banner114

Avrasya kalitenin zirvesine yürüyor

KTÜ’ye yıllarını veren ve önemli birikimine rağmen Trabzon’u terk etmeyen Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu ile Avrasya Üniversitesini konuştuk. Bocutoğlu, özellikle AR-GE ve kalite konusunda bizzat sorumluluk üstlendiğini belirterek Avrasya’da kalite sorununun hiçbir şekilde gündeme gelemeyeceğini ifade etti.

günebakış: Avrasya Üniversitesi’nde yeni bir görev üstlendiniz. Ve Avrasya Üniversitesi’nin geldiği noktayı sizinle konuşmak istiyorum. Avrasya Üniversitesi kurumsallaştı mı,  9.yılına giren Üniversitenin tablosu nedir?

Ersan Bocutoğlu: 9. yılında artık Avrasya Üniversitesi’nin kurumsallaştığını söyleyebiliriz. Bir kere öğrenci işlemleri tamamen YÖK’ün belirlediği sistemlerde usulüne uygun olarak yürütülmektedir. Daha önce eleman kendini zorluklarla karşı karşıya iken şu anda anladığımız kadarıyla lisans üstü programlar Türkiye’de yeteri kadar mezun vermektedir. Dolayısıyla personel politikamızdan ve yapılanmamızdan bir kurumsallaşma meydana gelmiştir. Sık sık ilana çıkmaktayız. Ve seçkin öğretim elemanlarını üniversitemiz bünyesi altında toplamaktayız.

günebakış: Kalite tartışılabilir mi, Avrasya’da en çok gündeme getirilmek istenen konuların başında kalite geliyordu…

Ersan Bocutoğlu: Evet doğrudur. Bir çocuğun büyümesi nasılsa bir üniversitenin gelişmesi de aynıdır. Mesela ben Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 50 yıl geçirdim. En baştan baktığımda çocuğun aynen doğması, yerde apalaması, sonra ayak üstünde durması, yürümesi gibi bir gelişme vardı. 10.yılından Avrasya Üniversitesi’nin en önemli meselesi; kalite mevzudur. Onun için gereken kurumsal yapılanmalar meydana getirilmiştir ve faaliyetlerine devam etmektedir. Bundan sonra Avrasya Üniversitesi’nin AR-GE çalışmaları ile gündeme geleceğini hep birlikte göreceğiz. Bu birim oluşturuldu, bütçeler ona göre tanzim edildi. Proje ofisi devreye girdi. Dolayısıyla burada önemli olan nokta şu; hocalarımızdan da biraz gayret beklemekteyiz. Yani yeni projeler. Geldiğinde onu destekleyecek finansal bütçe içerisine koymuştur ve elimizin altında da mevcuttur. Dolayısıyla ben son derece umutlu bakıyorum geleceğe. Sinop ile Kahramanmaraş arasına bir çizgi çektiğimizde doğusunda tek vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi bu yıl da öğrenci sayısını artırarak çalışmalarına devam etmektedir. Halkımız bizi bilmekte ve seçmektedir. Biz kendimizi onlara daha iyi anlatmak suretiyle daha fazla faaliyet yapacağız.

günebakış: Yani Avrasya artık Trabzon markasının bir parçası haline geldi.

Ersan Bocutoğlu: Evet. Şunu da söyleyelim; şehrin ak saçlılarından gereken desteği aldığımızı söylenmez. Buradan belki bölgemizin genel durumu nedeni ile çözmemiz gereken sorunlar var. Ama Türkiye genelinde ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde öğrencilerimiz ve velilerimiz açısından baktığımızda biz öğrencilerimize eğitecek gerekli altyapıyı kalite de dahil olmak üzere,  kapasiteli öğretim üyesi de dahil olmak üzere içinde yaşanılır kampüsler olmak üzere, öğrenciyi rahatlatacak mevzuatlar olmak üzere gereken adımlar atılmıştır. Şimdi Trabzon’un sivil toplum örgütlerinden manevi destek beklemekteyiz. Avrasya Üniversitesi Türkiye’nin en zengin vakıf üniversitelerinden biridir. Kampüsleriyle öbürlerine benzemez. Apartman üniversiteleri değil. Öğrenciler kampüslerin içerisinde eğitim görür, hocaları ile direkt yüz yüze temas eder, görüşür. İdareye çok kolay ulaşır, Mütevelli heyet başkanına çok rahat ulaşır. Her kapıyı çalan içeri girer, derdini anlatabilir.

günebakış: Ak saçlılar olarak nitelendirdikleriniz böylesine bir markaya karşı neden hala direniyorlar?

Ersan Bocutoğlu: Sizin Avrasya’nın Hikayesi isimli kitabınızı iyi okumak lazım. Orada bunu açık açık kaydetmişsiniz. Ne yazık ki bu şehirde doğrulara bile itiraz edenler var. 50 yılda ben Karadeniz insanının karakteristiğini şöyle çözdüm: Karadenizlileri Karadeniz dışına çıkardığınızda ölümüne birlik ve beraberlik içinde oluyorlar. Hemen hepsi başarılı oluyorlar. Lakin bu kadar zeki, çevik ve başarıya susamış insanı böyle dar bir alanda tuttuğunuzda birbirleriyle çekişiyorlar. Birbirlerini çekemiyorlar. Birbirlerinin eteğine asılıyorlar.

Anahtar Kelimeler:
Ersan Bocutoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bora 3 ay önce

sayın ersan hoca gereken açıklamaları yapmış. bir de bu anlatılanları anlamayanlar anlayabilse bu şehirde her konuda daha hızlı ve etkili ilerleme sağlanırdı ancak ne yazık ki insanlar birbiriyle çekişmekle o kadar meşgul ki trabzon bugün hak ettiği yere hala ulaşabilmiş değil. ne belediyecilikte ne turizmde ne de eğitimde...

banner108