banner114

Radon gazı tehlikesi

Türkiye’de radon gazının düzenli ölçülmesini zorunlu kılan yasal bir düzenlemenin olmadığına dikkat çeken JMO Başkanı Semi Hamzaçebi, evde ve kamusal alanlarda fark etmeden maruz kalınan, renksiz, kokusuz radon gazı hayatı ölümcül düzeyde tehdit ettiğini söyledi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından radon gazına önlem alınmamasına tepki gösteren Hamzaçebi, akciğer kanserlerinin, yüzde 3-15 arasındaki oranın radon gazından kaynaklandığı ve yılda 2 bin 300 kişinin radon gazı nedeniyle hayatını yitirdiğini dile getirdi.

BAKANLIKLARI ELEŞTİRDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından radon gazına önlem alınmamasına tepki gösteren Başkan Semi Hamzaçebi, “Yıllardır akciğer kanserlerinin ana nedenlerinden birinin binalarda radon gazı birikimi olduğu bilinmesine, hatta her yıl ülkemizde depremlerden daha fazla insanımızın yaşamına mal olan radon gazının, toplum sağlığı üzerinde etkilerini önlemeye yönelik bina ve bina türü yapıların etüt, projelendirme ile yapı üretim ve denetim süreçlerinde herhangi bir tedbirin alınmaması kabul edilemez. Toplumun sağlığını tehdit eden, sigaradan sonra akciğer kanserlerin temel nedeni olan radon gazı etkilerinden toplum korunmalıdır.” ifadelerini kullandu.

RADON GAZI HAYATI TEHDİT EDİYOR

Radon gazının halk için ölümcül olduğuna dikkat çeken JMO Başkanı Semi Hamzaçebi, “Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının verilerine göre akciğer kanserinin ana nedenleri arasında sigara bağımlılığının ardından ikinci sırada yer alan radon gazı halk sağlığını tehdit ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından araştırılmakta olan ve Atom Enerjisi Kurumu tarafından ortaklaşa yapılan çalışmalara dayalı radon gazı haritasının jeoloji ve gerekse jeokimya haritalarından yeterince yararlanılmıyor. Radon gazı salınımına uygun olmayan zemin birimleri üzerine inşa edilen yapılarda zemin etüt araştırmaları, projelendirme ile yapım süreçlerinde gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle, topraktan sızan radon gazı binaların bodrum veya giriş katlarında birikmekte, yeteri kadar havalandırma yapılmaması durumunda ise uzun süre gazın etkisinde kalan insanlar radon gazına bağlı akciğer kanserine yakalanmaktadırlar. Zemin ve temel etütleri, projelendirme, yapı üretimi ve denetimi süreçlerinde alınacak basit tedbirlerle, radon gazının bina içlerine girmesi önlenebilir. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekli düzenlemeleri yıllardır yapmadığı için bu sorun sürekli büyümekte, günümüzde yılda 2 bin 300’ü aşkın insanımızın yaşamına mal olmaya devam etmektedir.” diye konuştu.

İLGİLİ KURUM VE  KURULUŞLARI UYARDI

Anayasanın 56. Maddesinde “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.” denildiğini belirten Semi Hamzaçebi, kanunlara rağmen insan hayatının radon gazına önlem alınmaması nedeniyle hiçe sayıldığını ifade etti. Tıbbi Jeoloji Risk Haritaları, Türkiye Radon Gazı Tehlike Haritası ve  yönetmeliklerin  ilgili kurumların bir araya gelerek ivedilikle oluşturulması gerektiğini belirten Hamzaçebi, şunları söyledi: “Ülkemiz insanının jeojenik kökenli çevresel maruziyetlere bağlı hastalıklardan korunması amacıyla, MTA Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  DSİ Genel Müdürlüğü, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Üniversitelerin ilgili bölümleri, Meslek Hastalıkları Hastaneleri, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Türk Tabipler Birliği, Endüstriyel Toksikoloji Derneği ve TORAKS Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri bir araya gelerek “Tıbbi Jeoloji Risk Haritaları” hazırlanmalıdır. Türkiye radon gazı risk haritaları jeoloji biliminde yaşanan gelişmeler çerçevesinde yeniden ele alınmalı, MTA Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AFAD Başkanlığı, Üniversitelerimizin ilgili bölümleri ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından, “ Türkiye Radon Gazı Tehlike Haritası” yenilenmelidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Plan Yapımına Dair Yönetmelik, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği, İnşaat İşleri Genel Teknik Şartnamesi, Proje Düzenlenme Esasları ile Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatını, Türkiye Atom Enerjisi Kurulu tarafından yayınlanan “Kapalı Ortamlarda Radon ve Yapı Malzemelerindeki Radyoaktiviteye İlişkin Kılavuz (Ek-2)**”  esasları çerçevesinde yenileyerek, “yapı üretim ve denetim süreçlerinde” ülke insanımızı, radon gazı etkilerinden koruyacak gerekli tedbirleri en kısa sürede almalıdır.” 

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Semi Hamzaçebi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108