banner114

VAKFIKEBİR 40 yıllık hizmeti 5 yılda aldı

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ile 1 saatlik röportaj yaptık. Başkan Balta gerek yaptığı hizmetlerde gerekse önümüzdeki dönemle ilgili vaatlerinde ilk günün heyecanı ile konuştu. Belediye hizmetlerinin ötesinde ilçenin geleceği ile yakınadan ilgili olan Başkan Balta tam bir şehr-i emin keyfiyetindeydi.

Yalnız belediyeciliği değil ülkenin ve bölgenin ekonomisini, işsizliği ve istihdamı da konuştuk. Başkan Balta, tecrübelerini sosyolojik analizler olarak ortaya koydu. Gerçekten farklı  bir vizyon çizdi. Farklılığı yatırımlardan kaynak bulmaya ve belediye hizmetlerinde ki anlayışa doğrudan yansımıştı. Bir saatlik röportajın ardından tebrik ve teşekkür ederek ayrıldık. Hakikaten okunmaya değer bir röportaj yaptık.

günebakış: Sayın Muhammet Balta. Vakfıkebir ilçesi Büyükşehir olayından sonra gelişmesini en iyi tamamlayan ve özellikle de aday adaylığı sürecinde karşınıza en azından kamuoyunun duyabileceği şekilde aday çıkmayan bir ilçemiz. Diğer hemen bütün ilçelerde birden çok aday adayı olmasına rağmen Vakfıkebir’de alternatifdiniz. Bu da başarınız hakkında önemli bir gösterge. Sayın Balta sahadasınız. Önce çok kısa olarak bir 5 yıl değerlendirmesi alabilir miyiz?

45 PROJE İLE BAŞLADIK

Muhammet Balta: Öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Biz 2014 yılında sahaya çıktığımızda uzun süre insanları dinledik, kendimizi anlattık. Sonra onlara sorunlarının ne olduğunu ve bizden beklentilerini sorduk ve 17 Mart 2017 tarihinde de proje lansmanımızı yaptık. 45 projeyle yola çıktık. Bu 45 projenin yüzde 70’i vatandaşın istekleri doğrultusunda, yüzde 30’luk kısmı da bizim Vakfıkebir’e çizmek istediğimiz vizyon doğrultusunda oluşan projelerdi. Geldiğimiz noktada 29 projemizi gerçekleştirdik. Devam eden rutin belediyeciliğimizde olan projeler var. 7 adet projemizi projelendirdik ihale aşamasında. Diğer 8 projemiz için projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Ancak biz onunla da kalmadık, projelerimiz içine koymadığımız belediyemiz eliyle 12 proje daha geliştirdik. Kamu-belediye işbirliği ile alakalı 12 projemiz var. Kamu kaynakları ile takip ettiğimiz projelerle toplam 86 proje gerçekleştirmiş olduk. Bunları söylerken bizim bazı belediyelerin yayınladığı projelerine bakıyorum. Örneğin x mahallede 1500 metre yol, sanat yapısı deniyor. Biz bunları sadece yol-cadde düzenlemeleri olarak koyduk. Onlara proje desek herhalde 500’ün üzerinde proje çıkartırız. Onları tek bir çatı altında topladık. Biz verdiğimiz sözlerle alakalı hepsine dokunduk. Hatta söz vermediğimiz, vaat etmediğimiz halde üzerine proje koyduk.

SAHİL REKREASYON PROJESİ… (Hiçbir Belediyenin yapmadığını yaptı)

Bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse;

Sahil Rekreasyon Projemiz vardı dolgu alanlarıyla alakalı. Göreve geldiğimizde bu bölgenin imar planının olmadığını gördük. Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük. Seçim öncesinde de bu alanla alakalı Büyükşehirle neler yapabiliriz diye görüşmelerimiz vardı. Ben biraz acele ettiğimi, başkana da, eğer kendisi hızlı yapamayacaksa ben izin verirlerse yapacağımı ifade ettim. Sağolsun Büyükşehir Başkanımız bize müsaade etti. Onlardan izin alarak dolgu imar planını Vakfıkebir Belediyesinin imkanları ile hazırladık. Büyükşehir Meclisinden geçirdik, Bakanlığa sunduk. Gelinen noktada 2 kurul görüşü tamamlanmak üzere. Herhangi bir olumsuzluk yok. Toplam 5 bakanlık ve 17 genel müdürlüğü ilgilendiren görüşler bunlar. 2 tanesi de tamamladıktan sonra plan askıya çıkacak. Onaylandıktan sonra da bu alanda söz verdiğimiz tüm projelerimizi hayata geçirmiş olacağız.

günebakış: Burada bir parantez açabilir miyiz, şu anda Vakfıkebir bu boyutuyla mevzi imar planını yapan tek belediye anlamına mı geliyor?

Muhammet Balta: İmar planı yapan başka belediyelerimiz de var. Bizim 220 dönüm dolgu alanımız vardı. Biz buna ek yeni 550 dönüm daha alan ekledik. Yani Fol Deresi’ne deniz tarafında yeni dolgu da ekledik. Sahil yolunun sahilden geçmesiyle birlikte Karadeniz Bölgesi’nde birçok kentin yaşadığı sorunu biz de yaşadık. Hem şehrin hem vatandaşın denizle olan bağı biraz koptu. Biz o bağı tekrar kurmak istiyoruz. Bunlar çok ciddi ve büyük yatırımlar.

MİLLET BAHÇESİ BAŞKA BİR VAKFIKEBİR YAZILACAK

günebakış: Diğer yatırımlara devam edebilir miyiz?

Muhammet Balta: Çamlık Sahil bandında bir yürüyüş ve bisiklet yolu yaptık 1200 metre. Yine orada bir plaj yaptık. Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki nitelikli ilk ve tek plaj. İnşallah bu yıl tam kapasite ile vatandaşımıza hizmet verecek. Yine Yalıköy Belde Belediyesi zamanında Başkanımız Ali Bayram Bey’in başlattığı, 35 metrekarelik bir dolgu vardı, Büyükşehir olduktan sonra ilçe belediyesi döneminde tamamlandı. O dönemde de ekmeğimizin coğrafi işaretini almak 2018 yılında bize nasip oldu. Tematik açık hava müzesi şeklinde bir ekmek parkı şeklinde proje hazırlatmıştık. Ona kaynak arıyorduk, imdadımıza Millet Bahçeleri yetişti. Hemen bir millet bahçesi formatında düzenleyerek onu Vakfıkebir Ekmek Temalı Millet Bahçesi projesi şeklinde bakanlığa sunduk.

günebakış: Cumhurbaşkanının Vakfıkebir’e yapacağı Millet Bahçesi Vakfıkebir’deki Stadyum yeni değil öyle mi?

