Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu imar mevzuatıyla ilgili yargılandığına ilişkin haberimize noterden tekzip metni göndermiş. Ardından da belki mahkemeden tekzip isteyecek. Hukukun kararına saygılıyız.

Önce Sevgili Başkanın gönderdiği metni yayınlayalım:

“Muhabiriniz Enis Yıldırım’ın bazı aile fertleri ile Yomra İlçesi’nde yaşadığım siyasi yarış ve her defasında benim başarılı olmamdan kaynaklanan çekememezliğin, gazete politikası haline gelmesi, gazete sahibinin tecrübe ve saygın kişiliği ile bağdaşmamaktadır.

Günümüzde imar mevzuatından kaynaklanan sorunlardan dolayı Belediye Başkanlarının tüm iyi niyetine rağmen görevi kötüye kullanmak suçundan yargılanması adeta kaçınılmaz ve mutad hale gelmiş, bu suçtan  yargılanmayan belediye başkanı yok gibi iken benim manşet edilmem manidardır.

Benimle ilgili her duyumun gazete politikası haline getirilmesi, hakkımda kötü algı yaratmak için abartılı ve gerçeklerle bağdaşmayan ceza miktarları yazarak yayınlar yapmak sadece bunu yapan ve yaptıranların zihniyet sorunundan kaynaklanmaktadır.

Üç dönemdir Yomra İlçesi’ne başarı ile hizmet etmekteyim.  Buna rağmen siyaseten beni alt edemeyenlerin basın yoluyla bunu başaracaklarına inanması beyhude bir hayaldir” 

Yomra Belediye Başkanı Sayın Sağıroğlu’nun Yomra’daki siyasi yarışın ve başarılarının gazetemizin politikası haline geldiğini iddia etmesi, bu gazeteye yapılacak en büyük haksızlıktır. Zira Sayın Sağıroğlu’nun başarılı her icraatı ve özellikle Trabzon’da hiçbir belediye başkanının irade gösteremeyeceği ilçesine bir üniversite kazandırma pratiği yalnızca bu gazete tarafından yayınlanmıştır. Bu iradesi kitaplaştırılmış ve ölümsüzleştirilmiştir. Buna rağmen savcılığa intikal eden ve iddianameye dönüşen iki eylemini haber yapmak nasıl bir kıskançlıktır?

Doğrudur… İmar mevzuatından kaynaklanan sorunlar hemen her belediye başkanının sorunudur. Belki 18 ilçe belediyesinden 10’u da yargılanıyordur. Lakin bu gazete ve muhabirleri Allah şahidimizdir ki Ne Sayın Sağıroğlu’nun ne diğer herhangi bir şahsın takipçisi değildir ve olmamıştır. İbrahim Sağıroğlu sıradan bir kişi olmadığı gibi sıradan bir başkan da değildir. Bilmelidir ki, adliyeye intikal eden her olayı gazetecilere ulaşıyordur. Diğer gazetecilerin yapıp yapmaması olayı onların sorunudur. Zira herkes bilir ki, bir ilçe belediye başkanının haberi okutur. Hele hele Sağıroğlu haberi daha çok okutur. Yani bu bir gazetecilik olayıdır. Biz ve muhabirimiz yalnızca gazetecilik yapmıştır.

***

Başkan Sağıroğlu, tekzip metnindeki yaklaşımıyla bizim gazetecilik yapmadığımızı, bilakis şahsını yıpratmak için algı oluşturmaya çalıştığımızı iddia etmektedir. Bu iddiasını da yaptığımız iki haberle beslemektedir. Bu yaklaşımı kesinlikle kabul etmiyoruz. Habercilikte gerçeklik vakası ana temadır. Her iki haber de iddianameden alınmış, asla duyumlara yer verilmemiştir. Hatta ikinci haber bizzat duruşma tutanaklarından geçilmiştir. Yargılama sonucunda aklanması halinde şayet habere yer verilmezse, önyargıdan ve kasıttan o zaman bahsedilebilir.

***

Başkan Sağıroğlu da bilmektedir ki günebakış ve Türkiye çapında kendisini kanıtlamış sevgili Enis Yıldırım ilk kez bir başkanı manşetinden haber yapmıyor. Enis Yıldırım, kendi akrabası Ömer Yıldırım’ı da başkanlığı döneminde manşetten haber yapmıştır. Asım Aykan, Volkan Canalioğlu, Niyazi Sürmen, Ömer Yıldırım, Ömer Yıldız, Ramis Sunguroğlu ve diğerleri... Hatırlayabildiğimiz kaç belediye başkanı benzer yargılamalardan ötürü bu gazeteye manşet olmuştur. Ama hiçbiri günebakış’ı bir algı operasyonu yapmakla suçlamamıştır.

***

 

Başkan Sağıroğlu’nun duyarlılığını anlıyoruz. Ümit ediyoruz ki kendileri de bizim gazetecilik hassasiyetimizi anlar. Kendilerine başarılar diliyoruz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner89

banner108