banner114

Yeni bir yönetim anlayışı ile geliyoruz

Cumhur İttifakı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu ile Trabzon’un sorunlarını ve yerel seçim çalışmalarını konuştuk. 2,5 aydır saha çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Zorluoğlu, Trabzon’un sorunları ile birinci dereceden ilgileniyor ve birinci ağızdan dinliyor. Zorluoğlu, sürpriz projelerle halkın karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Sayın Zorluoğlu, tanıma sürecinde sorunlara yeteri kadar ulaşabildiniz mi? Bütün ilçeleri, köyleri dolaştınız, şehir merkezini dolaştınız, karşınızda nasıl bir tablo var?

Yaklaşık 2,5 aydır Trabzon’dayım, bu şehirde yaşıyorum. Belediye başkan adayı olarak alanda çalışıyorum. Çok fazla sayıda sivil toplum kuruluşuyla, meslek odasıyla görüştüm. İlçelerimizi gezdim, belediye başkanlarıyla, kaymakamlarımızla görüştüm. Sokakta, caddede vatandaşlarımızla oturduk, konuştuk; çay içip, sohbet ettik. Binlerce insana ulaştık, ulaşamadığımız insanlarla anket çalışması yaparak; Trabzon’un sorunlarını sorduk. Bütün bu temaslardan sonra Trabzon’un sorunlarını alt alta yazabilecek duruma geldik. Tespitlerimizden sonra, 5 ekiple sorunlarımıza uygun çözümler yani projeler ürettik. Elhamdülillah sokakta, çarşıda vatandaşımızın bize ilgisi, alakası çok iyi, teveccühü gayet yüksek, bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şu ana kadar tatsız hiçbir hadise yaşamadım, bu bana ayrı bir motivasyon sağlıyor ve çalışma arzumu daha çok yükseltiyor.

Sorunlardan yola çıkarak bunları projelendireceksiniz sanırım. Bunlardan kısa başlıklar şeklinde bize bahsedebilir misiniz?

Önümüzdeki günlerde bir lansman toplantısı ile bu projeleri kamuoyuna açıklayacağım. Ama tabiî ki daha zaman var, seçime yakın açıklamanın daha avantajlı olacağını düşünüyorum. Benim stratejim iki ana bölümden oluşuyor. Bir tanesi yönetim anlayışı, diğeri bu yönetim anlayışı üzerine inşa edeceğimiz projeler. Birincisi olmazsa ikincisi sağlıklı bir şekilde yapılamaz buna inanıyorum. Ben Trabzon’da 1 Nisan itibarıyla belediyede yeni bir yönetim anlayışını tesis edeceğim. Esasen bu şehir içi projelerden çok daha kıymetli dolayısıyla benim en büyük projem bu yeni yönetim anlayışı olacak. Nedir bu yeni yönetim anlayışı? İpuçlarını şimdiye kadar hep verdim. Ama önemine binaen tekrar tekrar vurguluyorum. Bunları söylemem lazım, bir tanesi gönül belediyeciliği ki bunu zaten Cumhurbaşkanımız yeni dönem belediyecilik anlayışı olarak ilan etti. Burada benim gönül belediyeciliğindeki yaklaşımım, bir taraftan tabii ki vatandaşın arzu ettiği planlar, projeler yürütülecek ama diğer yandan belediye başkanı ve belediye yönetiminin daha güler yüzlü olması lazım. Kapılarının ve gönüllerinin vatandaşa açık olması lazım, belediye başkanı ve belediye yönetimi ulaşılabilir olması lazım… Gönül belediyeciliğinden anladığım en önemli şey vatandaşın sorunu olduğunda bu sorunu çözecek belediye kademesine ulaşabiliyor mu? Ulaşamıyor mu? Ulaştığında belediye kademesi sorunuyla layıkıyla ilgileniyor mu? İlgilenmiyor mu? Bu belediye kademesi şube müdürü olabilir, daire başkanı olabilir, genel sekreter yardımcısı olabilir, başkan olabilir…

Siz o zaman yeni bir yönetim anlayışı ile geliyorsunuz. Bütün yetkileri kendinde toplamayan, etrafına dağıtan ve kontrol eden, yöneten bir anlayışla geliyorsunuz?

