banner114

Şoför dönüşümde kararlı

1) Şoförler Odası Seçimleri üzerinden önemli bir zaman dilimi geçti. Son dönemde ne tür faaliyetlere yöneldiniz? Kısaca neler söyleyeceksiniz?

Bizim tabi ki yaptığımız birçok yenilikler var. Ancak Korsan taksilerle ilgili şoför esnafımızı koruma noktasında bir çalışma başlattık. Bu çalışma Emniyet Müdürlüğünden görevli bir polis memuruyla Odamızda yönetim kurulu üyesi arkadaşımızı görevlendirdiğimiz bir ekiple beraber şehir içeresinde faaliyet gösteren korsan, haksız kazanç sağlayan plakalarla ilgili bir çalışma başlattık. Bu çalışma neticesinde yaklaşık 15 gün süre zarfı içerisinde olumlu sonuç almaya başladık. Bu sonuçlarla beraber esnafımızın hakkını sonuna kadar savunuyoruz. Korsan’a izin vermiyoruz, vermeyeceğiz.

2) Ne tür sonuçlar aldınız?

Şehir içerisinde faaliyet gösteren korsan taksiler var. İlçe belediyeleri tarafından izin verilmiş taksiler ama şehir merkezinde (Ortahisar) taşımacılık yapıyorlar. Bunların çalışma şartlarında verildiği belde ya da belediye sınırları içerisinde yapmaları gerekiyor. Maalesef bu taksiler gelip Trabzon Merkezde, Kalkınmada, Konaklarda veya alışveriş merkezlerinin civarında yolcu arıyor. Buradaki esnafımızın hakkını gasp ederek taşımacılık yapıyor. Bunları yakalayarak artık çalışma bölgelerine gönderdik. Önceden biz onları aslında uyardık. Dedik ki herkes çalışma bölgesine gitsin çünkü biz şehir içerisindeki şoförlerimizin hakkının sonuna kadar savunucusu olacağız. Defalarca uyarmamıza rağmen maalesef bir sonuç alamadık ama son olaydan sonra emniyet müdürlüğü ile beraber yaptığımız çalışmalar neticesinde şehir içerisinde taksi plakaları görüldüğü yerde 15 gün bağlama ve bin lirada trafik cezasıyla beraber cezalandırıyorlar. Korsanın üzerine gittik gitmeye de devam edeceğiz. Emniyet Müdürümüze buradan teşekkür etmek isterim. Emniyet Müdürlüğü bu konuda bizim çok büyük destekçimiz olmuştur. Yaptığımız çalışmalara da destekçi olmuştur. Bundan sonrada bunları durdurma, yok etme anlamında elimizden gelen her şeyi yapacağız.

3) Bunun dışında oda olarak ne tür faaliyet içerisindesiniz?

Buna istianen şunu da belirtmek isterim ki taksici esnafımız yıllardan beri zam alamıyordu. 6 yıl üstüne taksici esnafımıza biz zam aldık. Böylece taksici esnafımızı rahatlatma adına yaşanılan ekonomik krizden dolayı tabi yakıtlara gelen zamlardan dolayı kendini idare ettiremez hale gelmişlerdi. Bu zamla yine taksici esnafımızı rahatlatma pozisyonu oldu. Artık biz tarifelerimizi UKOME’den alıyoruz. Esnaf Odaları Birliğinden tarifeyle alakalı bir işimiz kalmadı. Biz sadece tarifenin kartını oradan alıyoruz. Ama kararlarımız artık UKOME’den çıkıyor.

4) Bir dönüşüm tasarlıyorsunuz. Büyükşehir Belediye Başkanı da bunu iştahla savunuyor. Bu dönüşümde neyi amaçlıyorsunuz?

