banner114

Sürmene 5 yıl sonra Trabzon’un en güçlü ilçesi olacak

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, yeni döneme hazırlanıyor. Seçim endişesi yaşamayan Üstün, oy oranını yükseltmeye uğraşıyor. Bir turizm ilçesi olan Sürmene’nin en büyük umudu sahilindeki tersane alanı… Tersanecilik dünyada kötü gidince umulan olmadı. Şimdi Deniz Üssü kuruluyor. Deniz Üssü’nün de Sürmene’nin ekonomik olarak çehresini değiştireceğine inanan Üstün, gelecek dönemle ilgili önemli iddialar dillendiriyor.

Sayın Üstün, seçime 1 aydan az bir süre kaldı. Sahaya indiniz, Sayın Bakan geldi. Sayın Cumhurbaşkanı geldi. Sayın Bakan Süleyman Soylu, Sürmene’de güzel de bir miting yaptı. Son bir ay kala toplumun ilgisi nasıl? Tabloyu bize özetleyebilir misiniz?

Rahmi Üstün: Evet sizin de söylediğiniz gibi Sayın Bakan’ımız da geldikten sonra toplumun ilgisi daha da arttı. Güzel de bir miting yaptık. Her geçen gün vatandaşımızın tavrı biraz daha netleşiyor. İlk başlarda vatandaş farklı değerlendirmeler içindeydi. Biz yaptıklarımızı anlattıkça onlar da gördükçe, insanlar, ‘Sürmene’de gerçekten bir şeyler yapılmış’ demeye başladı. Bu yapılanların arkamızdaki hükümetimizin desteği ile yapıldığının farkına varınca AK Parti’nin adayının kazanması kanaatine vardı insanlarımız. 5 yıllık süreçte güzel şeyler yaptık. Sürmene’nin biraz olsun çehresini değiştirdik diye düşünüyorum. İnşallah 31 Mart seçimlerinde vatandaşın tercihi yine AK Parti ve Cumhur İttifakı olacak ve seçimleri yine farklı kazanacağız diye düşünüyorum. 

Deniz Kuvvetleri Sürmene’de bir üs kuruyor. Bunun Sürmene’de yansıması var mı, bir heyecan, toplumda bir beklenti var mı? Biliyorsunuz Sürmene geçmişte bir tersane kırılması yaşamıştı…

Bu tersane kırılmasından başlarsak… Biliyorsunuz 2009 krizinden sonra gemicilik sektörü dip yapınca taahhüt edilen veya konuşulan işçi sayısının çalıştırılması söz konusu olmadı. Hala daha tersane sektörü kendini toparlayamadı. Ama bizim oradaki kendi balıkçı motorlarını yapan tersanecilerimizin işleri güzel. 50-60 metrelik balıkçı motorları yapıyorlar. Dün oraları gezdik, yaklaşık 500’e yakın işçi orada istihdam edilmiş, çalışıyor. Bizimkilerin işleri iyi.  Diğer tahsis edilen bölümdeki firma da 90 metrelik bir Ro-ro gemi siparişi aldı, imalatına başladı onu da ziyaret ettik, Onlar ayrıca balıkçı motorları da yapmaya başladılar. Ama o günün konuşulan rakamı elbette olmadı. Bizim veya insanların beklentisi orada daha fazla işçinin istihdam edileceği yönündeydi.

Tersane alanında Çebilerle bizim tersanecilerin arasında kalan 60 dönümlük bir boş alanımız vardı. Orasını Deniz Kuvvetleri’ne vermek için 5 yıldır gidip geliyorduk. Bu Karadeniz sahilindeki bütün ilçelerin böyle bir heves ve uğraşı vardı. Yalnız Trabzon’un ilçeleri değil. Samsun’dan bu yana tüm ilçelerin.  Herkes kendi ilçesinde olması doğrultusunda çalışma yapıyordu. Ama bizim hem tersane olarak yerimiz çok uygundu hem de biraz fazla bastırdık. Sonunda 7.ayda Deniz Kuvvetler Komutanı geldi, yeri bizzat gördü ve gider gitmez Kaymakamlığa tahsisi ile ilgili yazı yazdı. Tahsis yazısına bir ay önce Çevre Şehircilik Bakanımız Trabzon’a geldiğinde imzasını attı, tahsisini verdik. 20 Mart’ta Deniz Kuvvetleri’nin Fatih Fırkateyni limana geldi, demir attı. Komutan hem Kaymakamlığımızı hem Belediyemizi ziyaret etti. Gemiyi bize gezdirdi ve gitti. Önümüzdeki ayın 6-7-8’inde yine böyle yeni bir geminin geleceği bilgisi bize geldi. Yani Deniz Kuvvetleri yerine sahip oldu, sahip çıktı. Her hafta sonu da bir gezip baktırıyorlar. Sürmene’de olumlu bir hava yarattı. Elbette ki bir üssün bir ilçeye gelmesi oraya bir ekonomik katkı sağlayacak. İnsanlar zaten bunun farkında ve bilincindeler. Bu olay ilçemizde sevinçle karşılandı.

