mersin escort bayan

banner114

En büyük Türk projesi MHP'dir

günebakış: Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti’ye destek veren ve AK Parti’nin ittifak içinde olduğu bir parti. Bu ittifaktan ötürü MHP yönetimi, partiden ayrışan çevreler tarafından AK Parti’ye yamanmakla suçlanıyor? Bu bağlamda neler söyleyeceksiniz? MHP’nin bugün ki yol haritası nedir?

Bekir Sıtkı Tarım: Bu ülke 1946’dan beri ABD’nin bir eyaleti gibi yönetildi. Türkiye hiçbir zaman kendi ayakları üzerinde duramadı. Gelen yöneticiler ki kendileri bellidir. Zaman zaman ABD’ye Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda itiraz ettilerse de hepsi ABD tarafından alaşağı edildi. Hatta geçmiş tarihte Adnan Menderes idam edildi. Bunların hepsi Siyonistlerin Türkiye’ye diz çöktürme çabasıydı. ABD‘nin ve Avrupa’nın emellerini istedikleri olgunluğa getirme çalışmasıydı. AK Parti kurulduktan sonra 2012’ye kadar Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli tüm yanlışları eleştirdi. Ülkesinden başka hiçbir şey düşünmeyen MHP, Türkiye’nin aleyhine olan bütün politikalara itiraz etti. Yaptıklarımızla o zaman ki söylenenler ortadadır. Bizim Tayyip Bey için, onların bizim için söyledikleri ortadadır. Fakat daha sonraki süreçte özellikle 2013’ten sonra (Ben üzerine basa basa söylüyorum Allah razı olsun ki şu an ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var.) AK Parti, ABD’ye rest çekmeye, Türkiye’nin menfaatlerini korumak için elinden gelen politikalarında değişiklik yapmaya başladı. Bunu gören genel başkanımız böyle devam ederse arkasında duracağı sözünü vermiştir. Onlar da yapacakları şeylerin garantisini verdiler ve milli politikalar uygulamaya başladılar. Ülke için iyi şeyler yapılmaya başlanmış, zaman zaman arkasına yüzde 60’lik bir kitle alabilmiştir. AK Parti’nin arkasına Türkiye’nin menfaatinden başka derdi olmayan MHP’nin özgül ağırlığını kattığınızda bugün Türkiye’de görülen güzel şeyleri izleyebilirsiniz.  Ne oldu? Kendimiz olmaya başladık. Dayatmalara ve milli çıkarlarımıza aykırı şeylere itiraz etmeye başladık. S 400 olayı Doğu Akdeniz’deki araştırmalarımız. Buna benzer birçok proje var. Zaten bu yapılmaya başlandığı için 15 Temmuz yapıldı. Yoksa böyle bir darbe söz konusu değildi. Türkiye eski ray sisteminde gitseydi bu darbe olmazdı. Türkiye ray değiştirdi.

günebakış: MHP ya da Ülkücü kadrolar bu güne kadar hep Amerikancı çizgide yürüyen bir siyasi hareket olarak nitelendirildi. Hâlbuki siz ABD emperyalizmine karşı durmaktan ve başkaldırmaktan bahsediyorsunuz. “AK Parti 2012’ye kadar bir nevi ABD’nin çizgisindeydi 2013’ten sonra bu çizgiden çıkınca MHP ona destek vermeye başladı. Biz böyle bakarız.” diyorsunuz. Ama geçmişten bugüne MHP ya da Ülkücü kadrolarla ilgili ABD çizgisinde bir nitelendirme vardır. Bu çelişki değil mi?

Bekir Sıtkı Tarım: Geçmiş için bunları söyleyebilirler ama her söylenen doğru değildir. Alpaslan Türkeş tarafından kurulduğundan beri (Bazen bir kelime söylerim bu bazen farklı bir algıya sebebiyet verebilir ama hiçbir algıya sebebiyet vermesin.) MHP, en büyük Türk projesidir. Türk’ün var olma, bu topraklarda sonsuza kadar yaşayabilme, bayrağını dalgalandırma ve bağımsızlığını yitirmek için kurulmuş bir Türk projesidir. Bunun temeli Mustafa Kemal Atatürk zamanında Osmanlı içerisindeki Türk unsurunu alıp o Türk kavramından kurulan bir devlettir. Arkasından liderimiz Devlet Bahçeli’nin devam ettiği bir davadır bu dava… ABD’nin kontrolüne girmemiştir. Bu iddialar Türk Milliyetçilerinin düşmanları tarafından üretilmiştir.

günebakış: Türk Solu 1960’larda ABD gemilerini kovarken Milliyetçi gençlik buna karşı durmamıştır. Tam tersine sol hareketi püskürtmüştür. Bunlar geçmişte vardır, yaşanmıştır. Bunu nasıl yorumlarsınız?

