Trabzon’da hafta sonu üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Laiklik, din ve siyaset’ konulu sempozyumun konuşmacılarından birisi de Trabzonlu hemşehrimiz Prof.Dr. Örsan K. Öymen’di. Aynı zamanda Felsefe Sanat ve Bilim Derneği başkanlığı yapan Öymen’in ZİTAŞ’taki ilginç konuşması günebakış’ta manşetten verildi. Gazetenin manşeti şöyleydi: “Hem Müslümanlığı önemsedi, hem Kur’an-ı Kerim’i reddetti”

Öymen konuşmasında, AK Parti iktidarının üst düzey yöneticilerini eleştirirken, kendince bir çelişkiyi dile getirdi: “Namaz kılıyorlar, oruç tutuyorlar, içki içmiyorlar, başlarını örtüyorlar ama hırsızlık yapıyorlar.” Özellikle son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk olaylarına vurgu yapan Öymen, AK Parti yöneticilerinin savundukları Kurani değerlerin tamamına uymadıklarını birkaç örnekle dile getirdikten sonra kişisel kanaatini ‘Bunların Müslüman olduklarına inanmıyorum’ ifadeleriyle anlattı.

Öymen, bu sözlerle hükümet ehlini veya bir kısmını Kur’an-ı Kerim’i referans göstererek İslam dairesinin dışına iterken (!) ardından Kurani hükümlerin hükmünü yitirdiğini şöyle iddia etti: “Ben Kur’an-ı Kerim’i baştan sona okudum. 7. Yüzyıl Arabistan koşullarını günümüze dayatamazsınız.” Bunun anlamı Kuran’a (eksiksiz tamamına) iman etmemektir. günebakış Gazetesi de işte bu yaklaşımı, ‘Hem Müslümanlığı önemsedi hem Kur’an-ı Kerim’i reddetti’ başlığı altında verdi.

***

Prof..Dr. Öymen önceki gün aradı. Haberin içeriğini doğru verdiğimizi ancak başlığı yanlış bulduğunu söyledi. Ardından bir tekzip metni göndereceğini ifade etti. Biz de haber başlığının haber metnini yansıttığını, bir hata olmadığını ve haberin muhtevasından bu başlığın kolayca çıktığını söyleyip tekzibe yer vereceğimizi ilettik. Örsan Hoca dün tekzip metnini gönderdi.

Öymen, tekzip metninde, başlıkla birlikte bazı ifadelerin yanlış kullanıldığını ifade etti ancak ardından aynı şeyleri tekrar etti. Yani bir yandan Kur’an-ı Kerim’in günümüzde hükmünü yitirdiğini söylüyorken diğer yandan biz yazınca tekzip ediyor. Şimdi tekzip metninde de benzer çelişkiyi nakledelim. Önce bakın neyi tekzip ediyor: “Yaptığım konuşmayla ilgili olarak 1. sayfada yayınlanan manşet haberdeki, ‘Müslümanlığı önemsedi, Kur’an-ı Kerim’i reddetti’  ve ‘Öymen Müslümanlığı kendine göre yorumladıktan sonra Kur’an-ı Kerim’in çağımızda hükmünü yitirdiğini iddia ederek...’ biçimindeki başlıklar ve ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.” diyor...

Şimdi de tekzip metnindeki ifadelerini yayınlayalım: “Ben konuşmamda ülkemizde geçerli olan modern hukukla ve ceza yasasıyla çelişen Kur’an’daki bazı ayetlerden söz ettim. Söz konusu ayetler, zina için öngörülen 100 değnek cezası, kadınların erkeklerle eşit miras hakkına sahip olmaması, hırsızların elinin kesilmesiyle ilgili ayetlerdir. Konuşmamda bununla birlikte, söz konusu ayetlerin 7. Yüzyıl Arabistan koşullarında normal karşılanabileceğini, ancak günümüzde geçerli olamayacağını ve olmadığını savundum.”

Sayın Öymen sadece bir tespit yaptığını söylemek istiyorsa bize göre tesbiti aşıyor. Zira geçerli olmadığını söylemek ayrı şeydir, olamayacağını, iptidai şartlarda (7. Yüzyılda) kaldığını söylemek ayrı şeydir. ‘Ben kabul etmem’ demek reddetmektir.

Kaldı ki Sayın Öymen, fikrini açıkça beyan etmekten kaçınmamalıdır. Daha önce Ateistler Derneği’nin bir organizasyonunda 18-19 Ekim 2014 tarihli konuşmasında Allah’ın varlığına iman konusunda söyledikleri internet sitelerini süslerken şimdi neyi ispat etmek istemektedir?..

Kimse kendisini ateist olduğu için kınamadı. Sadece bir çelişkisine ve bilgisizliğine vurgu yapıldı. Kur’an-ı Kerim’i 2 kere okumakla Müslüman olunmuyor. Hele hele İslam dairesi dışına çıkarma hakkı vermiyor. Bir insan hırsızlık, zina yaptığı için de dinden çıkmıyor. Günahkar oluyor ve günahını ödeyecek. Şimdi günahkarlara bakarak topyekun Kur’anı çağdışı ilan etmek bir profesörün hakkı olmasa gerek. Hele hele bu tür yaklaşım sahipleri dinde reform isteme hakkına sahip de değildir. Tıpkı bir Müslüman ‘ateizmde reform yapılmalı’ deme hakkı olmadığı gibi…

Hocam profesör olmuş ama inançlara saygıda hala kusur ediyor. Biz haberde bunu demek istedik. Kendilerinin yayınladığı tekzip metni galiba yeni bir tekzibe muhtaç…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108