banner114

Sayın KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ile geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz söyleşinin ardından bir de “Sayın Rektör’e sorduklarımız ve soramadıklarımız…” başlıklı köşe yazısı kaleme almıştık. Köşe yazısının bir bölümünde de Sayın Rektör’e bazı soruları gerek zaman azlığından gerek söyleşiyi yayımlayacağımız sayfanın darlığından gerek de dikkatimizden kaçarak yöneltemediğimizi ve bu soruları bir başka zaman soracağımızı ifade etmiştik.

Soruları da yayımladığımız köşe yazısının yayımlandığı gün Sayın Rektör büyük bir nezaket göstererek soruların yanıtlarını e-posta yoluyla iletti. Kendisine teşekkür ediyoruz. Rektör Bey’in “Berkant Bey, soramadıklarınızın cevapsız kalmaması adına küçük bir bilgi notu yazıyorum.” notunu da düştüğü e-postadaki yanıtlar ve daha öncesinde bizim sorularımızı art arda yazıyoruz.

Soru 1-Yerleşke içine araçla girilmesi konusunda kimi öğrencilerin mağduriyetleri var. Okula araçla gelen lisans öğrencileri yerleşkeye alınmıyor. Gerekçe tabi içerideki trafiğin yoğunlaşabilecek olması ihtimalidir… Doğrudur ama bu da çözülebilir… Araçla girecek öğrenciler için yıllık belli bir bedel karşılığında geçiş sistemi oluşturulup gelirlerle bir otopark yapılabilir ya da D kapısındaki otopark bunun için değerlendirilebilir. Ya da içeriye toplu taşıma dahi girmez ve ring sistemi hayata geçirilebilir.

Rektör Süleyman Baykal: Öğrencilerimize otopark imkânı sağlamak arzumuzdu. Fakat yaptırdığımız çalışmada bunun mümkün olmadığı ifade edildi. Ring servis, göreve geldiğimiz 6 yıl önce başlattığımız bir uygulama olmuştu. Fakat gereken ilgiyi görmedi. Servis boş gider gelir oldu.  Kamu zararı adına sonlandırıldı.

Soru 2-Daha önceden KTÜ’nün öğretim üyeleri yitirdiğine dair iddialar vardı. Son durum nedir, geçmişteki iddiaların haklılık payı var mıydı? Öğretim üyelerinin başka üniversitelere geçmesinin altındaki sebepler neydi?

Rektör Süleyman Baykal: Öğretim üyelerinin KTÜ’ye gelmeleri ve ayrılmaları süreci hep yaşanır. Dönemimde toplu ayrılmalar söz konusu değildir. Münferit ayrılmalar genellikle ailesel sebepler (çocuğunun eğitim gördüğü ile gitme arzusu, ekonomik cazibe, vb.) devlet kurumlarında idarî görevlendirmeler, vakıf üniversitelerin sunduğu imkânlar sebebiyle büyük illere doğrudur. Bu doğal bir süreçtir. KTÜ’ye doğru da benzer süreç işler. Öğretim üyesi hareketliliği aslında kaçınılmaz bir süreçtir. Bizde çok sınırlı olsa da yaşanan budur.

Soru 3-Öğretim üyelerinin “fazla derse girmekten” araştırmaya gerekli zamanı ayıramadığına dair şikâyetleri var. Bu konu YÖK’ün KTÜ ile ilgili hazırladığı rapora da girmişti. Bu konuda üniversite yönetimi olarak bir çalışmanız var mı?

Rektör Süleyman Baykal: Öğretim üyelerinin ders yükünü azaltmaya yönelik öğretim üyesi sayısında artış bir yöntemdir ve elimizdeki sınırlı kadrolarla bunu yapmaktayız. En önemlisi ise 2. öğretim yükünü kaldırma girişimimizdir. Bunu adım adım yürütmekteyiz. 3 fakülte hariç tüm birimlerde 2. öğretim programlarını kaldırdık. İnşallah yakın zamanda ilgili fakültelerle birlikte kalan 2. öğretim programlarını da kapacağız. Öğretim üyemizi daha fazla araştırmaya yönlendireceğiz. Bu bizim en başata hedef koyduğumuz konudur. Ama adım adım gitmemiz gereken ve mağduriyet oluşturmamız gereken konudur.

Soru 4-Öğretim üyelerinin araştırma, bilim yapma adına maddî sıkıntıları var mı?

Rektör Süleyman Baykal: Devletimizin ar-ge amaçlı kaynakları geçmişle mukayese edilemeyecek kadar fazladır. Avrupa Birliğine Türkiye olarak yaptığımız katkının ancak yüzde 10-20’sini projelerle geri alabiliyoruz. Dolayısıyla KTÜ olarak öğretim üyelerimizin öncelikle dış kaynak arayışına girmeleri, ek destek gerektiğinde daha ziyade altyapı desteği olarak katkı sağlamayı önceledik. Diyebilirim ki kaynak açısından en rahat olduğumuz kalemdir. Ama çıktı odaklı ve israfa yol açmayacak projeler olmalı.

Soru 5-İkinci üniversite konusunda son gelişmeler…

Rektör Süleyman Baykal: 2. üniversite konusu, siyasetin ve meclisin karar vereceği konudur. Yardım talebi durumunda KTÜ sadece elindeki imkânlarla akademik katkı sağlar ve buna hazırdır.

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108