banner114

Amerika'da görülmekte olan Reza davasında ortalığa dökülen gerçekleri Türkiye'yi yönetenlerin görmezden gelmeleri mümkün değildir.

ABD'nin sınır komşumuz İran'a uyguladığı ambargoyu Türkiye'nin kendi çıkarlarını gözetme adına baypas etmesine hiç kimse bir şey diyemez. Diyenlerin vatan ve millet sevgisi tartışılır. Türkiye, her zaman ABD ile olan müttefiklik ilişkisi ile İran’la olan komşuluk ilişkisinin gerekleri arasında bir denge bulmak durumundadır.

 Ülke menfaatleri gereği niçin baypas ettiğimizi ABD'ye anlatmak ve onu ikna etmek gibi bir zorunluluğumuz da yoktur. Ülke menfaatleri neyi gerektiriyorsa ülke yöneticileri onu yapmalıdır. Ancak o makamlara millet adına gelen sahtekarların yedikleri rüşvetlerin hesabını sormak ülke menfaatleri gereği 80 milyon vatandaşımızın boynunun borcudur.

Büyük bir rüşvet çarkı bütün çıplaklığı ile gün ışığına çıkmasına rağmen devlet makamlarında bu çürümüşlüğe karşı gösterilen kayıtsızlığı bu millet hak etmemiştir.  Bir kısım siyasilerin, bürokratların rüşvet çarkı işleterek haksız yoldan zenginleşmeyi bir fırsat olarak kullanma namussuzluğunun hesabı mutlaka sorulmalıdır.

Amerikan mahkemelerinde iktidar karşıtlarının heyecanla adalet arama isteği Türk Milletinin büyük bir ayıbıdır. İktidarı ile muhalefeti ile bu ayıp herkese yapışacaktır. Sistemi kuran ve işleten Reza sanık durumundan tanık durumuna geçirilerek olan biten her şeyi bütün detayları ile noktası virgülüne kadar anlatmıştır. Bu anlattıklarını ihbar kabul ederek Türk yetkililerin hala harekete geçmeyerek ne beklediklerini anlamak mümkün değil.

Bu Rezalet  hem Türkiye hem de bütün dünyanın gözünde inkar edilemeyecek açıklıkta ortalığa saçılmıştır. Rüşvet Türkiye'de kurumsallaşmadan yetkililerin mutlaka hesap sorması şarttır. Bu hesap 80 milyon adına Allah(cc) rızası için sorulmalıdır. Ülkenin ve milletin geleceğinde Allah(cc)'ın nusretinin var olması için sorulmalıdır.

Bu noktada dış dünyanın ne dediğinden daha çok bizim kaygılanmamız gerekir. Yetkililer bu işin üzerine gitmezse, Reza bülbül gibi ötüp olan biteni anlattığı halde, hiç bir şey olmamış gibi davranıldığı takdirde gelecekte olacaklardan bu Rezaleti takip etmeyenler sorumludur.

Peki bu Rezalet sonucu gelecekte neler olabilir;

1- Rüşvet ülkede yerleşik sistem haline gelecektir,

2- Rüşvet yargı tarafından cezalandırılmayacaktır,

3- Rüşvet kurumsallaştığı üçüncü dünya ülkeleri ile aynı muameleyi göreceğiz,

4- Toplumsal değerlerimiz, kültürümüz, millet dokumuz erozyona uğrayacaktır,

5- Genç kuşakların mücadele gücü ve hedefleri yerle bir olacaktır,

6- Rüşvet yiyenlerin, rüşvet verenlerin adam yerine konmaları rüşveti yaygınlaştıracaktır,

Rüşvetin lanetli olduğu Türkiye’de genel kabul gören çok temel bir ahlak normuydu. "Allah rüşveti verene, alana ve aracılığını yapana lanet etmiştir, Allah Resulü rüşvet veren de, alan da ateşte (cehennemde) dir" diyerek ümmetini bu Rezaletten uzak tutmağa çalışmıştır. Çocuklar, gençler bu ahlak ve dini kriterin belirleyici olduğu bir toplumsal ortama gözlerini açarak büyürler, gelişimleri böyle bir toplumsal ve dini kültürün değerlerinin özümsenmesi, içselleştirilmesiyle şekillenirdi. Şimdi Türkiye’nin üzerinde asılı duran soru, bu gerçek karşısında ne yapacağıdır.

Şimdi bize düşen bu rüşvet karşısında kayıtsız kalan idarecileri izlemek, kayıtsızlıklarını takip etmektir. Bir ülke düşünün ki rüşveti tepki gösterilmeyecek bir davranış olarak değerlendirmeye başlarsa o ülke her alanda irtifa kaybeder. Kuvvetli bir millet olmak için sadece aynı bayrağa sahip çıkmak, heyecan duyarak aynı milli marşı okumak, tasada kıvançta ortak olmak yeterli değil. Bu hedef için bazı toplumsal değerlerin oluşturduğu ortak paydalarda da buluşabilmek gerekiyor.

Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan Tek Devlet'e herkes evet der. Ancak rüşvet ile sarılı olmalı!

Bu Rezalet bir an önce temizlenmelidir. Cumhurbaşkanından en alt kademesine kadar bu işi takip etmesi gerekenleri takip etmek de milletin görevidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108