Evet… Bu zaten benim stratejik ikinci olmazsa olmazım. Yani yönetim anlayışı üzerine inşa edeceğimiz projeler…  25 yıllık yöneticilik tecrübem ekip ruhunun hizmet sunumunda, kalitede ne kadar önemli olduğunu hep bana göstermiştir. Ben hep ekibimle başarılı oldum. Burada da aynı şekilde devam edeceğiz. İyi bir ekip kuracağız. Liyakatli, dürüst, namuslu ve vatandaşa hizmet etmeyi seven bir ekip olacak. Bu ekibe tabii ki yetki de devredeceğim. Çünkü ben bu kadar işi tek başıma yapamam, belediye de kapalı kalırım, dışarı çıkamam, vatandaş bir yandan belediye başkanı aramızda olsun, çayımızı içsin, hatırımızı sorsun istiyor, bir taraftan hizmet olsun istiyor. Hizmet etmenin en iyi yolu da iyi bir ekiple çalışmak, rutin işleri kendi yetkileri çerçevesinde ekip yapar, sizde stratejik yaklaşarak; hedefleri gösterirsiniz, koordinasyonu sağlarsınız. Bir motivasyon sağlarsınız ve denetim yaparsınız.

Sürekli sokakta olacaksınız, sokakta olduğunuz içinde ekiple ilgili düşünceleri almış olacaksınız, doğru mu?

Evet, sürekli sokakta olacağım, projeleri yerinde inceleyeceğim, vatandaşla konuşacağım…  Elbette belediyede de olacağız, meclisi de yöneteceğiz, toplantılarımızı da yapacağız ama gönül belediyeciğinde vatandaşla daha fazla temasımız olması lazım. Ekibime hep şunu söylüyorum, biz vatandaşın amiri falan değiliz. Biz vatandaşın hizmetkârıyız. Biz belediyedeki personelin amiriyiz. Dolayısıyla vatandaşa amirlik yapmak yok. Vatandaşa hizmet etmek var. Ben dinleyeceğim, belediyedeki ekibimin benim taşıdığım hassasiyeti taşımıyorsa bu ekibin bir parçası olamaz. Onunla yollarımızı ayırırız. Dolayısıyla böyle bir hassasiyetle çalışacağız.

Kamuoyunda, belediye de bir israf rahatsızlığı var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Evvela böyle bir şey var mı, bir gidip bakacağız. Bunu ben bilmiyorum ama zaman zaman vatandaşlardan böyle şikâyetler geliyor. Elbette şuan içinde bulunduğumuz ekonomik durum bizim kaynaklarımızı çok daha ölçülü kullanmamızı gerektiriyor, tasarruf etmemizi gerektiriyor. Cari harcamalardan tasarruf edip, yatırım harcamalarına daha fazla kaynak ayırmak. Bizim temel hedefimiz bu olacak. Bu manada belediyede birtakım aşırı harcamalar falan varsa bunları tabii ki engelleyeceğiz. Ve birtakım fazla kiralanmış araç gereç varsa bunları tabii ki iade edeceğiz. Bu tür tedbirlerimiz olacak. Ben belediyede öyle bir mali yapı kuracağım ki hiçbir şey israf edilmeyecek. Mali yapıyı iyi bir şekilde kurduğunuzda iyi de bir denetim yaptığınızda herhangi bir şekilde vatandaşı rahatsız edecek bir görüntü ortaya çıkmaz. Yönetim anlayışımızda gönül belediyeciliği var ama bir diğeri de ortak akıl diyoruz. İstişare işi de çok önemli. Geçen Damaltı Derneğine gittik. Kadınlar Pazarının olduğu bölgede. Dernekle, yönetim kurulu ile görüştük. Onlarında isteği oralarla ilgili bir karar alınırken kendilerinin de kararın bir parçası olması. Proje hazırlanırken kendilerine de fikirlerin alınmasını istiyorlar. Vatandaş ‘burayı kullanırken biz muhatap oluyoruz, en iyi neye ihtiyacı var biz biliriz’ dediler. Dolayısıyla ben de aynı kanaatteyim. Ortak aklın, istişarenin sorunları çözmede anahtar rolü oynayacağını düşünüyorum. Bu istişare kültürünü yaygınlaştıracağız. Şehrin meselelerini taraflarla birlikte görüşüp karara bağlayacağız. Bir diğeri de birlikte çalışma kültürü. Benim gördüğüm bu konuda tam bir büyükşehir olamamışız. Büyükşehir modeli, 18 tane ilçenin büyükşehir başkanıyla birlikte bir ekip ruhuyla çalışması esasına dayanıyor. Bunu sağlamamız lazım. Ben de büyükşehir belediye başkanı adayı olarak diyorum ki;  büyükşehir’in bütün imkânlarını hakkaniyet ve adalet anlayışı içerisinde kullanacağım. Aynı zamanda ilçe başkanları da benim ekibimin çok değerli birer parçası olacak.