Muhammet Balta: Değil... Bunu Bakanlığa sunduk, bakanlığımız da uygun gördü. Denizin kenarında. Aynı zamanda hem Millet Bahçesi hem de Açık Hava Müzesi şeklinde olacak. Projenin şu anda TOKİ’de son revizyonları yapılıyor. Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a da çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız zaten Trabzon mitinginde bunu ilan etmişti. İlçem ve şahsım adına çok şükranlarımızı sunuyorum. Önemli bir proje. Sadece Vakfıkebir’e değil Trabzon’un turizmine de büyük hizmet edecek.

günebakış: Vakfıkebir’deki Millet Bahçesinin durumu ve konumu Akçaabat’tan daha farklı. Denize sıfır alanda ve sadece Vakfıkebir değil Trabzon ve bölgeyi de turistlerin kullanabilecekleri bir destinasyon biçiminde yorumluyorsunuz…

Muhammet Balta: Bir Açık Hava Müzesi şeklinde. Hem gençlerimize; insanların ilk çağlardan başlayıp beslenme ile ilgili ne yaptıkları sonra tahıl üretimi yapıp un ve ekmeğe ulaşan bir hikayesi olan bir Millet Bahçesi olacak. Yani burada ekmeğin hikayesi var. Ekmeğe giden yol var. Bir yol üzerinde yürüyorsunuz ve sağında solunda ekmeğin hikayesi var. En sonda ucunda müze var. Orada da Vakfıkebir ekmeğinin yapılışını insanların beynine nakşetmek istiyoruz.
2014 yılı öncesi halkımıza taleplerini sorduğumuzda yüzde 50 ve üzeri yol sorunu ön plana çıktı. Yaptığımız anketlerde de bu çıktı. Bu anlamda gerçekten da çok ciddi yatırımlar yaptık. Büyükşehir Belediyesi ve Vakfıkebir Belediyesi’nin imkanları ile birlikte 400 km civarında beton yol ve asfalt yaptık. 150 bin metreküpün üzerinde sanat yapısı, 140 bin metre karenin üzerinde parke döşemesi ve 20 kilometrenin üzerinde yağmur suyu hattı döşedik. Büyüklüğünü nereden ölçeriz; 1200 km yol ağımız var bizim, yayla yollarımız hariç. Bunun 3’te 1’ini beton ve asfalt yol yaptık, diğer 3’te 1’inde standart yükseltme çalışması yaptık. Trabzon’da Ortahisar Belediyesini ayırarak söylüyorum, diğer ilçelerle karşılaştırdığımızda kendi imkanlarıyla en fazla altyapı ve yol yatırımı yapan Vakfıkebir Belediyesidir. Bunu iddialı bir şekilde söylüyorum. Bu konuda ciddi memnuniyetin yanında artan hizmet yol kalitesi ile birlikte talebin de arttığını görmekteyiz. Bu kadar çok iş yapmamıza rağmen hala bu konuda talebin çok gelmesi memnuniyetin de bir ifadesini ortaya koyuyor.

günebakış: Önünüzde mahallelere yol projeniz yok, o bitti, onu tamamladınız değil mi?

Muhammet Balta: Hedefimiz daha doğrusu yola çıkarken sloganımız şuydu, 5 yıl içerisinde bizim asfaltlanmamış ve betonlanmamış grup yolumuz kalmayacak. Hamdolsun bunu yüzde 95 oranında gerçekleştirdik. Sadece asfaltla ilgili biraz eksiğimiz var. Onu da tamamlayacağız, birçoğunun ihalesi yapılmış, süreç hala devam ediyor.

günebakış: İl Genel Meclisi üyeliğinden geliyorsunuz.  Vakfıkebir’in bütün köylerini belki bütün evlerin bile konumunu iyi biliyorsunuz. Bir mukayese yaparsanız il genel meclisi üyeliğiniz dönemindeki 5 yıllık dönem ile 5 yıllık belediye döneminde kırsala nasıl bir fark olduğunu söylersiniz?

Muhammet Balta: Bu soru için teşekkür ediyorum. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim, büyükşehir olmayıp da İl Özel İdaresi devam ediyor olsa idi şu anda Vakfıkebir Belediyesi’nin kırsala yaptığı yatırımları İl Özel İdaresi’nin 40 yılda yapması mümkün değildi. Bunu çok iddia ile söylüyorum. Her platformda herkesle de bunu tartışırım. Çünkü ben İl Özel İdaresinden Vakfıkebir’in 34 köyüne ayrılan kaynağın yakıt dahil 650 bin liraydı. Bütün harcayacağımız para. (KÖYDES hariç. KÖYDES’ten de sağolsun Cumhurbaşkanımız kırsala hizmet götürülmesi bizim için çok önemli bir kaynaktı. 650 bin lira ile hizmet üreteceksiniz) KÖYDES’ten gelen kaynaklara göre bazen 1, bazen 1.5 bazen 900 bin lira gibi rakamlar kullanıyorduk. Ben bazen bir yılda onun tamamıyla sadece bir mahalleye yatırım yapıyorum. 1.5 milyon olsun, 5 yılda 34 mahallede 7.5 milyon yapar.

VAKFIKEBİR TÜM İLÇELERDEN FAZLA YATIRIM ALDI

günebakış: Vakfıkebir’in kırsala yatırım bağlamında Trabzon’un bütün ilçelerinin önünde olduğunu söyleyebilir miyiz?

Muhammet Balta: İddiayla söyleyebilirim bunu. Çünkü sahanın uygulamanın içerisinden gelen birisi olarak, ne kadar kaynak aktarıldığını bilen birisi olarak bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten kent-köy kavramını ortadan kaldırdık. Yol bir medeniyettir. Bir yerde ulaşım varsa diğer gelişmeler de onu takip edecektir. Ulaşım sorunu en önemli problemlerden bir tanesidir. Eğer bugün Karadeniz Bölgesi hem tatillerde hemşehrilerini çok yoğun bir şekilde ağırlıyor hem de turistin buraya gelmesinde bir yoğunluk varsa ve bazen eleştirilse de ulaşım ağının genişlemesinden kaynaklanıyor. Hem havayolunun hem karayolunun. Dolayısıyla biz ilçemizde de iyi bir iyileştirme yaptık. Yine su ve kanalizasyon anlamında TİSKİ ile birlikte yatırımların ilçemize etkin bir şekilde gelmesini takip ettik. Bu anlamda da hem kanalizasyon hem su yatırımı anlamında TİSKİ kanalıyla ilçemize ciddi yatırımlar yapılmıştır, halen devam ediyor. Bu konuda da hem TİSKİ Genel Müdürlüğü, ekibine ve Büyükşehir başkanımıza teşekkür ediyoruz.