Sayın Başkan, buraya Deniz Üssünün gelmesi oradaki subay ve astsubayların orada çalışacak diğer askeri personelin konaklama sorunu olmayacak mı? Lojman yok. Sürmene buna hazır mı, yani bu askerler Sürmene’de kalabilecek bulabilecekler mi?

Rahmi Üstün: Aslında bizim ilçemiz biraz turizm ilçesi. Yurt dışında veya değişik illerde yaşayan çok sayıda insanımız var. O insanlarımız ilçesinden kopmamış, herkes buradan bir daire alıp donatmış. Ama yazın 15 gün 1 ay kaldıktan sonra kapısını kilitleyip gidiyor. Böyle baktığımızda çok sayıda boş dairemiz var. Yalnız tabiki memur kesiminin veya gelecek kişilerin yeni yapılacak inşaatlarla beraber yeni konutlarla beraber ilçenin güçlendirilmesi gerekiyor. Bizde kiralar biraz, yüksek. Ona acilen bir tedbir almamız ve çözüm üretmemiz gerekiyor. Nereden baksanız 2019 yılı bütçesini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bir yatırım parası ayırmış. Ama bu 2019’dan itibaren başlayacak anlamına gelmiyor. O başlayana kadar da bizim altyapıyı hazırlamamız gerekiyor. Biz ona hazırlık yapıyoruz. İmara yeni açtığımız yerlerde inşaat ruhsatları, belki TOKİ ile anlaşmak ve yeni TOKİ binaları yaptırmak suretiyle bu işi aşmamız gerekiyor, bir an önce de aşmamız gerekiyor. Acil yapmamız gereken işlerden bir tanesi de bu.

Çöpü Sürmene’den uzaklaştırdınız, insanlar buna nasıl bakıyor?

Siyasiler bunu çok kullanıyor. Mesela çöp ile ilgili ihale yapıldı. Araklı Taşönü Mahallesinde yeni tesis yapılacak. Yaklaşık 24 aylık bir inşaat süresi öngörülmüş. Ama bu 24 ay bittikten sonra oraya çöp döküleceği anlamına gelmiyor. Kademe kademe yapılacağı için belki 1 yıl içerisinde orada tesis işlemeye başlayacak. Tamamı 24 ay içerisinde bitecek. İhale yapıldı basın açıklamasını da Sayın Valimiz büyükşehir belediye başkanı ile yaptı. Biz de o toplantıda bulunduk. Ama hala bazı siyasiler, ‘Biz gelince bu çöpü kaldıracağız’ diyerek oralarda fotoğraf çektirip, beyanat veriyorlar. Bitmiş olan çöp işini kendileri yapacağını iddia ediyorlar. Nesini yapacaklarını ben de merak ediyorum. Bu iş artık bitti, ihalesi yapıldı. Bundan sonra Araklı Taşönü Mahallesinde çöp işleme tesisi kurulacak. Biz de oradaki tesis faaliyete geçene kadar açılan yeni bir alan var, oraya çöp dökülmeye devam edecek. Çünkü toplanan çöplerin de bir yere dökülmesi gerekiyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Seçime gidiyoruz. Vatandaşlarımızın aklı selim düşüneceğini, yapılanları göreceğini ve o doğrultuda oy kullanacağını tahmin ediyorum. Belediyeyi iktidardan uzaklaştırıp muhalefete düşüreceklerine inanmıyorum. Sahada böyle bir izlenim de almadım. İnşallah 31 Mart’ta da bizi seçerlerse önümüzdeki 5 yıl sürecinde hizmet etmeye devam edeceğiz. Yapacak olduğumuz güzel projelerimiz var. İnşallah o 5 yıl içerisinde de o projeleri gerçekleştireceğiz. Sürmene artık kabuğunu kırdı. Önümüzdeki dönemde Trabzon’un ekonomisi en güçlü ilçesi yapacağız. 5 yıl sonra bambaşka şeyler konuşacağız inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108