banner114

Kavga olmayacak birlikte yöneteceğiz

Ziyarette ilçe belediyeleriyle işbirliğini soran günebakış muhabirine birlikte çalışmanın önemini anlattı. Zorluoğlu, “Benim anladığım Büyükşehir modelinde Büyükşehir Başkanı ilçe belediye başkanlarıyla çalışmak durumundadır. Bu yapıyı oluşturacağız. Bu anlayışın yalnız üstte değil, aşağıya doğru da sirayet etmesi lazım. Biz birbirimizin işbirliği ortağıyız, paydaşlarıyız. Ortahisar Trabzon’un yüzde 45’i... Ortahisar Belediye Başkanı bu bakımdan bizim için çok önemli bir paydaştır. Ahmet Bey ile hem arkadaşlığımız hem dostluğumuz oluşmuştur. Bu dönemde birlikte iş yapma irademiz vardır.” dedi.

günebakış gazetesi olarak Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Bu ziyaret aynı zamanda medya olarak yapılan ilk ziyaret olarak gerçekleşirken, Başkan Zorluoğlu da ilk mesajlarını günebakış aracılığı ile verdi. 

günebakış muhabirleri sordu, Başkan Zorluoğlu açık yüreklilikle cevap verdi.

HÜKUMETİN PROJELERİ BELEDİYENİN PROJELERİ DEMEK DEĞİLDİR 

Vatandaş seçim sürecinde en fazla 61 projenin tamamının hayata geçmemesini eleştirdi. Siz projelerinizin tamamını hayata geçirebilecek misiniz?(Filiz YILDIRIM)

Burada şöyle bir durum tespiti yaptık. Büyükşehir Belediyesi şehirde yapılan tüm projeleri kendi sorumluluğuna fiilen almış gibi davrandı. Yani Karayollarının, TOKİ’nin veya diğer kurum ve kuruluşların yaptığı işler kendi işimizmiş gibi bir algı oluştu şehirde. Dolayısıyla bu hizmetlerdeki aksama ve yapılmamaların hesabı da belediyeye soruldu. Bu doğru bir şey değil. Yani eğer Kaşüstü’ndeki alt geçit zamanında bitmemişse bunun sorumlusu Belediye değil Karayolları Genel Müdürlüğü veya bir başka iş aynı şekilde yapılmadıysa. Mesela Çömlekçi Kentsel dönüşüm işinde asıl patron TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Buradaki bazı sıkıntıların sorumlusu da belediye değildir. Onun için de Büyükşehir Belediyesinin projeleri ayrı, diğer kurumların yaptığı projeler ayrı. Biz Büyükşehir olarak kendi projelerimizden mesulüz. Diğer kurumların projelerini de takip eder elimizden geldiğince destek veririz, beraber çalışırız ama onun sorumlusu işi yapan idaredir. Valilikse valiliktir, diğer kurumlarsa diğer kurumlardır. Büyükşehir belediyesinin vaat ettiği örneğin bir şehirlerarası modern bir terminal yapacağız’ dedik. Bu bizim kendi öz projemizdir. Ben bunu yapamazsam, vatandaş bunun hesabını bana soracak. Mesela diğer otoparklar münhasıran büyükşehir belediyesinin görevidir. Bunları biz vaat ettik yapamazsak bu bizim sorumluluğumuzdur. Onun için büyükşehir belediyesinin kendi görev ve sorumluluk alanına giren projeleri kendi sorumluluğudur, hesabını büyükşehir belediye başkanı verir, diğer kuruluşların projelerinin hesabını da kendileri verir. Ben onların sahibi değilim. Çünkü o süreci yönlendiremiyorum.