O günkü tarihe bugün baktığımız zaman Osmanlı’nın parçalanmasını izlediğimiz zaman o gün oynanan oyunu çok iyi görmemiz lazım. O gün, biz şu anda bakış açımızla o gün ki solcuları bile fazla suçlayamıyoruz. Neden suçlayamıyoruz. İki kardeşi birbirine kırdırdılar aslında. Yani bir silahla aynı gün içinde bir ülkücü ile bir solcunun vurulduğunu biliyoruz. Biz bunları da gördük. O günü, o günün şartlarında değerlendirmeliyiz.

günebakış: İkinci bir konu daha var… İddia ediliyor ki; “Meral Akşener MHP’yi ele geçiriyordu. Tayyip Erdoğan hukuku kullanarak bunu engelledi. Dolayısıyla Sayın Bahçeli, Sayın Erdoğan’a vefa borcunu ödüyor.” Bu Erdoğan’ı destekleme iddiasına ne diyeceksiniz?

Bekir Sıtkı Tarım: Kesinlikle öyle bir şeyi biz kabul etmiyoruz. Siyaset çok kirli bir alanda yapılıyor. Bu kirli alanda yapıldığı zaman insanlar sadece duyduklarıyla hareket ediyorlar. Biz gördüklerimize ve bildiklerimizle hareket ederiz o günkü durumdan dolayı Sayın Erdoğan’ın MHP’ye bir kıyağının olduğunu düşünmüyorum. O gün bir plan yapılmıştır. Bugün Türkiye’yi yörüngesinden çıkartabilmek için, bir yerlere peşkeş çekmek için, FETÖ’nün kucağına düşürmek için, ABD’nin kontrolüne geçirebilmek için halledilmesi gereken işler vardır. Nedir bunlar? Bir defa MHP’yi halledeceksiniz. MHP, taaa rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu zamanından bu yana hep hedeftir. Yazıcıoğlu’nun bizden ayrılması dâhil bize yapılan bir operasyondur. Bu bir projedir. Ama Muhsin Yazıcıoğlu bu projenin içinde değildir. Arkasından geldiğimiz süreçte daha farklı işler olmuştur. Bizden birini Milletvekili yapacaklardır adam çıkmış ezanın Türkçe okunmasından bahsetmiştir. Onun oraya girmesi de ezanın Türkçe okunmasını istemesi de MHP’yi aşağı çekmek için yapılan bir operasyondur. Arkasından Genç Parti kurulmuştur. Trabzon Meydan’da İbrahim Tatlıses’e şarkı söyletmiş, kebap dağıtmış ve yüzde 7 oy almıştır. Bu yüzde 7 oyun 5’i ülkücü harekete yapılmış bir operasyondur. Arkasından Türkiye’de direnç gösteren bir devlet adamı olan Devlet Bahçeli modeli vardır. Onu yıkmak zordur. Onu yıkmadan MHP’yi yıkmak imkânsızdır denilerek kaset operasyonu yapılmıştır. Aynı operasyon CHP’ye yapılmıştır. CHP’de başarılı olunmuştur. CHP’nin başında beğenirsiniz beğenmezsiniz milli refleksleri iyi olan Deniz Baykal halledildi. Türkmen Beyi olan Deniz Bey’i halledip bugünkü marazi düşünceleri üretilmiştir. Deniz Bey olsa HDP ile gizli de olsa ittifak yapar mıydı? Benim CHP’nin tabanına en ufak lafım yoktur. Biz Trabzon’da yaşıyoruz. Bizim Trabzonlu dostlarımız var. Pazar günü CHP’li bir arkadaşımızın cenazesine gittim. Sinan Gurbetçi… Bizim sorunumuz tabanla değil. Biz her şeyi güzel konuşabiliyoruz. Bizim tartıştıklarımız yukarda olan işler. MHP’yi halledemediler. Ama CHP’yi halledebildiler. MHP’yi halledemeyince bu sefer Meral Hanım’ı ortaya sürdüler. Meral Hanım’ın bu işe gönüllü girdiğini düşünmüyorum.

günebakış: Meral Hanım bir proje midir?