OSB’YE TALEP TOPLUYORUZ

günebakış: Biraz OSB’ye girelim. Durum nedir?

Muhammet Balta: Göreve geldikten sonra da bütün olaylarla birlikte vakıf olduk. Çünkü eski kurulmuş bir organize sanayi bölgesi vardı. Yüzde 30 hissedarı Vakfıkebir Belediyesi, yüzde 30’u Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, yüzde 40’ı da Özel İdareydi. Şimdi Yatırım İzlemeye geçti. Böyle bir kuruluş yapısı var. Bugün geldiğimiz nokta, kamulaştırma sorunlarıyla uğraşan bir organize sanayi bölgesi tüm kamulaştırma problemlerini halletmiş, imar planı onaylanmış, parselasyon planı askıda, sahile bağlanacak 25 metrelik yolu imar planına işlenmiş, Karayolları yol ağına alınmış. 25 metre eninde 4.5 km’lik bir yol olarak imar planına işlenmiş. 15 gün önce de Ulaştırma Bakanımız Cahit Turhan tarafından da yapım ihalesi talimatı verilmiş bir organize sanayi bölgesini yatırımcımızın hizmetine sunacak hale getirdik. Şu anda da altyapı projelerini bitiriyoruz. Ay sonuna kadar inşallah tamamlayacağız. Ondan sonra bu yıl içerisinde de altyapı ihalesine çıkma hazırlıklarımız var. Ama bu süreçte biz tahsis için talep topluyoruz. Biz tahsis aşamasına geçeceğiz.

günebakış: Şu anda kaç talep var?

Muhammet Balta: Şu anda yüzde 70’ini dolduracak kadar talep var. Ama bu hepsine vereceğimiz anlamına gelmiyor. Çünkü bunun içerisinde sektör elemesi yapacağız. Trabzon’daki organize sanayi bölgelerinin büyüklüğüne bakarsak bir Ankara, İstanbul, İzmir ya da Antep, Konya gibi yerlerle karşılaştırdığımızda arazi şartları onların boyutunda çok küçük kalıyor. Dolayısıyla biraz seçici olmak istiyoruz ve biraz daha nitelikli yatırımlar almak istiyoruz. Hem bölgemizdeki işadamlarına alan açmak istiyoruz hem de daha nitelikli yatırımların yer kalmaması nedeniyle organize sanayi bölgesinde konuşlanmasını arzu ediyoruz. 64 sanayi parselimiz var. Bıraksanız tamamı dolar bir anlamda. Ama biraz seçeceğiz.

VAKFIKEBİR’E TERSİNE GÖÇ OLACAK

günebakış: Tahminen ne kadar istihdam olur?

Muhammet Balta: Biz şöyle düşünüyoruz 50 civarında fabrika ile tam faaliyete geçtiğinde 3 bin civarında insanın burada istihdam edileceğini düşünüyoruz. Gıda ile ilgili bir talep vardı. Bize müracaat ettiler. İlk planda 150, tamamında 400 kişinin çalışacağını vaat eden bir proje. Şu anda yatırım ortamının biraz belirsizliği nedeniyle bekliyor ancak biz takip ediyoruz. Bu tür yatırımlarla o rakamı bulacağını düşünüyoruz. Vakfıkebir için önemli bir rakamdır, Trabzon için de önemli bir rakamdır. O noktada da son aşamaya geldik.

günebakış: Belki 2 bin 500- 3 bin kişinin 1000 kişisi Trabzon’dan buraya gelecek, vasıflı eleman oradan buraya gelecek, burada ikamet edecek…

Muhammet Balta: Elbette… Biz hem göçü önlemiş olacağız hem de göç alma potansiyeli olan bir ilçe olacağız. Bu anlamda 2014 yılından beri nüfus hareketlerini incelediğimizde Vakfıkebir Belediyesinde bir nüfus düşüşü yok. Bazen Türkiye ortalamasının üstünde bazen ona paralel bir nüfus artışını görüyoruz. Bu da ilçemizin bir çekim merkezi olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. Bunun altyapısını hazırlamak da yerel yönetimler olarak bizim görevimiz. Bizim göç almamız çevre ilçelerimizden de oluyor. Ama son dönemlerde şunu görmeye başladık. Dışarıda yaşayan hemşehrilerimiz emekliliklerinde Vakfıkebir’de yaşamaya başladı. Buradaki ulaşımın rahatlaması ve gelişmeye paralel sosyal hayatın artması. Çünkü bölge Vakfıkebir Büyükliman’ın bölgesinde. Bağrından 4 ilçe çıkmış ama Eynesil’le birlikte burası bir havza oluşturuyor. Onun merkezinde yer alıyor, coğrafi olarak tam ortasında, nüfus olarak da ticaret olarak da en büyüğü. Merkezi bir noktada. Aynı zamanda ticaret, finans merkezi noktasında.

KENTSEL DÖNÜŞÜM… TOKİ İLE ORTAK YAPACAĞIZ

günebakış: Kentsel Dönüşümde hangi aşamadasınız?

Muhammet Balta: Kentsel dönüşümde sadece karar aldık. Şu anda son dönemdeki bakanlığın da bu konuya eğilimi bizi umutlandırdı. Birkaç yöntemi var bunun. Belediyenin de TOKİ eliyle ve İller Bankası hasılat payları üzerinde…  Biz bunu biraz da belediye eliyle yürütme taraftarıyız. Bunu hem bakanlıkla hem İLBANK’la da paylaştık. Ortada bir rant oluşacaksa bunu vatandaşla birlikte belediyenin daha kolay yürütebileceği ve oluşacak ranttan da belediyenin faydalanarak insanlara hizmet olarak göndereceği sistemin daha faydalı olacağını düşünüyorum.

VAKFIKEBİR VE TURİZM…

günebakış: Kentsel Dönüşüm var. Şu ana kadar bir sahil dolgu alanı projesinden, ikincisi kırsalda mahalle yolları ve altyapı çalışmalarınız, üçüncüsü organize sanayi bölgesi, dördüncüsü kentsel dönüşümü anlattınız, devam ediyoruz.