İŞ BİRLİĞİNİ KADROLARA DA YAYARAK TAM UYGULAYACAĞIZ

Sayın Başkan; seçim sürecinde en çok dikkat çeken detaylardan birisi de Ortahisar Belediyesi uyumlu bir çalışmayı yürütmeniz oldu. Ortahisar ile çok güzel bir sinerji yakalayıp güzel bir seçim süreci geçirdiniz. Aslında bu Trabzon’un, Trabzon insanının istediği, özlediği bir tabloydu. Bu iş birliğini hayata geçirebilecek misiniz? (Nurgül GÜNAYDIN)

Daha kıymetlisi ve önemlisi bu işin bundan sonra kurumsal düzeyde devam ettirilebilmesidir. Seçim kampanyası döneminde verilen fotoğraflar güzel ama esas olan şimdi iş yaparken sağlanacak uyumdur. Sadece belediye başkanları arasında değil, kurumlar arasında yani her bir birim düzeyinde de sağlıklı bir iletişim kurmaktır. Mesela zabıtayı örnek verirsek burada büyükşehir ve Ortahisar’ın zabıtaları var. Bunlar birlikte eğer koordinasyon içerisinde çalışamazsa sonuç alınamaz. Tabi ki birlikte çalışmaları lazım ve şehri bir bütün olarak Otahisar’ı görüp ona göre birlikte bir iş bölümü yaparak birbirlerine destek vererek bir plan dahilinde hareket etmek zorundayız. Genel olarak söylediğimiz şey; büyükşehir modelinin bir zaruri olarak getirdiği bir gerçektir bu. Büyükşehir modelinde büyükşehir başkanı ilçe belediye başkanları ile beraber çalışmak durumundadır. İlçe belediye başkanlarının büyükşehirle birlikte çalışmaya daha çok ihtiyacı vardır. Bu seçim döneminde verdiğimiz fotoğraf sanaldır, şimdi onu gerçekleştirmemiz lazım.

AHMET BEY’LE HEM ARKADAŞLIK OLUŞTURDUK HEM BİRLİKTE İŞ YAPMA İRADESİ... 

Ben de bu ziyaretlerin biraz hafiflemesini bekliyorum, Ahmet Bey’e de hayırlı olsun ziyaretleri oluyor. Kısa bir süre sonra bir araya gelip yöneticilerimizle de bir araya gelip bu meselenin önemini bir kere daha vurgulayıp teknik düzeyde birimler arası  koordinasyonun nasıl sağlanacağına ilişkin yapıyı da oluşturacağız. Bu anlayış üstte bu şekilde oluştu ama aşağıya doğdu sirayet etmesi lazım. İnşallah biz asla birbirimizin rakibi değiliz. Biz birbirimizin birlikte iş yapacak, işbirliği ortakları, paydaşlarıyız. Elbetteki büyükşehir bir abidir, üstte lider pozisyonundadır. Bu işin doğası gereği böyledir. Bu şahsımla ilgili bir şey değildir. Ama ilçe belediye başkanlarımız da zaten bunun farkındalar. Hiçbir sıkıntı yok. Ortahisar Trabzon’un yüzde 45’i neredeyse. Ortahisar Belediye başkanı bu bakımdan bizim için çok daha önemli bir paydaştır. Ahmet bey ile hem arkadaşlığımız hem dostluğumuz oluşmuştur bu dönemde hem de birlikte iş yapma irademiz vardır.

ÇALIŞANLAR ARASINDA GERGİNLİK YOK. SÜREÇ EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAK 

Belediyede çalışanlar arasında bir gerginlik oluşuyor. Bu basına da yansıdı. Siz şube müdürü ile alttaki personelde sıkıntı olmadığını söylediniz. Üstteki personelde görev değişimi olacak, bunu uzun süreye yaymak şehre zarar vermiyor mu, bunu kamuoyunda tartıştırmanın bir zararı olmayacak mı, insanlar içeride bir kavga olduğunu düşünmez mi? (Enis YILDIRIM)

