Bugüne kadar seçim sonuçlarıyla ilgili mesnetsiz ve öngörümüzle bir tahminde bulunmadık. Bilâkis görüşümüzü yansıtmak yerine daha çok anketlerin dilini kullandık. Tek yanlı anketlere de bakmadık. Hemen her anketi dikkatle izleyip bir ortalama üzerinden yorum yaptık. Zira seçimden sonra da yüz yüze bakacaktık.

Anketlerin diliyle Trabzon’un 4-1-1 beklentisi içinde olduğunu daha önce yazmıştık. Bu bağlamda bölge illerinden Giresun’un 3-1, Rize’nin 2-1 ve Gümüşhane’nin 2-0 çerçevesinde durduğunu belirtmeliyiz. Beklentiler büyük oranda 7 Haziran’ın önünde ancak 1 Kasım 2015 seçimlerinin ise gerisinde gözüküyor. Bizim esas üzerinde durmak ve yazımıza konu etmek istediğimiz husus, Rize için yapılan anket sonuçları… Rize’den CHP’nin Millet İttifakı üzerinden 1 vekil çıkartma ihtimali. Hakikaten böyle bir şey olabilir mi? CHP, tam 40 yıl sonra Rize’den ve yeniden vekil çıkartabilir mi? Rize’deki İYİ Partili ve Saadetli ülkücüler ve dindarlar, Remzi Kazmaz ismini Ankara’ya yollayabilir mi? Şimdi anket ortalamalarını yayımlıyoruz.

Rize

AK Parti %70 (140 bin oy) 2 vekil

CHP %14,5 (29 bin oy) 1 vekil

İYİ Parti %8 (16 bin oy)

MHP %2,5 (5 bin oy)

Saadet Partisi %4 (8 bin oy)

Yukarıdaki tabloya göre Rize’de kullanılması beklenen 200 bin oyun 145 binini Cumhur İttifakı, 53 binini de Millet İttifakı alıyor. Bu tabloya göre bıçak sırtı da olsa CHP’li Remzi Kazmaz, İYİ Parti ve Saadet Partisinin oylarıyla TBMM’ye gidiyor. Rize böyle bir sonucu hakikaten istiyor mu?

Rize, Türkiye’de işsizlik oranının en düşük olduğu vilâyet… %3… Evet arkasında sıfır yok. Türkiye’de işsizlik ortalaması %11 düzeyinde seyrederken Rize’de %3… Yine fert başına düşen millî hâsıla oranlarında Rize, bölgenin en yüksek oranında…

Rize’ye şehir hastanesi yapılıyor. Rize’ye lojistik merkez kuruluyor. Rize’ye havalimanı geliyor. Ovit delindi ve Rize artık yönünü güneye de çevirdi. Yalnız şehir hastanesi değil, lojistik merkez bittiğinde Rize’de buralarda istihdam edilecek insan bulunamayacak. Rize mecburen dışarıdan göç alacak. Hâl böyleyken Rize niçin Recep Tayyip Erdoğan’a böyle yapıyor?

Rize, Türkiye’de en fazla Kuran kursu barındıran üç vilayetten biri. Rize Türkiye’de en fazla hafız yetiştiren 3 vilâyetten biri. Rize milliyetçi- muhafazakâr bir vilâyet. Rize 28 Şubat’ın, 15 Temmuz’un acısını yüreğinde en fazla hisseden illerden biri. Peki, öyleyse Rize’nin derdi nedir? Rizeli milliyetçi ve dindarların bilerek kullandığı siyasi tercihin sebebi nedir?

Diyeceksiniz ki, “Rize’de herkes partisine oy veriyor. Kimsenin Erdoğan’a kastı yok.” O zaman deriz ki, ‘Hem İYİ Partililer hem Saadet Partililer verdikleri oylarla Remzi Kazmaz’ın çıkacağını biliyor. Bile bile tercih yapıyorlar.’

Diyeceksiniz ki “CHP 40 yıldır milletvekili çıkartamadı, yine çıkartamazdı. Ama Millet İttifakı sebebiyle çıkartıyor!..” O zaman deriz ki ‘CHP’nin Tayyip Erdoğan karşıtlığı ideolojiktir. Bunu anlayabilirz. Peki, İYİ Partinin milliyetçi insanları ve Saadet Partisinin dindarların bu tavrını nasıl değerlendireceğiz? İYİ Partiye ve Saadet Partisine rey verenler bu reylerle Remzi Kazmaz’ın çıkacağını bilmez mi?’

Diyeceksiniz ki “Ben partime oy veriyorum. Gerisi beni ilgilendirmez!..” O zaman deriz ki ‘Şayet ideolojine esir olmamışsan… Şayet Recep Tayyip Erdoğan’a duyduğun öfkeye esir olmamışsan… Yaptığının Erdoğan’a düşmanlık olduğu söylenemez mi?’

CHP’nin Rize’de milletvekili çıkartmasıyla Trabzon’da çıkartması aynı şey değil. Ankara, İstanbul’da çıkartması aynı şey değil. CHP’nin Trabzon’dan vekil çıkartması kendi oylarıyla mümkün. Trabzon’da vekilliği İYİ Parti ve Saadet oylarıyla almıyor. Hâlbuki Rize’de oylar doğrudan CHP’li Remzi Kazmaz’a gidiyor.

Hasan Karal listeye konulmamış olabilir. Rize tarihinin en başarılı milletvekilinin listeye bir dönem konmaması, Karal’ın siyaset dışına itildiği anlamına gelmez ki… Karal, Rize siyasetinde yine olacaktır. Çünkü iyilikler kaybolmaz ve iyiler kaybetmez. Şunu biliriz ki bu sonucu Hasan Karal da istemez. Zaten onun için sahadan hiç çekilmedi.

Remzi Kazmaz yarın TBMM’de konuşmalar yaptığında Rize’yle ilgili, ülkeyle ilgili soru önergeleri verdiğinde Rizeli milliyetçi muhafazakârlar ve dindarlar hiç sorumluluk duymayacak mı? Remzi Kazmaz her konuştuğunda Recep Tayyip Erdoğan’ın içi acıdığında bunun acısı Rize’de hissedilmeyecek mi?

Dahası var… Bize göre Türkiye’de ve hatta dünyada seçim sonuçları kadar Rize sonuçları da konuşulacak. Amerikalılar ve Avrupalılar Tayyip Erdoğan’ı can evinde vurmanın keyfini yaşayacak. Muhafazakâr Rize’nin tavrı!.. Bunca yatırım alan Rize’nin vefasızlığı tartışılacak. CHP’nin Rize’den vekil çıkartması, Tayyip Erdoğan’ın yüreğinin yaralanması demektir. Rize sahiden bunu mu istiyor? Ey Rize’nin milliyetçi muhafazakâr evlâtları… Sahiden Erdoğan’a karşı bu kadar öfkeli misiniz? Rize, Erdoğan’a sahiden bunu yapar mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108