Bekir Sıtkı Tarım: Bana göre şöyle proje diyeyim. MHP’yi zayıflatmak için bir projedir. Burası çok önemlidir. Bu farklı anlaşılmasın. Burası farklı bir alan... İnsanlar çok uzun zamanlar geçtikten sonra bunu anlayabiliyorlar.

günebakış: Bugün gelinen noktada CHP ile İYİ Parti bir araya gelerek Millet İttifakını oluşturdu. Ama dışarından da HDP’de bunun bir nevi içinde. İYİ Parti bunu görüyor. CHP’nin HDP ile işbirliği açık ve net biçimde ortada ama İYİ Parti de aynı kulvarın içinde bulunuyor. Bu kadar mı büyük değişim oldu? Yani, ülkücü kitleler HDP ile gizli de olsa yan yana gelecek kadar büyük bir dönüşüm ve değişim mi yaşadı? Bununla ilgili bir rahatsızlık var mı?

Bekir Sıtkı Tarım: Söylediklerinizin hepsi doğru da bunu kabullenemeyen Ülkücüler var. Dedikleriniz oldu. Bizim anlayışımızda siyasette her şey mubahtır anlayışı biz de yok. Biz siyasi rant sağlayalım, oy alalım veyahut mevcudu düşürelim diye düşünüyorum. Şu anda Cumhur İttifakının sonuna kadar arkasındayız. Ben bunu inandığım için söylüyorum. İnanmasam derim ki ben burada durmayayım. Biz buna inanıyoruz. Diyelim ki Cumhur İttifakının karşısında Millet İttifakı var. İşte İYİ Parti de onun içinde. Buradaki amaç Cumhur İttifakını düşürebilmek için ‘her şey mubahtır’ anlayışı. ‘Biz iktidar olalım’ anlayışı orada yok. İktidar dertlerinin de fazla olduğunu düşünmüyorum. Ne düşünüyorlar? Bu ülkeyi kesinlikle FETÖ’ye teslim etmek istiyorlar.

günebakış: Devlet Bey, HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bir koalisyona rest çekerek zor durumda kalmasına rağmen yeniden seçime gitmişti. HDP ile gizli bir ittifaka izin vermemişti. Bugün Millet İttifakında İYİ Parti, HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bir ittifakta sizce olur mu? Olmaz mı?

Bekir Sıtkı Tarım: Ben şu anda İYİ Partinin içerisinde bu sorduğunuz konuya büyük bir itirazın olduğunu düşünüyorum. Ben öyle içlerine girip de ne oluyor ne bitiyor diye başka bir partinin içine girip o tür hareketler yapan bir il başkanı değilim. Ama bu dediğiniz konuda büyük bir itirazın olduğunu düşünüyorum.

günebakış: Size tabandan ‘Ben İYİ Parti’ye gittim. Ama pişmanım geri dönüyorum’ diyenler var mı? Partiye yeniden katılım olacak onları yeniden üye alacak mısınız?

Bekir Sıtkı Tarım: Çok var. Üye olayı şudur. Kalpten üye olmaktır mesele. O salondan içeri girip o havayı teneffüs ettiğiniz de bende rozet takmak istiyorum dediği zaman iş bitmiştir. O olduğu zaman yarın partiye gelip üyeliklerini de yaparlar. İsteyen yapar. Bizim şu andaki düşüncemiz bu.

günebakış: Önümüzdeki süreçte katılım töreni düşünüyorsunuz. Hazır mısınız? AK Parti’den MHP’ye geçiş var. İYİ Parti’den de aynı oranda dönüş var mı?

Bekir Sıtkı Tarım: Çalışıyoruz. Bizim siyasi varlığımız hiç kimsenin yok olması üzerine kurulmamıştır. Bizim, başkalarını aşağı çekerek yükselme gibi bir anlayışımız yok. Genel Başkanımıza tepside Başbakanlık sunuldu. Bu bir tuzaktı. Şayet o günü kendisine dahi verilmemiş bir başbakanlığa, siz alın da hükümet kurun düşüncesi kendisine dahi verilmemiş bir şahıs, bizim genel başkanımıza bu teklifi yapması sadece bizim genel başkanımıza kurulan bir tuzaktı. Dolayısıyla buradan gitmiş olsun gitmemiş olsun daha önce darılmış, anlamamış Genel Başkanımızı yanlış yargılamış, duyduklarıyla diğer partilere gitmiş herkese kapımız açık. Hiç kimseye burada ne işin var demeyiz.

günebakış: Belediye hizmetleri konusunda sanıyorum ki memnuniyetiniz var?