Yetkileri dağıtma anlamında bazı ilçelere de bu yetkiyi vereceksiniz doğru mu?

Bazı hizmetleri kaynakları ile birlikte ilçe belediyelerine devretmeyi düşünüyorum. Bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz. İnşallah göreve geldiğimizde yapacağımız ilk işlerden biri olacak. Ekibimizin oluşturulmasında liyakat, hakkaniyet elbette önemli. Yine çevreye saygılı bir şehir olacağız. Trabzon için yeşilin ve mavinin korunması çok mühim. Bu nedenle yapacağımız çalışmalarda çevre hassasiyetimiz olacak. Bütün projelerde çevre ile ilgili hassasiyetimizi o projeye yansıtacağız. Yenilikçi ve değişime açık bir belediye olmak zorundayız. Trabzon Belediyesinde e-belediyecilik konusunda çok büyük bir adım atacağız. Vatandaşlar belediyeye hiç gelmeden bazı hizmetleri evlerinden internet üzerinde alabilecekler. İçişleri Bakanlığımızın ilgili birimleri ile de görüştüm. Çok kısa bir süre içinde birçok modülü devreye sokacağız. Hiç kimseyi ayırmayacağız, ayrıştırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz. 807 bin Trabzonlunun Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım.  Sadece Trabzon’un değil, dünyadaki, Türkiye’deki tüm Trabzonluların başkanı olacağım. Vatandaşların arasında ayrım yapmayacağım. Bunlar bizim yönetim anlayışımız. Bu anlayışın üstüne projeleri inşa edeceğiz.

Cumhurbaşkanlığı yeni sistemi aynı zamanda belediye başkanlarına farklı bir misyon da yüklüyor. Belediyeciliğin dışında da kentin başkandan beklentileri söz konusu olacak. Bu bağlamda hazırlığınız var mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı sadece belediye başkanı değil aynı zamanda o şehrin liderlerinden bir tanesi. Dolayısıyla sadece belediye hizmetleri değil şehirdeki tüm kamu hizmetlerini, hatta özel sektörün yaptığı bir takım çalışmaları da takip etmek zorunda. Ben 25 yıldır yöneticilik yapıyorum, dolayısıyla şehri yönetme konusunda epeyce bir tecrübem olduğunu söylemem lazım. Van’da hem büyükşehir belediye başkanlığı hem valilik yaptım. Şehrin bütün meselelerinde adeta odak merkezi halindeydik. Trabzon’da da bu fonksiyonumuzu inşallah layıkıyla icra ederiz. Trabzon’un çok önemli vizyon projeleri var. Sadece belediyelerin değil Ankara’nın, bakanlıkların çok büyük projeleri var. Ulaştırma Bakanımız geçen gün geldiğinde açıklamalar yaptı. Açıklamaları yakından takip ediyoruz. Yeni bir havaalanından tutun da Erzincan tarafından gelecek demir yoluna kadar, yatırım adası yine önemli bir vizyon projesi. Güney Çevre Yolu Projesi yine öyle… Trabzon için dört mega proje var. Şehrin dinamikleri, bakanlarımız ve milletvekillerimizle beraber bu projeleri hayata geçirmek için çaba sarf edeceğiz, projelere sahip çıkacağız. Kanuni Bulvarı, doğalgaz çalışmaları, şehir hastanesi, kentsel dönüşüm gibi tabi ki büyük farklı projeler de var. Bunları da inşallah takip edeceğiz.