Yooo öyle bir düşünce yok kimsede. Belediyede kimse kimseyle kavga etimyor. Yani şöyle söyleyeyim; oradaki çalışma barışını sağlamak benim görevim. Orada öyle bir gerginlik yok. Personelimiz işinde-gücünde Ben birimleri ziyaret ediyorum, herkes işinde-gücünde. Basın bu işle ilgileniyor, kamuoyu ilgileniyor. Üst yöneticilerin değiştirilmesi hususunda hemen bir şey yapamazsınız. Çünkü yerine daha iyisini getirmek durumundasınız. Dolayısıyla bu da bir zaman alıyor. Bizim getireceğimiz insanlar dışarıdan insanlar değil, belediye başkanı herhangi birini alıp, ‘Seni şu yaptım, bu yaptım’ demiyor. Bunun bir süreci var. Kurumlarda çalışan, şartları tutan. Bunun bir süreci var. Ben belediye başkanı olmadan önceki dönemde bu muvafakatları yazdırabilseydim biraz daha zaman kazanabilirdik ama öyle bir imkan olmadı. Şimdi yerlerine getirebileceğimiz insanlar muvafakatlarını gelip atamalarını yapmadan mevcut yönetimde değişiklikleri kısmen yapabiliyoruz.

Bu şu anlama gelmiyor; daire başkanlıklarımızın tamamını değiştirmeyeceğiz, öyle bir şey yok zaten. Benim için acil ve çok önemli bazı yerler var onları değiştiriyorum. Ve kamuoyunun da bu konuda çok endişe duymasına, tereddüt etmesine veya belediyedekilerin gerek olmadığını hem ilk toplantıda bütün birim amirlerine ve ziyaretimde personele söylüyorum. Personeli ilgilendiren bir durum yok zaten.

Onlara da söylüyorum, benim dönemimde daha mutlu olmaları, daha rahat çalışmaları için hem fiziken hem diğer bakımdan elimden gelen gayreti göstereceğim. Her değişiklikte ister-istemez insanlar biraz hassasiyet taşıyabilirler. Bu olumsuz manada olmayabilir. Yani bu değişikliklerde acaba bizim yerimizi değiştirecek mi, bizimle ilgili kanaati ne olacak’ Bu insanı bir şeydir. Ben genel prensibimi söylüyorum; hiçbir personelimizin endişe etmesine gerek de yok mahal de yok. Biz oralarda kimseyi işinden-gücünden etmeyeceğimiz gibi özel olarak hiç kimseye de bir hasmane tutumumuz olamaz. Bu görevden aldığımız arkadaşlarımız da dahil buna. Görev değişiklikleri olabilir ama görevden aldığımız insanlar bizim hasmımız değil. Onlar da belediyenin personeli olarak veya kendi tercihlerine göre başka kurumlara geçme durumu olursa onlara da yardımcı olacağımızı hep söyledik. Yani bir gergin ortam yok. bu süreç çok uzun sürmemeli. Bunun için de belki ilk 1 ay içerisinde bu işlerin tamamlanması gerekir. Ondan sonra yapılan değişiklikler daha istisna olması gerekir.

ÇUKURÇAYIR YOLUNU DEĞİRMENDERE’YE BAĞLAYACAĞIZ

Boztepe-Yenicuma yolunun genişletilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mı? (Ayşen SARI)

Önemli bir konu. Trabzon bilindiği gibi çok eski bir şehir. Şehir içerisinde yol genişletme işi çok da kolay bir şey değil, çok zor bir iş. Ama biz alternatif olarak Boztepe’yi, Değirmendere’ye bağlayan Çukurçayır’ı Değirmendere’ye bağlayan Değirmendere’yi de Sahil Yoluna bağlayan projelerimizi önerdik seçim öncesi, bunu lansman toplantımızda da söyledik. Kanuni Bulvarı ile birlikte Kanuni Bulvarı’na bağlanacak o dikine yollarla şehir merkezinden Boztepe’ye çıkış trafiğinin azalacağını düşünüyoruz. Ve daha rahat bir şekilde yukarılara ulaşılabileceğini hesaplıyoruz. Kanuni Bulvarı bu sene belli bir noktaya kadar gelecek. Yani sene sonunda inşallah Boztepe’ye ulaşacağımızı hesaplıyoruz.