Muhammet Balta: MOBESE’miz sistemde. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya çok teşekkür ediyoruz. Göreve geldikten sonra üzerinde çok durdu. Sağolsun şu anda etkin bir şekilde 24 saat tüm Trabzon’da olduğu gibi Vakfıkebir de izleniyor. Suç ve suçla mücadele etkin bir mücadele yürütülüyor. Fol Deresi Peyzaj Projemiz vardı. Islah yapılan 1.kısmının peyzajını tamamladık. Islah tamamlandıktan sonra DSİ’nin ihalesi de yapılmış. 2.kısmının da peyzajını tamamlayacağız. Bittikten sonra 2. kısmını da yapacağız. Fol Deresinin 1 km kısmı ile denize kadar olan yine 1 km kısmını bir yaşam vadisi haline getireceğiz. Turizmle ilgili çalışmalarımız vardı. Devam ediyor. Biz Trabzon’un batısının turizmden hak ettiği payı almadığına inanıyoruz. Ama bunun için bizlerin de yapması gerekenler var. Bir atıl otelimiz vardı, 11 yıl atıl kaldı. Onu yap-işlet modeli ile ihaleye çıkardık. Sağolsun bir yatırımcımız bize inandı, güvendi ve 15 milyon TL harcayarak uluslararası bir marka ile uluslararası standartta 69 oda ile hem Vakfıkebir hem Trabzon’un turizmine kazandırdık onu. Yine burada bir Turizm Uygulama Otelimiz var. Hem meslek eğitimi veriyor hem de aynı zamanda uygulama. O da turizme hizmet veriyor. Yazın çok yoğun. Ordu-Giresun Havaalanının hizmete geçmesi ile birlikte turlar konaklama lokasyonu olarak Vakfıkebir’i tercih ediyorlar şu anda. Çok yoğun bir talep var. Biz o insanlara sadece konaklamasını değil Vakfıkebir’de de en azından bir gün geçirmesini arzu ediyoruz. Onunla ilgili olarak da turizm master planımızı hazırlıyoruz. Ne kadar eski eserimiz varsa çeşmemiz, köprümüz, değirmenimiz Çamlık’ta Kaya Kilesemiz var, bunların da tescilini yaptırdık hala devam ediyoruz. O Kaya kilisemizin röve projesini hatırlatıyoruz, onu turizme kazandıracağız. Bunun yanında giyim-kuşam, yemek kültürümüzü de bir bütünüyle, doğasıyla ortaya çıkarmak istiyoruz. Sonrasında da, ‘Bizim şu değerlerimiz var’ diyerek turlara önereceğiz.

günebakış: Yukarıda Tonya’da yeni turistik merkezler yapılıyor. Bunu aynı zamanda Vakfıkebir-Tonya bütünlüğü içinde ele alınacak…Yeni bir süreç olarak değerlendirebilir miyiz?

TURİZMDE BÜYÜKLİMANI BİRLİKTE DÜŞÜNÜYORUZ

Muhammet Balta: Vakfıkebir Master Planını sadece bizim hazırlamamız yetmez. Ben hep şunu söylüyorum; batıdaki 5 ilçenin bu anlamda birlikte hareket etmesi lazım. Bizim Vakfıkebir olarak merkezde olmamız ve nitelikli yatak kapasitemizin olması ve sahilde olmamız avantajımız. Karadağ ve Taşlıyatak yaylamız var, ama paralelinde Tonya Kadıralak var, yukarıda mesire alanları var. Aslında Hıdırnebi’den başlayıp Sis Dağı’ndan bir hatla çıkılabilir. O hattın canlandırılması lazım. Biz bunu önemsiyoruz. Yeşil Yolla birlikte onlar da devam ediyor. Biz o anlamda altyapıyı turizme hazırlıyoruz ki turizmden pay alalım.

günebakış: Vakfıkebir boyutunda Yeşil Yol tamamlandı mı?

Muhammet Balta: Hayır bitmedi. Parça parça devam ediyor. Büyük bir proje. Kaynak meselesi ama hala süreç devam ediyor. Biz buna paralel olarak merkezde yolları yaparken aynı zamanda yayla yollarına da çok ciddi yatırımlar yaptık. Hem Vakfıkebirlilerin yaylacılık yaptığı kendi sınırlarımız dışında yayla yollarında aynı zamanda Karadağ yayla yolunda çok ciddi işler yaptık, hala daha yapmaya devam ediyoruz. Çünkü ulaşım rahat olsun ki insanlar orayı tercih etsinler.

VAKFIKEBİR VE TARIM

günebakış: Yapılması için isterler…

Muhammet Balta: Elbette. Tarımı destekleyeceğimizi vaat ettik. Destekliyoruz da. Hem tarım ilçe müdürlüğümüzle hem ziraat odamızla, FİSKOBİRLİK’le projelerin içinde yer alıyoruz. Şu anda 10 dönüm fındık bahçelerinin rehabilitasyonu, bakım-onarım masrafını Vakfıkebir Belediyesi olarak karşılıyoruz. FİSKOBİRLİK’le birlikte çiftçilerimize malzeme aldık. Şu anda birer dönümden 10 dönümlük fındık alanının bütün rehabilitasyonunu biz karşılıyoruz.

günebakış: Neyi getirecek bu?

Muhammet Balta: Burada verimi artıracak. İnsanların fındıktan tarım yapabilme şeklini artıracak, onu gördükçe diğer insanlar da örnek alacak. Atıl kalan fındık bahçelerimizin tekrar ekonomiye kazandırılması sağlanmış olacak. FİSKOBİRLİK’in de yürüttüğü güzel bir proje var. 50’ye yakın çiftçi bu alanda çalışıyor. Ve beni de ziyaret ettiler. Verim aldıklarını şevk ve heyecanla anlatıyorlar. Demek ki bir işten şevk almak için emek vermek gerekiyor. ‘Fındığı diktim, büyüttü, verirse verir, vermezse vermez’ mantığı ile bakmamak lazım. Fındık bahçemde benden yaşlı ağaçlar. Demek ki bu anlamda bir bilincin oluşması gerekiyor bu anlamda.

Biz yine devletten hayvancılık kredisi alan vatandaşlarımızın ahırlarının tüm altyapısını Vakfıkebir Belediyesi olarak yapıyoruz, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Yine her türlü projenin destekçisi ve ortağı olduk.

Göreve gelir gelmez Nisan ayı içerisinde ‘Kadınlar Üretiyor, Vakfıkebir Kazanıyor’ projesinin hızlı bir şekilde ortağı olduk. 5 yıldır bu proje devam ediyor. Orada 30 kadınımız hem üretiyor hem satıyorlar. Onları geliştirmek istiyoruz.

BELEDİYECİLİK VE RUTİN İŞLER

günebakış: Tahminen ne kadar bir bütçe var?