Cumhur İttifakı’nda MHP ile birlikte hareket ediyorsunuz. Belediye meclisini tamamladınız. MHP’li isimlere de yer verdiniz. Genel gidişat nasıl, neler söyleyeceksiniz?

Ben daha ziyade Büyükşehir meclisinin oluşumuna dikkat ettim. İlçelerde belediye başkanlarımız ve diğer paydaşlar etkili oldular. MHP’nin adaylarına da biz listelerimizde yer verdik. Çarşıbaşı ve Şalpazarı’nda da Milliyetçi Hareket Partisi bizim adaylarımıza yer verdi. Kısa bir sürede sorun yaşamadan listeyi tamamladık. Listeye baktığımızda gerek adayların öğrenim durumları gerek mesleki dağılımları, gerek yaşları gerekse kadın-erkek dengesi bakımından dengeli bir meclis oluşturduğumuza inanıyoruz. İnce eleyip, sık dokuduk, uzunca bir çalışma yaptık, belki de en titiz çalışma yürüten illerden bir tanesi olduk. İl başkanımızın da dediği gibi 100 saate yakın bir çalışma yaptık. İyi bir meclis oldu, inşallah bu meclisle ilimize güzel hizmetler yapacağız.

Son olarak mesajınızı alabilir miyiz? Seçime 40 günlük kısa bir süre varken neler söyleyeceksiniz?

Ben Trabzon’un sorunlarını hükümetin arkasına alan AK Parti’nin ve onun Büyükşehir Belediye Başkanının çözüm bulabileceğine inanıyorum. Geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de gerçek belediyecilik hizmetlerini, hükümetimizi arkamıza alarak, Murat Zorluoğlu olarak, Trabzon’da gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. Bu işi bildiğime inanıyorum. Tecrübemle eksikleri giderip yeni hizmetleri kazandırabileceğime inanıyorum. Sorunlarımızı biliyoruz, projelerimizi hazırladık. Önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Başta ulaşım olmak üzere inşallah şehrin kısa vadede ve orta vadede sorunlarını çözeceğiz. Ulaştırma Bakanımızla geçtiğimiz günlerde yine bir araya geldik. Bu noktada bakanlığımızın bize vereceği destekleri aldık, eksik olmasın. Kültür, sanat ve turizm akanında şehre yeni bir yaklaşımla çok güzel kültürel, sanatsal etkinlikler kazandıracağız. Turizm bu şehrin geleceğinde çok önemli yer tutan bir sektör. Turizmde taraflarla istişare içinde ileriye dönük çok büyük adımlat atmamız lazım. 500-600 bin arası yabancı turist geliyor biz çok kısa bir sürede bu rakamı 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Burada gelenlerin daha uzun süre kalmasına imkân sağlayacak alt yapıları, destinasyonları, cazibe merkezlerini oluşturmamız lazım. Spora, amatör gençlerimize yatırım yapacağız. Büyükşehrin kaynaklarını bu anlamda daha çok kullanacağız. Spor anlamında bilhassa gençlere yönelik desteğimiz olacak. Yeni yaşam alanları var Gülcemal bunlardan birisi. Ekolojik köprülerle şehrin sahile tekrar bağlantısı, millet bahçeleri gibi yeni yaşam alanları oluşturacağız. Ayrıca çevre altyapı projeleri; içme suyu, atık su gibi problemleri çözeceğiz. Çömlekçi de kentsel dönüşümü tamamlayacağız. Zağnos, Tabakhane var bunları da tamamlayacağız. Bizim hedefimizde asıl Değirmendere var. Değirmendere Trabzon’un doğudan girişi en azından batıdan girişi gibi güzel bir hale getireceğiz. Oradaki vadiyi, sanayiyi, trafiği, otogarı kastediyorum. Otogar şehrimize yakışmıyor. Süratle yenileyeceğiz. O alanının tamamını yenileyeceğiz. Bu bizim mega projemiz. Elbette sosyal belediyecilik anlamında çocuklarla, engellilerle, yaşlılarla, kadınlarla, hayvanlarla ilgili projelerimiz olacak. Bu projelerimizi ilerleyen günlerde kamuoyuna açıklayacağız. İnşallah da vatandaşımız bu çalışmalardan memnun olacak.

Teşekkür ederiz.

Ben çok teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108