DEDİ: Trabzon Tabip Odası “Trabzon Şehir Hastanesi”yle ilgili panel düzenledi. Nasıl yorumluyorsunuz?
Dedim: Olayı “Tabip Odası itirazını sürdürüyor” başlığı altında verdik. 
Dedi: Sorum esas bu boyuta… İtirazı nasıl yorumluyorsunuz?
Dedim: İtirazı ideolojik ve bilimsellikten uzak buluyoruz. Trabzon Tabip Odası sadece Trabzon’a değil şehir hastanelerine de karşı! Üstelik bilimi ideolojiye esir ederek!..
Dedi: Panel sizce aydınlatıcı değil miydi?
Dedim: Panelin amacı Şehir Hastanelerini değerlendirmek değildi. Karşı çıkmayı seslendirmekti. Birbiriyle çelişen açıklamalar ve itiraflar niyetin zaten ideolojik olduğunu sergiledi. Hele Trabzon açısından kabul edilebilir hiç değildi.
Dedi: Panelistler birbirleriyle mi çelişti?
Dedim: Hem birbirleriyle hem gerçeklerle… Örnek verelim: Panelistlerden biri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Görevlisi Kayıhan Pala… Pala diyor ki  “Şehir hastanelerinin hasta yatağı başına maliyeti çok yüksektir. 25 yıl kira ödemek çok büyük akılsızlık ve bizim vergilerimizle toplanan paralar bu şirketlere verilecek. Sağlık Bakanlığı Trabzon Şehir Hastanesi maliyetini 2 milyar olarak açıkladı. Fakat 25 yılda toplam ödenecek para 23,4 milyar TL para ödenecektir. Şehir hastanesi ek yatak sağlamayacak. Ne fiziksel ne ekonomik açıdan insanların erişe bilirliklerini arttıracak bir proje değildir bu şehir hastaneleri. Şehir hastaneleri yapılırken şeffaflık yok. Çünkü bilgi edinemiyorsunuz. Yurttaşların erişim ve ulaşım sorunları var. Sağlık alanında Kamu Özel Ortaklığı uygun bir finansman değil, Sağlık Bakanlığı bu yöntemden hemen vazgeçmeli. Devlet hastanelerinin Kamu finansmanı ile yapılması ve yenilenmesi sağlanmalıdır”  
Pala bu iddiaları hangi verilere dayandırıyor? Bugün hizmete açılan 4 tane şehir hastanesi var. O şehirlere gidip inceleme yapmış mı? O şehirlerde devlet hastaneleri kapanmış mı? Vatandaş ne diyor? Hastane akademisyenleri ne diyor? Hem bilgi edinemiyorsunuz “Erişim sorunu var” diyorsunuz, hem her şeyi söylüyorsunuz. Neye göre konuşuyorsunuz? İdeolojik karşı çıkış dediğimiz işte bu anlayıştır.
Gelelim diğer bir paneliste… New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Sabri Öncü bakınız ne diyor? “Şehir hastaneleri yapımında, yöneticiler bilerek isteyerek çalışmayacağı bilenen bu işleri yapıyor ya da gerçekten çok bilgisizler başların ne geleceğini bilmiyorlar. Ne olursa olsun bundan zarar görecek olan ülkenin vatandaşları oluyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde benzeri sıkıntılar şehir hastaneleri yüzünden bu memlekette insanların başına gelecek.” dedi.
Koca bilim adamı bu iddiaları hangi gerçekliğe dayandırıyor? “Diğer ülkelerde olduğu gibi.” diyor. Evet, diğer ülkelerde sağlık sektörü çöktü. Türkiye’de ise mesafe aldı. Şehir hastaneleri gelecek 50 yılın sağlık projesi… Sayın Öncü’ye göre ise 10 yıl içinde sıkıntı yaratacak!.. Neye göre?.. ABD’de uygulanmış mı? Kanada mı uygulamış da vazgeçmiş? Adamın elinde bir örnek olmaz mı? Bir bilim adamı fikrini somut örneklerle savunmaz mı?
Dedi: O zaman bu panel niçin düzenlendi?
Dedim: O sorunun muhatabı Trabzon Tabip Odası. Yeri kesinleşmiş ve ihale tarihi beklenen bir projeye kentin STK’sı niçin karşı çıkar? Meslekî kuruluş da olsa halkına ve kentine bu kadar yabancı ve bu kadar ideolojik bakan bir STK’yı ancak üyelerine şikâyet edebiliriz! Trabzon Şehir Hastanesine karşı savaş açan bir Tabip Odamız var. Trabzon’un yaşam tarihine bir not daha düşeceğiz. Gelecek nesiller değerlendirsin diye...
Odamız var. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108