. Bu zor bir süreçti. Devlet arazisini devralmak kolay değil. Özellikle de mera ise hiç kolay değil. Ama bu konuda şehrimizin turizm yönüne katkı sağlamak için DOKA eylem planında da turizm alanı olan bu alanın değişik konseptlerle bu şehre çok çok sayısı artan ziyaretçi gelmesi hasabiyle ciddi bir manada turizm destinasyonu kazandırmak istiyoruz.

DOĞALGAZ KONUSUNDA AYNI GÖRÜŞTEYİM

Şehrimizde halen yaklaşık 43 bin konutumuz (Yüzde 70) doğalgaz kullanıyor. Çukurçayır önümüzdeki dönemde doğalgaza kavuşacak. Gerek Enerji Bakanımızın bizzat talimatıyla gerek Büyükşehir  belediye bakanımızın takibi ile doğalgaz işinde bu yıl büyük bir mesafe alacağız inşallah. Doğalgaz getirdiğimiz konutlarımızdan şu anda 3’te 2’si doğalgaz kullanılıyor. Bu konuda ben yaptırım önerdim ama henüz karar çıkmadı. Biz doğalgazı getirdikten sonra vatandaşımızın bunu kullanmaması ayrı bir sorun getiriyor. Ben yaptırım yapılması konusundaki görüşlerimi paylaştım. Çünkü biz bütün vatandaşlarımızın temiz hava alması derdindeyken, vatandaşımızın hala kömür kullanmasını ben kabul edilmez görüyorum.

ENGELLİ VE ŞEHİT AİLELERİNE SÖZ VERDİK

Bir şey daha yapmak istiyorum, 16-17 engelli derneğimiz var şehrimizde. Bizim bilmediğimiz evinde engelli olup toplumla intibakı olmayan vatandaşımız var. Fiziksel, işitme ve görme engellilerin bazı etkinliklerine katılıyoruz. Onlarla o mutluluğu paylaşmak istiyoruz. Bu derneklerimizin fiziksel mekanlarının yeterli olmadığını biliyoruz. Engelli vatandaşlarımıza belediyemizin hemen yanında oturup vakit geçirebilecekleri veya dernek olarak faaliyet gösterebilecekleri bir mekan yapma sözü verdim. Ve Şehit Aileleri Derneklerimize de bu yönde söz verdik. İnşallah onları güzel mekanlara kavuşturacağız.

YÖN BULMA YÜRÜYÜŞ ORGANİZASYONU TRABZON’DA OLACAK

Şehrimizin uluslararası niteliği, tanınırlığını da dikkate alarak artık yaygın hale gelmekte olan oryantirik bir yarışma bir etkinlik var. Türkiye’de bunun bir federasyonu var. Federasyonun başkan yardımcısı da hemşehrimiz Trabzonlu. Oryantirik yani yön bulma yoluyla bir yürüyüş etkinliği Trabzon’umuzda gerçekleştirilecek. Bu ilk olarak yapılacak. Büyük bir yarışma niteliğinde. Asgari bin sporcu gelecek önemli bir faaliyet olarak görüyorum.

1001 İCAT SERGİSİ MAYIS AYINDA TRABZON’DA

Mayıs ayında başlayacak olan dünyada 35 farklı ülkede sergilenmiş olan (Londra ve New York, Dubai gibi) önemli bir organizasyon var. Türk-İslam mucitlerinin bilginlerinin icat ettiği ürünlerin teşhir ettiği bir etkinlik var. Ülkemizde sadece İstanbul’da yapıldı. 7 milyon kişinin izlediği Mayıs ayında da şehrimize gelecek olan 1001 icat büyük bir sergi şehrimize gelecek. Bunun da şehrimize önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Forum’un yanında 700 metrekarelik bir alanda 4 ay boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. 700-1000 yılları arasında hemen her alandaki bilim adamlarının ve mucitlerin eserleri sergilenecek.

TÜRK YILDIZLARI 20 AĞUSTOS’TA TRABZON’DA GÖSTERİ YAPACAK

Türk Yıldızlarımız… Türk Silahlı Kuvvvetlerimizin tanıtımı amacıyla kurulan Türk Yıldızlarından bir talepte bulunduk. Talebimiz karşılık ve kabul gördü. Milli Savunma Bakanımız, Genel Kurmayımıza teşekkür ediyorum. İnşallah 20 Ağustos’ta Trabzon’da gösteri yapacaklar. Hep beraber gururla onları izleyeceğiz inşallah.

Başkan Genç değerlendirmelerinin ardından da basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108