banner114

Trabzon Belediye hizmetlerini ortak akıldan uzak bir biçimde yöneten Büyükşehir Belediye Başkanı O. Fevzi Gümrükçüoğlu son 3 yıldır Bakan Süleyman Soylu’yu dikkate almadı. Bilakis duruma göre aleyhindeki organizasyonlara bile katıldı. Toplum önünde ve bürokratik toplantılarda bakana karşı saygılı davranırken  diğer zamanlarda her türlü varyasyonda bulundu. En sonunda Bakan Soylu araya mesafe koydu.

Sayıştay raporunun ortaya çıkmasından sonra devreye giren İçişleri Bakanlığı Müfettişleri Gümrükçüoğlu’na görevden alınma korkusu yaşatınca Başkan Gümrükçüoğlu araya aracılar koyarak önce Bakan Soylu’ya ulaştı. Bakan Soylu bu saatten sonra Gümrükçüoğlu ile yan yana siyaset yapılamayacağına karar vermiş olmalı ki Gümrükçüoğlu’nu dikkate almadı. Soylu’dan ret cevabı alan Gümrükçüoğlu yeni aracılar bularak Cumhurbaşkanı’na ulaştı. İddialara göre bu aracılar Aşkale Çimento’nun talebiyle harekete geçen Recep Akdağ ve hatta Başbakan Binali Yıldırım...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümrükçüoğlu’nu tam 1,5 saat dinlemiş! Bu dinleyişin ardından Gümrükçüoğlu’nu Bakan Süleyman Soylu’ya göndermiş. Aslında Gümrükçüoğlu Soylu’ya gitmektense istifa etmeliydi (!). Ama o gitti. Cumhurbaşkanı’nın Gümrükçüoğlu’nu 1,5 saat dinlemesi ve ardından Bakan Soylu’ya göndermesi aynı zamanda Bakan Soylu aleyhindeki söylemleri dinleyip önemsememesi anlamına da gelmişti. Bu da Soylu için yaralayıcı bir durum demekti. Gümrükçüoğlu, Cumhurbaşkanı’na konuşurken elbette ki sokağa döktüğü Araklı halkının infialini, 18. madde mağdurlarının yerlerini Aşkale’den kurtarma mücadelesini, Avrasya Pazarı, Kadınlar Pazarı, Oto Galericiler esnafının durumunu anlatmadı. El altından Avni Aker için planladıklarını Sayıştay raporunda iç edilen milyonları da anlatmadı. STK’ları yanından nasıl uzaklaştırdığını, yerine göre onları nasıl aşağıladığını, İlçe Belediye Başkanlarıyla kavgalarını da anlatmadı. Trabzon’da her şeyin toz pembe olduğunu ama Bakan Soylu’nun bu huzuru bozduğunu(!) anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan inandı veya inanmadı. Gümrükçüoğlu’nu görevine göndererek Trabzon sorunlarını kapatma kararı aldı. Aslında bu karar sorunların odağını görevinin başına gönderip Soylu’yu yargılamaktı. Bize göre burada masaya yatırılmak istenen Bakan Süleyman Soylu idi. Yani Cumhurbaşkanı’nın Trabzon milletvekillerini Bakanla aynı toplantıya çağırıp 2 saat dinlemesi Soylu’ya mesaj anlamı taşıyordu. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süre önce de Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nu dinlemişti. Edindiğimiz bilgilere göre Trabzon Milletvekili Salih Cora toplantıda gerçekleri konuşmamış olsaydı o toplantıda belki de bazı milletvekilleri Soylu’yu yargılamaya kalkışacaktı. (Nitekim Ayşe Sula Köseoğlu, Gümrükçüoğlu’na toz kondurmamış)Hem de Cumhurbaşkanı’nın huzurunda... Belki de toplantı bunun için yapılmıştı. Bize göre Soylu bu toplantıda hiç konuşmayarak ve mesajını düne bırakarak kararını vermişti.

Cumhurbaşkanı toplantının sonunda “Kimse dışarda konuşmasın” demiş. Ardından Trabzon’da kesinlikle huzur istediğini ilave etmiş. Bakan Süleyman Soylu da bu söyleme istifa mesajıyla destek verdi. Demek istiyor ki huzursuzluğun kaynağı bensem Allah’a ısmarladık. Lakin huzursuzluğun kaynağı milletvekilleri veya basın veya STK’lar veya vatandaş değil ki... Araklı halkını medya sokağa dökmedi. 18. madde uygulamasını STK’lar önermedi. Planı iki kişi yaptı ve kimseyi dinlemedi. Avrasya Pazarı’nın önünü de basın mensupları da eşmedi. Pazarcıları sokağa vatandaş dökmedi.  Kadınlar Pazarı sorunu da aynı. Peki, huzur nasıl sağlanacak? Kendi aklını üstün gören... Tüm önerilerle alay eden... Mühendislik projesi deyip mühendislik raporlarını dinlemeyen bir anlayışla nasıl huzur sağlanacak?

Bakan Soylu’ya diyecek hiçbir şeyimiz yok. Onun vicdanına kefiliz. İnsan için onurundan daha yüce bir değer olamaz. Soylu onursal bir çıkış yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan ak 1 yıl önce

sayın bakan soylu ailesinin soylu evladı olduğu için soyluca hareket yapmıştır.tebrikler

Avatar
yasar 1 yıl önce

akparti sayın soyluyu kaybetmemeli, güne bakış gibi güzide bir gazeteye sansür yapan belediye başkanı sorunlu görünmekte.

Avatar
ALİ DEMİR 1 yıl önce

ali̇ bey duygularimiza tercüman oldun çok teşekkür edri̇z.
orhan bey derhal i̇sti̇fa etmeli̇.
süleyman beyi̇ sonuna dek destekli̇yoruz.

Avatar
ö.y.k 1 yıl önce

hayırlı olmuştur...şimdilik sıkıntı görünsede gerek belediye başkanları gerekse il ve ilçe yönetimleri m.vekilleri sil baştan değerlendirilmesine vesile olacaktır.

banner108