YETKİ DEVRİ YAPIP KOORDİNASYONU SAĞLAYACAĞIZ

Yetki devri yapacağınızı söylemiştiniz, ilçe belediyelerinden herhangi biriyle görüştünüz mü bu konuda? (Songül Mazlum)

Onu henüz ilçe belediye başkanları ile bir araya gelmediğimiz için somutlaştırmadık. Sadece ilçe belediye başkanlarımıza değil kendi yönetimime de genel sekreterimiz ve daire başkanlarına da yetki devrinde bulunacağım. Şu anda kendi büyükşehir belediyesinin imza yetkileri yönergesini hazırlıyorum. Belli bir aşamaya getirdim birkaç gün içerisinde tamamlayacağım. Orada da önce büyükşehir belediyesinde bir yetki devri yapacağız. Örneğin Meydan’da küçük bir organizasyon için izin almaya gelen vatandaşın bu iznin verilip verilmemesi hususu bana sorulmayacak. Bunu ilgili zabıta daire başkanı maksimum genel sekreter yardımcım hemen karara bağlayacak ve bu izinler verilecek. Bazı yetkilerimizin olabilirse kaynakları ile beraber, ilçe belediyelerine devredebiliriz. Bunu ilçe belediye başkanlarımızla yapacağımız ilk toplantımızda (Çünkü ben rutin olarak ilçe belediye başkanlarımızla koordinasyon toplantısı yapacağım. Hem yatırımlarımızın koordine edilmesi hem de bu yetki devri ve kaynak gibi konuları konuşacağız. Muhtemelen ayda bir ilçe belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz) İlk toplantımızda gündem maddelerimizden biri ilçe belediyelerinin bu yöndeki talebi olacak. Bunları değerlendireceğiz. Her ilçede aynı yetki olmayabilir, bu genel bir yetki değerlendirmesi olmayabilir. Bazı ilçeler bazı işleri yapabilir, bazıları da yapamayabilir. İmkansızlıkları nedeniyle, teknik ve personel imkansızlıkları nedeniyle yapamayabilir. Akçaabat’a verdiğiniz yetkinin aynısını Köprübaşı’na veremeyebilirsiniz. Onun için bunu somutlaştırmak adına ilk toplantımızda inşallah değerlendirmesini yapacağız.

SANAYİ SİTELERİNİ 5 YIL İÇİNDE NAKLEDECEĞİZ

Değirmendere’deki sanayi sitelerini nasıl nakletmeyi düşünüyorsunuz?

Bu biraz orta vadeli projemiz bizim. Bunu sayın Cumhurbaşkanımızla buraya geldiklerinde paylaştım. Bu projeyi yapmamızın uygun olacağını kendileri de ifade ettiler. Öyle söylenmesi kolay, yapması çok uzun ve meşakkatli bir iştir. Ama mutlaka bu şehre Değirmendere vadisinin daha fazla değer katacak noktaya taşınması gerekiyor. Orası ticari anlamda da çok kıymetli bir yer, ulaşım anlamında da bir kavşak noktası. Yani hem demiryolu, hem tramvay, hem otogar hem havaalanı böyle birçok enteresan bir nokta. Orayı o manada şehrin değerlendirmesi lazım. Sanayi Bakanımızla konuştum, bu konuda bakanlığımızla beraber çalışacağız. Belediyeye düşen ilk görev oradaki küçük sanayi sitelerinin taşınmaları için uygun yerler temin etmek. Ondan sonraki aşama oralarda yeni yerlerde gereken imalatların yapılması ve taşınması. Şöyle bir güzelliği var bu işin; oradaki esnafla yaptığımız görüşmelerde kahır ekseriyeti ‘Artık burada bu işi yapamıyoruz, yeni alanlara taşınmamız lazım’ şeklinde görüşleri var. Bu önemli. Bir direniş olmayacağını gösteriyor. Uygun şartlarda karşılıklı anlaşıp iş yapabilirsek 5 yıllık dönemde epey bir mesafe kat ederiz orayla ilgili inşallah.