Muhammet Balta: O bir projeydi. Biz onları her aşamada destekledik proje aşamasında. Mesela dükkan açtılar, malın alınmasından verilmesine onlara bir öngörü açmadan ne yapmaları gerektiğine kadar yanlarında yer alıyoruz. Hem ürettikleri tarım ürünlerini pazarlıyorlar, hem  hayvancılık yapıyorlar, ürettikleri ürünleri satıyorlar hem ekonomiye bir gelir elde ediyorlar, evlerinin geçimine katkı sağlıyor ve işsizlik sorununa da bir çözüm üretmiş oluyorlar. Yani onları işsiz olmaktan da kurtarıyoruz.

Rutin ürettiğimiz belediyecilik hizmetleri var, cenaze hizmetleri, mezarlık, temizlik. Onların her geçen gün kalitesini artırarak devam ediyoruz.

E-belediyeciliği hayata geçirdik. Bugün internet üzerinden cep telefonu üzerinden insanlar belediye hizmetlerine ulaşabiliyorlar. Sosyal projelerimiz var. Meslek edindirme, işsizlik kursları var. 5 tane meslek edindirme kursu açtık. Dikiş-nakış, arıcılık, fırıncılık çırağı, kartonpiyer. Dikiş-nakış kursuna 20 hanım kardeşimiz müracaat etti, mezun ettik. Günlük 15 TL de İŞKUR onlara ücret ödüyordu. Arıcılık kursuna 1 kişi, fırıncılık çıraklığı ve kartonpiyer kursuna hiç kimse müracaat etmedi. ‘Gençlerimiz herhalde yatırımcı olmak istiyor’ diye düşünerek KOSGEB girişimcilik kursu veriyordu. Biz de girişimcilik kursları açtık. Mücadelemizi bu anlamda sürdürüyoruz. En büyük problemimiz insanların kamuda istihdam edilme istek ve arzusu. Bütün herkes bu yöne yönleniyor.

İŞSİZLİK, İSTİHDAM VE SORUNLAR…

günebakış: Bunun önüne nasıl geçilecek, bu anlatılarak insanların dışarıda özel sektöre yönelmeleri ve üretmeleri gerektiği nasıl anlatılacak?

Muhammet Balta: Biz insanlarımızın girişimci olmalarını arzu ediyoruz. Girişimcilik kursları açmamızın, belge vermemizin nedenlerinden bir tanesi buydu. Bizden iş talep eden insanlar için, özel sektörle görüşüp yönlendirme yapıyoruz. Ama yüzde 90’ının görüşmeye gitmediğini görüyoruz. Yani benim yanımdan çıkıyor ama özel sektöre gitmiyor. Beklenti sadece kamuda istihdam edilmek. Nerede, hastanede, belediyede, yurtta. Yani bunun gibi. Bu psikolojiyi nasıl yönlendireceğiz, gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Bir problemimiz bu. İnsanlar geliyor, ‘Her iş yaparım’ diyor. Bir insan her işi yapmaz. Sevdiği, istediği ve nitelikli olduğu işi yapar. Nitelikli hale getirmek istediğinizde de talep alamıyorsunuz, gelmiyor. Ben iki üniversite bitirdim diyerek maharetin diplomada olduğunu düşünüyor gençlerimiz, ki bu çok yanlış bir düşünce. Niteliğin diploma sizi sadece meslek adayı yapar, meslek sahibi yapmaz. Bu anlamda da gençlerimizin biraz düşünmesi gerekir.

Belediye başkanı olarak nasihat ettiğimde sanki akıl vermiş gibi oluyorum. Ben gelenlerin çoğuna, ‘Belediye başkanı olarak değil bir abi ve işveren olarak sizinle konuşuyorum’ diyorum. ‘Ben belediye başkanına CV bıraktım, bana iş bulacak diye beklerseniz, valla 30 yıl işsiz kalırsınız. Siz kovalayacaksınız, biz referans olacağız. Sizin itici gücünüz olur, yönlendiririz’ diyorum. Bir önemli nokta daha, iş talebine işsiz gençlerin değil de ebeveynlerin geldiğini görüyoruz. O da çok üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Anne-baba oğluna, kızına iş arıyor. Bu ciddi bir soru işareti. Neden gençler değil de anne-baba hem okutup hem meslek sahibi yapıyor, dönüp yine o iş arıyor.

günebakış: Bu anlamda gençlerin duyarsızlığına mı gidiyoruz buradan?

Muhammet Balta: Yani algı var burada. Çocuğun nerede olduğunu sorduğunuzda, ‘Çok iş aradı, bulamadı, morali bozuldu, evde’ cevabını alıyorsunuz. Moralinin bozulmaması gerekiyor. Hayat mücadele ve bu mücadele bitmiyor.

AMATÖR SPOR VE DİĞERLERİ…

günebakış: Devam edelim…

Muhammet Balta: Amatör spor kulüplerini destekledik. Okullardaki tüm amatör branşları destekledik, yanlarında olduk. Festivalimizi ancak 2018 yılında yapabildik. Çünkü ülkemizde yaşanan terör olayları nedeniyle meclis olarak daha önce yapmayı uygun görmemiştik. Bu ses de getirdi. Şehir içi trafik düzenlemeleri, otobüs durakları, taksi, yaya, bakım konularını rutin olarak takip ediyoruz. Mezbahanemizi Büyükşehirimiz rehabilite ederek modernizasyonunu gerçekleştirdi. Büyükşehir de orayı kullanıyor. 13 mahallemizde oyun parkları ve bir kısmında yaşam alanları oluşturduk. Bu tür alanlarda kadınlarımızdan talep fazla geliyor, artırarak hizmetlerimizi sürdürmek istiyoruz.

Projelendirdiğimiz ihale aşamasında işlerimiz var.

ORGANİK TARIM VE PAZARYERİ

günebakış: Bir anlamda önümüzdeki süreci mi anlatıyorsunuz?

Muhammet Balta: Aslında projelendirilmiş, bundan sonra yapılacak, projesini yaptığımız ihale aşamasındaki işlerimiz. Ancak bugün ihale edelim desek ihale edebileceğimiz projeler Bunlardan birisi kapalı Pazar yeri. Organik ve kapalı Pazar yeri. Mevcut Pazar yerinde bizim Pazarımızı konuşlandırmamız mümkün değil çünkü mülkiyeti belediyeye ait değil. Şu anda orada kiralama ile duruyoruz, çok hissedarlı bir alan. Bütün projemizi yaptık, bunu dolgu alanında yapacağız. Yerini de tespit ettik. Dolgu imar planı onaylandıktan sonra ihalesine çıkacağız. Sahilde Yavuz Sahil Camiinin altında 5 bin metrekare otoparkı olan üstünde de organik Pazar yeri ile balıkhanenin olduğu, hem pazarcılarımızın depolarının olduğu modern bir Pazar yerini kazandıracağız.