Bekir Sıtkı Tarım: Memnuniyetimiz şöyle var. Trabzon’da bir Cumhur İttifakı seçimi yapıldı. Özellikle Ahmet Metin Genç ve Murat Zorluoğlu da gerçekten şahsiyet olarak sevdiğim insanlar. Onlar oralarda aday gösterilirken AK Parti tarafından biz burada bir güzellik yaşadık. İki başkanımızı da tabanımıza anlatmak da sorun yaşamadık. Başkaları olsaydı sorun yaşardık ama sorun yaşamadık. Ortahisar’da kendi binaları var. Sanıyorum ki borçları yok. Ama Büyükşehir’de çok büyük bir borç altında... Bunu biliyorum. Trabzon’da biliyor. Murat Bey bu işi aşmanın peşinde... Ben Murat Zorluoğlu geldiği zaman ona en büyük desteği vermeye karar verdiğim gün biz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ettiğimizde belediye başkanlarımla kapıda 15 kişi vardı. Bunlar Van’dan toplanıp Zorluoğlu’nun Van’da devam etmesini isteyen kişilerdi. Genel merkezimiz bizden arkasında durmamızı istedi. Ben karşımdaki insanın namuslu, dürüst olduğuna bakarım. Benim için siyasi görüş ikinci sırada gelir. Bu adam iyidir, kötüdür, MHP’lidir diyerek kimseyi değerlendirmem.

günebakış: Murat Bey MHP’li midir? Böyle mi demek istiyorsunuz?

Bekir Sıtkı Tarım: Öyle demedim. Vatansever olması bizimle aynı yolda olduğu anlamı taşır. Van’da başkanken 460 tane PKK’lıyı işten çıkardı. Bu bir cesaret meselesidir. Bunlar bizim için artı işler. Eğer burada uzun kalırsa Trabzon’a çok büyük katkı sağlar. Trabzon’un geçmişten gelen yanlış değerlendirmelerin sıkıntısını yaşıyoruz.

günebakış: Milletvekili seçimlerinde MHP, Milletvekilini kıl payı İYİ Parti’ye kaptırdı. Sizde teşkilat il başkanıydınız. Kendinizi bir Milletvekili alamadık diye sorumlu hissediyor musunuz?

Bekir Sıtkı Tarım: Trabzon’da kazanılmış ya da halledilmemiş bir mesele varsa tabii ki burada oturan insanlar bundan sorumludur. Ben de bu partinin il başkanıyım. Buradan şu çıkmaz. Biz üzerimize düşeni yapmadık mı? Yaptık. Oylara bakıldığında geçmiş dönemlerin üzerine çıktık. O günkü seçimde 14 bin oy fazla olmamıza rağmen milletvekili çıkartamamamız ittifaktaki hesaplamanın vermiş olduğu bir sonuçtur. Buna da çok üzülmüşüzdür.

günebakış: Son olarak neler diyeceksiniz?

Bekir Sıtkı Tarım: Biz ilk geldiğimizde yıllardır farklı görevlerde bulunduğumda ideallerim vardı. Her ülkücü bizim başımızın tacıdır. Kucaklaşmalıyız. Eski görev yapanlar abiler, küçükleri ziyaret ettik. Arada gidemediklerimiz olabilir, şehir dışında olanlar olabilir o tip işler olabilir. Bunu güzel yaptık. Eski il başkanlarımızla böylelikle de kucaklaşmış olduk. Benim hepsiyle ilişkilerim güzel. Hayvanları soğuktan koruma projemizi sağ olsun Ahmet Metin Genç bu projemizi aldı, uyguladı. Yine havaya ateş açan insanları biliyorum. Silah taşımaya karşı değilim ama bu havaya ateş açmak için değildir. Nüfus çok arttı. Yerleşimler çok arttı. Havaya mermi atılmaması için çok uğraştık. Polis teşkilatımız şu anda düğün konvoylarının arkasına yunus takıyor ve attırmıyor. Meclisteki encümen arkadaşlarımıza olayı verdik. Olayı sundular. Bu iş hakkında da çalışılıyor. Bunu söylüyoruz ama bu bizimdir demiyoruz. Bunu yapacak kişiler bellidir. Yavuz Selim Sahasının yok edilmesi moralimizi bozmuştur. Bunun arkasında çok insan vardır. Orada en azından mevcut sahada maç oynansaydı bizim hatıralarımız yok olmazdı hem de emekliler maçları izlerdi.

günebakış: Teşekkür ediyoruz.

Bekir Sıtkı Tarım: Ben teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler:
Bekir Sıtkı TarımMHP
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SELAHATİN 61 4 gün önce

sn. başkan; seçim öncesi öcalan in kardeşi devlet tv ye çikip, ortaği olduğunuz partiye o istediği zaman sustunuz ya, o zaman mhp nin ne kadar türkiye partisi olduğunu bütün millet gördü....

banner108

balikesir escort bursa escort canakkale escort eskisehir escort kastamonu escort erzurum escort bolu escort karabk escort konya escort kayseri escort afyon escort samsun escort edirne escort grkle escort tokat escort