TRABZON GECELERİ IŞIL IŞIL OLACAK

Trabzon için geceleri ‘Sönük bir şehir görüyorum’ demiştiniz, sönük gördüğünüz noktalar neler ve neler yapacaksınız? (Rabia MOLLAOĞLU)

Mesela bir Ayasofya Camimiz var... Yoldan akşamları geçerken ışık görebiliyor musunuz? Göremiyoruz. Evvela şehrimizdeki özellikli binalarımızın ışıklandırılması lazım. Şehirde özellikli binalar gece-gündüz görülmeli. Birinci yaklaşımımız bu. Ayasofya ile ilgili vakıflar genel müdürlüğümüzle görüştüm, birlikte bir protokol yapacağız ve oranın sadece binasını değil dışarıda belediyeye ait yeşil alandan itibaren ışıklandırılarak akşamları da sembol olmasını sağlayacağız. O somut olarak attığımız bir adım. Ama genel olarak Trabzon’da bir sokaklar, caddelerde bir karanlık hal var. Bunu sizler yaşıyor, görüyorsunuz. Bu kadınlar için daha önemli bir konu. Gece güvenlik sorunu da oluşturuyor çünkü. Büyükşehir’in parklarına bakıyoruz. Mesela 100.yıl parkında aydınlatma konusunda sıkıntı var, ona hemen müdahale ettik, hemen başlatıyoruz. Bu tür dokunuşlarla zaman içerisinde şehir, hem fiziken, hem ruhen daha aydınlık bir şehir inşa etmeye çalışacağız.

TRABZONSPOR’A YARDIM YÖNLENDİRMEYDİ

 Zor bir göreve geldiğinizi anladık. Bu anlamda ilk olarak göreve gelmenizin ardından çiçek taleplerini Trabzonspor’a bağış olarak yönlendirmeniz taraftar nezdinde olumlu karşılandı. Ne diyeceksiniz? (Rahman Turan)

Trabzonspor’u ayrı bir başlık altında değerlendirmek lazım. Orada dikkat çekmek istediğimiz husus Trabzonspor’a şehrin destek olması hususuydu. Ben ona bir öncülük yapar mıyım?.. Yoksa bundan büyük bir maddi beklenti kamacıyla yaptığımız bir şey değildi. Sadece anlayışımızı gösteren kamuoyuyla paylaştığımız bir şeydi o çiçek meselesi. Öyle bazı gazetelerde ‘Çok miktarda çiçek geldi’ yazıyor ama yok öyle bir şey. Bir miktar gitti evet ama bakalım neticesinde ne olacak? Öyle çok büyük bazı arkadaşların yazdığı gibi ‘koridorlara sığmıyor’ yok öyle bir şey. Çiçek işini kestik. Çiçek işi hakikaten israf, gereksiz. Trabzonspor’a yardım yapılmasa da bize çiçek gelmemesi iyi bir şey. Gelen var mı var, insanlar alışkanlıklarından vazgeçmiyor ama biraz kırdık onu. Az geldi ve geliyor.

GÖRDÜĞÜNÜZ TABLO UYKULARINIZI KAÇIRDI MI?