Yüzme havuzu ile ilgili yerimizi Bakanlığa önerdik. İhaleyi bizim yapmamızı istediler. Orada da sürecimiz o. Aynı bölgede bir şehir hamamını halkımızın hizmetine sunacağız. Onun da projesi hazır. Havuzun ihalesinden sonra küçük bir meblağ harcadıktan sonra bakanlıktan destek isteyeceğiz. Yarı olimpik, kısa kulvar bir tesis planlıyoruz orada.

Doğalgaza bu yıl içerisinde inşallah ana isale hattı çalışmalarına başlıyoruz.

Biz 45 proje ile yola çıkarken bu projelerimizi kısa, orta ve uzun vadeli olarak projelerimizi şekillendirmiştik. Seçim öncesi bir televizyon programında, ‘Doğalgazı ne zaman hedefliyorsunuz?’ diye sorduklarında onu uzun vadeli projelerimizde söylemiştim. Ama gelinen süreçte hamdolsun kısa vadede çözmüş olduk. Onu da şu anda Maliye Ve Hazine Bakanı olan Enerji Bakanımızdan talep etmiştik. Sağolsun, Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi, Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi, Beşikdüzü ve Vakfıkebir lisans bölgesine alındı. Ona buradan çok teşekkür ediyoruz. Hem sanayicimiz hem vatandaşımız için çok önemli bir konu. 2020’de de inşallah vatandaşımız doğalgazla buluşacak.

OTOGAR VE SEYİR TERASI

Otogarımız konusunda yetki büyükşehirde. Ama takipçisiyiz. Orası için önerdiğimiz alan sahilde dolgu alanı, imar planından sonra onu da o alanda konuşlandırmak istiyoruz.

Bizim Büyükliman Seyir Teras sözümüz vardı. Bu bizim vizyon projelerimizdendir. Aslında yer tespiti de yaptık. Bunu kamu kaynağı ile değil yatırım ortamı iyileştikten sonra yatırımcı eliyle yapmak istiyoruz. Çünkü kamu yatırımları zaman zaman atıl kalabiliyor bu anlamda. Özel yatırımcı hem dışarıdan insan çekme anlamında, daha verimli kullanma anlamında daha etkin olabilir ama biz belediye olarak tüm altyapısında olacağız. Görüştüğümüz insanlar da var.

günebakış: Nerede düşünüyorsunuz seyir terasını?

Muhammet Balta: Bunu çok açıklamıyoruz. Çünkü işin içerisinde kamulaştırmalara çok bekleyen oluşmasın diye. Ama Vakfıkebir’in çok güzel bir yerinde olacak, onu söyleyebilirim.

günebakış: Özel müteşebbis hakikaten talipli olacak mı?

Muhammet Balta: Ben yeri gösterdim, çok da beğeniyorlar. Farklı bir kompleks. Aslında bir turizm kompleksi olacak. Terasın yanında farklı şeyleri de içeriyor. Bu şekilde sunuyoruz projemizi. Ciddi de bir yatırım gerektiren bir iş. Hoşuna giden yatırımcılar var. Bunların başarılı olması diğer yatırımcıların da gelmesini sağlayacak.

Bunun takipçisiyiz.

VAKFIKEBİR’DE DİĞER PROJELER

  • Giriş kapılarını projelendirdik ama Karayolları yönetmeliğine takılıyoruz. Sahilde yapamıyoruz ama iç yoldaki karayollarının işlemleri bittikten sonra onu orada konuşlandıracağız.
  • Yine balıkçı barınakları takibimizde dolgu imar planı içerisinde. Yalıköy Beldemizde alt geçit sorunlu bir yer. Orada yeni bir alt geçit isteniyordu. Tekliflerimizi sunduk, onu da takip ediyoruz.

Bunlar sunduğumuz projelerdi. Hiç vaat etmeden yaptığımız işler var. Şadırvanımızın etrafını yaşam alanı haline getirdik.

  • Araç parkımızı yeniledik, verimli hale getirdik. Yani 22 araçla beraber hem makine parkımızı, hem araç parkımızı güçlendirdik.
  • Eğitime çok ciddi destek verdik. Bunu önemsiyoruz. Okullarımızın hem fiziksel hem de çocukların sportif ve sınavla ilgili tüm ihtiyaçlarında yanlarında olduk. Liseye geçiş sınavlarının kitapçıklarını Vakfıkebir Belediyesi karşılıyor, karşılamaya devam edeceğiz. Bundan memnun oluyoruz. Çünkü her geçen gün Vakfıkebir’deki başarının arttığını görmek bu alanda yaptığımız yatırımların boşa gitmediğini gösteriyor.
  • İnternet çağındayız. Kent Bilgi Sistemi ile ilgili bütün hazırlıklarımızı yaptık. İmar planı onaylandıktan sonra onu da sisteme yükleyip hayata geçireceğiz.
  • 112 Acil Servis İstasyonunun tamir ve tadilatını yaptık, yasal hale getirdik. Arkasına bir helikopter pisti yaptık, şu anda Sağlık Bakanlığına tahsis ettik. Sağlık Bakanlığımız da vatandaşlarımıza etkin bir hizmet sunuyor.

VAKFIKEBİR VE KÜLTÜR

  • Tarihi bir ilçeyiz. Göreve geldik. Baktık ki 142 yıllık bir geçmişi olan ilçemizin basılı bir kaynağı yok, yani tarihsel çok dökümanı yok. Osmanlı Arşivlerini tarattırdık, düşman işgalinden 100. Kurtuluş yıldönümünde 100 adet orijinal Osmanlı belgesine ulaştık. Orijinali ile Osmanlıca ve Türkçesi ile kitaplaştırdık, gelecek nesillere bir eser bırakmış olduk. Yine aynı zamanda Araştırmacı-Yazar İsmail Hacıfettahoğlu abimiz, önemli bir değerimiz, büyüğümüz. ‘Hicranlı Yıllarında Büyükliman’ isimli bir kitap yazmıştı. Onu da Vakfıkebir Belediyesi eli ile bastık, kütüphanelerde yerini aldı. Tanıtım amaçlı klip, belgeseller yaptık. Sosyal medyada dönüyorlar. Yine eski fotoğrafları topluyoruz. Yeterli materyale ulaşınca onu da kitaplaştıracağız. Bu tür kültür yayınlarını artırarak devam edeceğiz.

