Salih Tuna, Trabzon Akıncılar Derneği’nin 1970’li yıllarda yetiştirdiği bir değer… Olayların içinde ve Büyük Doğu’nun gölgesinde yetişmiş, üreten bir beyin olarak İstanbul’a yerleşmiş. Sanatla içli dışlı, sürekli üreten, farklılığı önemseyen ‘Tam inanmış bir adam…’

Salih Tuna biraz da yetişme biçimi ve etkilendiği üstadın çizgisi dolayısıyla hadiseler karşısında net tavır belirler. Yumuşak geçişleri, yağ çekmeleri sevmez. Tonya mertliğinin Üstad Necip Fazıl’la çerçevelendiği olgun bir çizgidir onunki… Son TV programında AK Gençliğin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında yeterince üretemediğini biraz da haklı ve eleştirel bir üslupla dile getirmiş. Bakın neler demiş:

“Gençlik teşkilatlarını eleştirmek istiyorum. 23-24 gündür Türkiye’nin değişik illerinde gösteri yapılıyor, halk demokrasi nöbeti tutuyor. Biz bütün işlerimizi bıraksak, şurda beş kişi kafa kafaya versek on tane slogan üretirdik, bir tane sloganımız yok. Bir döviziniz yok, bir sözünüz yok. Hani resimleriniz, şiirleriniz, sloganlarınız, şarkılarınız, marşlarınız nerde? Çok güzel giyiniyorsunuz, aferin... Hangi renk nereye gidiyor, çok iyi beceriyorlar... İşte iyi koşturuyorlar, ama kardeşim bu nedir; nerde bu genç adam, genç adam bir şey üretecek, nasıl duruyorsunuz, kıpır kıpır olmanız lazım. Gençliği var mı AK Parti’nin? Böyle bir lidere yakışıyor mu, böyle bir gençlik? “Topunuz gelin” diyen bir lidere yakışıyor mu bu gençlik? Böyle bir lider başka bir ülkenin elinde olsa bin tane şey üretir, ben böyle gençlik görmedim. Yoksa da olsun artık, 23-24 gündür insanlar nöbet tutuyor, oradaki insanlar bir şeyler üretmeye çalışıyor, gençlik de iki tane yabancı dilde, bir tane Türkçe bir şeyler üretir... İhale işlerini becerebilirler bilmiyorum, ama bunları beceremiyorlar.”

Salih Tuna’ya kışkırtıcı ilk tepki Bakan Çağatay Kılıç’tan gelmiş. Akıncı nesle karşı menfi tavrını daha önceleri somut örneği ile yazdığımız Bakan Kılıç, sanki Salih Tuna AK Partili gençlerin 15 Temmuz’da sokağa neden çıkmadığını sorgulamış gibi saldırıyor. Sanki o gece sokağa yalnız AK Partili gençler çıkmış gibi çarpıtıyor. Halbuki Salih Tuna 15 Temmuz sonrasını eleştiriyor. Şimdi Bakan Kılıç’ın kışkırtıcı sözlerini yayımlayalım: “15 Temmuz'da hainlere meydan okuyan AK Parti Gençliğini başarısızlıkla suçlamak işgüzarlık değilse, ya akıl tutulmasıdır ya da körlüktür! Ak Parti Gençliği o gece siyaseti bir kenara bırakarak parti bayraklarıyla değil, Türk bayraklarıyla çıkmıştır meydanlara! Kahraman Gençliğimiz söylemlerini de, eylemlerini de, sloganlarını da Milletle birlikte sokaktaki demokrasi destanıyla yazmıştır! AK Parti Gençliği slogan ve pankart gençliği değil, Milletin Sesi ve Vicdanı olduğunu 15 Temmuz'da bir kez daha açıkça göstermiştir. AK Parti Gençliğini televizyon ekranlarından ‘Özeleştiri’ süsüyle zan altında bırakanları, kahramanlarımızdan özür dilemeye çağırıyorum!”

Salih Tuna Trabzon sokaklarında AKıncı Gençliğin, AK LİS’in bildirilerini dağıtıp afiş astığında nezarethanelerde sabahladığında Çağatay Kılıç Almanya’da yeni doğmuş ninni dinliyordu. Salih Tuna eylem yaptığı yıllarda Çağatay Kılıç İstanbul Işık Lisesinde gününü gün ediyordu. Şimdi yaptığı bir bakana yakışmıyor. Bakın Kılıç’ın ‘Kahramanlar’ nitelemesi yaptıkları yalnız AK Partili gençler değil ki… Her kesimden gençler var. Darbeye direnişi AK Parti gençliğine indirgeyen bakan, yanlış düşünüyor.

Lakin şimdi tartışmanın ötesine geçen ve Salih Tuna’yı linç etmeye doğru seyreden… Küfürlerin, hakaretlerin biri bin paraya giden sosyal medya yiğitleri AK Parti Gençliği olmasa gerek.

 

Bize göre de okumayan, üretmeyen, geleceğe dair ümmetin umudu olmayı vadetmeyen bir gençlik AK Parti gençliği… Gençliğini bir dava ve ahlak uğruna kurşun menzilinde geçiren Salih Tuna ile yarıştırılmak ve mukayese edilmek isteniyorsa 15 Temmuz gecesi şehitlerimizin ve gazilerimizin ne kadarının AK Parti Gençliğinden olduğu açıklansın. Belki de yeni bir Akıncı nesli yetişiyor da eskiler farkında değil!.. Okumasa da üretmese de ‘kim var’ diye seslenilince ve ‘sokaklara çıkın’ denilince ‘ben varım’ diyen ve bir an bile düşünmeden meydanlara inip tankların önüne dikilen bir nesil olduğuna şahadet edelim. Edelim de haddimizi bilelim!..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108