Biz göreve geldiğimiz zaman dolmuşlarda Belediyenin koymuş olduğu 10 yaş sınırı devreye girmişti. Göreve başladıktan sonra bu yaş sınırını 2020 yılına uzattık. Uzatmamızdaki ana neden de esnaf biraz önünü görsün, bizde ona göre çalışmamızı yapalım. Ve ona göre bir hazırlık içerisinde olalım. 2021 yılında dolmuşlarda yaş sınırı devreye giriyor. Ama önce engellilerde ulaşılabilir hale gelme yasası var 2020 yılının 6. ayında. Buna kendimizi hazırlamamız lazım. Belediye Başkanımızla beraber bunları görüşüyoruz.  Masaya yatırıyoruz, istişare ediyoruz. Esnafımızın lehine olacak her türlü yeniliği yapma noktasında zaten Başkanımızda bize elinden geleni yapıyor. Bu dönüşüm sürecinde Başkanımız gereken neyse yapacağım sözünü vermiştir ki destek de oluyordur. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Başkana da buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu görüşmeler müzakereler sonucunda artık dönüşümle ilgili ciddi bir adım atacağız.

5)Şoför esnafı bu dönüşüme nasıl bakıyor?

Şoför esnafımız ülke genelinde yaşanılan ekonomik krizden dolayı haklı olarak bu dönüşüme karşı çıkıyor. Ben bunu her platformda anlatmaya çalışıyorum. Şöyle ki esnafımız şuan mazota gelen zamlarla yedek parçaya gelen zamlardan dolayı araç değişimi noktasında biraz sıkıntılar yaşıyor. Ama biz bunu esnafın bu araç dönüşüm işini hazır hale getirdikten sonra bu işe kalkışacağız. Esnafımızın istemediği hiç bir şeye de imza atmayacağız. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Ama bir malımız var bu malımıza da sahip çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla 2020’dedolmuşlarımızın engellileri için ulaşılabilir hale gelme yasasının devreye girmesiyle beraber arabalarımızı muayene ettiremez hale geleceğiz. Başkanımızda bu konuda bize elimizden gelen neyse yapmaya hazırım demiştir. Müzakerelerimizi yapıyoruz ve olumlu sonuçlar almaya devam ediyoruz. Gereken her şeyi yapmaya çalışacağız.

6)Sayın Cumhurbaşkanı dün Trabzon’daydı. Raylı sistemi bir daha gündeme getirdi. Şoför esnafı raylı sistemi duyunca rahatsız oluyor mu?

Elbette rahatsız oluyor. Belediye Başkanımızla görüştüğümüz konulardan biri de budur. Gelecek zamanda eğer raylı sistem devreye girer ve yapılırsa Belediye Başkanımız bunu şoför esnafıyla beraber yapacağı sözünü şimdiden vermiştir. Dolayısıyla şehre yapılacak bir hizmetin yanındayız. Ama esnafımızın mağduriyetini gidermek adına esnafımız eğer bu konuda mağdur olacaksa konuyla ilgili yapılması gereken neyse Belediye Başkanımız zaten böyle bir durum içerisinde şoför esnafını da bu hatlar üzerine sıkıntı yaşayacak olan bu hatları sisteme entegre ederek esnafımızın mağduriyetini gidereceği bir fikir birliğine vardık. Raylı sistem ne zaman gelir? Onu da artık zaman gösterecek.

7) Aldığımız bilgilere göre Şoför Odası olarak Büyükşehir Belediye başkanının şoför esnafıyla birlikte raylı sistem hatlarını belirleyeceği sözünden sonra sizde bu çerçevede üniversite içinde girişimlerde bulunup bir hat çalışması başlattığınız duyumu aldık. Olursa nasıl olur diye bir ön hazırlık yaptığınız duyduk. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor mu?

Evet. Ben şimdi bu sisteme kendimizi hazırlamamız acısından Türkiye’de 5 tane ulaşım profesöründen 2 sini Trabzon’a getirdim. Bu konuyla ilgili önermeler aldık. Bu çerçevede çalışmalarımız devam ediyor. Esnafın geleceğini kurtarmak adına esnafımızın sorunlarını giderip yıllardan beri yaşanılan sıkıntıları gidermek noktasında çalışmalar yapıyoruz.  İnşallah bu çalışmalarımızı esnafımız beğenecektir. Hem sorunları ortadan kaldıracağız hem de esnafımızın gelir seviyesini yukarı seviyelere çıkaracağız. Çünkü bir borç veya yük altına girecektir. Bu yükü de en hafif şekilde nasıl atlatırız bunun hesabını yapıyoruz.

Teşekkür ederim.

Biz teşekkür ederiz.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonYeni Dolmuşlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108