banner114

28 Şubat’ın acıları dinmedi

28 Şubat postmodern darbesinin 22. yılında acılar hâlâ silinmedi. Darbe sürecinde üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağı nedeniyle okullarından atılan, siyasî yargı karalarıyla mahkûm edilen öğrencilerin pek çoğu bugün hâlâ mağdur. Konu ile ilgili süreci yorumlayan 28 Şubat Öğrenci Derneği Trabzon Temsilcisi Aynur Özdemir, “Sorunlar tam olarak çözülmedi. Çözecek olan da AK Parti hükûmetidir. İnşallah bütün mağdurların hakları teslim edilir ve son 28 Şubat olur.” dedi. Öte yandan Trabzon’daki STK’lar bugün toplu hâlde 28 Şubat’ı protesto edecek.

Sayın Aynur Özdemir, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Trabzon doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Trabzon’da tamamladım. Üniversite öğrenimimi ise KTÜ İİBF İktisat Bölümünde okurken 28 Şubat post modern darbesi ile uygulanan başörtüsü yasağı ile öğrenimimi yarıda bıraktım ve ilerleyen yıllarda gelen öğrenci affı ile üniversiteye geri dönüp mezun oldum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü mezunuyum. Trabzon ve Gümüşhane illerinde MEB'e bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak görev yaptım. Şu anda da Trabzon Büyükşehir Belediyesinde görev yapıyorum. 28 Şubat Öğrenci Derneği Trabzon Temsilcisi, Trabzon Sivil İnisiyatif Kurul Üyesi ve Trabzon KADEM üyesiyim. Geçmişte AK Parti Trabzon Kurucu Kadın Kolları İl Başkanlığı yaptım. Evliyim ve 2 çocuk annesiyim.

Derneğiniz nerede ve ne zaman kurulmuştur?

28 Şubat Öğrenci Derneği, 2016 yılında platform şeklinde faaliyetlerine başlamış olup 2017 yılında Konya ili merkez olmak üzere dernekleşmiştir. Birçok ilde temsilcileriyle faaliyetlerini yürütmektedir.

Derneğinizin amacından bahsedebilir misiniz?

28 Şubat post modern darbesiyle üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağı nedeniyle okullarından atılan, ceza verilen ve siyasî yargı kararlarıyla mahkûm edilen öğrencilerin bugün hâlâ daha süren mağduriyetlerini gündeme getirmek ve bu sorunun çözüme kavuşturulması için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur.

Mağduriyetlerin hâlâ devam ettiğinden bahsettiniz. Oysaki birçok yerde başörtüsü ile ilgili mağduriyetlerin giderildiği söylenmekte, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Kısmen bu sorun çözülmüş olsa da post modern darbenin en çok zarar verdiği ve yurt dışında okuma imkânı bulamayan başörtülü öğrencilerin mağduriyetleri maalesef devam etmektedir. Çünkü yıllar sonra getirilen öğrenci affı ile okula geri dönüşler sağlanmış olsa da başörtüsü yasağının üniversitelerin tamamında çözüme kavuşması 2011 yılında olmuştur ve uzun bir zaman kaybının olmasından dolayı kamu kurumlarına atanma konusunda çok büyük farklılıklar oluşmuş ve şartlar çok zorlaştırılmıştır. Örneğin o dönemde çok düşük puanlarla atama yapılan bir yere şimdi aynı puanla atama yapılması mümkün olmamaktadır. FETÖ’nün sınav sorularını çalması ile yükselen puanlar mağduriyetlerimizi daha da arttırmıştır. Başörtüsü yasağı ve KPSS skandalları ülkemizin geleceği olan genç nesilleri çok büyük karamsarlığa ve umutsuzluğa sürüklemiştir.

Mağduriyetlerin giderilmesi noktasında hükûmetten veya yetkililerden beklentiniz nedir ve nasıl bir süreç işlemektedir?

Tabii ki bu sorunu çözecek olanlar şu anda görevde olan Ak Parti hükûmetidir.  Bu güne kadar yaptığımız çalışmalar neticesinde çok umut verici döneme gelmiş bulunuyoruz. İnşallah bu 28 Şubat’ta bütün mağdurların hakları teslim edilir ve son 28 Şubat olur.

Sizin mağduriyetiniz -iade-i itibar anlamında- geçen yıl 28 Şubat’ta giderildi, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Cumhurbaşkanı’mız ile Trabzon’da geçen yıl kongre sonrası bir görüşmem oldu ve şahsıma yapılan iade-i itibar için Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür ettim. Arkadaşlarımızın da aynı şekilde atanmalarını kendisinden talep ettim. Devlet eliyle yapılan bu haksızlıkların yine devlet eliyle giderilmesi gerektiğini ifade ettim.

Bu kadar uzun bir süre geçmesine rağmen bu sorunun çözülmemesini neye bağlıyorsunuz?

28 Şubat darbesinin tam anlaşılmamasına ve bu zulmü bize yaşatanların hiçbir ceza almamalarına ve bugün hâlâ daha ellerini kollarını sallayarak yüzsüzce ahkâm kesmelerine izin verilmesinin bu sürecin uzamasına neden olduğunu düşünüyorum. 28 Şubat'ta tasfiye edilen inançlı insanların yerine yerleştirilen FETÖ militanları 15 Temmuz darbesini gerçekleştiren teröristlerdir.  28 Şubat'ın asıl mağdurları maalesef geri plana itilmiş ve 15 Temmuz'u yaşamamızdaki en büyük etkenlerden biri bu olmuştur.  Dönemin Başbakanı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a basın yoluyla hakaret edip  "Bu işi beceremiyorsan bırak!" diyen FETÖ lideri tüm kurumlarda kadrolaşarak neredeyse ülkeyi hâkimiyeti altına alma noktasına gelmiştir. Tabii ki bu örgütün 28 Şubat post modern darbesi denilen aslında milletin değerlerine ve İslâm'a savaş açanlara karşı dik duranlara yani bizlere yaşam hakkı vermemeleri çok doğaldır.

Sayın Özdemir, son olarak neler söylemek istersiniz?

Ülkemizin çok zorlu süreçlerden geçtiği bu günlerde millî birlik ve beraberliğimizin korunması en büyük arzumuzdur. Biz farklı bir muamele beklemiyoruz sadece hakkımız olanı istiyoruz. 28 Şubat darbesiyle devletin eliyle yapılan haksızlıkların ve hukuksuzlukların yine devlet eliyle düzeltilmesini talep ediyoruz. Buradan Genel Başkanımız Emine İlyas'ın bir sözüyle Cumhurbaşkanı’mıza seslenmek istiyorum: "Bizim Meclisteki temsilcimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mızdır." Umutsuzluğa ve rehavete kapılmadan mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. İnşallah siyasî yargı kararları ile karartılan hayatlar bir nebze olsun aydınlatılabilir. Darbelerin ve hukuksuzlukların verdiği zararlar giderilebilir. Bana bu fırsatı verdiğiniz için size de çok teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108