banner114

Şehadet kelimesi sözlükte bir şeyi yerinde ve yanında gözlemlemektir. Şehadet kelimesi farklı kullanım yerlerine göre işe hazır olma, tanıklık açık belirti, ona tanıklık etmek demektir. Türkçe kullanılan “şahit olma” şehadette bulunma anlamındadır.

Şehadet kelimesi Arapça bir kelime olarak türevleriyle birlikte Kuran’da 159 yerde geçmektedir. Bu türevlerden en çok kullan “şehid” çoğulu; şüheda, ‘şahid’ (tanık olma, gözleyen)dir. Allah (c.c) kendisi her şeyin şahidi (veya şehidi) olduğu gibi aynı zamanda peygamberide şahid/şehid  olarak söylemektedir. Ve peygamberimiz(sav) için hem kendi ümmeti üzerine hem de bütün insanlar üzerine şahid olarak getirilir. (16 NAHL/ 96) Şehadet ilimle ve yaşantı ile Hakk’a tanıklık etmek olduğu için Allah yolunda can vermede şehitlik denilir. Can vererek şehadetin başka şekilde gerçekleşmenin adıdır diyebiliriz. Ancak asıl şehadet ilim, adalet, takva ve islami yaşayışta Hakk’a şahit olmaktır. Bu manada güzel yaşayan tüm müminler birer şehiddirler. Genellikle toplumda Kur’an kültürüyle yetişip geliştirdiği için kavram kargaşası çok fazla olmaktadır. Örneğin cihad kavramı denince aklımıza hemen savaş ve adam öldürmek gelir. Aslında cihad Allah yolunda Allah’ın verdiği imkanları kullanarak sabırla mücadele etmenin, gayret göstermenin adıdır. Şehid kavramıda aynen bunun gibidir. Şehid denilince akla hemen ölüm gelmektedir. Halbuki Kur’an’da bir hayat tarzı yaşam biçimi şeklinde kullanılmaktadır. Hadislerde şehid olarak ölmekten bahsedilse de Kur’an’da şehid olarak yazarak söz eder. Kelime-i şehadet getiren bir müslümanın bunu hakkıyla söyleyip yerine getirmelidir.
Aslında şehadet asıl olarak insanın kendi nefsine ve hayatta olup bitenlere şahid olmasıdır. Şahid olmakla şehid olmak birbirinde ayrı iki kavram değil iç içe geçmiş bir kavramdır. Burada sebep-sonuç ilişkisi vardır. Şahid olmadan şehid olunamayacaktır.
Şehitlik ölüm biçimi olmaktan önce hayat tarzıdır diyebiliriz. Şahit/şehit olmak için önce ölümü öldürmeli bir insan. İçindeki dünya sevgisinden kurtulmalıdır. Ölüm vuslat değil sevgiliye buluşma hali olmalıdır. Bunu da gerçekleştirmenin yolu canını Allaha teslim etmek olmalıdır. Şehitlik bir başka ifadeyle ölmek istemeyen, hep yaşayarak isteyen insanların ölüm şeklidir. Diğer insanlar ölürler fakat şehidler ölmezler.
Şehitler söylediklerini ve yaşadıklarını kanlarıyla yazanlardır. Nasıl öldüğümüz kadar nasıl yaşadığımız önemlidir. Bir müminin ölüm şekli kadar, belki de ondan daha fazla önemli olan yaşayış şeklidir. Bu yüzden hayata şahit olmaya, hayatı Allah’ın istekleri doğrusunda yaşamayı başarabilmek şehitlik kapısını bizlere açacaktır. Özetlemek gerekirse ‘şehâdet’ olayı Allaha ve onun bütün ayetlerine güçlü bir tanıklıktan sonra bu tanıklığın gereği olarak onun dinine yardım etmenin ve bu uğurda canı feda edebilmenin bir sonucu ve mükâfatıdır. Unutmayın ki nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz, nasıl dirilirseniz öyle hayrolursunuz... Unutmayalım ki; Bir kimsenin şehid olabilmesi için aranan ilk şart mümin olmasıdır. Rabbim, bizleri de şehitler kavramına kat.. Âmin

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108