Valilikten geldiğiniz için farklı bir yönetim tarzınız var. Belediyeciliği bilimsel olarak da ele aldınız. Aynı zamanda belediyecilik deneyiminiz de var. İki unsur bir arada. Trabzon’da bir takım eksiklikler var, Trabzon’un beklentileri var. Görevi devraldığınızda önceki moralle mukayese ederseniz, yani göreve başlamadan önceki heyecanınızla bugünü mukayese ederseniz, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Gördüğünüz tablo uykularınızı kaçırdı mı? (Ali ÖZTÜRK)

Yani elbette seçildiğim andan itibaren durum değişti. Yani 31 Mart akşamı sonuçlar açıklandığında elbette büyük bir mutluluk yaşadım. Ama aynı zamanda hakikaten artık sorumluluğu da omuzlarınızda çok yoğun bir şekilde hissettiğiniz bir dönem başlamış oldu. Şu anda da o sorumluluğu sonuna kadar hissediyorum. Elbette o seçim dönemindeki rahatlık yok ama bir mutluluk, bir heyecan var. Bu bazı şeyleri bazı şeyleri düzeltebileceğinize inanç var. Bu şehre kendi şehriniz, kendi insanınız hep söylüyoruz, bu şehre güzellikler katma imkanı var. Bu büyük heyecan verici bir şey, beni en çok heyecanlandıran kısmı o. Belediye hizmetlerinin valilikten temel farklarından bir tanesi hakikaten bir şeyi değiştirip onu görme şansınız var. Değiştirdiniz, daha iyiye, daha güzele doğru dönüştürebilirsiniz ve bu mutluluğu yaşayabilirsiniz. Böyle bir farkı var valilikten. Bu şehirde bu güzellikleri oluşturup bunlardan keyif almak istiyorum. Bu heyecanı yaşıyorum, taşıyorum. Moral olarak gayet iyi durumdayız. Uykularım hiç kaçmadı. Çünkü ben profesyonel bir yöneticiyim, bunu hep söylüyorum. Ben burada umduğumdan çok da farklı bir manzara ile karşılaşmadım. Bunlar benim hepsi risk itibariyle hesapladığım, beklediğim, kafamda, zihnimde karşılık olarak bir şeyler düşündüğüm, yazdığım-çizdiğim şeylerdi. Çok büyük sürprizlerle karşılaşmadım. Aşağı-yukarı gördüğümüz manzara ile gördüğümüz manzara arasında çok büyük bir fark yok. Onun için de bir moral bozukluğu söz konusu değil. Bilakis gelen insanlar hep destek veriyor, güzel sözler söylüyorlar. Beklentiler yüksek onun da farkındayım. Ama ben tek başıma hiçbir şeyim. Sizlerle beraber istişare ederek bu şehre güzel hizmetler yapacağız, bunda kuşku yok. 5 sene sonra Allah ömür verir bir araya gelirsek sizlerle beraber inşallah bu konuştuklarımızın hatırı sayılır bölümünün şehirde vücut bulduğunu da görmek istiyoruz.

Bizleri kabul ettiğiniz için, sohbet ettiğiniz ve röportaj verdiğiniz için tekrar teşekkür ediyoruz. Ve size tekrar başarılar diliyoruz. İyi, güzel, doğru yaptığınız her işte bizi yanınızda, önünüzde, arkanızda bulacaksınız. Ara-sıra da eksik olan şeyleri de hatırlatan bir gazete olacağız. Ama anlayışınıza, demokratik hassasiyetinize teşekkür ediyoruz. En azından deneyiminiz bizim için çok önemli. Başarılar diliyoruz.

Ben de çok teşekkür ediyorum. Benim de medya anlamında ilk ziyaretçilerimiz oldunuz. Bundan dolayı da size ayrıca teşekkür ediyorum. İnşallah süreç içeriş inde zaten görüşeceğiz. Telefonlarımız var, benim telefonlarım 24 saat açıktır, ne zaman isterseniz ararsınız. Biz de müsait olursak hemen olmazsak ilk fırsatta size döneriz.

Anahtar Kelimeler:
Murat Zorluoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108