banner114

Geçen hafta kaldığımız yerden devam edelim. Kısaca hatırlayacak olursak; ağzımızdan çıkan sözlerin bizi bağlayacağını ve karakterimizi oluşturmada büyük öneme sahip olduğunu söylemiştik. Bu kelimeler yalan söylememek ve dürüstlük…

Öyleyse Dürüstlük nedir?

Öncelikle sözlük anlamına bir bakalım.

Dürüstlük: TDK sözlüğünde “doğruluk” olarak, diğer sözlüklerde ise “özü sözü bir olma”, “olanı olduğu gibi yansıtma", “gerçeği saklamama”, “bildiğinden, inandığından ve olduğundan başka türlü görünmeye veya göstermeye çalışmama” olarak tanımlanır. Eski Türkçedeki karşılığı “samimiyet”tir.

Bir de Neo-spiritüalizm `de dürüstlük tanımına bakalım;

Neo-spiritüalist terminolojideki dürüstlük (samimiyet) terimi kişinin başkalarına karşı dürüstlüğü kadar, kendisine karşı dürüstlüğünü de kapsar. Neo-spiritüalist  görüşe göre kişinin kendisine karşı dürüst olması, özetle, yapmış olduğu nefsani hareketleri ve manevi vazifelerini yerine getirmesini aksatıcı hareketleri, yani hatalarını nefis denetlemesi sırasında hiçbir bahane ve mazeret bulmadan kendisine açıkça itiraf etmesidir. Samimiyet teriminin karşıt anlamlısı olan samimiyetsizlik (ikiyüzlülük) ise kişinin nefsaniyetini maskeleyebilmek üzere hatalarına bahane ve mazeretler bularak, gerçeği olduğundan başka türlü görmeye veya göstermeye çalışması olarak tanımlanır.(B.Ruhselman)

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi dürüstlük, özü sözü bir hile ve iki yüzlülükten uzak olmak demektir.

Dürüstlük sözde ve özde doğruluktur. Göstergesi ise hayattaki eylemlerimizle ölçülür. Buna söz ve eylem birlikteliği diyebiliriz. Söylediklerimizle yaptıklarımız arasında tutarlılık olmasının adıdır.

Bütün semavi dinler insanlığa hep dürüst olmayı öğütlemişlerdir.

İslam dini bu davranışı gösterenlere erdemliler demektedir.

Hz. Muhammed (sav) bu konuda en güzel örnektir. Sözleri ve eylemleri arasında hiçbir çelişki olmayan olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olan kişidir. Öyle ki bu hakikati bizlere şöyle ifade eder.

“Size doğruluğu ve dürüstlüğü tavsiye ederim. Zira doğruluk, kişiyi erdemli bir hayata taşır. Böyle iyilik ve güzelliklerle dolu bir hayat da insanı cennete kavuşturur. Kişi doğru sözlülükte sebatkâr olursa, Allah katında özünde ve sözünde dosdoğru insan, yani “sıddîk” diye yazılır. Yalandan da kaçının, zira yalan kötülüğe götürür, kötülük de cehenneme iletir. Kişi yalan söyledikçe ve yalan peşinde koştukça Allah katında yalancı yazılır.”

Yüce rabbimiz ayetlerinde doğru sözlü olmayı bize emretmiştir.

“Ey iman edenler, Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun ve (her zaman) hakkı ve doğruyu konuşun ki bu sayede Allah, amellerinizi ıslah etsin ve günahlarınızı bağışlasın…” (Ahzab Sûresi, 70-71)

“Ey iman edenler! Allah’a karşı sorumluluk bilincinden uzaklaşmayın ve özü-sözü bir (sâdıklar) kişilerle beraber olun.” Tevbe suresi/119

Çevremizdekilere karşı dürüst olmak yeterli değildir. İnsan kendisine karşı da dürüst olmak zorundadır. Dışarıdan görünen kişiliği, kimliği ile içinde yaşadığı kimliği ve kişiliği aynı olmalıdır. Bu hem kendimizle barışık olmamızı hem de mutlu olmamızın kaynağıdır.

Kendine karşı dürüst olmayan bir kişinin başkalarına karşı dürüst olması nasıl beklenebilir ki?

Öyleyse gelin maskelerimizi bir tarafa bırakıp dürüst olmak için yeniden bir başlangıç yapalım.

Hayata samimi ve doğru bakarak, her ortamda tutarlı ve onurlu duruşu ortaya koymanın zamanı gelmesi gerektiğini,

Açık sözlü ve açık yürekli olabilmenin, tüm insanları kardeş olarak görmenin zamanı geldiğini,

Daima Hakk’ın ve haklının yanında yer almak gerektiğini,

Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini,

Birine çamur atmadan önce kendi elimizin kirleneceği bilincinin oluşmasını,

Aynı dinden, mezhepten, cemaatten veya gruptan olan insanların kendi içinde olduğu kadar, dışarıya karşı da dürüst olması gerektiğini,

Senden olmayanları ötekileştirmeden kardeşçe yaşama bilincini oluşturmayı,

İkiyüzlülükten, kul hakkı yemekten, emek hırsızlığı yapmaktan, hak edenin hakkını yemekten, çalmaktan uzaklaşmayı bilmeliyiz.

Arınalım. Hem de hiç gurur yapmadan.

Arınmak zorundayız, tüm kötü değerlerden; yalandan, ikiyüzlülükten, gıybetten, iftiradan, riyadan, hırsızlıktan ve cehaletten.

Yalnızca dürüst olabilmek ve dürüst kalabilmek, özgüveni yüksek ahlaklı nesiller yetiştirebilmek için.                                                        

 Kalın sağlıcakla.                 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108