MARKALAŞAN VAKFIKEBİR EKMEĞİ

Ekmek bizim marka değerimiz. Ekmeğimiz ile ünlüyüz. Bazen gittiğim yerlerde Vakfıkebir Belediye Başkanı olarak kendimi tanıttığımda, ‘Aa ekmeği ile ünlü Vakfıkebir’in belediye başkanısınız’ diyorlar. Tescili uzun zamandır konuşuldu. 3 Ağustos 2018 tarihinde ekmeğin coğrafi işaretini almak da bizim yönetimimize nasip oldu. Külek peynirimiz var, onun tescilinde de son aşamaya geldik.

Kamu ve belediye işbirliği ile yaptığımız işler var.

İŞKUR’U VAKFIKEBİR’E ALDIK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Hizmet Merkezi ile Çalışma Bakanlığı’na bağlı İŞKUR Hizmet Merkezi’nin Vakfıkebir’e açılmasını sağladık. Bu sadece Vakfıkebir’e değil 5 ilçeye hizmet veriyor. Yani Büyükliman bölgesindeki hiçbir vatandaşlarımız bu tür hizmetler için Trabzon’a gitmiyor buradan hizmet alıyorlar.

Binaların tahsisi ve tadilatı da Belediyemiz tarafından yapıldı. Kamu hizmetleri ile Kemaliye İlkokulu’na yeni bir bina, Fen Lisesi’nin spor salonu yapıldı yine Fen Lisesi’nin öğrenci yurdu inşaatı devam ediyor. 500 kişilik KYK öğrenci yurdu, 180 kişilik TOKİ konutları. Eski Sahil Yolu’nda Hacıköy-Kirazlık- Büyükliman bölünmüş yolunun yapılması. Köprücek Mahallemizde yine bir sağlık evinin modernize edilmesi ve yeniden inşa edilmesi.

Kısa adı TUREM olan Turizm Uygulama Oteli’nin yani Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin ilçemize kazandırılması. Bu çok önemli bir kompleks. Çoğu ilde böyle bir tesis yok. Bunlar takip ettiğimiz işler.

VEKİLİMİZ-KOMİSYON BAŞKANIMIZ MUHAMMET BALTA’YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Yine eğitimde okul çeşitliliğinin ve eğitim kalitesinin artması ile ilgili çalışmalarımız vardı. Bir fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi talebimiz vardı. Fen lisesinin bu dönem ilçemize kazandırılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bu konuda Çevre Komisyon Başkanımız Muhammet Balta’ya çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda çok ciddi takipleri ve emekleri var. Burada hem zeki çocuklarımızın dışarıya gitmesinin önüne geçmiş olduk, hem de değişik illerden zeki çocuklarımızı ilçemizde misafir etme şansını bulduk.

BAKAN ABDÜLHAMİT GÜL’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Yine kamu kaynakları ile takip ettiğimiz işlerimiz var. Bölge Adliye Sarayı. 4 dönümlük alan Vakfıkebir Belediyesi tarafından kamulaştırılmış. Çünkü bizden araziyi bedelsiz talep ettiler. Tonya hariç 4 ilçemize hizmet veriyor. Vakfıkebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı ve Şalpazarı Vakfıkebir’den hizmet alıyor. Biz yeri teslim ettik, 2019 Adalet Bakanımıza Abdülhamit Gül’e de hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

BAKAN SÜLEYMAN SOYLU’YATEŞEKKÜR EDİYORUZ

Emniyet Müdürlüğü binamız, Kaymakamlık Lojmanı ve bir Konukevi yoktu.
O konu da İçişleri Bakanlığımızın uhdesinde. Sayın bakanımız bu konuda bizlere çok yardımcı oldu sağolsun. Onlar da şu anda ihale aşamasında olan işlerimiz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya da çok teşekkür ediyorum.

Şehir şebekesi konusuna gelince; biz geldiğimizde su şebekesi eskimiş, yüzde 95’i eski. Yani şöyle söyleyeyim, nitelikli su veriyorsunuz kaynağından geliyor neredeyse yüzde 70’e yakını yok. Böyle bir sağlıksız şebekeye sahibiz. Talep ettik, sağolsun Başkanımız Orhan Bey de bizleri bu konuda anladı. Şu anda projesi hazırlanmış. Bittiğinde yaklaşık 30-40 milyon liraya mal olacak bir proje bu. Şu anlama geliyor, Vakfıkebir’in her sokağı tekrar kazılacak. Bu da İller Bankası’ndan fon kaynakla yaptırmak istiyoruz, olmadı TİSKİ ile.

günebakış: Bu proje bittiğinde Vakfıkebir’in 100 yıllık su sorunu halledecek, doğru doğru mu?

Muhammet Balta: Zaten bizim daha önce 4 ilçenin Büyükliman Su Projesi var. Bunda Vakfıkebir, Beşikdüzü, Çarşıbaşı ve Eynesil’in de dahil olduğu bu bitmiş, çok kaliteli bir su. Şebekenin de yenilenmesiyle bu alandaki sorunu tamamen ortadan kaldırmış olacağız inşallah. Fol Deresi’nin 2. Etap İhalesi yapılmış. Yeni Camiden Spor Salonuna kadar ıslahı tamamlanacak. Yine Gülbaharhatun yolunun ikinci etabının ihalesi yapılmış. İçerisinde birçok şeyi içeriyor. Emniyet Müdürlüğü binasının Hacıköy’e gitmesiyle orada bir döner kavşak, Gençlik Merkezi’nin orada bir döner kavşak. Pazar yerini sahil tarafına alıyoruz, 12 metrelik bir imar yolu koyduk oradan, Terminal döner kavşağını, Hastanenin önündeki battı çıktı ve döner kavşağı. Yine Körez ile Organize Sanayi yoluna bağlanacak döner kavşağı içeren büyük bir proje. Bunun ihalesi yapılmış. Artan maliyetler nedeniyle çıkan en son yasal düzenleme ile müteahhidin tasfiye kararını kullanıp kullanmama kararını bekliyoruz. Ona göre hareket edeceğiz. Eğer tasfiye hakkını kullanırsa yeniden ihale edeceğiz, kullanmazsa buradaki inşaatlarımıza da başlamış olacağız.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ… VATANDAŞLA NASIL HUKUK KURDU?

Bütün bu işleri yaparken siyasetçinin ya da belediyenin hem icraat üretecek hem de vatandaşla iç içe olacak. Biz bu anlamda ne yaptık? Vatandaşla iç içe olabildik mi? Ya da yeterince olduk mu, vatandaş bunu nasıl algılıyor?

