Trabzon’un ve bölgenin kalkınmasında önceliği turizmde görenlerdeniz. Turizmden kastımız bugüne kadarki turizm (!) algısı değil. 1- Arap turizmi 2- Yeşil Yol şah projesi...

Şunu ifade etmeliyiz ki gerek Trabzon gerekse tüm bölge bugüne kadar kalkınma aracını bir türlü yakalayamamıştı. Kah ticaret, kah orta ölçekli sanayi, kah flu umutlar...Arap turizmi  Allah’ın bir lütfu olarak önümüze geldi. Bu tarihi fırsatı akıllıca değerlendirmeliyiz. Dünkü yazımızda 4. Turizm Meclisi toplantısının sonuç bölümünde Acil Eylem Planının Bakan Süleyman Soylu tarafından ilân edildiğini maddeler halinde kaydetmiştik. Yani şehrin yapacakları belli oldu. Bugün ise Bakan Soylu’dan turizmde beklentilerimizi dile getireceğiz. Zaman geçirmeden sürecin başlaması gerektiğini ifade ederek....

***

Bakan Soylu’nun turizm bağlamında Trabzon’a vaat ettiği en önemli keyfiyet Uzungöl benzeri 7 bölgenin daha oluşturulmasıydı. Bir diğer ifadeyle Trabzon’da yeni turizm destinasyonları hazırlanmasıydı. Yeni turizm merkezleri ya da yeni Uzungöller için belirlenen 7 merkez şunlardı: “1- Kalınçam 2-Sivriburun 3-Çakırgöl 4-Turup 5- Pazarcık 6- Zarha 7- Kadıralak...”

Çakırgöl’ün komplike bir proje olması, Turup’un Arap yatırımcılara yönlendirilmesinden sonra 5 bölgede Uzungöl gibi turizm merkezleri oluşturma projelerine başlanmalıdır. Sayın bakanın girişimleri ile milletvekillerimiz bu projeleri takibe almalıdır. En azından 2016 yılında projeler tamamlanmalı. İhale aşamasına gelmelidir.

***

Salondaki konuşma hakkımızı sütunumuzda kullanıyoruz.

Sayın Bakan’dan bizim de bu bağlamda bir beklentimiz var. Çok uzun zamandır dillendirdiğimiz bir proje... DOKA’nın bu yönde hazırlanmış bir çalışmasının olduğunu da hatırlatalım.

“Projenin amacı Arap turistleri bölgedeki köylere çekmek. 1 hafta, 10 gün, 1 ay, 3 aylık tatil süreleri için köy evlerini kiralamak. Bugün başta Trabzon olmak üzere bölgedeki köyler âdeta boşalmış. Yazın gelenler bir yana binlerce hemşerimiz yaz-kış gelmiyor. Baba evleri yıkılmaya yüz tutmuş. Bu evleri Arap turistler için pansiyona çevirebiliriz. DOKA üzerinden 70-80 bin liralık bir kredi temini ile (Bir kısmı hibe olmalı.) gurbetteki hemşerilerimize davet çıkarıp evlerini onarıp turizmin hizmetine vermelerini isteyebiliriz. Bize göre yüzlerce ev pansiyon yapılmak üzere restore edilir. Arap turistlerin Trabzon’da yazın öğrenci yurtlarında kaldıkları düşünüldüğünde bu doğal ortam turizme bambaşka bir ivme kazandırır. Bunun için Kalkınma Bakanlığı ile görüşüp Doğu Karadeniz turizmine özgü  (DOKA üzerinden) bir adım atılabilir. Sayın Bakanımız Soylu inanırsa bu sorunu rahatlıkla aşabilir.”

***

Turizmde en önemli ikinci ayak Yeşil Yol projesidir. TÜRSAB gibi turizmin öncü STK’sının bile karşı çıktığı Yeşil Yol projesi turizmde kalkınmamızın en önemli ikinci ayağıdır. Bu konuda da hiçbir taviz verilmeden yol çalışması takip edilmeli 2016 yılında bitirilmelidir.

 

Hafta sonu yapılan 4. Turizm Meclisi toplantısında 20 turizm acentesi adına konuşan iş adamı Metin Şahin 7 madde sıraladı. Bunlardan biri de “Yeşil Yol konusunda bilgilendirilme istiyoruz.” maddesiydi. Hem Sayın Şahin’e hem yolun sorumlusu DOKAP Başkanı Sayın Ekrem Yüce’ye hatırlatmak istedik. Trabzon’un Yeşil Yol  toplantısına ihtiyacı var. Turizm gerçeğinin bizi aşıp gittiğini görmeliyiz. Evet biz turizmin gerisinde kaldık. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108