AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon Milletvekili adayı Süleyman Soylu’yu günebakış’ta konuk ettik. Soylu ile 1 saati aşkın süre Trabzon üzerine konuştuk.

Bugüne kadar siyasetin her türlü zorluklarıyla karşılaşan Soylu, AK Parti’nin güçlü olduğu Trabzon’da propagandanın farklı olduğunu söyledi. Bir mücadele adamı olan Soylu, Trabzon’daki biraz da rahat atmosferi böyle nitelendirdi.

Trabzon’un meseleleriyle ilgili kentin kendine ait ve özgün bir siyaset sosyolojisi oluşturduğunu ve bunu çok iyi izlediğini kaydeden Soylu, mükemmel bir Trabzon profili çizdi. Trabzon’un 776 bin nüfusla sınırlı sayılamayacağını ve bu nüfustan değil hem bölgenin hem de coğrafi olarak Türkiye’ye sınır ülkelerin getirdiği ağır yükün ağırlığını taşımak zorunda olduğunu kaydetti. Soylu, bir yandan Gürcistan, İran ve özellikle son dönemde Araplar’ın ilgi alanındaki Trabzon profilini 2050 yılı vizyonuyla bütünleştirdi.

Trabzon’un bu haliyle 2.5 milyon nüfuslu bir şehir hüviyeti ortaya koyduğunu ve her  siyasetçinin bunu düşünerek bu perspektifte hareket etmesi gerektiğini söyleyen Soylu, Trabzon’un toplumsal talepleri konusunda başta STK’lar olmak üzere hemen tüm kesimlerin hassas olduğunun gurur verici bir tablo oluşturduğunu kaydetti.

Trabzon’un bu taleplerine stratejik ilaveler yapıldığında Trabzon’un 2050 yıllarını yakalayabileceğine vurgu yaptı. Soylu, “10 yıl sonra inşallah ortaya çıkacak tabloda Trabzon dışarıdan işçi arayışına giren bir şehir olacaktır” dedi. Trabzon’da spor ve sanat olgusuna da temas eden Soylu, kentte yaşayan tüm kesimlerin arzularının dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

***

Soylu’nun günebakış’ı ziyaretinde İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne karşı darbe girişimi gündeme geldi. Soylu, bu konuya girerken önce Trabzon Baro Başkanı’nın tutumunu eleştirdi. Baro Başkanı Av. Orhan Öngöz’ün yaklaşımının çirkin olduğunu, buna hakkı olmadığını söyledi. Paralel yapıya ilişkin dolandırıcılık yakıştırması yapan Soylu, paralel yapıyı dünyanın en büyük dolandırıcı yapısı olarak nitelendirdi. Soylu, “Hepimizi dolandırdılar. Üstelik en masumane duygularımızı istismar ederek dolandırdılar. Hepimizi aldattılar. Hem madden aldattılar hem manevi olarak aldattılar. Tarih bugüne kadar  böyle bir dolandırıcı yapı görmedi” diye konuştu.

Paralel yapının süreç içerisinde kesinlikle kaybedeceğini ve tüm fonksiyonlarını yitireceğini ifade eden Soylu, “Daha önce meşruiyetini uluslararası odaklardan ve Türkiye’nin kendi dinamiklerinden alan cemaat bu meşruiyet üzerinden kendine ait ayrı bir bina inşa etmeye kalkınca 2014 mahalli seçimlerinde meşruiyetini yitirdi. Meşruiyetini yitiren cemaat, şimdi yavaş yavaş sempatizanlarını kaybedecek. Fanatikleri kenara çekilecek ve zaman içinde de bitip gidecek” ifadelerini kullandı.

Kendimizi anlatarak sorunlara girdik…

 

Soylu ile kahvaltılı sohbetimiz 1.5 saat kadar sürdü. İlkesel hareket eden bir yayın çizgisinin yanı sıra kentin ve bölgenin sorunlarını da aynı önemde takip ettiğimizi söyledik. Bazen ilkelerimize aykırı da düşse, şehrin sorunlarını savunabildiğimizi ve olmazsa olmaz gördüğümüzü söyledik. Trabzon’un beklentileri karşısında kendilerinin Trabzon adaylığının bu şehir için bir şans olabileceğine inandığımızı kaydettik. İlk sohbetimizde yanılmadığımızı gördük. Güney Çevre Yolu’nu gündeme getirdik. 10-15 kelime kadar söyleyebildik. “O iş bitti ağabey” dedi. ‘Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la konuştunuz mu?’ diye sorduk. “Cumhurbaşkanımızın, ‘Trabzon Güney Çevre Yolu hemen başlamalı’ dediğini iletti. Mutabık kaldığımız Trabzon vizyonu ekseninde Şehir Hastanesi’ni gündeme getirdik. ‘Şehir Hastanesi tamam, hazırlıklar yapılıyor’ dedi. Gündeme getirmek istediğimiz 8 mega projenin geri kalanlarına devam etmedik. Soylu ile birlikte birinci derece yol arkadaşlığı yapan Mazhar Yıldırımhan, ‘2 gündür yazıyorsunuz, farkındayız’ dedi. Meselemiz zaten Trabzon’un meseleleriydi. Ve karşımızda vukufiyeti bir yana çözme iradesi gösteren bir siyasetçi vardı. Tebrik ettik ve başarılar diledik. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108