Ben 5 yıllık görev sürem içerisinde Vakfıkebir’in iki katı nüfusla yani 54 binin üzerinde insanla makamda yüz yüze görüştüm. Yüzde 80 üzüntülü günü cenazesinde yanında olmaya gayret ettik, yüzde 100 iddialı olur. Yüzde 80 de sevinçli günlerinde düğünlerinde yanlarında olmaya gayret ettik. İki yıldır da Ramazan aylarında her mahallemize misafir olup onlarla iftar açıyoruz. Onlarla birlikte olma gayreti içerisinde olduk. Onları dinledik. Bu konuda vatandaş seçtiği insanın daha fazla yanında görmek arzusunda olur, bu da doğaldır. Bu noktada da onlarla birlikte olma gayreti içerisinde oluyoruz.

VE KAYNAĞINI AÇIKLIYOR

Bunları yürütürken nasıl yaptık bütün bu hizmetleri? Bir de Muhammet Balta’ya, ‘Sen Belediye başkanı oldun, al sana para?’ dediler de mi oldu? Dolayısıyla bizim proje üretip hibe aldığımız kaynaklar da var. Onun haricinde en büyük kaynağı kıyı kenar çizgisi nedeniyle iptal edilen tapularımız, arazilerimize açtığımız tazminat davası üzerinden kazandık.

Yeni seçilmiştim, tebrikleri kabul ederken evrakları da imzalıyordum. Bir mahkeme kararı düştü önüme. Bu mahkeme kararına istinaden yaptığım inceleme neticesinde bu açığı tespit ettik ve Hazineye dava açtık. Ve oradan 53 milyon gibi bir para kazandık. Avukat ve masraflar hariç 51.5 milyon gibi net bir parayı kasamıza koyduk. Ve bu hizmetlerin önemli bir kısmını bu parayla yürüttük. Bir taraftan da Büyükşehir’imizin desteği ile birlikte hizmet kalitesini ve hızını Vakfıkebir’de artırmış olduk. Şöyle bir örnekleme yaparsak, bizim Vakfıkebir Belediyesi’nin 5 yıllık ortalama bütçesi 10 milyon. Bunun 6.5 milyonu personel gideri, 1.5 milyonu cari gider, 2 milyon size yatırıma para kalır. Ama biz bugüne kadar sadece Vakfıkebir Belediyesi eliyle (Büyükşehir’i atıyorum) 80 milyonluk yatırım yaptık. 80-10= 70. Demek ki 70 milyon kaynak ürettik. 10 milyon da kredide kullandık. Biz hep yaptığımızı da söyledik. Bu kaynak üretmeyle birlikte insanlarımıza bu hizmetleri getirdik.

günebakış: Yani şunu konuşalım mı, ‘Sayın Çevre Komisyonu Başkanının Vakfıkebir’e özel bir ayrımcılığı olmadı, ben kaynağı buradan getirdim, onu herkes bilsin’ biçiminde bir söyleme getirelim mi biz bunu?

Muhammet Balta: Biz her ilçemize olduğu gibi bizim de sorunlarımızda özel olarak Muhammet Bey ilgilenmiştir. Bu kaynağın Hazineden aktarılmasında çok ciddi desteği oldu bize. Davayı kazanmak yetmiyor. Bir de parayı Hazine’den alacaksınız. Orada çetin bir mücadele var, oradaki lokomotif gücümüz de oydu. Benim belki diğer belediye başkanı arkadaşlarımdan avantajım sadece şu olmuştur; bir akrabalık bağımın olması münasebetiyle daha rahat  ilişki kurmam olmuştur. Ama belediye hizmetlerinin aktarılmasında bize özel bir ayrımcılık yapmamıştır. Ama bizim de özel gayretlerimize de hiçbir zaman negatif durmamış, diğer hepsine destek olmuştur. Diğer ilçelere olduğu gibi. Biz o anlamda katkısını gördük, görmedik diyemeyiz.

günebakış: Hizmetler… Böyle bir tabloda bir Vakfıkebir ve 31 Mart’ta seçim var.  Nasipse 20 gün sonra seçim var. Geçen dönem yüzde kaçla geldiniz, bu dönem ne bekliyorsunuz? Bu dönem ne yazıyoruz, ne bekliyoruz?

Muhammet Balta: Geçen dönem 54.9 ile geldik. Açıkça söylemek gerekirse elbette daha üstünü bekliyoruz.

BAŞKAN %55’İN ÜSTÜNÜ BEKLİYOR

günebakış: Kaçın altına inerse üzülürsünüz?

Muhammet Balta: Vatandaşın takdiri… 55’in altına düşersem üzülürüm. Yani onu söyleyeyim. Şunu açık yüreklikle şunu ifade edeyim; ben hiçbir zaman oy kaygısı ile icraat yapmadım. Bundan ne demek istiyorum; Ben 2014 öncesi, ‘Biz bu şehrin bugününü yönetmeye değil, yarınına, geleceğine talibiz’ demiştim. Benim özellikle başlangıçta ana bir hedefim vardı. 100 yıllık imar planlarını yapmış, dolgu ima planını hazırlamış, kentsel dönüşüm planının hazırlamış, turizm master planını yapmış, kurumsal yapıya kavuşmuş, çevresel sorunlarını çözmüş bir belediye oluşturup bırakmak arzusunda olan biriyim. Bunlar vatandaşın ilk planda çok gördüğü şeyle değildir. Bu aslında bir şehrin yol haritasıdır, ana planıdır, omurgasıdır. Bunları yaparken de eğer attığınız adımlar bu şehrin geleceğine dönükse, geleceğinde fayda sağlayacaksa ve Muhammet Balta’ya oy kaybettirecekse; şehrin geleceğine olan işlerden adım atmaktan hiçbir zaman geri kalmadım. Burada mesel ben değilim. Yeter ki şehir kaybetmesin. Bugün vatandaş belki yaparken bizi anlamayabilir, tepki koyar, bize oy vermekten imtina edebilir. Ama şuna inanıyorum ki, 10-15 yıl sonra, ‘Allah razı olsun’ diyecektir. Ha belki bugün bizi bugün yeterince anlamayacaktır, orada kendimize eksi çıkartırız. O anlamda böyle bir doğrultuda yürürken ve bu kadar hizmeti üretmişken, bir önceki dönemin altına düşmek insanı elbette üzer. Beni de üzer. İnsanız, siyasetçinin moral-motivasyonu, teşekkürü oydur. Yaptığınız bu işlerin insanlar tarafından takdir edilmiş olması her insan ne süs taşıyor, bizi de onure eder, sevindirir, mutlu eder. Ve gelecek dönemdeki hizmet noktasındaki şevk ve heyecanımızı daha da arttırır. Ben altına düşmeyeceğine inanıyorum, görüyorum da.

günebakış: Teşekkür ediyor başarılar diliyoruz.

Muhammet Balta: Ben de teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108