banner114

Regaib, kelime manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır.22 Mart 2018, Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de bu Regaib kandili önemli ve özeldir. Regaip Kandilinin önemini şu şekilde anlatılır. "Bazı rivayetlerde bu gecenin isminin meleklerle telaffuz edildiği ifade edilir. Regaip kelimesi, güzel şeyleri arzu etmek, istemek, elde etmeye gayret etmek anlamlarına gelir. Bu gece ibadet edenin, tövbe edenin arzularının verileceği ümit edilir.”

Mübarek Ramazan ayının habercisi olan üç aylar da 19 Mart 2018 tarihinde başlıyor ve ramazan ayının ilk orucu ise16 Mayıs 2018’de tutulmaya başlanacak. Böylece Recep-Şaban-Ramazan ayları mânevi havasına ülkemiz ve bütün İslâm âlemi girmiş oluyor.

İslâm âlemi şimdilerde bölünmüş, parçalanmış ve birtakım güçlerin kuklası ve oyuncağı durumuna düşürülmüştür. Emperyalist emellerin aşikâr ve el altından yönlendirdiği, parçalanma sebebi olan anarşist grupların açıkça silâh, asker ve her türlü yardımla desteklendiği, başı çeken ABD’nin ikiyüzlü siyaseti ve açıkça tehdidi karşısında Müslümanların, Müslümanlığa yakışır biçimde tavır alması gereğini bu mübarek kandil vesilesiyle bir kere daha belirtmek gerekir.

Türkiye’yi de tehdit eden ve esasta Türkiye’yi parçalamaya matuf anarşi çıkışlarına karşı Suriye sınırımızda ve Suriye toprakları üzerinde Zeytin Dalı askeri harekâtı haklı ve onurlu davamızın kaçınılmaz bir sonucudur. Bu yolda şehitler veriyoruz, milli servet bu yolda harcanıyor, milletçe dua ve niyazlarla askerimizin muzaffer olması niyâzı içindeyiz. Akıllarımız, bakışlarımız, gözümüz, kulağımız ve gönlümüz cephede. Böylesine nazik ve hassas günlerde Kandil geceleri Mevlâya yönelmede bize ayrı bir şevk ve samimiyet veriyor.

Açılan eller, semâlara varan niyâzlar, dudaklardan dökülen dualar hep ordumuzun başarılı olması içindir. Duyguların inceldiği, gönüllerin samimiyet ve imanla dolduğu bu mübarek kandillerde Yüce Mevlâya niyâzımızı Arif Nihat Asya’nın dizeleri ile yapmak isterim:

Biz kısık sesleriz…

Minareleri sen ezansız bırakma, Allah’ım!

Ya çağır şurda bal yapanlarını;

Ya kovansız bırakma, Allah’ım!

Mahyasızdır minareler… göğü de

Kehkeşansız bırakma, Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu

Müslümansız bırakma, Allah’ım!

Bize güç ver… cihâd meydanını

Pehlivansız bırakma, Allah’ım!

Kahraman bekleyen yığınlarını

Kahramansız bırakma, Allah’ım!

Bilelim hasma, karşı koymasını:

Bizi cansız bırakma, Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu

Müslümansız bırakma, Allah’ım!

Yarının yollarında yılları da

Ramazansız bırakma, Allah’ım!

Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü

Ya çobansız bırakma, Allah’ım!

Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız

Ve vatansız bırakma, Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu

Müslümansız bırakma, Allah’ım!

Bu gece Mübarek bir gece. Regaib gecesinin içinde olduğu Recep ayında bolca oruç tutulmalı, bolca Mevlâya dua ve niyazda bulunulmalıdır. Bu aya “Recebü’l-asabb” da denilmiştir. Yani; iyiliklerin isabet ettiği Receb ayı. Receb ayına “tövbe” ismi de konulmuştur. Mü’minin bu ayda ve özellikle de Ragaib Kandili’nde günahlarını bolca kendine itiraf edip, tövbe etmelidir.

Konsun. Yine, pervazlara Güvercinler

(Hû hû) lara karışsın Âminler

Mübarek akşamdır

Gelin ey Fâtihalar, Yâsin’ler!

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108