1 Kasım seçimlerinde her siyasi partinin genel söyleminin yanı sıra yerelde bize ne söyleyeceklerini de bir o kadar önemsiyoruz. Muhtemelen 4 yıl iktidarda kalması beklenen yeni hükümet Trabzon’a neler verecek.

Dünkü yazımızın ardından AK Parti MKYK üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu kitapçığa dönüştürdükleri seçim beyannamesini göndermiş. Beyannamede genel vaatlerin yanında yerel taahhütler de yer alıyor. Bize bu yazıyı taahhüt edilen yeni projeler yazdırdı.

Soylu, daha önce vaat edilen 7 mega projeye aynen yer vermiş.

1-Demiryolu, 2- Güney Çevre Yolu, 3-Şehir Hastanesi, 4- Yeni Havalimanı, 5- İkinci Devlet Üniversitesi, 6-Zigana Tüneli, 7- Yatırım Adası

Yedi mega proje vaadinin ardından hepimizi ilgilendiren 3 önemli proje daha taahhütnameye eklenmiş. 1-Turizm, Yeşil Yolla birleştirilmiş. 2- İnovasyon Merkezi Projesi öne çekilmiş, 3- Halen yaşadığımız trafik sorununa acil neşter için 4 köprülü kavşak öngörülmüş.

TURİZM İÇİN NELER VAADEDİYOR?

Turizm, a) Sağlık b) Yayla c) Kış Turizmi d) İnanç Turizmi olmak üzere 4 kategoride ele alınıyor.

a)Sağlık Turizmi: Trabzon’daki sağlık kuruluşları ve şehir hastanesi bu anlayışa göre yapılandırılacak. Özellikle Arap turistler yalnızca sağlık taraması ve sorunları için Trabzon’u tercih edebilecekler. Şehir Hastanesi Trabzon’a bu bağlamda büyük artı getirecek. Ve Trabzon’u yine bölgenin önüne geçirecek.

b)Yayla Turizmi: AK Parti bu bağlamda Yeşil Yol’a tam destek veriyor. Yeşil Yol’u bölgenin en önemli kalkınma araçlarından biri olarak görüyor.

c)Kış Turizmi: Bu noktada Uzungöl ve Çakılgöl’de iki ayrı kayak merkezinin yanı sıra Uzungöl’de bir de kongre merkezi kurulması öngörülüyor.

d) İnanç Turizmi: Trabzon’un bu yöndeki turizm değerlerini yeniden elden geçirmeyi planlıyor. Özellikle Vazelon Manastırı’nın restorasyonu önemseniyor.

Bölgesel kalkınmada en önemli araç haline gelen turizm konusunda, ‘Yeni Uzungöller’ de belirlendi Soylu’nun vaatleri arasında yer alan ve oluşturulacak yeni Uzungöl türü merkezler şunlar:

1-Kalınçam Vadisi, 2- Sivriburun, 3- Çakırgöl, 4- Araklı-Turup, 5- Pazarcık, 6-Zarha Dağı, 7- Kadıralak Yaylası

DÖRT NOKTAYA KAVŞAK PROJELERİ

Özellikle yaz aylarında dayanılmaz bir trafik çilesi yaşıyoruz. Acilen çözüm bekleyen bu sorun da vaatler arasında önceliğe alınmış. Dört noktaya köprülü kavşak projesi geliştirilmiş. a) Değirmendere, b) Kaşüstü, c) Atapark, d) Karşıyaka-Uğurlu Köprülü Kavşağı.

Bu kavşaklarda en önemli ayrıntı Değirmendere Köprülü Kavşağı’nın sahil yoluna bağlanacak olması. Atapark Kavşağı’nın ise tünelle Erdoğdu’ya ulaşması. (Bize göre Çömlekçi de mutlaka halledilmeli)

İNOVASYON MERKEZİ PROJESİ

Dağ ve yaylalarımızdaki endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirileceği İnovasyon Merkezinin önümüzdeki 4 yıl içinde hizmete girmesi taahhüt ediliyor.

***

Süleyman Soylu öncülüğündeki Trabzon AK Parti hepimizin muzdarip olduğu ve yeterince yatırım alamadığımız yılların telafisini vadediyor. Bugüne kadar kimsenin vadedemediği 50 yıllık bazı beklentilerimizin önümüzdeki süreçte Trabzon’a geleceğini söylüyor.

Bütün bu vaatler için bakanlık almak elbette önemli. Ancak bilmeliyiz ki, bazen bakanlık almak da yeterli olmayabilir. Bakanlık bir ‘at’ ise sahibine göre kişneyebiliyor. Biz bakan olmasına rağmen hiçbir şey yapamayanları biliyoruz. Süleyman Soylu’ya bu bağlamda gerçekten güveniyoruz. Niçin güveniyoruz?...

1- Vizyonu ve buna bağlı olarak ilkeli duruşu.

2- Parti içindeki özel ve çok güçlü konumu.

3- Hem Trabzon’a hem Soylu’ya bakanlık gömleğinin biçilmesi (Soylu bu iki gücün karesi ile hareket edecek)

4- 7 Haziran seçimlerinden sonra mega projeler konusunda attığı adımlar sözlerinin arkasında durduğunu gösteriyor. Yarın Yatırım Adası için, Salı günü ise Şehir Hastanesi için iki bakan Trabzon’a geliyor. YÖK ikinci devlet üniversitesi için dosyayı tamamladı. Yeni hükümeti ve bakanlar kurulunu bekliyor. Turizm Bakanlığı’nın ilgili birimleri yeni turizm merkezlerini şekillendiriyor. Velhasıl, Perşembenin gelişi Çarşambadan gözüküyor.

 

Bize düşen bu vaatleri Trabzon’un geleceği adına sizlerle paylaşmak ve takipçisi olmak. Bu yazımızı lütfen kesip saklayınız. Bir gün bize hatırlatmak üzere saklayınız. Bizi o gün yine Trabzon’un ve bölgenin çıkarlarını savunur olarak bulacaksınız. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108